ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
21 травня 2013 року Справа №823/1153/13-а
10 год. 32 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Педані О.В.,
за участю представників:
від позивача - Ситник Т.А.,
від відповідача - Галаган Г.М.,
від третьої особи - Житнікова Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора м. Черкаси до Комунального підприємства «Служба утримання будинків «Митниця» Черкаської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійні вимоги - виконавчий комітет Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
02.04.2013р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся заступник прокурора м. Черкаси, в якій ставить питання про визнання бездіяльності Комунального підприємства «Служба утримання будинків «Митниця» Черкаської міської ради (надалі - КП «СУБ «Митниця»), яка полягає у невиконанні вимог подання прокурора м. Черкаси №188-4491 вих. №13 від 21.02.2013р. протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку всім споживачам коштів надміру сплачених за комунальні послуги за період з 01.12.2008р. по 01.04.2011р.
В обґрунтування вимог прокурор зазначає, що на підставі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», 21.02.2013р. за №188-4491 вих. №13 прокурором м. Черкаси на адресу КП «СУБ «Митниця» внесено подання про припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб останнього. Вказаним поданням зобов'язано відповідача припинити незаконну бездіяльність посадових осіб комунального підприємства та здійснити перерахунок коштів надміру нарахованих на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», у відповідності до постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009р., згідно тарифів, встановлених рішенням №1473 від 16.10.2007р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» , за період з 01.12.2008р. по 01.04.2011р. 14.03.2013р. на адресу прокуратури м. Черкаси від КП «СУБ «Митниця» надійшов лист, яким подання прокурора м. Черкаси від 21.02.2013р. за №188-4491 вих. №13 було відхилено. В зв'язку з чим, у відповідності до ч. 5 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор звернувся з зазначеним позовом до суду. У судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала повністю з підстав, викладених у запереченні. При цьому вказала, що постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009р. (справа №2а-2583/09/2370) визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», натомість, жодних вимог стосовно відшкодування будь-якої шкоди заявлено та задоволено не було. А тому, питання стосовно відшкодування завданої шкоди має вирішуватись в порядку цивільного або господарського судочинства. Як зауважила представник відповідача, в постанові від 15.06.2009р. не зазначено про поворот виконання рішення, із зазначенням способу його виконання. Крім того, дана постанова не зобов'язує КП «СУБ «Митниця» до вчинення будь-яких дій, а саме: здійснення перерахунку оплат послуг з утримання будинків споруд та прибудинкових територій споживачам цих послуг. Також зазначила, що за період з 01.04.2009р. по 01.04.2011р. КП «СУБ «Митниця» фактично здійснювалось нарахування вартості житлово-комунальних послуг не на підставі рішенням №1747 від 25.11.2008р., а за рішенням №239 від 03.03.2009р., яке не було предметом розгляду адміністративної справи №2а-2583/09/2370, позивачем не оскаржувалось, а отже було чинним. З огляду на зазначене, представник відповідача стверджувала, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримала заперечення КП «СУБ «Митниця». Додатково зазначила, що вимога прокурора здійснити загальний перерахунок вартості житлово-комунальних послуг споживачам була заявлена без врахування існуючих боргів у споживачів таких послуг. Задоволення цієї вимоги призведе до обов'язку здійснити перерахунок коштів споживачам, які і так мають заборгованість за надані житлово-комунальні послуги. З огляду на вказане, представники виконавчого комітету Черкаської міської ради просили в задоволенні позовних вимог прокурора м. Черкаси відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» з 01.12.2008р. встановлено та введено в дію тарифи на оплату житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в м. Черкаси (а.с.42). В подальшому, рішенням Черкаського міськвиконкому №239 від 03.03.2009р. до додатку №3 вищевказаного рішення були внесені зміни (а.с.129), які вступили в дію з 01.04.2009р.
