ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2013 р. Справа № 9/79/2012/5003
Господарський суд Вінницької області в складі
головуючого судді Грабика В.В.,
при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л.,
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1- за довіреністю;
від відповідача-1 - не з'явився;
від відповідача-2 - Неліпа П.І. - за довіреністю;
від третьої особи - не з"явився;
розглянувши в приміщенні суду справу
за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)
до: Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області - відповідач-1 (вул. 40-річчя Перемоги, 7, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210)
до: Служби автомобільних доріг у Вінницькій області - відповідач-2 (вул. Єрмака, 2-А, м. Вінниця, 21100)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2 - КП "Житомирводпроект" (вул.Київська, 81, м.Житомир, 10001) про визнання недійсним рішення 47 сесії 05 скликання від 25.05.2010р. №18 та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №019599 ,-
ВСТАНОВИВ :
ФОП ОСОБА_3 19.10.2012 р. звернулася в господарський суд Вінницької області з позовом до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області та Служби автомобільних доріг у Вінницькій області про визнання недійсним рішення 47 сесії 05 скликання Стрижавської селищної ради від 25.05.2010 р. №18 та визнання недійсним державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №019599 зареєстрований 21.12.2010р. за № 031003400012, виданого Службі автомобільних доріг у Вінницькій області.
Позов обґрунтовано наступним. 28.02.2001 року, на підставі рішення Стрижавської селищної ради 22 сесії 3 скликання від 20.02.2001р. про продаж земельної ділянки, між ФОП ОСОБА_3 та Стрижавською селищною радою було укладено договір купівлі-продажу на підставі якого ФОП ОСОБА_3 було видано державний акт на право власності на землю від 19.11.2001 року серія ВН № 004064. На підставі рішення 47 сесії 05 скликання Стрижавської селищної ради №18 від 25.05.2010р. Службі автомобільних доріг у Вінницькій області було видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою. Разом з тим, частина земельної ділянки площею 185кв.м., яку передано в постійне користування відповідачу, накладається на земельну ділянку, яка перебуває у власності ФОП ОСОБА_3, а також на цій земельній ділянці знаходиться нерухоме майно позивача. Також при розробленні технічної документації для видачі державного акту Службі автомобільних доріг не було погоджено межі земельної ділянки з суміжним землевласником ОСОБА_3. Зазначені обставини й стали підставою звернення до суду.
Ухвалою суду від 22.10.12 р. суддею Батаком О.О. порушено провадження у справі № 9/79/2012/5003 та призначено до розгляду в судовому засіданні на 06.11.2012р..
06.11.2012р. від Служби автомобільних доріг у Вінницькій області надійшов відзив на позов в якому окрім іншого зазначається наступне. 21.12.2010р. на підставі рішення Стрижавської селищної ради від 25.05.2010р. 47 сесії 5 скликання Службі видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 019599 на земельну ділянку площею 12,1427 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, для потреб автомобільного транспорту (кадастровий номер земельної ділянки 0520655900:02:006:0192). Дана земельна ділянка перебуває під автомобільною дорогою загального користування, державного значення "Житомир - Могилів-Подільський", індекс дороги М-21. Автодорога М-21 в межах населеного пункту Стрижавка, співпадає з вулицею Київською даного населеного пункту. В плані меж земельної ділянки та опису меж до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою не зазначено суміжного землекористувача ФОП ОСОБА_3. Державний акт видавався на підставі документації управлінням держкомзему у Вінницькій області. Земельна ділянка виділялася позивачу без урахування існуючих обмежень та в межах охоронних зон. Позивачем не надано належних доказів в обгрунтування своїх позовних вимог (т.1 а.с.69-73).
16.11.2012р. від Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області надійшов відзив на позов наступного змісту. Позовні вимоги селищна рада визнає в повному обсязі з урахуванням наступного. Підставою прийняття рішення №1847 сесії 05 скликання Стрижавської селищної ради від 25.05.2010 року стало подання на розгляд сесії селищної ради технічної документації із землеустрою що розроблена КП "Житомирводпроект". Зазначена документація була погоджена відповідними органами, що здійснюють контроль за використанням земель. На розгляд сесії Стрижавської селищної ради подано технічну документацію, яка в цілому відповідала вимогам встановлених інструкцій та правил. Однак, виконавцем робіт, а саме КП "Житомирводпроект" не було погоджено межі із суміжними землекористувачами, і даний факт було приховано від селищної ради (т.1 а.с.99-100).
Ухвалою суду від 18.12.2012р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2 КП "Житомирводпроект".
Ухвалою суду від 28.12.2012р. зупинено провадження у справі №9/792012/5003 до отримання висновку судової будівельно-технічної експертизи.
Розпорядженням керівника апарату суду від 18.03.2013р. справу №9/79/2012/5003 передано на розгляд судді Грабику В.В..
Ухвалою суду від 21.03.2013р. справу №9/79/2012/5003 прийнято до свого провадження суддею Грабиком В.В..
Ухвалою суду від 26.03.2013р. поновлено провадження у справі № 9/79/2012/5003 у зв"язку з надходженням експертного висновку та призначено до розгляду на 23.04.2013р..
Ухвалою суду від 23.04.2013р. розгляд справи відкладено на 14.05.2013р. для надання можливості сторонам укласти мирову угоду .
14.05.2013р. від Служби автомобільних доріг надійшло клопотання про відкладення розгляду справи для остаточного погодження умов мирової угоди (т.2 а.с. 144).
