Постанова № 31263283, 29.04.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2013
Номер справи
807/1177/13-а
Номер документу
31263283
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2013 рокум. Ужгород№ 807/1177/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд

у складі головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,

з участю секретаря судового засідання - Гринюка І.В.,

з участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:

представника позивача - Сідуна Д.Д.

представника відповідача - Сабадош А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства «Агропромислова фірма «Леанка»» до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України 29 квітня 2013 року було оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 квітня 2013 року.

Позивач - Державне підприємство «Агропромислова фірма «Леанка»» звернулося у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби (далі - відповідач), якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача за № 808/10/15-01 від 28 лютого 2013 року щодо відмови у видачі довідки про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році; 2) зобов'язати відповідача вчинити дії, пов'язані з визнанням статусу позивача, як платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позову з мотивів наведених у письмових запереченнях за № 1968/10/10-013 від 25.04.2013 року (а.с.38-40). Вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступного висновку.

Судом встановлено, що 30 липня 2001 року Державне підприємство «Агропромислова фірма «Леанка»» зареєстровано державним реєстратором Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області за юридичною адресою: 89452, Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Середнє, вул. Шевченка, буд. 6, як юридичну особу, про що видано відповідне свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 за № 386059 (а.с.29).

У відповідності до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АА за № 136027, видами діяльності позивача за КВЕД є: вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і пряності; виробництво виноградних вин; розведення великої рогатої худоби; вирощування зернових та технічних культур; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту та неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами (а.с.30).

Судом встановлено, що 15 лютого 2013 року позивач звернувся з листом за № 39 до відповідача про видачу довідки про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році додатком до подав наступний пакет документів:

а) податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку по Середнянській селищній та Ірлявській сільській радах (а.с.7-9, 11-13);

б) відомості про наявність земельних ділянок (а.с.10,14);

в) розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2012 рік (розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній (звітний) рік становить 43,31 %) (а.с.15);

г) копії листів з Управління держкомзему в Ужгородському районі Закарпатської області щодо кількості земель та грошової оцінки земельних ділянок (а.с.16-20);

ґ) копію протоколу № 7 засідання комісії від 15.07.2012 року комісії з питань техногенно-екологічної безпеки на надзвичайних ситуацій Ужгородської районної державної адміністрації (а.с.21);

д) акт обстеження господарських будівель, які погодженні сильним шквалистим вітром 29.07.2012 року по державному підприємству «Агропромислова фірма «Леанка»» (а.с.22);

е) акт обстеження сільськогосподарських культур пошкоджених сильним вітром і проливним дощем 14-15 липня 2012 року по державному підприємству «Агропромислова фірма «Леанка»» (а.с.23);

є) копію протоколу за № 9 засідання комісії від 01.08.2012 року Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ужгородської районної державної адміністрації (а.с.24,25);

ж) лист «Про погодні умови липня» віл 22.08.2012 року за № 25-50/1263 Закарпатського обласного центру з гідрометеорології (а.с.26);

з) довідку розрахунків з бюджетом станом на 01.01.2013 року (а.с.46,47).

Судом встановлено, що 28 лютого 2013 року Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція у Закарпатській області Державної податкової служби листом про надання відповіді № 808/10/15-01 (а.с.28) прийняла рішення, яким відмовила позивачу у видачі довідки про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році з наступних причин:

- в порушення п.308.5 ст.308 Податкового кодексу України державне підприємство «Агропромислова фірма «Леанка»» (код ЄДРПОУ 00413819) разом з податковою декларацією фіксованого сільськогосподарського податку не подало до Ужгородської МДПІ рішення Закарпатської обласної ради про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Судом встановлено, що підставою для винесення спірного рішення податкового органу слугувала підстава, а саме: відсутність у позивача рішення Закарпатської обласної ради про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Вказаний висновок податковим органом зроблений виходячи з твердження, що розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік у позивача становить 43,31 % та у державного підприємства «Агропромислова фірма «Леанка»» на протязі 2012 року не було обставин непереборної сили та підприємство не включено в перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин, зафіксований рішення Закарпатської обласної ради.

На виконання вимог п.308.5 ст.308 Податкового кодексу України було вжито всіх заходів щодо збереження за позивачем статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році, а саме: позивач звернувся з листом до Голови Закарпатської обласної державної адміністрації п. Ледида О.О., з проханням підготувати та винести на розгляд Закарпатської обласної ради проект рішення про надзвичайні ситуації у Закарпатській області у 2012 році та вжиті міри по ліквідації їх наслідків, в якому зафіксувати у державного підприємства «Агропромислова фірма «Леанка»» наявність обставин непереборної сили та включити його у перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Судом встановлено, що 21 березня 2013 року Закарпатська обласна рада прийняла рішення за № 698 «Про наявність обставин непереборної сили у державного підприємтсва «Агропромислова фірма «Леанка»» Ужгородського району», яким у відповідності до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 308 пункту 5 Податкового кодексу України обласна рада вирішила визнати наявність обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році у державному підприємстві «Агропромисловій фірмі «Леанка»» Ужгородського району, що негативно вплинуло на виробничу діяльність зазначеного сільськогосподарського підприємства як платника фіксованого податку (а.с.27).

Отже, висновок відповідача викладений у листі за № 808/10/15-01 від 28 лютого 2013 року - безпідставний, та таким, що не може бути покладений в основу твердження про відмову позивачу у видачі довідки про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році.

У відповідності до вимог пункту 306.1 статті 306 Податкового кодексу України встановлено, що сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 301.1 статті 301 Податкового кодексу України платниками фіксованого сільськогосподарського податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Пунктом 308.5 статті 308 Податкового кодексу України встановлено, якщо платники податку не можуть виконати вимогу щодо 7 5-відсоткового критерію частки сільськогосподарського товаровиробництва у зв'язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до таких платників податку в наступному податковому (звітному) році не застосовується вимога, згідно з якою частка сільськогосподарського товаровиробництва повинна дорівнювати або перевищувати 75 відсотків.

Такі платники податку для підтвердження статусу платника податку подають до податкового органу рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить переконливого висновку, що адміністративний позов державного підприємства «Агропромислова фірма «Леанка»» підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Агропромислова фірма «Леанка»» до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби за № 808/10/15-01 від 28 лютого 2013 року щодо відмови у видачі довідки по підтвердження статуту платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році.

Зобов'язати Ужгородську міжрайонну державну податкову інспекцію Закарпатської області Державної податкової служби вчинити всі дії пов'язані з визнанням статуту Державного підприємства «Агропромислова фірма «Леанка»», як платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2013 році.

Стягнути з державного бюджету України на користь Державного підприємства «Агропромислова фірма «Леанка»» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 (сорок одна) копійка.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Іванчулинець Д.В.