Копія
Справа № 822/1968/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретарі Заїці О.В. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нарс Авто" до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про визнання неправомірним та скасування рішення №22/13 від 28.03.2013 року та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення №22/13 від 28.03.2013 року та зобов`язати вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог, зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення є порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: відсутній дозвіл на розміщення відходів на 2013 рік та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2013 рік всупереч Закону України "Про відходи". З даним твердженням позивач не згідний, оскільки ТОВ "Нарс Авто" у своїй діяльності не підпадає під визначення юридичних осіб, які утворюють відходи в розумінні зазначеного закону, тому просить суд скасувати оспорюване рішення та зобов`язати головного державного інспектора охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області негайно прийняти рішення щодо відновлення господарської діяльності ТОВ"Нарс Авто".
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити його з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивачу виставлений припис №18/04/05 від 01.06.2012 року про усунення природоохоронного законодавства. В зв'язку з його невиконанням відповідач прийняв рішення про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ТОВ "Нарс Авто". Вважає, що рішення №22/13 від 28.03.2013 року прийняте відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства України, тому в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Нарс Авто" - як юридична особа, ідентифікаційний код 33965307, зареєстроване виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 10.04.2013 року. Одним із засновником юридичної особи є ОСОБА_4.
Згідно відомостей вказаного витягу основними видами діяльності підприємства є торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; торгівля іншими автотранспортними засобами; технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів.
Суд встановив, що між фізичною особою - ОСОБА_4 (Орендодавець) та ТОВ "Нарс Авто" (Орендар) укладений договір оренди площадки від 01.01.2012 року, п. 1 якого передбачено, що Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування площадку для розміщення майданчику для зберігання автотранспорту, яка знаходиться за адресою; АДРЕСА_1
На підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯА № 958842 від 25.10.2005 року, та Свідоцтва про право власності на нерухоме майно ОСОБА_4 належить на праві власності : земельна ділянка та майновий комплекс, які розташовані за адресою; АДРЕСА_1
Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області 25.05.2012 року в присутності директора ТОВ "Нарс Авто" ОСОБА_4 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, про що складено акт № 42/04/05. Перевіркою встановлено, що на підприємстві не проведена інвентаризація відходів, та не ведеться первинний їх облік.
Відповідно до п. "е" ч. 1 ст. 20-1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням.
Посадовою особою відповідача керівнику ТОВ"Нарс Авто" 01.06.2012 року вручений припис № 18/04/05 від 01.06.2012 року, п. 3 якого приписано: розміщення відходів здійснювати за наявністю спеціального дозволу згідно вимог ст.ст.17,32,33 Закону України "Про відходи".
Згідно ч. 1, п. "ї" ч. 2 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам.
Відповідачем 06.06.2012 року складений протокол про адміністративне правопорушення № 79/04/05 відносно керівника ТОВ"Нас Авто" ОСОБА_4 щодо порушенням ним ст. 17 Закону України "Про відходи", а саме: порушено правила ведення первинного обліку відходів, та 07.06.2012 року винесено постанову № 79/04/05 про накладення штрафу в сумі 85,00 грн.
Відповідно до ч. 9. ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Згідно ч. 8 ст. 7 ч. 9. ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідачем 26.03.2013 року проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Нарс Авто" зокрема, виконання припису №18/04/05 від 01.06.2012 року, про що посадовою особою відповідача складений акт. Перевіркою встановлено, що позивачем не виконано п. 3 припису № 18/04/05 від 01.06.2012 року, а саме: не отримано дозвіл на розміщення відходів на 2013 рік та відсутні матеріали інвентаризації. В зв'язку з виявленим порушенням, до ОСОБА_4 постановою від 28.03.2013 року № 15/03 накладено штраф в сумі 255,00 грн.
Згідно ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16 жовтня 1992 року № 2707-XII зі змінами та доповненнями, господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно абз.2 п.2 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України, від 29.10.1992, № 2751-XII ( надалі - Порядок) діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути: тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
Відповідно до підпункту "в" пункту 4 Порядку діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Згідно п.3 Порядку рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до абз. 3 п. 11 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 429 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 р. за № 1347/20085 головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища відповідної території, його заступники приймають рішення про обмеження та тимчасове зупинення діяльності підприємств, установ, організацій та експлуатацію об'єктів, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції, у разі порушення ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та приймають рішення про відновлення їх діяльності (експлуатації) після усунення допущених порушень.
Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Гуменюком Віталієм Васильовичем, повноваження якого підтверджуються наказом Державної екологічної інспекції України №105-0 від 22.12.2011 року, прийняте рішення про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ТОВ "Нарс Авто" №22/13 від 28.03.2013 року до отримання дозволу на розміщення відходів та лімітів на утворення відходів.
На підставі вищевказаного, суд приходить до висновку, що головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області правомірно, в межах його компетенції та у відповідності до чинного природоохоронного законодавства України прийняте рішення №22/13 від 28.03.2013 року, оскільки припис №18/04/05 від 01.06.2012 року не виконаний позивачем на день прийняття відповідачем рішення про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності №22/13 від 28.03.2013 року, та не скасований у встановленому порядку та є обов`язковим до виконання позивачем.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вище вказане, відповідачем доведено, а судом встановлено правомірність прийняття ним рішення про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності №22/13 від 28.03.2013 року, а тому позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Нарс Авто" необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.158-163, 186,254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Нарс Авто" до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про визнання неправомірним та скасування рішення про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності №22/13 від 28.03.2013 року, а також зобов`язання головного інспектора охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області негайно прийняти рішення щодо відновлення господарської діяльності - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 20 травня 2013 року
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук