ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 квітня 2013 рокуСправа №827/337/13-а16 год. 13 хв.
м. Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.;
при секретарі - Бойко М.С.,
за участю: представника позивача, малого приватного підприємства "Темпо и К" - Баранова Володимира Олеговича, довіреність № б/н від 01.02.2013 року;
представника позивача, Служби автомобільних доріг у м. Севастополі - Михайлової Наталії Володимірівни, довіреність № 13 від 10.01.2013 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Служби автомобільних доріг у м. Севастополі, малого приватного підприємства "Темпо и К" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі про визнання відмов у реєстрації про готовність об'єкту до експлуатації протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Служба автомобільних доріг у м. Севастополі, мале приватне підприємство "Темпо и К" звернулися до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі про визнання відмов № СТ 15312134583 від 06.08.2012 р., № СТ 15312178766 від 02.10.2012 р., № СТ 15312189906 від 12.10.2012 р., № СТ 15312199172 від 25.10.2012 р. у реєстрації декларацій про готовність об'єкту до експлуатації протиправними, зобов'язання зареєструвати подані декларації.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 01.02.2013 р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач повертаючи декларації про готовність об'єкта до експлуатації № СТ 15312134583 від 06.08.2012 р., № СТ 15312178766 від 02.10.2012 р., № СТ 15312189906 від 12.10.2012 р. № СТ 15312199172 від 25.10.2012 р. без реєстрації, порушив вимоги Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів".
Представники позивачів, Служби автомобільних доріг у м. Севастополі, малого приватного підприємства "Темпо и К", у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, просили суд позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття в судове засідання або про поважність причин неприбуття, відповідач суд не повідомив. Представник відповідача приймав участь у розгляді справи надавав пояснення. В матеріалах справи маються заперечення проти позовних вимог.
Суд, заслухавши представників позивачів, встановивши обставини у справі, дослідивши докази, вважає що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Встановлено, що 07.04.2005 року між Службою автомобільних доріг у м. Севастополі та малим приватним підприємством "Темпо и К" укладено договір № 28 про дольове будівництво кафе, для надання послуг по харчуванню та відпочинку учасників дорожнього руху уздовж автомобільної дороги Сімферополь - Ялта - Севастополь, км. 130+600 зліва.
Після закінчення будівництва об'єкта на виконання умов договору № 28 від 07.04.2005 року, малим приватним підприємством "Темпо и К" (далі - МПП "Темпо і К") разом із Службою автомобільних доріг у м. Севастополі подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі (далі - Інспекція ДАБК у м. Севастополі) декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 24.07.2012 р. вх. № 7/27-3414.
Листом від 06.08.2012 р. № СТ 15312134583 Інспекцією ДАБК у м. Севастополі на підставі пункту 21 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (далі - Порядок № 461), повернута декларація про готовність об'єкту до експлуатації на доопрацювання без проведення реєстрації.
Повернення декларації позивачу мотивовано тим, що пункт 9 декларації заповнений не в повному обсязі, дані зазначеного пункту не узгоджуються з матеріалами справи та не вказані дані щодо проходження експертизи відкоригованої проектної документації (а. с. 20).
25.09.2012 р. вх. №7/27-5728 позивачами до Інспекції ДАБК у м. Севастополі повторно подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.
Проте, зазначена декларація листом від 02.10.2012 року № СТ 15312178766 була повернута на доопрацювання із зазначенням, що пункт 9 декларації заповнено не вірно (а. с. 26).
Також 08.10.2012 р. вх. № 7/27-6551/1 позивачами повторно до Інспекції ДАБК у м. Севастополі подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, але листом від 12.10.2012 р. за № СТ 15312189906 відповідачем повернута декларація без реєстрації та зазначено, що пункт 9 декларації заповнений не вірно, в порушення статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пунктів 5, 6 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 560. Зазначено, що будівництво об'єкта, в порушення вимог чинного законодавства, здійснювалося по проектній документації яка не пройшла обов'язкову експертизу. Та повідомлено, що остаточне рішення щодо реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво кафе в м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 37-А" буде прийнято після перевірки достовірності даних у наданої декларації (а. с. 32-33).
Відповідно до листа Інспекції ДАБК у м. Севастополі від 25.10.2012 року № СТ 15312199172 в період з 18.10.2012 р. по 25.10.2012 р. відповідачем проводилася перевірка достовірності даних, наведених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво кафе в м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 37-А", що надійшла до Інспекції 08.10.2012 року вх. № 7/27-6551/1.
Перевіркою встановлено, що дані наведені у декларації є недостовірними. За результатами перевірки складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил № 469 від 25.10.2012 року.
Також зазначено, що 19.10.2012 року до Інспекції повторно надана на реєстрацію декларація про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво кафе в м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 37-А" вх. № 7/27-6424, дані зазначені у наданій декларації відповідають даним декларації від 08.10.2012 року вх. № 7/27-6551/1 по яким проводилась перевірка, тобто є недостовірними. Декларація повернута позивачам без реєстрації. (а. с. 39).