25.03.2009р. рішення №1747 від 25.11.2008р. було опротестоване прокурором м. Черкаси, як таке, що не відповідало вимогам чинного законодавства України (а.с.89-93).
Оскільки, Черкаською міською радою у квітні 2009р. протест прокурора було відхилено, прокурор м. Черкаси звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до виконавчого комітету Черкаської міської ради, треті особи: федерація профспілок Черкаської області, Черкаська обласна державна адміністрація, Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області про визнання незаконним та скасування рішення №1747 від 25.11.2008р. Матеріалам адміністративного позову прокурора м. Черкаси присвоєно номер №2а-2583/09/2370.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009р. (а.с.39-40), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011р. (а.с.36-37), адміністративний позов прокурора м. Черкаси задоволено в повному обсязі (справа №2а-2583/09/2370).
Не погоджуючись з рішенням судів попередніх інстанцій, Виконавчий комітет Черкаської міської ради оскаржив їх в касаційному порядку.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.01.2013р. (а.с.32-35), касаційну скаргу виконавчого комітету Черкаської міської ради відхилено, а постанову Черкаського окружного суду від 15.06.2009р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011р. залишено без змін.
Тобто, постанова суду від 15.06.2009р. в адміністративній справі №2а-2583/09/2370 набрала законної сили з моменту проголошення судом апеляційної інстанції ухвали, а саме 03.02.2011р., а в подальшому її чинність була підтверджена рішенням суду касаційної інстанції.
Водночас слід зазначити, що судом визнано незаконним локальний нормативно-правовий акт, а саме рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008р., це означає, що зазначене рішення органу місцевого самоврядування не породило правових наслідків із дня його прийняття.
Тому суд обґрунтовано дійшов висновку, що рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008р., яке було предметом розгляду адміністративної справи №2а-2583/09/2370 є незаконним з моменту його прийняття, тобто з 01.12.2008р.
Крім того, судом встановлено, що вже після набрання судовим рішенням у справі №2а-2583/09/2370 законної сили (03.02.2011р.), КП «СУБ «Митниця» до 01.04.2011р. (момент вступу в дію рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №423 від 30.03.2011р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій») продовжувалось нарахування споживачам вартості житлово-комунальних послуг за тарифами, що були встановленими рішенням №1747 від 25.11.2008р.
На підставі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», 21.02.2013р. за №188-4491 вих. №13 прокурором м. Черкаси на адресу КП «СУБ «Митниця» внесено подання про припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб останнього. (а.с.11-14). Зазначене подання стосувалось неправомірного нарахування вартості житлово-комунальних послуг споживачам, по визнаному протиправним та скасованому рішенню №1747 від 25.11.2008р. Подання було отримано уповноваженою особою відповідача 26.02.2013р.
14.03.2013р. за №6188 на адресу прокурора м. Черкаси надійшов лист від КП «СУБ «Митниця» від 14.03.2013р. №316, за підписом директора комунального підприємства Бондаренко М.Ю. (а.с.16-17). Зазначеним листом позивача було повідомило, що подання прокурора від 21.02.2013р. за №188-4491 було розглянуто КП «СУБ «Митниця» та прийнято рішення про його відхилення.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд зазначає, що у відповідності до ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор має право внести подання підприємствам, установам, організаціям, незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, зокрема, щодо припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.
Відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що подання прокурора м. Черкаси від 21.02.2013р. за №188-4491 вих. №13 було отримано посадовою особою КП «СУБ «Митниця» 26.02.2013р. (а.с.11).
В поданні прокурора КП «СУБ «Митниця» було зобов'язано про результати розгляду подання та вжиття заходів повідомити прокурора м. Черкаси у 20-ти денний строк з дня отримання подання, тобто, останнім днем розгляду подання прокурора є 17.03.2013р.
14.03.2013р. за №6188 вх. 13 на адресу прокурора м. Черкаси від КП «СУБ «Митниця» надійшов лист про результати розгляду подання від 21.02.2013р. за №188-4491.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що оскільки КП «СУБ «Митниця» було розглянуто подання прокурора м. Черкаси та вчасно надано відповідь, а тому твердження позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у невиконанні вимог подання є безпідставними.
