ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а/2470/3397/11
Головуючий у 1-й інстанції: Маренич І.В.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2013 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Матохнюка Д.Б.
при секретарі: Лозінській Н.В.
за участю представників сторін:
позивач : Венгринюк Сергій Васильович, Іордакі Микола Денисович
відповідач (апелянт) : Васійчук Сергій Ігорович
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернівцях на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом підприємства "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" до Державної податкової інспекції у м. Чернівцях про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Підприємство "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" звернулося до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернівці в якому просило суд: визнати протиправними дії ДПІ у м. Чернівці, які полягають у зменшенні значення рядка 24 податкової декларації за серпень 2011 року на 2709120,00 грн.; визнати протиправними дії ДПІ у м. Чернівці, які полягають у донарахуванні податкових зобов'язань по ПДВ за серпень 2011 року на 328688,00 грн.; визнати протиправною бездіяльність ДПІ у м. Чернівці, яка полягає у неподанні до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на рахунок позивача в розмірі 170908,00 грн.; скасувати податкові повідомлення - рішення від 18.10.2011 року № 0000980232, від 18.11.2011 року №0000990232; стягнути з державного бюджету України на користь позивача суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 170938,00 грн.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2013 року частково задоволено адміністративний позов підприємства "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам". Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні вищевказаного адміністративного позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суду її задовольнити.
Представники позивача заперечували проти задоволення вищевказаної апеляційної скарги та просили суд залишити її без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Судом апеляційної та першої інстанції встановлено, що ДПІ у м. Чернівці з 31.10.2011 року по 04.11.2011 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку підприємства підприємство "ДІМ"ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за серпень 2011 року. За результатом перевірки складено акт від 08.11.2011 року № 3371/23-2/35158255, яким встановлено порушення пункту 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п. 187.1 ст.187 ПК України - підприємством завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на загальну суму 262793 грн., в т.ч.: за серпень 2011 року на 262793 грн.; порушення п. 200.4 а) ст.200 ПК України та п.4.6 розділу III "Розрахунки з бюджетом за звітний період" наказу ДПА України №41 від 25.01.2011 року "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 р. за №197/18935 підприємством завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в серпні 2011 року за липень 2011 року в сумі 170938 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення: № 0000980232 від 18.11.2011 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 170938,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 85469,00 грн. (50% від суми донарахованого зобов'язання) - форми «В1»; № 0000990232 від 18.11.2011 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за серпень 2011 року у розмірі 262793,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 131396,50 грн. (50% від суми донарахованого зобов'язання) - форми «В4».
Статутом підприємства "ДІМ"ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам", зареєстрованим державним реєстратором 08.06.2007 року, напрямком діяльності визначено, серед іншого, виробництво і реалізацію будівельних матеріалів та напівфабрикатів.
Зі змісту Статуту також вбачається, що підприємство "ДІМ" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" належить до підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
Позивачем отримано дозвіл №7 Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів на право користування пільгами з оподаткування на період з 01.04.2011 року по 01.04.2012 року, на підставі заяви № 98 від 01.03.2011 року та бізнес плану діяльності підприємства (філії, відокремленого підрозділу). Копія витягу з протоколу №1 засідання Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів від 07.06.2011 року .
Згідно Сертифікату відповідності серії ВВ №UA1.037.0016371-11, що отриманий підприємством "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" на виконання п. 9.1 ДСТУ Б В 2.7-112-2002 "Цемент. Загальні технічні умови", який виданий державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики на портландцемент пакований з добавкою шлаку 6-20% марки 400 (ПЦ ІІ/А-Ш-400) та марки 500 (ПЦ І-500), в якому зазначено, що позивач по справі є виробником даної продукції.
На підприємстві "ДІМ"ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" здійснювалося обстеження виробництва фасованого цементу, про що органом з сертифікації 17.12.2008 року було складено акт обстеження виробництва фасованого цементу .
В матеріалах справи містяться письмові пояснення позивача з використанням судової практики стосовно того, що за наявності у підприємства "ДІМ"ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" дійсного дозволу на застосування пільги з оподаткування та не скасованої реєстрації платника як особи, що має право на податкову пільгу, здійснення нарахувань податкових зобов'язань із застосуванням штрафних санкцій є неприпустимим.
