Копія
Справа № 822/2285/13-а
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 травня 2013 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Гнап Д.Д., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Хмельницької області , ОСОБА_2 про визнання дій та доручення протиправними, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду із позовною заявою до Прокуратури Хмельницької області, ОСОБА_2 про визнання протиправними дій щодо видачі та підписання доручення від 17.12.2012 року за вих. №384 та визнання протиправним вищевказаного доручення.
Розглянувши матеріали поданого до суду позову, вважаю, що у відкритті провадження по даній справі слід відмовити, зважаючи на наступне.
Згідно п.1 ч. 1 ст.5 Закону України «Про прокуратуру» основною із функцій прокуратури є підтримання державного обвинувачення в суді.
Повноваження прокурора передбачені ст. 35 цього ж Закону, в якій зазначено, що прокурор має рівні права з іншими учасниками процесу. Підстави для вступу у справу, а також обсяг і межі повноважень прокурора у судовому процесі визначаються цим Законом та процесуальним законодавством України.
Відповідно до ст. 1 Кримінально-процесуального кодексу України призначенням цього Кодексу є визначення порядку провадження у кримінальних справах. Статтею 2 КПК України визначені завдання кримінального судочинства, якими, крім іншого, є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь.
Згідно до вимог ст. 236 КПК України скарга на дії прокурора при проведенні ним досудового слідства або окремих слідчих дій у справі подається вищестоящому прокуророві, який її розв'язує в порядку і в строки, що передбачені статтями 234 і 235 цього Кодексу. Дії прокурора можуть бути оскаржені до суду. Скарги на дії прокурора розглядаються судом першої інстанції при передньому розгляді справи або при розгляді її по суті, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
У зв'язку з цим слід зазначити, що захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розгляді кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської і не може бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому просила визнати незаконними дії в.о. прокурора Хмельницької області Шаравари В.В. щодо видачі та підписання доручення від 17.12.2012 року за вих. №384 та визнання протиправним вищевказаного доручення.
Таким чином, фактично заявник оскаржує дії прокурора під час розгляду справи в кримінальному процесі.
У Рішенні Конституційного Суду України N 6-рп/2001 від 23 травня 2001 року зазначено, що кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Отже, повноваження прокурора в даному випадку, регламентовані нормами Кримінально-процесуального кодексу України, що з урахуванням предмету позову виключає можливість розгляду даної справи в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 109 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Хмельницької області , ОСОБА_2 про визнання дій та доручення протиправними.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/Д.Д. Гнап"Згідно з оригіналом" Суддя