ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2013 року 10 год. 05 хв.Справа № 808/3110/13-а м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Роман Вікторович, розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до: Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс»
про: стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначеної на пільгових умовах у розмірі 3 925, 51 грн.
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс», в якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах у розмірі 3 925, 51 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився. Від нього до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та наданих поясненнях.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідачем не відшкодовуються витрати на виплату та доставку пенсій призначеної на пільгових умовах за списком №2. На підтвердження своїх позовних вимог УПФУ надає розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №2 з грудня 2012 року по лютий 2013 року включно, витяги з пенсійних справ, протоколи про призначення пенсій, копії розрахунків стажу, копії довідок по пенсіонерам про підтвердження та наявність пільгового стажу та довідки про виплачені пенсії.
Від представника відповідача на адресу суду надійшли заперечення на адміністративний позов, у яких він зазначає, що Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 45 Порядку: Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом, що призначає пенсію, відповідно до Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах.
Відповідно до п. 46 Порядку: не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням.
Отже, відповідач вважає, що відповідним доказом призначення пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рішення органу, що призначає пенсію, яке повинно бути оформлене розпорядженням, та доказ видачі пенсійних посвідчень зазначеним особам.
На думку відповідача, відсутність факту прийняття рішення про призначення пільгової пенсії ОСОБА_1, ОСОБА_2, та не доведення факту видачі цим особам пенсійних посвідчень свідчить про необґрунтованість вимог позивача, щодо стягнення 3 925, 51 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії і відповідно про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Однак, суд не погоджується з такою позицією відповідача, з огляду на наступне.
Факти призначення та виплати пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підтверджуються наданими у судовому засіданні копіями документів з пенсійних справ перелічених пенсіонерів, а саме: копіями протоколів про призначення (перерахунок) пенсії;копіями розрахунків стажу з відомостями про розподіл пільгового стажу;копіями довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній. Усі вказані особи отримали пенсію своєчасно та у повному обсязі, що підтверджується довідками про розмір отриманих пенсійних виплат.
Щодо рішення про призначення пенсії , воно приймається за наявності в особи всіх необхідних документів не пізніше 10 днів після надходження заяви. Орган, що призначає пенсію відповідно до п. 38 Постанови №22-1, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів.
Рішення про призначення пенсії ні Законом України «Про пенсійне забезпечення», ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Постановою №22-1 не визначено, що даний документ повинен мати форму розпорядження.
У відповідності до п.1.4. наказу МЮУ від 12.04.2005 №34/5 «Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів» розпорядження - вид розпорядчого документа, що приймається колегіальним суб'єктом нормотворення; розпорядчий документ - акт, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції на основі і на виконання Конституції та законів України, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання. Протокол - один із документів у якому фіксується прийняття рішень колегіальних органів як постійних, так і тимчасових, а також різних нарад, зборів, засідань, конференцій та ін.
Таким чином оформлення рішення про призначення пенсії у вигляді протоколу не суперечить чинному законодавству України.
Що стосується пенсійних посвідчень, відповідно до п. 3 та п.5 Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду від 25.03.2004 №4-1, зареєстрованого в МЮУ 16.01.2004 за № 64/8663, вони є документами, що підтверджує право на одержання пенсії і засвідчує особу його власника при одержанні належних до виплати сум пенсії, зверненні до органів Пенсійного фонду України та інших державних органів з питань пенсійного забезпечення, виготовляється на ім'я особи, якій призначено пенсію та видається безкоштовно особисто пенсіонеру або іншій особі, яка представляє інтереси пенсіонера, на підставі нотаріально засвідченого доручення, а у разі, якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа - опікуну, піклувальнику, батькам при пред'явленні паспорта та відповідних підтверджувальних особу документів. Таким чином дане посвідчення видається і знаходиться у пенсіонера на ім'я якого воно видане та призначене для здійснення взаємовідносин з органами пенсійного фонду.
Управлінням були надані всі докази, необхідні для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за Списком №2 громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а отже суд вважає позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Закрите акціонерне товариство «Теплосервіс» - відповідач у справі - є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як свідчать матеріали справи, відповідачем не відшкодовуються УПФУ фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до п.п. «б»- «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, за якими підтверджується право працівника на пільги та компенсації, пов'язані із зайнятістю в несприятливих умовах праці: чоловіки - після досягнення 60 років; жінки - після досягнення 55 років.
Згідно з пунктами 6.1. та 6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (надалі Інструкція № 21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: - 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з розрахунком заборгованості, що підтверджується довідками Управління пенсійного фонду України та матеріалами пенсійних справ, доданими до позовної заяви, загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, за період з грудня 2012 року по лютий 2013 року становить 4 887, 75 грн., а саме:
по пенсіонеру ОСОБА_1 сума боргу становить 1 912, 33 грн.;
по пенсіонеру ОСОБА_2 сума боргу становить 2 013, 51 грн.
Згідно з ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
На час судового розгляду справи відповідач доказів щодо сплати зазначеної суми не надав.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 4 887, 75 грн. заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної за віком на пільгових умовах, є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс» на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 3 925 (три тисячі дев'ятсот двадцять п'ять) грн. 51 коп. витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на р/р 25601301001080, ЄДРПОУ 20508396, МФО 313957, ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький