Ухвала суду № 31389418, 21.05.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2013
Номер справи
812/1893/13-а
Номер документу
31389418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ципко О.В.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2013 року справа №812/1893/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 березня 2013 р. у справі № 812/1893/13-а за позовом Приватного підприємства "Фелікс" до Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про стягнення коштів в якості повернення по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,-

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2013 року ПП «Фелікс» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про стягнення коштів в якості повернення по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у червні - серпні 2010 року УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі прийнято рішення про стягнення з позивача штрафних санкцій на загальну суму 46042,50 грн., а саме № 335 від 08.06.2010 на суму 17209,10 грн., № 336 від 08.06.2010 на суму 478,15 грн., № 443 від 15.07.2010 на суму 3204,94 грн., № 476 від 10.08.2010 на суму 25150,31 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.11.2010 у справі №2а-6270/10/1270 зазначені рішення були визнані недійсними та скасовані. Рішення набрало законної сили.

Але, зазначену постанову суду відповідач проігнорував та не провів коригування у картці особового рахунку щодо нарахування в сумі 42359,41 грн., у зв'язку із чим у грудні 2010 року кошти у розмірі 42359,41 грн., які були перераховані підприємством, були зараховані в рахунок поточних платежів.

Після уточнення позовних вимог, позивач просив суд стягнути кошти в сумі 42359,41 грн. в якості повернення по страховим внескам.

Постановою суду 1 інстанції позов задоволено. Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на користь приватного підприємства "Фелікс" кошти у розмірі 42 359,41 (сорок дві тисячі триста п'ятдесят дев'ять гривень 41 копійка) в якості повернення по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Стягнуто з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Фелікс" судові витрати у розмірі 461,00 грн.

Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено наступне.

08.06.2010 УПФУ в м. Краснодоні Луганської області рішенням № 335 застосовано фінансові санкції до ПП "Фелікс" в розмірі 12915,03 грн. (на суму недоїмки 129150,25 грн.) та нараховано пеню в розмірі 4294,07 грн. (0,1% на суми недоїмки в залежності від кількості днів затримки) за період з 20.08.2009 по 01.06.2010 (а.с.7).

10.08.2010 УПФУ в м. Краснодоні Луганської області рішенням № 476 застосовано фінансові санкції до ПП "Фелікс" в розмірі 7654,33 грн. (на суму недоїмки 76543,34 грн.) та нараховано пеню в розмірі 17495,00 грн. (0,1% на суми недоїмки в залежності від кількості днів затримки) за період з 20.11.2009 по 09.08.2010 (а.с.10).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною 3 статті 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 2 статті 106 Закону №1058 встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону №1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій п. 6 частини 1 статті 64 Закону №1058 надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 Закону №1058 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону №1058 про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону №1058 (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини 1 статті 106 Закону №1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону №1058 одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Розрахунок фінансової санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3. Інструкції.

Частиною 5 ст. 106 Закону України № 1058 передбачено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.11.2010 у справі №2а-6270/10/1270 задоволені позовні вимоги ПП "Фелікс", рішення УПФУ в м. Краснодоні від 08.06.2010 №№ 335, 336, від 15.07.2010 № 443, від 10.08.2010 № 476, якими нараховано позивачу штрафні санкції та пеню у розмірі 46042,50 грн., визнані недійсними та скасовані (а.с.11-17). Постанова на момент розгляду справи набрала законної сили.

07.02.2011 відповідачем було винесено вимогу про сплату боргу №Ю130 на суму недоїмки у розмірі 532 807,31 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.08.2011 у справі №2а-2129/11/1270 вимогу про сплату боргу №Ю130 від 07.02.2011 визнано недійсною та скасовано (а.с.22-24). Постанова на момент розгляду справи набрала законної сили.

В грудні 2010 року позивачем до Пенсійного фонду були перераховані кошти у розмірі 1-2%, 33,2% від нарахованої заробітної плати без ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями від 03.12.2010 № 2016 - 9000,00 грн., від 14.12.2010 № 2180 - 20000,00 грн., від 23.12.2010 року № 2337 - 5000,00 грн., від 24.12.2010 № 2359 - 12000,00 грн. від 27.12.2010 № 2367 - 20000,00 грн., які були надані представником позивача в судовому засіданні.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.04.2011 у справі №2а-2948/11/1270 позовні вимоги ПП "Фелікс" задоволені у повному обсязі, визнано противоправними дії УПФУ в м. Краснодон Луганської області по зарахуванню коштів в сумі 46042,50 грн., виплачених позивачем на погашення сум, нарахованих управлінням Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області приватному підприємству "Фелікс" згідно рішень № 335 від 08.06.2010 року, № 336 від 08.06.2010 року, № 443 від 15.07.2010 року, № 476 від 10.08.2010 року, зобов'язано УПФУ в м. Краснодоні Луганської області зарахувати 17209,10 грн., виплачених позивачем, в рахунок сплати зобов'язань за січень 2010 року, та 28833,40 грн., виплачених позивачем, в рахунок сплати зобов'язань за лютий 2010 року.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2011 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21.04.2011 у справі №2а-2948/11/1270 залишено без змін.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, оскільки є рішення суду, відповідно до яких рішення УПФУ про нарахування позивачу штрафних санкцій та пені, та вимога про сплату боргу - скасовані, і як наслідок доведено відсутність боргу в сумі 42359,41 грн., тому позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача коштів у розмірі 42359,41 грн. у якості повернення по страховим внескам на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування є правомірними.

Судова колегія зазначає, що суд 1 інстанції правильно вирішив справу і підстави для скасування постанови відсутні.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 березня 2013 р. у справі № 812/1893/13-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пґять днів після направлення їх копій особами, які беруть уч асть у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Суддя-доповідач: Д.В.Ляшенко

Судді: Л.В. Ястребова

С.Ю.Чумак