Підприємством "ДІМ"ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" надано довідку №23 від 06.02.2012 року про кількість працюючих інвалідів, з якої вбачається, що по підприємству "Дім"ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" загальна чисельність штатних працівників у червні 2011 року становила 24 особи, в тому числі інвалідів 14 осіб, що становить 58,00 % від середньооблікової чисельності працівників облікового складу. Загальний фонд оплати праці за червень 2011 року становив 79106,83 грн., в тому числі фонд оплати праці інвалідів у червні 2011 року становив 43240,31 грн., що становить 54,66% від загального фонду оплати праці. Загальна чисельність штатних працівників у липні 2011 року становила 21 особи, в тому числі інвалідів 14 осіб, що становить 67,00 % від середньооблікової чисельності працівників облікового складу. Загальний фонд оплати праці за липень 2011 року становив 70549,14 грн., в тому числі фонд оплати праці інвалідів у липні 2011 року становив 42031,14 грн., що становить 59,58% від загального фонду оплати праці. А також позивачем було надано загальну фактичну калькуляцію за червень та липень 2011 року разом із довідкою №24 від 06.02.2012 року про підтвердження витрат на переробку (обробку) виготовленого товару у перевіряємому періоді більше 8% продажної ціни такого виготовленого товару .
Про правомірність віднесення діяльності підприємства "Дім" ЧОТІ "Мир та добробут інвалідам" з переробки (обробки) та фасування цементу до діяльності, на яку розповсюджується пільга, свідчать надані позивачем акти перевірок підприємства податковим органом від 21.02.2011 року № 426/23-1/35158255 та від 17.06.2011 року №1446/23-2/35158255.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірності висновків актів перевірок та прийняття на їх підставі податкових повідомлень-рішень, натомість позивач надав необхідний і достатній обсяг доказів на підтвердження правомірності своїх дій та незаконності та необґрунтованості висновків актів перевірок і прийнятих на їх підставі податкових повідомлень-рішень. Колегія суддів погоджується з вищезазначеним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 8 підрозділу 2 Перехідних положень та п.197.6 ст.197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями, які засновані громадськими організаціями інвалідів, де кількість інвалідів, які мають у таких організаціях основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат з оплати праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати зазначену пільгу за наявності реєстрації у відповідному органі державної податкової служби, яка здійснюється на підставі відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу і рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до статті 14-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (далі - Комісія).
Комісія є спеціальним уповноваженим органом, створеним з метою визначення доцільності надання державної допомоги підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів у вигляді пільг з оподаткування, фінансової допомоги, позичок, дотацій, надання пріоритетів при розміщенні державного замовлення та в інших формах, а також здійснення обліку та контролю за використанням такої допомоги.
Таким чином, застосовувати пільги з оподаткування можна тільки за наявності дозволу Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
Рішення як про видачу дозволу, так і про скасування дозволу на право користування пільгами приймається тільки такою Комісією. Положення про Комісію з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів затверджено постановою КМУ від 26.12.2000 № 1888.
Судами першої інстанції встановлено, що підприємство позивача належить до підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, яким у періоді що перевірявся дотримано вимоги щодо кількості працюючих інвалідів - 50 % від загальної кількості працюючих та фонду оплати праці таких інвалідів, що перевищує 25% суми загальних витрат підприємства на оплату праці.
На виконання вищенаведених вимог закону, позивачем було отримано дозвіл №7 Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів на застосування пільги на період з 01.04.2011 по 01.04.2012.
У періоді що перевірявся позивачем здійснювалась закупівля насипного цементу у ВАТ «Подільський цемент», який вагонами доставлявся до підприємства позивача, де здійснювався технологічний процес щодо покращення якості продукції, відновлення її властивостей та фасування.
Сума витрат позивача на переробку (обробку) цементу становила не менше 8% продажної ціни товару, що підтверджується актом перевірки, яким перевірялась загальна фактична калькуляція та розрахунок витрат товарно-матеріальних цінностей за червень 2011 року та липень 2011 року.
З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що застосування позивачем нульової ставки податку на додану вартість здійснено з дотриманням норм чинного законодавства.
При цьому судом першої інстанції правильно зазначено, що відповідно до положень п.197.6 ст.197 Податкового кодексу України під безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.
Відповідно до пп.19.5.1.3 п.195.1 ст.195 Податкового кодексу України до робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.
Матеріалами справи підтверджено придбання позивачем у ВАТ «Подільський цемент» насипного цементу, що відповідає ДСТУ Б В 2.7-46-96. Після обробки та фасування, згідно Сертифікату відповідності серії ВВ №UА1.037.0016371-11, що отриманий позивачем на виконання п.9.1 ДСТУ Б В 2.7-112-2002 «Цемент. Загальні технічні умови», який виданий державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики на портландцемент пакований з добавкою шлаку 6-20% марки 400 (ПЦ ІІ/А-Ш-400) та марки 500 (ПЦ І-500), виробником даної продукції є позивач. Таким чином позивачем здійснювалось покращення якості товару та сертифікацію пакованої продукції.
Здійснення технологічного процесу з виробництва фасованого цементу підтверджується дозволом наданим Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернівецькій області №7310136600-315 від 25.12.2008.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернівцях, - залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2013 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 20 травня 2013 року.
Головуючий суддя Совгира Д. І.
Судді Курко О. П.
Матохнюк Д.Б.