ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 травня 2013 р. Справа №801/4054/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представника позивача- Шульга О. А., довіреність № 01.05.31 від 26.03.13, представник відповідача- Ніколаішвілі В. Я., довіреність № 06 від 20.03.13,адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь"
до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправною та скасування постанови,
Обставини справи: Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон).
Згідно зі статтею 6 вищевказаного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Основні завдання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені у пункті 4 частини 1 статті 7 Закону, до них, зокрема відноситься захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку врегульовані Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-ІУ (далі - Закон №3480-ІУ).
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №3480-ІУ фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).
У відповідності до частини 2 статті 2 Закону № 3480-ІУ учасниками фондового ринку є емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - це юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.
Обов'язковість надання особливої інформації емітентами цінних паперів встановлено статтею 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".
Частина 1 статті 39 Закону № 3480-ІV визначає вимоги до розкриття інформації на фондовому ринку які повинні здійснюватися емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 6 глави 2 розділу П Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591, зареєстрованого у Мінюсті України 05.02.2007 за №97/13364, (далі - Положення №1591) встановлено, що до інформації про зміну складу посадових осіб емітента відноситься інформація про звільнення або призначення посадових осіб емітента, які вважаються такими відповідно до законодавства.
Відповідно до абзац другий пункту 6 глави 2 розділу II Положення №1591 у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.10.2009 р. N1355 до інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі призначення або звільнення осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово (крім випадків, коли призначення особи виконуючою обов'язки пов'язане з відпусткою, відрядженням, хворобою посадової особи, яка безпосередньо займає відповідну посаду). Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.
Тобто, головний бухгалтер є особою, відомості про зміну якого підлягають розкриттю емітентами цінних паперів у відповідності до Положення №1591.
Судом встановлено, та сторонами не заперечується, що з 22.08.2012 на підставі наказу Голови правління ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» від 20.08.2012 №111/л звільнено ОСОБА_4 з посади начальника управління бухгалтерського обліку - головного бухгалтера, у зв'язку з виходом на пенсію.
Відповідно до пункту 16 Положення №1591 інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Комісії у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.
Сторонами не заперечується, що Особлива інформація емітента про звільнення головного бухгалтера розміщено у стрічці новин 24.10.2012, опубліковано у Відомостях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 24.10.2012, в мережі Інтернет 24.10.2012, спрямоване на адресу Кримського територіального управління НКЦПФР 25.10.2012.
Пунктом 1 глави 3 розділу П Положення №1591 встановлено, що розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
З наведеного випливає, що ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь», порушений строк розкриття особливої інформації.
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012, Управління має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші стягнення в межах повноважень наданих Комісією.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
У відповідності до частини 6 зазначеної статті юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 11 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку -
у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
26.11.2012 постановою Кримського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №333-КР-1-Е за неподання інформації до комісії на ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» накладена фінансова санкція - штраф у розмірі 100 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 1700,00 грн.
Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України зі скаргою від 30.11.2012.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 28.02.2013 №305 постанова про накладення санації за порушення на ринку цінних паперів від 26.11.2012 №333-КР-1-Е залишена без зміни, скарга ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» - без задоволення. Вказане рішення позивачем отримано 11.03.2013.
10.04.2013 позивач звернувся з адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду АР Крим.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При винесенні оскаржуваних постанов відповідач діяв у відповідності з вищенаведеними вимогами, факт порушення позивачем вимог Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» є доведеним, накладення на позивача фінансових санкцій є правомірним, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач посилається на відсутність повноважень НКЦПФР для застосування фінансових санкцій у випадку порушення строків розкриття інформації емітентами цінних паперів, оскільки, відповідно до Правил розгляду справ про правопорушення вимог чинного законодавства, вказана санкція передбачена саме за неподання інформації взагалі.
Враховуючи обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Як вже зазначалося, статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена фінансова відповідальність емітента за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що на позивача покладається обов'язок щодо розкриття особливої інформації у певний спосіб та строк, тому суд вважає, що неподання інформації у законодавчо встановлений граничний строк за своїм змістом є ненаданням інформації.
Вказаної думки підтримується й Вищий адміністративний суд України у своїх рішеннях від 23.08.2012 №К-43690/09, №К-38806/10-с.
Під час судового засідання, яке відбулось 18.05.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено 21.05.2013.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.У задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Т.С. Ольшанська