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, після укладення договору № 28 від 07.04.2005 року позивачами отримано необхідні дозволи на розміщення об'єкту сервісу на землях дорожнього господарства уздовж автомобільної дороги Сімферополь - Ялта - Севастополь, км. 130+600 зліва (автомобільна дорога Н-19 Ялта-Севастополь, км 52+300) та відповідні технічні умови № 24 від 17.05.2005 року.
16.12.2005 р. Служба автомобільних доріг м. Севастополя отримала розпорядження № 1749 від 16.12.2005 р. Севастопольської міської державної адміністрації про дозвіл проектування і будівництва кафе для надання послуг учасникам дорожнього руху уздовж автомобільної дороги Сімферополь - Ялта-Севастополь км. 130+600.
Крім того, матеріалами справи підтверджується, що позивачами отримано дозвіл Інспекції ДАБК у м. Севастополі на виконання будівельних робіт № 475 від 22.08.2006 р. А також експертний висновок № 488 Управлінь МНС України м. Севастополя, висновок № 404 від 17.05.2006 р. Севастопольської міської СЕС, висновок № 0384 Державної служби автомобільних доріг України і узгодження на розміщення кафе у межах смуги відведення автомобільної дороги, акт обстеження ділянки для будівництва об'єктів сервісу від 26.10.2011 р. Служби автомобільних доріг в м. Севастополі, лист Державної Служби автомобільних доріг України № 3/7.3-8-3493 від 10.11.2011 р. про узгодження будівництва кафе для надання послуг учасникам дорожнього руху, лист № 4/7-11160 від 19.12.2011р. Управління ДАІ МВС України, дозвіл № 0348 від 27.12.2011 р. на розміщення об'єкту сервісу на землях дорожнього господарства уздовж автомобільної дороги Н-19 Ялта-Севастополь.
Відповідно до статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV (далі Закон № 2806-IV), порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням за погодженням з територіальними (місцевими) органами центральних органів виконавчої влади, що здійснюють регулювання у відповідній сфері, та територіальними органами уповноваженого органу, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Такі порядки мають передбачати, зокрема, вичерпний перелік документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.
Частиною п'ятою статті 4-1 Закону № 2806-IV встановлено, що підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2806-IV, видача документів дозвільного характеру місцевими дозвільними органами здійснюється в дозвільному центрі державним адміністратором або представником місцевого дозвільного органу за принципом організаційної єдності.
Суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа подає державному адміністратору чи представнику відповідного місцевого дозвільного органу, які здійснюють прийом суб'єктів господарювання в дозвільному центрі, заяву, форма якої затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням уповноваженого органу та за погодженням з дозвільними органами.
До заяви додаються документи, необхідні для видачі документа дозвільного характеру, передбачені законодавством, яким регулюються відносини щодо одержання такого документа.
Частиною п'ятою статті 7 Закону № 2806-IV забороняється вимагати від заявника для одержання документа дозвільного характеру документи, не передбачені законодавством.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. N 3038-VI (далі Закон N 3038-VI) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною шостою статті 39 Закон № 3038-VI інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, якщо така декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.
Частиною сьомою статті 39 Закон № 3038-VI встановлено, що інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у видачі сертифіката з таких підстав: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.
Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - об'єкти), визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 461, прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).
Пунктом 17 Порядку № 461 встановлено, що реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.
Згідно з пунктом 18 Порядку № 461 замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 461 у разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що для введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта замовник (його уповноважена особа) повинен подати (надіслати рекомендованим листом) відповідну декларацію до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, її територіального органу або у дозвільний центр за місцезнаходженням об'єкта. При цьому зазначеними нормативно-правовим актами встановлено вичерпний перелік підстав для повернення декларацій на доопрацювання.
У відмові № СТ 15312189906 від 12.10.2012 р. Інспекції ДАБК у м. Севастополі зазначено, що пункт 9 декларації заповнений не вірно, на думку відповідача будівництво здійснювалось по проектній документації, яка не пройшла обов'язкову експертизу.
Зазначається, що відповідно до листа Служби "Укринвестекспертиза" в АР Крим № 1160 від 20.04.2006 р., на момент початку будівництва, а саме серпень 2006 р., затверджений проект кафе "Теремок" не підлягав державній комплексній експертизі згідно з пунктом 2.6. "Переліку об'єктів, затвердження проектів яких в межах законодавства України та не потребує висновків комплексної державної експертизи", затвердженого наказом Держбуду України № 187 від 12.11.2003 р. (а. с. 47).
Як встановлено 21.02.2011 р. до Інспекції ДАБК у м. Севастополі позивачами надісланий відкоригований робочий проект з затвердженими техніко-економічними показниками та даними про зміну технічного нагляду за будівництвом об'єкта будівництва кафе "Теремок", даний проект був затверджений головним архітектором м. Севастополя.
Інспекцією ДАБК у м. Севастополі продовжено дозвіл на виконання будівельних робіт № 475 від 12.02.2010 р. (а. с. 45-46).
