Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову у залишенні позовної заяви без розгляду
25 квітня 2013 р. Справа №805/4732/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Алфьорової А.Ю.,
за участю:
представника позивача - Голобородової О.Ю.,
представника відповідача - Соломатіна С.В.,
- Пригара О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову Донецького обласного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства «ТРЕСТ ДОНЕЦЬКШАХТОПРОХОДКА» про стягнення фінансової санкції у розмірі 92 576,54 грн, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Донецький обласний центр зайнятості, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «ТРЕСТ ДОНЕЦЬКШАХТОПРОХОДКА» фінансової санкції у сумі 92 576,54 грн.
У судовому засіданні представник відповідача - Відкритого акціонерного товариства «ТРЕСТ ДОНЕЦЬКШАХТОПРОХОДКА» - заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
В обґрунтуванні заявленого клопотання представник відповідача зазначив, що відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Рішенням позивача до Акту перевірки від 09,14.02.2011 № 24 про накладення штрафних санкцій за порушення п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» та приписом до нього від 09, 14.02.2012 року відповідачу рекомендовано в місячний строк з дня отримання Акту добровільно сплатити штраф в розмірі 92 576,54 грн, тобто, до 21.03.2012 року.
Відповідно, позивач мав право звернутись до суду із адміністративним позовом про стягнення суми штрафних санкцій з 22.03.2012 року.
Таким чином, встановлений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) право на предявлення адміністративного позову у позивача виникло 22.03.2012 року.
Крім цього, частиною 1 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Статтею 241 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Представник позивача у судовому засіданні проти залишення позовної заяви без розгляду заперечувала, зазначивши, що з боку Донецького обласного Центру зайнятості не має порушень ст. 99 КАС України, так як строк звернення до суду позивачем не пропущений, у зв'язку із тим, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2012 року, залишеним без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2012 року, були задоволені вимоги Відкритого акціонерного товариства «ТРЕСТ ДОНЕЦЬКШАХТОПРОХОДКА» до Донецького обласного центру зайнятості про скасування рішення б/н та припису № 24 від 09, 14.02.2012 року щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 92 576,74 грн. Таким чином, зазначене рішення Донецького обласного Центру зайнятості про застосування штрафних санкцій з 14.06.2012 року у зв'язку із його скасуванням не підлягало виконанню.
Постановою Вищого адміністративного суду України (далі - ВАС України) від 28.02.2013 року у справі К/9991/44999/12 зазначені судові рішення скасовані, а у задоволенні позову Відкритому акціонерному товариству «ТРЕСТ ДОНЕЦЬКШАХТОПРОХОДКА» про скасування рішення б/н та припису № 24 від 09, 14.02.2012 року щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 92 576,74 грн - відмовлено.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Таким чином, у позивача з'явилось право на пред'явлення цього позову саме з часу набрання чинності постановою ВАС України від 28.02.2013 року у справі К/9991/44999/12.
Враховуючи зазначене та встановлений КАС України шестимісячний строк на пред'явлення адміністративного позову з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог, позивач не пропустив строк звернення до суду, а тому позивач просить суду у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду - відмовити.
Заслухавши клопотання представника відповідача та пояснення з цього приводу представника позивача, дослідивши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-III, строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що передбачений ст. 99 КАС України шестимісячний строк на звернення до суду не застосовується до вимог щодо стягнення Донецьким обласним центром зайнятості штрафних санкцій, передбачених Законом України "Про зайнятість населення", відповідно, у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду необхідно відмовити.
На підставі викладеного вище, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України "Про зайнятість населення", ст.ст. 99, 100, 160, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволені клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову Донецького обласного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства «ТРЕСТ ДОНЕЦЬКШАХТОПРОХОДКА» про стягнення фінансової санкції у розмірі 92 576,54 грн - відмовити.
Ухвала прийнята у нарадчій кімнаті 25 квітня 2013 року, її вступна та резолютивна частини проголошені всудовому засіданні в той же день.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений 26 квітня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.