Постанова № 31242635, 17.05.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2013
Номер справи
820/3929/13-а
Номер документу
31242635
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

17 травня 2013 р. справа №820/3929/13-а

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов

Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області до Громадської організації "Захисти своє довкілля" в особі голови Ворсіна Володимира Миколайовича прообмеження права на мирне зібрання, -

В С Т А Н О В И В:

Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Громадської організації "Захисти своє довкілля" в особі голови Ворсіна Володимира Миколайовича, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони проведення Громадській організації "Захисти своє довкілля", в особі голови Ворсіна Володимира Миколайовича, заходу за адресою м.Ізюм, вул. Соборна, 18.05.2013 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 16 травня 2013 року голова громадської організації «Захисти своє довкілля» Ворсін Володимир Миколайович направив повідомлення під вих..№1/6 від 16.05.2013 року в якому повідомляється про проведення протестного ходу проти добування сланцевого газу 18 травня 2013р. по адресу м.Ізюм, вул..Соборна, від гімназії №1 до міського парку. В повідомленні вказано, що під час заходу буде використовуватися звукопідсилювальна техніка, та орієнтовна кількість учасників заходу до 500 чоловік. Рішенням виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області №0331 від 17.05.2013 року було вирішено вважати недоцільним проведення ходи по вулиці Соборній міста Ізюм 18.05.2013 року. З огляду на висновки узгоджувальної комісії, орган місцевого самоврядування позбавлений можливості вжити заходів щодо безперешкодного проведення вказаного масового заходу, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином. До початку судового засідання, 17.05.2013 року, надав до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений судом в порядку ч.3 ст. 182 КАС України. До початку судового засідання від відповідача надійшли заперечення проти адміністративного позову, в яких просив відмовити у задоволенні позову. Оскільки положеннями ч. 4 ст. 182 КАС України передбачено, що розгляд адміністративної справи про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів -невідкладно, суд дійшов до висновку про наявність обґрунтованих підстав для розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Відповідно до вимог ч.6 ст.128 КАС України справа підлягає розгляду у письмовому провадженні на основі наявних у суду матеріалів.

У зв'язку з неявкою учасників судового засідання, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України суд розглянув адміністративну справу без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 16 травня 2013 року до виконавчого комітету Ізюмської міської ради надійшло повідомлення голови громадської організації «Захисти своє довкілля» Ворсіна Володимира Миколайовича під вих..№1/6 від 16.05.2013 року, в якому повідомляється про проведення протестного ходу проти добування сланцевого газу 18 травня 2013 року за адресою м.Ізюм, вул.Соборна, від гімназії №1 до міського парку. Під час заходу буде використовуватися звукопідсилювальна техніка, та орієнтовна кількість учасників заходу до 500 чоловік.

Слід зазначити. що підпунктом 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Узгоджувальна комісія - постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.

Вказане повідомлення було розглянуто 17 травня 2013 року на засіданні узгоджувальної комісії при виконавчому комітеті Ізюмської міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій, концертів та інших культурних і спортивних заходів.

За результатами розгляду повідомлення, відповідно до протоколу узгоджувальної комісії №3/13 та рішення виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області №0331 від 17.05.2013 року, вирішили вважати неможливим та недоцільним проведення 18.05.2013 року проведення ходи по вулиці Соборній міста Ізюм.

При вирішенні спору суд виходить із положень ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з положень ч.1 ст.39 Конституції України, передбачено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Вказане положення Конституції України повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст.11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних, зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право, створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Згідно з ч.2 ст.39 Конституції України, обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 1 Конституції України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, а це в поєднанні з запровадженим ст.8 Конституції України принципом верховенства права означає, що при вирішенні питання, пов'язаного з проведенням масових заходів суд повинен брати до уваги і те, яким чином реалізація прав і свобод однієї групи громадян вплине на можливість реалізації прав та свобод іншої частини суспільства.

Процедура розгляду питань про організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій, концертів та інших культурних і спортивних заходів у місті Ізюм унормована локальним актом законодавства, а саме Тимчасовим положенням «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій, концертів та інших культурних і спортивних заходів у місті Ізюм» (затверджено рішенням виконавчого комітету Ізюмської міської ради від 25.04.2012 року №0335, далі за текстом -Тимчасове положення).

Відповідно до п.4.6, п.4.7 Тимчасового положення, мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих, а також не допускається проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.