Отже, на момент вирішення питання щодо продовження дії дозволу Інспекцією ДАБК у м. Севастополі розглядалися всі необхідні документи стосовно об'єкту будівництва відповідно до діючого законодавство України та надані документи були визнані достовірними та достатніми для продовження дії дозволу. Посилань відповідача на необхідність проведення експертизи не було зроблено.
У зв'язку з коригуванням проекту позивачем отриманий експертний звіт Філії ДП "Укрдерджбудекспертизи" в АР Крим № 4903 від 17.09.2012 р. по конструктивній частині та інженерному забезпеченню проекту будівництва. Звіт містить позитивний висновок, що свідчить про відповідність проектній документації та вимогам законодавства. Даний висновок був наданий позивачем до Інспекції ДАБК у м. Севастополі та вказаний в Декларації (а. с. 59-60).
Як вбачається із змісту наданої позивачами до Інспекції ДАБК у м. Севастополі 25.09.2012 р. вх. №7/27-5728 декларації про готовність об'єкту до експлуатації, а саме в пункті 9 "Інформація про проектну документацію (будівельний паспорт)", позивачами зазначено відомості про експертний звіт Філії ДП "Укрдерджбудекспертизи" в АР Крим № 4903 від 17.09.2012 р.
Таким чином, позивачами було доопрацьовано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво кафе в м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 37-А", що повернута Інспекцією ДАБК у м. Севастополі без реєстрації, листом від 06.08.2012 року № СТ 15312134583, із зазначенням саме цієї підстави повернення.
Частиною другою статті 41 Закону N 3038-VI встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи, вбачається, що відповідач при перевірки достовірності даних, наведених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво кафе в м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 37-А", керувався Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011р. "Про затвердження порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" (далі - Порядок № 553) (а. с. 208).
Відповідно Порядку № 553, цей порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Як встановлено у судовому засіданні та не спростовано матеріалами справи, обєкт будівництва - "Будівництво кафе в м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 37-А", що зазначений у декларації, належить до III категорії складності.
Таким чином, відомості та їх необхідний об'єм, зазначені позивачем в пункті 9 декларації про готовність об'єкту до експлуатації, наданої позивачами до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі 25.09.2012 р. вх. № 7/27-5728, відповідно до Порядку № 461, що визначає процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
В свою чергу у відповідача немає правових підстав вимагати від позивача вносити до декларації відомостей, які або не передбачені законодавством, або не можуть підтверджувати фактичні обставини, що вже відбулися.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зазначається, що позивачі просять зобов'язати Інспекцію ДАБК у м. Севастополі зареєструвати декларації про готовність об'єкту до експлуатації - кафе в м. Севастополі, Севастопольська зона ПБК, № 37-А, що подані 6 серпня 2012 року, 2 жовтня 2012 року, 12 жовтня 2012 року і 25 жовтня 2012 року, та оскільки декларації подані щодо одного й того ж самого об'єкту, суд вважає, що реєстрації підлягає декларація, яка подана позивачами 6 серпня 2012 року.
Враховуючи зазначене, аналізуючи діюче законодавство України, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивачів до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративним позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі щодо відмови у реєстрації декларації про готовність об'єкту, кафе в м. Севастополі, Севастопольська зона ПБК, № 37-А, до експлуатації № СТ 15312134583, що подано Службою автомобільних доріг у м. Севастополі, малим приватним підприємством "Темпо и К" 6 серпня 2012 року.
Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі щодо відмови у реєстрації декларації про готовність об'єкту, кафе в м. Севастополі, Севастопольська зона ПБК, № 37-А, до експлуатації № СТ 15312178766, що подано Службою автомобільних доріг у м. Севастополі, малим приватним підприємством "Темпо и К" 2 жовтня 2012 року.
Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі щодо відмови у реєстрації декларації про готовність об'єкту, кафе в м. Севастополі, Севастопольська зона ПБК, № 37-А, до експлуатації № СТ 15312189906, що подано Службою автомобільних доріг у м. Севастополі, малим приватним підприємством "Темпо и К" 12 жовтня 2012 року.
Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі щодо відмови у реєстрації декларації про готовність об'єкту, кафе в м. Севастополі, Севастопольська зона ПБК, № 37-А, до експлуатації № СТ 15312199172, що подано Службою автомобільних доріг у м. Севастополі, малим приватним підприємством "Темпо и К" 25 жовтня 2012 року.
Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі зареєструвати декларацію про готовність об'єкту до експлуатації - кафе в м. Севастополі, Севастопольська зона ПБК, № 37-А, що подана Службою автомобільних доріг у м. Севастополі, малим приватним підприємством "Темпо и К" 6 серпня 2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Служби автомобільних доріг у м. Севастополі (99029, м. Севастополь, вул. Хрустальова 22, ЄДРПОУ 26187042), судові витрати у розмірі 25,80 грн. (двадцять п'ять грн. 80 коп.).
У решті вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, повний текст постанови складено, та підписана 30.04.2013 р.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.В. Мінько