ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" травня 2013 р. Справа № 926/362/13.
За позовом Чернівецької обласної ради
до виконавчого комітету Чернівецької міської ради
третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Магазин навчально-наочного приладдя, м. Чернівці
про визнання частково незаконним та скасування рішення
Суддя Паскарь А. Д.
представники сторін:
від позивача - Чмола І. І., довіреність від 02.01.2013 № 01- 11/11-3;
від відповідача - Іванович Л. Є., довіреність від 02.04.2012 № 01/0218/443, Цибух Л. І., довіреність від 15.09.2011 № 8/18-921;
від третьої особи - Кириченко Л. В., директор.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецька обласна рада звернулася з позовною заявою до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання частково незаконним та скасування підпункту 1.20 пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.04.2006 № 256/6 «Про підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців, та визнання пункту раніше прийнятого рішення таким, що втратив чинність» посилаючись на те, що вказаний пункт рішення суперечить Конституції України, Законам України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», а також Тимчасовому положенню про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5.
Відповідач позов не визнав у зв'язку з тим, що оформлення за Чернівецькою міською радою права власності на приміщення по вул. Ломоносова, 4, м. Чернівці відбулось в межах повноважень її виконавчого комітету відповідно до чинного на той час законодавства.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив скасувати рішення у зазначеній вище частині з огляду на те, що воно суперечить законодавству. Представник відповідача наголосив, що оскаржене рішення є законним та проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві та письмових поясненнях. Третя особа - Комунальне підприємство «Магазин навчально-наочного приладдя, м. Чернівці - відзиву на позов не надало, однак його представник позов визнав.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку про обгрунтованість позову з огляду на наступне.
За приписами ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність її набуття не встановлена судом. Вказане кореспондується також зі статтею 4 Цивільного кодексу Української РСР щодо підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, в якій вказано, що за таких самих підстав цивільне право змінюється чи припиняється.
Набуття особою права власності на майно, здійснення правомочностей власника щодо цього майна можливе у разі припинення права власності на це майно у попереднього законного власника за встановлених законодавством підстав, а підстави набуття (припинення) права власності визначаються за законодавством, чинним у час виникнення відповідних правовідносин.
Поняття комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та підстави її набуття було передбачено ст. 7 Закону Української РСР «Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування» від 07.12.1990 (втратив чинність у 1997 році), згідно з якою до комунальної власності належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, вказане в Законі України «Про власність», за статтею 31 якого комунальна власність належала до державної власності.
Перелік об'єктів комунальної власності, був визначений статтею 35 Закону України «Про власність». Стаття 32 цього ж Закону передбачала, що суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.
На виконання постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 «Про порядок введення в дію Закону Української РСР «Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування», від 26.03.1991 «Про введення в дію Закону Української РСР «Про власність», Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)».
Вказаною постановою затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць, зобов'язано органи, уповноважені управляти державним майном, здійснити до 01.01.1992 року передачу державного майна, що перебуває в їх віданні, до комунальної власності згідно переліку, затвердженого даною постановою.
Також цією постановою встановлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів; розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських рад народних депутатів.
На виконання зазначеної постанови Кабміну України 27 грудня 1991 року X сесією Чернівецької обласної Ради народних депутатів XXI скликання прийнято рішення від 27.12.1991 «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів», яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів.
Пунктом 2 даного рішення прописано виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органом, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом на 1 січня 1992 року провести інвентаризацію будівель, споруд, обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів, і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів.
Як зазначено в пунктів 2.9 додатку № 1 до цього рішення, магазин учбово-наочного приладдя віднесено до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів.
Крім того, з рішення Чернівецької міської Ради народних депутатів від 25.01.1992 № 253 «Про перелік об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів», видно, що в переліку об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів магазин учбово-наочного приладдя, розташований по вул. Ломоносова, 4, м. Чернівці, не значиться.
Всупереч згаданого рішення Чернівецької обласної Ради, 11.04.2006 Виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення № 256/6 «Про підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців, та визнання пункту раніше прийнятого рішення таким, що втратив чинність (делеговані повноваження)», яким підтвердив право комунальної власності територіальної громади м. Чернівців на нежилі будівлі на вул. Ломоносова, 4, а саме: будівля магазину літ. А, площею 138,00 м кв., адмінбудівля літ. В, площею 37,60 м кв. та будівля прохідної-складу літ. Б, площею 51,00 м кв.
Відповідно до ч. 2 п. 10 розділу V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
09 липня 1998 року на підставі зазначеної норми названого закону II сесія Чернівецької обласної ради XXIII скликання своїм рішенням «Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» № 45-2/98 затвердила перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, яким підтвердила, що об'єкт нерухомості ДКП магазин навчально-наочного приладдя є об'єктом спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, чинній на момент вчинення спірних правовідносин) встановлено делеговані повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належить в тому числі облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
В контексті викладеного суд констатує, що законом відповідач був уповноважений лише реєструвати право власності, а не підтверджувати його.
Статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (в редакції, чинній на момент вчинення спірних правовідносин) встановлено, що підставами для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є: державний акт про право власності на земельну ділянку; нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, довічного утримання, дарування, міни земельної ділянки або іншого нерухомого майна; договір про приватизацію майна державних підприємств; договір купівлі- продажу нерухомого майна, зареєстрований на біржі в установленому порядку; нотаріально посвідчений договір про поділ, перерозподіл, об'єднання нерухомого майна; свідоцтво про право на спадщину; свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя; свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів; свідоцтво про право власності на будівлю (частину будівлі), споруду; рішення суду про право власності на об'єкт незавершеного будівництва; акти прийому нерухомого майна до експлуатації; договори про іпотеку, оренду строком більше одного року, інші визначені законом документи щодо речових прав на нерухоме майно; рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили; інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5, визначає лише порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні, однак порядку підтвердження права власності на нежитлові приміщення також не передбачає.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 10 статті 59 «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із частиною першою статті 392 Цивільного кодексу України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Посилання відповідача на перебування спірних приміщень у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців на підставі рішення виконкому Чернівецької міської ради від 24.06.1949 №1401 судом визнається безпідставною, оскільки відповідно до ст. 5 чинної на той час Конституції УРСР соціалістична власність в УРСР мала форму або державної власності (всенародне добро), або форму кооперативно-колгоспної власності (власність окремих колгоспів, власність кооперативних об'єднань). Тобто, при прийнятті відповідачем наведеного рішення комунальна власність не існувала.
Відповідно до пункту 4 частини першої ст. 268 Цивільного кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.
Законом України від 20.12.2011 № 4176-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства» виключено пункт 4 частини першої статті 268 Цивільного кодексу України.
Однак підпунктом 3 пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень названого Закону передбачено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутися до суду з позовом про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.
За приписом частині першої статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
За таких обставин суд дійшов висновку, що оскаржене рішення відповідачем прийнято з перевищенням наданих йому повноважень, а відтак суперечить закону та порушує права позивача як власника, у зв'язку з чим підлягає визнанню незаконним та скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2.Визнати незаконним та скасувати підпункт 1.20 пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.04.2006 № 256/6 «Про підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців та визнання пункту раніше прийнятого рішення таким, що втратив чинність (делеговані повноваження)».
3.Стягнути з виконавчого комітету Чернівецької міської ради (площа Центральна, 1, м. Чернівці, ідентифікаційний код 04062216 на користь Чернівецької обласної ради (вул. Грушевського, 1, м. Чернівці, ідентифікаційний код 25081241) судовий збір в сумі 1147,00 грн.
Суддя А. Д. Паскарь