Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.02.2009 р. м.Донецьк
справа № 2-а-16075/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів:
головуючого:Ляшенко Д.В.суддівШаптала Н.К., Яманко В.Г.при секретареві Козлової О.М.за участю представника
позивача
відповідача
Дєєва А.О.
Семенова А.Е.розглянувши у відкритому апеляційну скаргусудовому засіданні
Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС”на постанову Донецького окружного адміністративного суду від7 жовтня 2008 рокупо справі№ 2-а- 16075/08за позовомПрокурора Ворошиловського району м.Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.ДонецькадоТовариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС”простягнення заборгованості,-
Керуючись ст.ст. 195,196,198,202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС” задовольнити частково і постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7.10.2008 року по справі № 2-а-16075/08 скасувати.
Позовні вимоги Прокурора Ворошиловського району м.Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька – задовольнити частково і стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС” (83000, м. Донецьк, в. Кобозева, 68 а, р/р № 2600300412, МФО 94512 Донбаська ФВАТ "Родовід банк" м .Донецьк) користь державного бюджету України суму заборгованості в розмірі 3683,19 грн.
В задоволенні решти вимог – відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення, а в разі складання і проголошення вступної та резолютивної частин постанови, з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий:
Судді:
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.02.2009 р. м.Донецьк
справа № 2-а-16075/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів:
головуючого:Ляшенко Д.В.суддівШаптала Н.К., Яманко В.Г.при секретареві Козлової О.М.за участю представника
позивача
відповідача
Дєєва А.О.
Семенова А.Е.розглянувши у відкритому апеляційну скаргусудовому засіданні
Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС”на постанову Донецького окружного адміністративного суду від7 жовтня 2008 рокупо справі№ 2-а- 16075/08за позовомПрокурора Ворошиловського району м.Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.ДонецькадоТовариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС”простягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2008р. Ворошиловського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Наукова - Промислова організація "РЕЗУС" про стягнення заборгованості в розмірі 3968, 48 грн.
В обгрунтування вимог прокурор зазначив, що станом на 01.06.2008 року відповідач має заборгованість перед бюджетом в розмірі 3968, 48 грн., а саме: з податку на додану вартість у сумі 2852, 87 грн., з податку на прибуток - 519, 06 грн., залишку несплаченої пені в розмірі 311, 26 грн., штрафної санкції в сумі 285, 29 грн.
Зазначені податкові зобов”язання є узгодженими , а тому відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов”язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання на протязі десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Позивачем вживалися заходи щодо погашення заборгованості, відповідачу було направлено дві податкові вимоги, але вказана суму підприємством не спрачена.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду позов задоволений повністю.
Відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду, ухвалити нову постанову, якою у позові відмовити, посилаючись на те, що висновки суду першої інстанції не ґрунтуються на вимогах матеріального та процесуального законів.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив скасувати постанову суду першої інстанції, проти чого заперечував представник позивача.
Заслухавши доповідача, доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням по справі нової постанови з наступних підстав.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “ Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані:
2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів);
3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно ст. 2 ч.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до преамбули до Закону України “ Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” , закон № 2181, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Статтею 4 п. 4.2 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами встановлено наступне.
4.2.1. Якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.
4.2.2. Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
4.2.3. Обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків, за винятком випадків, визначених пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно ст. 5 п. 5.2.1, 5.2.5, 5.4.1, ст. 6 п. 6.1 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який регулює порядок оскарження повідомлення контролюючим органом.
З урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково - Промислова організація РЕЗУС" зареєстроване 23.10.2002 року виконавчим комітетом Ворошиловської районної ради м. Донецька, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, (а.с.4). Відповідач включений до ЄДРПОУ під ідентифікаційним кодом 32187257 (а.с.2), взятий на облік як платник податків ДШ у Ворошиловському районі м. Донецька 07.11.2002 року за № 3024. (а.с.З).
Згідно акту № 760 від 07 грудня 2005 року про перевірку своєчасності сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток встановлено порушення п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та пп. 5.3.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" при терміну сплати 21.02.2005 року та 22.05 2005 року декларації (розрахунку) податку з прибутку за 2004 р. та І квартал 2005 року № 41; 2799; 60296 надано до установи банку 01.07.2005 року та 06.07.2005 року з порушенням граничного терміну сплати суми податкового зобов'язання на 135 та 45 днів.
На підставі акту про перевірку своєчасності сплати податкового зобов'язання податковим органом прийняті податкові повідомлення - рішення № 0007431540 від 07 грудня 2005 року та № 0007421540 від 07 грудня 2005 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 20 % та 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою.(а.с.13). Відповідно актів № 21 від 22 серпня 2005 року та № 24 від 19 вересня 2005 року, станом на 22.08.2008 року та 19.09.2005 року поштою не вручені податкові вимоги відповідачу.(а.с.15-16).
Відповідно податкових повідомлень - рішень від 31 січня 2006 року № 0000312340 та № 0000302340 від 31 січня 2006 року відповідно акту № 74/23-2-212-1 від 17.12.2004 року встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, передбаченого п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", на підставі пп.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 вищезазначеного закону до відповідача застосовано штраф в розмірі 20% та 10% (а.с.17,18).
Згідно п. 16.4 ст. 16 "Про оподаткування прибутку підприємств" податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Відповідно до облікової картки платника станом на 22.03.2008 рік відповідач має заборгованість з податку на додану вартість в сумі 2852, 87 грн., з податку на прибуток в сумі 519,06 грн. та залишок несплаченої пені в сумі 311, 26 грн. (а.с.25-35).
З метою стягнення в бюджет суми податкового зобов'язання, позивачем на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/1696 від 11 серпня 2005 року та другу податкову вимогу № 2/1965 від 12.09.2005 року, однак були повернуті поштовим відділенням із довідкою про неможливість вручення, у зв'язку з незнаходженням за адресою.
Вище перелічені заходи не призвели до погашення відповідачем податкового боргу.
Згідно положень підпунктів 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, що відповідно до пункту 1.6 статті 1 вищезгаданого Закону є зверненням стягнення на активи платника податків в рахунок погашення податкового боргу.
Податкові повідомлення рішення, якими визначені податкові зобов”язання відповідачем ні в адміністративному порядку, ні в суді не оскаржені, повідомлення ні податковим органом ні судом не скасовано, а тому у підприємства виник обов”язок сплатити до бюджету 3683,19 грн.
Сума боргу 285,29 грн. зазначена у позові відповідно до вимог закону не підтверджена. Позивачем не надано жодного доказу існування у товариства з обмеженою відповідальністю "Наукова - Промислова організація "РЕЗУС" вказаної заборгованості, а тому стягуючи цю суму суд припустився помилки, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195,196,198,202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС” задовольнити частково і постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7.10.2008 року по справі № 2-а-16075/08 скасувати.
Позовні вимоги Прокурора Ворошиловського району м.Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька – задовольнити частково і стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-Промислова Організація РЕЗУС” (83000, м. Донецьк, в. Кобозева, 68 а, р/р № 2600300412, МФО 94512 Донбаська ФВАТ "Родовід банк" м .Донецьк) користь державного бюджету України суму заборгованості в розмірі 3683,19 грн.
В задоволенні решти вимог – відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення, а в разі складання і проголошення вступної та резолютивної частин постанови, з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: