Постанова № 31274390, 20.05.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.05.2013
Номер справи
826/5667/13-а
Номер документу
31274390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 травня 2013 року № 826/5667/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К.Ю. за участю секретаря Непомнящій А.О. розглянувши на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Елегант-Групп

до

Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва

про

визнання протиправною та скасування Вимогу №Ю-360 від 14.03.2013, рішення № 1060 від 14.03.2013

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2013 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Товариство з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва (далі по тексту - відповідач) в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі № 1060 від 14 березня 2013 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем своєчасно та в повному обсязі нараховано, обчислено та сплачено єдиний внесок, а також подано відповідну звітність до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі Києва, підтвердженням чого, на думку позивача, є платіжні доручення підприємства, картка особового рахунку платника та квитанції про отримання звітності.

Мотивуючи письмові заперечення, представником відповідача зазначено, що при поданні звітності за лютий 2011 року позивачем допущено помилку, а саме не відображено суму єдиного внеску по класу ризику 5-36,8%, про що останнім повідомлено позивача у встановлені строки, тому, враховуючи факт донарахування органом Пенсійного фонду суми єдиного внеску, відповідачем правомірно винесено рішення від 14 березня 2013 року № 1060 про накладення штрафних санкцій та виписано вимогу про сплату боргу від 14 березня 2013 року № 360.

Досліджуючи питання строку звернення до адміністративного суду, який встановлений частиною 4 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» подано без порушень місячного строку, оскільки скориставшись можливістю досудового порядку вирішення спору, адміністративного оскарження спірної вимоги та рішення, позивачем отримано рішення про результат розгляду скарги 18 березня 2013 року (довідка відділення «Укрпошта» № 179/30 від 30 квітня 2013 року додана до матеріалів справи), а позовну заяву направлено на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва 15 квітня 2013 року цінним листом з описом вкладення.

Враховуючи згоду сторін на розгляд справи в порядку письмового провадження, суд, керуючись приписами частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об’єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» (ідентифікаційний код 33549639) зареєстровано як юридична особа 27 травня 2005 року за № 1 072 102 0000 003383; місцезнаходження юридичної особи: 03179, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 125, літера А (Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців станом на 14 травня 2013 року міститься в матеріалах справи).

Згідно Довідки серії АБ № 523750 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України до основних видів діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» за видами КВЕД належать: роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах (47.73.); оптова торгівля фармацевтичними товарами (46.46.); роздрібна торгівля медичними й ортопедичними товарами в спеціальних магазинах (47.74.); роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах (47.75.); роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах (47.78.).

З матеріалів справи вбачається, що у період з 31 січня 2013 року по 14 березня 2013 року, на підставі направлень від 31 січня 2013 року № 33, від 12 березня 2013 року № 66 Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва проведено планову перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування за період з 21 лютого 2008 року до 20 лютого 2013 року, за результатами якої складено акт від 14 березня 2013 року № 51 (копія акту перевірки міститься в матеріалах справи).

За результатом перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, перевіряючими, серед іншого, встановлено порушення підпункту 1 пункту 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI в результаті чого донараховано суму єдиного внеску в розмірі 36,8% за 2011 рік в розмірі 57 257, 92 грн., у тому числі за періодами за лютий 2011 року донараховано єдиного внеску в сумі 57257,92 грн.

На підставі вищезазначених висновків акту перевірки, Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва прийнято вимогу про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360 у розмірі 57 257, 92 грн.

При цьому, рішенням про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 1060 від 14 березня 2013 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» на підставі пункту 3 частини 11 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» застосовано штрафні санкції в розмірі 28628,96 грн.

За результатом адміністративного оскарження, скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» залишена без задоволення, а вимога про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360 та рішення № 1060 від 14 березня 2013 року – без змін (копія рішення про результати розгляду скарги від 12 квітня 2013 року міститься в матеріалах справи).

Позивач не погоджується із такими висновками акту перевірки та вважає спірне рішення та вимогу такими, що підлягають скасуванню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши встановлені обставини справи, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.

Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі по тексту – Закон № 2464-VI) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством тощо.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2 затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту – Порядок № 22-2).

Згідно пункту 3.1. Порядку № 22-2 страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом.

Звітним періодом є календарний місяць.

Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

За загальними правилами формування та подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування звіт до органів Пенсійного фонду подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду в тому числі, в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 19 квітня 2007 року N 7-7, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 квітня 2007 року за N 436/13703 (звіт на паперових носіях не подається);

Відповідно до пункту 4.1. Постанови № 22-2 звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок. Звіт повинен містити основні дані про страхувальника та перелік таблиць звіту.

У разі виявлення помилки у звіті страхувальник має право до закінчення терміну подання цього звіту повторно сформувати та подати звіт до органу Пенсійного фонду за місцем взяття на облік. Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених цим Порядком (пункт 5.1 Постанови № 22-2).

Пунктом 2.18. Постанови № 22-2 відповідальним за правильність заповнення звіту визначено страхувальника.

З матеріалів справи вбачається та не спростовано представниками сторін, що звіт за лютий 2011 року позивачем подано саме в електронному вигляді.

Представник відповідача стверджує, що при поданні зазначеного звіту, страхувальником допущено помилку, а саме не відображено суму єдиного внеску по класу ризику 5-36,8% (таблиця 1, рядка 3.1.1. де повинна відображатись сума єдиного внеску про класу ризику, була порожня), про що останнім повідомлено позивача у встановлені строки згідно квитанції від 19 березня 2011 року № 2, в свою чергу, позивачем доказів спростування таких висновків Пенсійного фонду, доказів складання страхувальником пояснювальної записки із зазначенням причин виникнення помилки та доказів їх усунення, суду не надано.

Вирішуючи адміністративну справу по суті вимог в частині скасування вимоги Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360 суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 6.3. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі по тексту – Постанова № 21-5) органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника або інформація територіальних органів органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування (зменшення) сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях-розрахунках визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

За змістом акту перевірки, саме за порушення пункту 2 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI, який зобов’язує страхувальника вести облік нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в прядку, передбаченому законодавством тощо, позивачем винесено спірну вимогу.

За таких обставин, враховуючи, що суду не надано доказів подання позивачем до Пенсійного органу належними чином оформленого звіту, доказів складання страхувальником пояснювальної записки із зазначенням причин виникнення помилки та доказів їх усунення, податкова вимога Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про сплату боргу від 14 березня 2013 року № Ю-360 винесена на підставі акту перевірки від 14 березня 2013 року № 51, на думку суду є обґрунтованою.

Водночас, суд не погоджується із рішенням Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі № 1060 від 14 березня 2013 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску з огляду на те, що, незважаючи на допущення помилки у формі звіту та не відображення суми єдиного внеску по класу ризику 5-36,8% , позивачем вчасно та в повному обсязі сплачений єдиний соціальний внесок у розмірі 57 257, 92 грн., що не спростовано представником відповідача у судовому засіданні та підтверджено копіями платіжних доручень № 413 від 04 березня 2011 року та № 277 від 18 лютого 2011 року.

Відповідно до підпункту 7.2.3 пункту 7.2. Постанови № 21-5 за донарахування органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

З урахуванням викладеного, підстави для нарахування позивачу штрафних санкцій Товариству з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» відсутні, а отже і рішення Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі № 1060 від 14 березня 2013 року підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

З урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» підлягає частковому задоволенню.

Питання судових витрат, вирішено відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Товариству з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва № 1060 від 14 березня 2013 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

3. В решті вимог відмовити.

4.Зобов’язати орган Державної казначейської служби України стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Елегант-Груп» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 429,50 грн. (чотириста двадцять дев’ять гривень п’ятдесят копійок) шляхом їх безспірного списання з рахунку Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.Ю. Гарник

Повний текст постанови виготовлено 20.05.2013 р.