Статтею 2 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон №280/97-ВР) визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
У відповідності до ч.1 ст. 73 Закону №280/97-ВР, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
З урахуванням вказаного, суд зазначає, що обов'язковими для виконання є акти органів місцевого самоврядування за умови їх чинності та законності.
Рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території» визнано незаконним та скасовано. Зазначена обставина встановлена ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011р. у справі №2а-2583/09/2370 та згідно приписів ст.72 КАС України не потребує доказування.
Фактично, визнання судом незаконним рішення №1747 від 25.11.2008р. відновило дію попереднього рішення міськвиконкому №1473 від 16.10.2007р., а отже і тарифів. А тому, належним слід вважати нарахування вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за період з 01.12.2008р. по 01.04.2011р. на підставі попереднього рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №1473 від 16.10.2007р.
Незважаючи на вказану обставину, КП «СУБ «Митниця» до 01.04.2011р. продовжувало нараховувати споживачам до сплати вартість житлово-комунальних послуг за тарифами, що були встановлені рішенням №1747 від 25.11.2008р., тобто незаконним тарифами.
Критично оцінює суд твердження відповідача, що в період з 01.04.2009р. (початок дії рішення №239) по 01.04.2011р. КП «СУБ «Митниця» фактично здійснювалось нарахування вартості житлово-комунальних послуг не на підставі рішення №1747 від 25.11.2008р., а за рішенням №239 від 03.03.2009р., яке не було предметом розгляду адміністративної справи №2а-2583/09/2370, позивачем не оскаржувалось, а отже було чинним, з огляду на наступне.
Під час розгляду справи, судом встановлено, що рішенням №239 від 03.03.2009р. були внесені зміни до рішення Черкаського міськвиконкому №1747 від 25.11.2008р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, а саме: встановлено вартість житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і викладено додаток 3 в новій редакції».
У відповідності до змісту рішення №239 від 03.03.2009р., останнє не змінює рішення №1747 від 25.11.2008р., а лише вносить зміни до його додатку. В зв'язку з вказаною обставиною, суд дійшов висновку, що рішення №239 від 03.03.2009р. не має юридичної сили, як окреме рішення суб'єкта владних повноважень, відтак не може використовуватись окремо, а лише в сукупності з основним рішенням №1747 від 25.11.2008р.
Таким чином, суд погоджується з доводами прокурора, що в період з 01.12.2008р. (початок дії рішення №1747) по 01.04.2011р. (вступ в дію рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №423 від 30.03.2011р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території») нарахування відповідачем вартості оплати за житлово-комунальні послуги здійснювалось на підставі незаконного рішення №1747 від 25.11.2008р.
Враховуючи вищевикладене, дії КП «СУБ «Митниця» по нарахуванню вартості житлово-комунальної послуги за рішенням №1747 від 25.11.2008р., у вказаний період, порушують права споживачів на отримання таких послуг та їх оплати у відповідності до вимог діючого законодавства. Зазначене підтверджується ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», якою визначено, що права споживачів вважаються порушеними, якщо ціну продукції визначено неналежним чином. За таких обставин, вимога щодо зобов'язання КП «СУБ «Митниця» здійснити перерахунок вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій споживачам, згідно тарифів, встановлених рішенням №1473 від 16.10.2007р. за період з 01.12.2008р. по 01.04.2011р., підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 86, 122, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Служба утримання будинків «Митниця» Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, б-р Шевченка, 345, ідентифікаційний код - 36701739) здійснити перерахунок вартості житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території споживачам цих послуг згідно тарифів, встановлених рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1473 від 16.10.2007р. «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» за період з 01.12.2008р. по 01.04.2011р.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів в порядку і строки, передбачені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова складена в повному обсязі 23.05.2013р.