Постанова № 31307079, 12.03.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
12.03.2013
Номер справи
827/37/13-а
Номер документу
31307079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 березня 2013 рокуСправа №827/37/13-а

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

судді - Кравченко М.М.;

при секретарі - Коваль К.М.,

за участю:

представник позивача Хахаліна Віра Володимирівна довіреність № 1 від 02.01.13;

представник відповідача Летюча Діана Геннадіївна довіреність № 30/9/10-039 від 14.03.12;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Севтранстрест" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Севтранстрест" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби № 0000500221 від 06.08.2012 про збільшення суми грошового зобов'язання Приватного підприємства "Севтранстрест" за податком на прибуток з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій приватних підприємств в розмірі 374 522 грн. 96 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги чинного податкового законодавства при складенні податкового повідомлення - рішення, що оскаржуються.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 11.01.2013 р. відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 11.01.2013 р. закінчено підготовче провадження по справі, справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила задовольнити позов, посилаючись на незаконність дій відповідача та відсутність підстав для проведення перевірки.

Представник відповідача заперечувала проти позову, посилаючись на законність своїх дій, пояснила суду, що були правові підставі для проведення зазначеної перевірки, оскільки вони отримали відповідний лист Служби Безпеки України від 07.05.2012, крім того, позивачем не спростовано висновки податкового інспектора, зроблені у акті, а тому у задоволенні позову, на думку представника відповідача, слід відмовити.

Заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з такого.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Судом встановлено, що державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя Державної податкової служби у період з 26 червня 2012 року по 11 липня 2012 року було проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.03.2009 року по 27.02.2012 року. Перевірку було призначено на підставі п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України, листа Служби Безпеки України від 07.05.2012 за № 77/34/1804 "Щодо ПП "Севтранстрест", наказу начальника ДПІ у Ленінському районі м. Севастополі ДПС від 26.06.2012 № 629 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки", направлення на перевірку, виданого ДПІ у Ленінському районі м. Севастополі ДПС від 26.06.2012 № 302/01-057.

За результатами перевірки складено акт від 18.07.2012 № 60/22-1/32060741/5393/10 "Про результати позапланової виїздної перевірки ПП "Севтранстрест" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.03.2009 по 27.02.2012", відповідно до висновків якого у зв'язку з порушенням ПП "Севтранстрест" законодавства про обов'язкове страхування при здійсненні ліцензійної, статутної діяльності по наданню послуг з перевезення пасажирів, перевіркою встановлено порушення ПП "Севтранстрест" п. 3.1 ст. 3 , п. 16.1 ст. 16 , п. 20.1 ст. 20 Закону України № 334/94-ВР від 28.12.1994 "Про оподаткування прибутку підприємств" із мінами та доповненнями, та пп. 149.1 ст. 149 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.10.2010 р. із змінами та доповненнями за період з 01.10. 2009 р. по 31.03.2012 р. у частині заниження податку на прибуток по договорам обов'язкового страхування від нещасних випадків на транспорті у загальної сумі 20 560, 79 грн. та по договорам страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів у загальної сумі 304 677, 58 грн.

За наслідками перевірки керівництвом державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було винесено податкове повідомлення-рішення від 06 серпня 2012 року № 0000500221 про збільшення суми грошового зобов'язання Приватного підприємства "Севтранстрест" за податком на прибуток приватних підприємств та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в загальної сумі 374 522 грн. 96 коп.

Зазначене податкове повідомлення - рішення № 0000500221 від 06.08.2012 позивачем оскаржено до Державної податкової служби у м. Севастополі, якою 23.10.2012 прийнято Рішення про результати розгляду скарги, відповідно до якого Державна податкова служба у м. Севастополі скасувала податкове повідомлення -рішення ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС від 06.08.2012 № 0000500221 у частині визначення податку у розмірі 1250, 75 грн. та в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 625, 38 грн., а в іншій частині залишила без змін.

На час звернення з адміністративним позовом в січні 2013 року до Окружного адміністративного суду м. Севастополі будь-яких інших податкових повідомлень-рішень до позивача не надходило.

Відносини, що виникають у сфері справлянні податків і зборів, зокрема, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки посадових осіб посадкової служби під час здійснення податкового контролю, регулюються положеннями Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п. 21.1.1. п. 21.1. ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно до відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно положень п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Отже, передумовою проведенню перевірки обов'язковими є направлення на адресу платника податків письмового запиту та відсутність пояснень платника податків у 10-денний строк.

