Головуючий у 1 інстанції - Дмитрієв В.С.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2013 року справа №805/3292/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., при секретарі Полторацькій С.С., за участі представника позивача Бойко М.Ю., представника позивач Тимофєєва Є.В., представника відповідача ВінніковаВ.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2013 р. у справі № 805/3292/13-а за позовом Державного підприємства "Селидіввугілля" до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області про скасування рішення № 2 від 25.01.2013 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України,-
ВСТАНОВИВ:
В березні 2013 року Державне підприємство "Селидіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта 1-3 "Новогродівська" звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області про скасування рішення № 2 від 25.01.2013 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25.01.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області на підставі акту позапланової перевірки прийнято рішення № 2, яким застосовано до відокремленого підрозділу "Шахта 1-3 "Новогродівська" Державного підприємства "Селидіввугілля" фінансові санкції в розмірі 7875,19 грн.
Позивач зазначив, що спірне рішення прийнято з порушенням вимог п. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI, оскільки п. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV на підставі якого прийнято спірне рішення виключено з 01.01.2011.
Позивач посилаючись на ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, просить суд скасувати рішення № 2 від 25.01.2013.
Постановою суду 1 інстанції позов задоволено, шляхом скасування рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Новогродівці Донецької області № 2 від 25.01.2013 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України за 2005 рік у розмірі 7 875,19 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Селидіввугілля" (код ЄДРПОУ 33426253) витрати зі сплати судового збору в розмірі 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 копійок.
Відповідача вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача проти скарги заперечував, представник відповідача на задоволенні скарги наполягав.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Селидіввуггілля" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06 червня 2005 року, включене до ЄДРПОУ за № 33426253, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (бланк серії АОО № 192565) (а.с.12). Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Структурна одиниця "Шахта 1-3 "Новогродівська" є відокремленим підрозділом Державного підприємства "Селидіввугілля" без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за № 33621589, що підтверджується довідкою з відділу статистики у м. Селидовому (а.с.13). Перебуває на обліку у відповідача як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Управління Пенсійного Фонду України в м. Новогродівці Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
25 січня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області проведено позапланову перевірку відокремленого підрозділу "Шахта 1-3 "Новогродівська" Державного підприємства "Селидіввугілля" щодо достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу ОСОБА_5, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за період з 01.06.2005 до 01.01.2006.
За результатами проведеної позапланової перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області складено акт про результати позапланової перевірки відокремленого підрозділу "Шахта 1-3 "Новогродівська" Державного підприємства "Селидіввугілля" щодо достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу ОСОБА_5, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за період з 01.06.2005 до 01.01.2006 (а.с.15-17).
Відповідно до висновку акту про результати позапланової перевірки, перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування встановлено порушення вимог п.1.3, п. 8 Порядку 7-6: не надано відомостей до системи персоніфікованого обліку на застраховану особу ОСОБА_5 (НОМЕР_1), в результаті чого складено розпорядження про усунення порушень від 25.01.2013 № 3.
25.01.2013 першим заступником начальника управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області прийнято рішення № 2 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України. Зазначеним рішенням на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2005 рік у строки, визначені законодавством, застосовано фінансові санкції до відокремленого підрозділу "Шахта 1-3 "Новогродівська" Державного підприємства "Селидіввугілля" в розмірі 7875,19 грн. (а.с.14).
01.02.2013 відокремлений підрозділ "Шахта 1-3 "Новогродівська" Державного підприємства "Селидіввугілля" звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зі скаргою на рішення № 2 від 25.01.2013 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, в якій просив скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області № 2 від 25.01.2013 (а.с.19).
Рішенням Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 22.02.2013р. № 1549/08 скаргу відокремленого підрозділу "Шахта 1-3 "Новогродівська" Державного підприємства "Селидіввугілля" повернуто без розгляду (а.с.20).
Відповідно до ч. 4 ст. 99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Позивач скористався порядком досудового вирішення спору, та 11.03.2013 Державне підприємство "Селидіввугілля" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом , тобто строк звернення до адміністративного суду позивачем не пропущено.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Обов'язок суду вирішувати спори на підставі Конституції України закріплений положеннями принципу законності викладеного у пункті 1 частини першої статті 9 КАС України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі за текстом - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ст. 14 Закону № 1058-ІV страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-ІV (у редакції, яка діяла до 1 січня 2011 року) страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 17 Закону повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну відомостей, що вносяться до системи персоніфікованого обліку, про застраховану особу, за яку або на користь якої ним сплачуються страхові внески, у десятиденний термін із дня одержання цих відомостей.
Згідно з ч. 10 ст. 20 Закону № 1058-ІV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Як вбачається зі спірного рішення, фінансові санкції застосовані до відокремленого підрозділу позивача за неподання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2005 рік.
При цьому, рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області № 2 від 25.01.2013 про застосування фінансових санкцій за неподання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2005 рік у строки, визначені законодавством до відокремленого підрозділу "Шахта 1-3 "Новогродівська" Державного підприємства "Селидіввугілля" прийнято на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV.
У редакції, яка діяла до 1 січня 2011 року, пунктом 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ статті 17-19, частини першу - дев'яту статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне" виключено.
Згідно з абзацом 5 п. 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 1 січня 2011 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Отже, пункт 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV втратив чинність згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з 01 січня 2011 року, тобто, не діяв на дату прийняття спірного рішення.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України в своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Конституційний Суд України у мотивувальній частині свого рішення зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
У Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 відсутня пряма вказівка про надання зворотної дії у часі положенням у частині проведення перевірки та встановлення порушень, що має наслідком накладення штрафу за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством.
Тобто, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області протиправно прийнято рішення від 25 січня 2013 року № 2 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України.
Окрім того, за своєю суттю застосування Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області фінансових санкцій є адміністративно-господарськими санкціями, тому на спірні правовідносини поширюються положення ст. 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, відповідачем пропущено строки застосування адміністративно-господарський санкцій.
Таким чином, виходячи з наведеного, відповідач, застосовуючи до позивача фінансові санкції, нараховані відповідно до ст. 106 Закону № 1058-IV після втрати нею чинності згідно Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI, діяв з порушенням діючого законодавства.
Тобто, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про неправомірність спірного рішення № 2 від 25.01.2013 року та наявність підстав для його скасування.
Доводи апеляційної скарги спростовуються наведеним вище, а тому підстави для її задоволення відсутні.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови суду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2013 р. у справі № 805/3292/13-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Суддя-доповідач: Д.В.Ляшенко
Судді: Л.В. Ястребова
С.Ю.Чумак