Постанова № 31289851, 14.05.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.05.2013
Номер справи
801/3899/13-а
Номер документу
31289851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 травня 2013 р. Справа №801/3899/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача Мустафаєвої Е.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про стягнення

ВСТАНОВИВ:

Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної позивачем перевірки було встановлено порушення ФОП ОСОБА_2 вимог Закону України "Про рекламу", яке виразилось у розповсюдженні рекламної пропозиції з пропозицією про безплатну заміну масла при його покупці, направленої на формування та/або підтримку інтересу споживачів реклами до товару зі змістом: "про покупці масла - заміна безкоштовно!", де відсутня інформація про строки проведення даного рекламного заходу, що являється порушенням, передбаченим ч. 3 ст. 8 Закону України "Про рекламу". У зв'язку з відсутністю відомостей про вартість розміщеної реклами, Рішенням Інспекції № 151-р на відповідача було накладено штрафні санкції у розмірі 100 неоподатковуваних доходів громадян в сумі 1700,00 грн. У добровільному порядку штраф відповідачем сплачений не був, у зв'язку з чим Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів врегульовані Законом України "Про захист прав споживачів" № 1023-ХІІ від 12.05.1991 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону, держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Ч. 3 ст. 5 Закону передбачено, що Захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право, крім іншого:

1) давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів,

2) перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.

Порядок проведення таких перевірок визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері захисту прав споживачів;

Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.

Судом встановлено, що в ході здійснення контролю за дотриманням вимог відповідачем законодавства про рекламу Інспекцією було виявлено порушення ФОП ОСОБА_2 вимог законодавства про рекламу, яке виразилось в розповсюдженні рекламної інформації з пропозицією про безоплатну заміну масла при його покупці, направленої на формування та/або підтримку інтересу споживачів реклами до товару зі змістом: "про покупці масла - заміна безкоштовно!", де відсутня інформація про строки проведення даного рекламного заходу, що являється порушенням, передбаченим ч. 3 ст. 8 Закону України "Про рекламу", про що складено протокол № 136 від 26.04.2012 року (а.с. 12-14).

Відповідно до ст. 1 Закону України від 03.07.1996 року № 270/96-ВР "Про рекламу", зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України "Про рекламу", реклама про проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо повинна містити інформацію про строки та місце проведення цих заходів та вказувати інформаційне джерело, з якого можна дізнатися про умови та місце проведення цих заходів. Інформація про будь-які зміни умов, місця та строків проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо має подаватися у тому самому порядку, в якому вона була розповсюджена.

27.04.2012 на адресу відповідача було направлено вимогу про надання інформації щодо документального підтвердження про вартість розповсюдженої реклами та усунення припущених порушень строком до 19.05.2012 року, а також сповіщалось про розгляд питання про порушення вимог діючого законодавства про рекламу, яка була отримана ОСОБА_3 03.05.2012 року (а.с. 11).

18.05.2012 року відповідачем на адресу Інспекції було направлено лист з проханням продовжити строк для надання документів до 10.06.2012 року, а також повідомлено, що порушення усунені, та можливість встановити вартість розповсюдженої реклами відсутня (а.с. 9).

25.05.2012 року Інспекцією було направлено відповідачу повідомлення, що розгляд справи призначено на 19.06.2012 року (а.с. 10).

Згідно ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про порушення підприємцем Закону України "Про рекламу", Інспекцією 19.06.2012 прийнято рішення № 151-р про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 1700,00 грн. (а.с. 5), яке було направлено відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі. Проте, рішення вручено не було з незалежних від інспекції причин у зв'язку з закінченням терміну зберігання (а.с. 42).

Ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, в тому числі, рекламодавці, винні у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Враховуючи, що відповідачем не надано доказів оскарження рішення про накладення штрафних санкцій у судовому порядку, а також сплати штрафних санкцій в добровільному порядку, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 14.05.2013 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 КАС України, постанову у повному обсязі складено 16.05.2013 року.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (97000, АДРЕСА_1) на користь державного бюджету Красногвардійського району (код платежу 21081100, ЄДРПОУ 37668678 р/р 31114106700130, МФО 824026 у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим) штрафні санкції в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Ю.С. Кононова