Згідно довідки начальника ВДАІ Ізюмського МВ ГУМВС України в Харківській області від 17.05.2013 року, проведення 18.05.2013 року масових заходів, мітингів, з використанням проїзної частини вул.Соборній в місті Ізюм є неможливим в зв'язку з тим, що на даній вулиці проходять автобусні маршрути загального користування, проводиться обслуговування загально - освітньої школи №4 та Ізюмського ліцею №1, обслуговуються банки та супермаркети, біля яких інтенсивний рух автомототранспорту та пішоходів. Для проведення масових заходів необхідно завчасно повідомляти Державтоінспекцію з метою перенесення маршрутів руху пасажироперевізників та автомототранспорту з перекриттям руху на проїжджій частині вулиці Соборної міста Ізюма з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, недопущення дорожньо-транспортних пригод та травмування учасників дорожнього руху під час проведення заходів.

Суд зазначає, що проведення згаданої протестної ходи, несе за собою організацію зміни маршруту громадського транспорту, оскільки по даній вулиці (яка є центральною у м.Ізюм) проходять 8 маршрутів які дають змогу громадянам дістатись із одного кінця міста до іншого, що підтверджується картою - схемою автобусних маршрутів, наявною в матеріалах справи.

Окрім цього, за інформацією позивача, на даній вулиці також розміщенні два супермаркети, центральне відділення «Укрпошта», чотири відділення банківських установ, декілька аптечних пунктів. Суд вважає, що проведенням даного протестного ходу буде ускладнено роботу пошти, інкасації банківських установ, здійснення перевезення мешканців та гостей міста Ізюм.

Отже, суд зазначає, що через завантаженість вул.Соборної у місті Ізюм, неможливістю організації громадського порядку під час проведення заходу, перешкоджання нормальному дорожньому руху, загрозі безпеці людей, які не є учасниками ходи, загрозі безпеці дітей, які 18.05.2013 року відвідують освітні заклади, проведення масового заходу може створити загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до п.2.1 Тимчасового положення, повідомлення з інформацією щодо проведення масових заходів подається заінтересованими особами в письмовій формі завчасно - не пізніше як за 7 днів до запланованої дати їх проведення. В повідомлені обов'язково зазначається мета, форма, місце проведення заходу або маршруту руху, час його початку і закінчення, орієнтовну кількість учасників, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, дата подачі повідомлення. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.

З наявної в матеріалах справи копії повідомлення про проведення масового заходу не вбачається наявність всіх обов'язкових реквізитів, передбачених Тимчасовим положенням та не оговорено форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, тощо.

Окрім цього, повідомлення про проведення масового заходу було подано до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області менш ніж за 2 дні до проведення ходи, що протирічить положенням Тимчасового положення.

Таким чином, громадською організацією «Захисти своє довкілля» не дотримано вимог Тимчасового положення, та як наслідок, орган місцевого самоврядування позбавлений можливості вжити належних заходів щодо безперешкодного проведення вказаного масового заходу, забезпечення громадського порядку, прав і свобод людей.

Окремо суд звертає увагу, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2012 року № 1043-р «Про перенесення робочих днів у 2013 році», 18 травня 2013 року (дата запланованої акції), є робочим днем. З огляду на що, використання звукопідсилювальної техніки буде заважати нормальній роботі підприємств, організацій та установ.

Частиною 1 ст.182 КАС України передбачено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Аналізуючи положення наведеної норми процесуального закону, суд дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування наділені законодавцем повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовом про 1) заборону запланованих масових заходів, 2)обмеження права на мирні зібрання.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи місце та час проведення заходу, наявних матеріалів справи, суд зазначає, що виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста Ізюм та прав і свобод відповідача на мирні зібрання, запланований відповідачем масовий захід не є можливим у зв'язку з переліченими вище підставами та адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до положень ч.6 ст. 182 КАС України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови по даній справі.

Керуючись ст.ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст.158-163, ст.182, ст..256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області до Громадської організації "Захисти своє довкілля" в особі голови Ворсіна Володимира Миколайовича про обмеження права на мирне зібрання - задовольнити.

Обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони проведення Громадській організації "Захисти своє довкілля", в особі голови Ворсіна Володимира Миколайовича, заходу за адресою м.Ізюм, вул. Соборна, 18.05.2013 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Біленський О.О.