Порядок та підстави направлення письмового запиту на адресу платника податків визначено положеннями статті 73 Податкового кодексу України.

В порушення вимог ст. 71 КАС України відповідачем до суду не надано доказів направлення на адресу позивача письмового запиту щодо надання пояснення з приводу питань, що є предметом перевірки та їх документальні підтвердження, тому не доведено підстав проведення перевірки.

Відповідно до ст.56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Скарга, подана із дотриманням строків, визначених цією статтею, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні- рішенні, на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.

Протягом зазначеного строку, податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Згідно з пунктом 56.17.3 підпункту 56.17 статті 56 Податкового кодекс України процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи.

Відповідно до п. 2.3 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України № 985 від 22.12.2010 за зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 за № 1440/18735 (який був чинним на дату винесення податкового повідомлення -рішення № 0000500221 від 06.08.2012) (далі - Порядку) у разі зменшення (збільшення) органом державної податкової служби суми бюджетного відшкодування, зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків направляються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 3.4 Порядку якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість зменшується, то до платника податків направляється податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, якому присвоюється номер та вноситься до відповідного реєстру податкових повідомлень-рішень у порядку, передбаченому пунктом 3.3 цього розділ.

Згідно з пунктами 3.5 Порядку після складання не пізніше наступного робочого дня податкове повідомлення-рішення передається структурному підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції органу державної податкової служби. Один примірник податкового повідомлення-рішення направляється (вручається) платнику податків. У структурному підрозділі, який склав податкове повідомлення-рішення, залишається другий примірник податкового повідомлення-рішення, який долучається до матеріалів перевірки або безпосередньо до справи платника податків. Структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції органу державної податкової служби, або відповідальна особа, визначена керівником органу державної податкової служби для виконання таких функцій, у день отримання податкового повідомлення-рішення від структурного підрозділу, що його склав, направляє (вручає) податкове повідомлення-рішення платнику податків. При цьому корінець податкового повідомлення-рішення залишається в органі державної податкової служби та долучається до матеріалів перевірки або безпосередньо до справи платника податків.

Пунктом 5.1 Порядку передбачено, що податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо: орган державної податкової служби скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання; орган державної податкової служби зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення органу державної податкової служби; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні органу державної податкової служби.

Час, з якого податкове повідомлення - рішення вважається відкликаним, визначений ст. 60 Податкового кодексу України.

Таким чином, за наслідками Рішення про результатами розгляду скарги Державної податкової служби у м. Севастополі про скасування податкового повідомлення - рішення Держаної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя ДПС від 06.08.2012 № 0000500221 у частині визначення податку у розмірі 1250, 75 грн. та в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 625, 38 грн., відповідач в порядку та строки, передбачені Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України № 985 від 22.12.2010 за зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 за № 1440/18735, повинен був надіслати ПП "Севтранстрест" нове повідомлення - рішення із новою сумою грошового зобов'язання та новими строками сплати.

З цими доводами представник відповідача погодився, надавши лист Держаної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополі вих. № 724/10/22-1 від 05.02.2013, відповідно до змісту якого ДПІ в Ленінському районі м. Севастополі направило податкове повідомлення - рішення № 000018220 від 23.10.2012 на суму 372 646, 83 грн. по акту перевірки від 18.07.2012 № 60/22-1/32060741/5393/10.

Враховуючи, що рішенням Державної податкової служби у м. Севастополі податкове повідомлення-рішення № 0000500221 від 06.08.2012 частково скасовано, а нове повідомлення - рішення до початку судового розгляду у справі не направлялося, податкове повідомлення - рішення № 0000500221 від 06.08.2012 є відкликаним і не може породжувати будь - яких правових наслідків для платника податків, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З врахуванням зазначеного, аналізуючи законодавство України, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства "Севтранстрест" обґрунтовані, засновані на законі та підлягають задоволенню, а податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби № 0000500221 від 06.08.2012 про збільшення суми грошового зобов'язання Приватного підприємства "Севтранстрест" за податком на прибуток визнанню протиправним на скасуванню.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби № 0000500221 від 06.08.2012 про збільшення суми грошового зобов'язання Приватного підприємства "Севтранстрест" за податком на прибуток з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій приватних підприємств в розмірі 374 522 грн. 96 коп.

Повний текст постанови виготовлено 18.03.2013.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя М.М. Кравченко