Постанова № 31337678, 16.05.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2013
Номер справи
813/685/13-а
Номер документу
31337678
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2013 року м.Львів № 813/685/13-а

15 год. 00 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Задорожної М.М., представника позивача Бабій Т.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Львіввугілля» до державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби про визнання нечинними податкові повідомлення - рішення,

встановив:

Державне підприємство «Львіввугілля» (далі - ДП «Львіввугілля») звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Сокальському районі Львівської області) про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень від 24.12.2012 року №№ 0006011501, 0006031501, 0006041501, 0006051501, 0006061501, 0006091501, 0006101501.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що факт сплати (перерахування) відокремленими підрозділами ДП «Львіввугілля» консолідованого податку на прибуток не відбулося, отже притягнення податковим органом позивача до відповідальності передбаченої ст. 126 Податкового кодексу України, оскільки така стосується порушення правил сплати (перерахування) податків є безпідставною, а податкові повідомлення - рішення прийняті неправомірно. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та поясненнях наданих у судовому засіданні, просив позов задовольнити.

Відповідач заперечив позовні вимоги з підстав викладених у письмових запереченнях від 01.03.2013 року № 148/410-0011 року. Вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення правомірними, оскільки відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим законом, такий платник зобов'язаний сплатити штраф при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі 20% такої суми. Відповідач у судове засідання призначене на 16.05.2013 року не забезпечив явку уповноваженого представника, проте про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином позовні вимоги заперечив повністю, просив суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, зачитавши заперечення відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи:

ДП «Львіввугілля» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області 17.01.2003 року, що підтверджується копією довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 56 ). ДП «Львіввугілля» є юридичною особою та складається з структурних підрозділів без права юридичної особи.

30.06.2010 року ДП «Львіввугілля» надіслало державній податковій інспекції у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 24.06.2010 року про сплату консолідованого податку на прибуток.

10 грудня 2012 року ДПІ у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби провела перевірку відокремлених підрозділів ДП «Львіввугілля» своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток, за наслідками якої складено акти: № 793/150/26307842, № 794/150/26359891, № 795/150/26360210, №796/150/26360227, №797/150/26360457; №799/150/26411829, №800/150/33087481, згідно з цими актами, під час перевірки орган ДПС встановив несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток, що є порушенням пункту п. 57.1 ст.57 розділу ІІ Податкового кодексу України. Суть порушення, як вбачається зі змісту актів перевірки від 10.12.2012 року, полягала у тому, що протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання за платежем податку на прибуток (кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 92 дні).

На підставі актів перевірки від 10.12.2012 року ДПІ у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби винесла податкові повідомлення-рішення Відокремленому підрозділу «Шахта «Відродження» ДП «Львівугілля» від 24.12.2012 року № 0006011501; Відокремленому підрозділу «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» від 24.12.2012 року 0006031501, Відокремленому підрозділу «Шахта «Зарічна» ДП «Львівугілля» від 24.12.2012 року 0006041501, Відокремленому підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля і стандартів» ДП «Львівугілля» від 24.12.2012 року 0006051501, Відокремленому підрозділу «Шахта «Степолва» ДП «Львівугілля» від 24.12.2012 року 0006061501, Відокремленому підрозділу «Монтажнопрохідницьке управління» ДП «Львівугілля» від 24.12.2012 року 0006091501, Відокремленому підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» ДП «Львівугілля» від 24.12.2012 року 0006101501, згідно з якими на підставі статті п. 57.1 ст. 57 та ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 92 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання.

Не погодившись з рішеннями органу ДПС, платник оскаржив його до суду.

Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін суд виходить з наступних міркувань:

Стаття 67 Конституції України зобов'язує кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Чинним з 01 січня 2011 року Податковим кодексом України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.

Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).

Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому відокремлені підрозділи подають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, виходячи з положень цього пункту. Рішення про сплату консолідованого податку поширюється також на відокремлені підрозділи, створені таким платником податку протягом будь-якого часу після такого повідомлення.

Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи ( п.152.4 ст.152 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

05.11.2012 року позивач подав ДПІ у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (а.с.89-91).

Крім того, Відокремлений підрозділ «Шахта «Відродження» ДП «Львівугілля» 08.11.12 року за вх. № 23598, Відокремлений підрозділ «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» 07.11.2012 року за вх. № 23398, Відокремлений підрозділ «Шахта «Зарічна» ДП «Львівугілля» 07.11.2012 року за вх. № 23160, Відокремлений підрозділ «Управління технічного контролю якості вугілля і стандартів» ДП «Львівугілля» 06.11.2012 року за №22897, Відокремлений підрозділ «Шахта «Степова» ДП «Львівугілля» 08.11.2012 року, Відокремлений підрозділ «Монтажнопрохідницьке управління» ДП «Львівугілля» 06.11.2012 року за вх. № 22911, Відокремлений підрозділ «Інформаційно-обчислювальний центр» ДП «Львівугілля» 06.11.2012 року подали до органу ДПС розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства (а.с. 92-98).

За результатами роботи за 9 місяців 2012 р. збитки підприємства склали 48 123,4 тис. грн. По даних результатах Відокремленими підрозділами ДП «Львіввугілля» в зазначених розрахунках податкових зобов'язань по сплаті консолідованого податку на прибуток за III квартал 2012 р. відображено від'ємне значення об'єкту оподаткування і відповідно від'ємне значення податкових зобов'язань по ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» в сумі - 519238 грн., ВП «Шахта «Лісова» -354431 грн., ВП «Шахта «Зарічна»- 213807 грн., ВП «Управління технологічного контролю якості і стандартів»-21892 грн., ВП Шахта «Степова» -509488 грн., ВП «Монтажно-прохідницьке управління» - 41116 грн. та ВП Інформаційно-обчислювальний центр» - 6199 грн.

Відповідно до п. 126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, зокрема, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, дослідженими у справі доказами суд встановив, що факту сплати (перерахування) Відокремленими підрозділами ДП «Львівугілля» консолідованого податку на прибуток не відбулося, оскільки, відповідно до поданих підрозділами ДП «Львіввугілля» розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства такі зобов'язання з податку на прибуток відсутні, оскільки поданими розрахунками відкореговано дані суми. Тому висновки актів перевірки від 10.12.2012 року щодо несвоєчасної сплати податкових зобов'язань не відповідають дійсності, суд вважає безпідставним притягнення податковим органом позивача до відповідальності передбаченої ст. 126 Податкового кодексу України, оскільки така стосується порушення правил сплати (перерахування) податків. Як вбачається із матеріалів сплати у даному випадку жодної проплати не було здійснено відповідно до поданого розрахунку і відсутні зобов'язання зі сплати.

З огляду на це, прийняті податкові повідомлення рішення від 24.12.2012 року № 0006011501, 0006031501, 0006041501, 0006051501, 0006061501, 0006091501, 0006101501. є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору підлягають стягненню з Державного бюджету на його користь.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 року № 0006011501;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 року 0006031501;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 року 0006041501;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 року 0006051501;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 року 0006061501;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 року 0006091501;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 року 0006101501.

Стягнути з державного бюджету на користь державного підприємства «Львіввугілля» (м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26; ідентифікаційний код 32323256) 2294,00 грн. судового збору.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 21 травня 2013 року.

Суддя Сподарик Н.І.