В судовому засіданні 14.05.2013р. представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав та за обставин, вказаних в позові, а також не заперечив проти задоволення заявленого клопотання про відкладення розгляду справи, а в подальшому просив залишити за позивачем судові витрати, понесені ним за проведення експертизи.Також представник позивча зазначив, що в позові було допущено помилку при зазанчені номера державного акта та вказано № 010599 замість № 019599.
Представник служби автомобільних доріг у Вінницькій області позов не визнав з підстав та за обставин, вказаних у відзиві на позов та зазначив, що експертиза не визначила з чиєї вини відбулося накладення земельних ділянок. Землевпорядну документацію було виготовлено компетентними органами. При наданні земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 не погоджено межі земельної ділянки з Службою автомобільних доріг. Відповідачем не оспорювалися в судовому порядку правомірність державного акту та рішення на підставі якого він видавався ФОП ОСОБА_3.
Представник Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області не з"явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та у встановленому законом порядку, що підтверджується відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення вх. № 4400 від 07.05.2013р. (т.2 а.с.137).
Представник КП "Житомиводпроект" не з"явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та у встановленому законом порядку, що підтверджується відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення вх. № 4565 від 13.05.2013р. (т.2 а.с.139), письмових пояснень по суті позову не надав.
Отже, судом вчинено усі можливі дії для повідомлення відповідача-1 та третьої особи про час і місце розгляду справи. За таких обставин, суд ухвалив про розгляд справи у відсутність відповідача-1 та третьої особи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Що стосується заявленого Службою автомобільних доріг клопотання про відкладення розгляду справи, то воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне.18.03.2013р. справу №9/79/2012/5003 передано на розгляд судді Грабику В.В. Статтею 69ч.1 ГПК України передбачено, що спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. За відстуності обгрунтованих клопотань учасників судового розгляду про продовження строку вирішення спору та фактичних підстав для його продовження (ст.69ч.3 ГПК), відкладення справи є неможливим.
При розгляді справи судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
05.09.2000р. приватним нотаріусом Вінницького районного нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстровим №1860 посвідчено договір за яким ТОВ багатопрофільна комерційна фірма "Валето ЛТД" продало, а ОСОБА_3 купила будівлю магазину, що знаходиться в АДРЕСА_3. На земельній ділянці розташовано: одна залізобетонна будівля магазину з прибудовою загальною площею 29.9 кв.м, позначена на плані літерою "А" (т.1 а.с.37).
Згідно із протоколом польового обстеження від 07.11.2000р. встановлені та погоджені межі земельної ділянки ОСОБА_3 на виконання робіт по складанню державного акту на право постійного користування землею з суміжними землекористувачами : Стрижавською селищною радою та Вінницькою ШЕД-646 (т.1 а.с.44-45).
Рішенням 21 сесії 23 скликання Стрижавської селищної ради від 16.11.2000р.: вилучено із землекористування ТОВ "Валето ЛТД" земельну ділянку, площею 0,1166 га в межах смт. Стрижавка та зараховано її до земель запасу (п. 1); надано зазначену земельну ділянку площею 0, 1166га гр. ОСОБА_3 в тимчасове користування на умовах оренди строком у 5 років з правом послідуючого викупу для обслуговування придбаного магазину (п.2.)(т.1 а.с.46).
28.02.2001р. приватним нотаріусом Вінницького районного нотаріального округу ОСОБА_6 за реєстровим №1119 посвідчено договір за яким Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області на підставі рішення 22 сесії 3 скликання Стрижавської селищної Ради Вінницького району від 20.02.2001 р. продала, а приватний підприємець ОСОБА_3 купила земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 1166,00 кв.м., яка розташована в АДРЕСА_2 і прилягає до автошляху Житомир-Кишинів Вінницького району Вінницької області і знаходиться у віданні Стрижавської селищної Ради (т.1 а.с.12).
19.11.2001р. Стрижавською селищною радою Вінницького району Вінницької області ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки видано державний акт на право власності на землю серії ВН №004064 на земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,1166 га у межах, визначених на плані, яка знаходиться на території АДРЕСА_2 ради для комерційної діяльності. Акт зареєстровано в книзі записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю №07 (а.с.13-16).
Розпорядженням Вінницької райдержадміністрації №1782 від 12.09.2008р. затверджено та управлінням інспекції ДАБК у Вінницькій області за №215 від 16.09.2008р. зареєстровано акт державної приймальної комісії від 17.07.2008р. , яким прийнято в експлуатацію закінчений будівництвом торговий комплекс "Вагнес", фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 по АДРЕСА_4 (т.1 а.с.47-48).
24.10.2008 р. виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради, згідно рішення виконкому Стрижавської селищної ради №346 від 25.09.2008р., видано свідоцтво про право власності №85, яким посвідчено належність на праві приватної власності ОСОБА_3 торгового комплексу в АДРЕСА_4, який в цілому складається з : торговий зал літ. "А" приміщення №1 загальною площею 29,9 кв.м; приміщення №2: з №1 по №6 загальною площею 34,4 кв.м. Всього по літ "А" загальна площа - 64,3 кв.м. (т.1 а.с.49).
В 2008р. КП "Житомирводпроект" на підставі договору №5310 від 01.06.2006р., розпорядження Вінницької райдержадміністрації від 15.02.2008р. виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі з виготовлення державного акта на право постійного користування землею Службі автомобільних доріг у Вінницькій області (автодорога М-21 "Житомир- Могилів-Подільський") в адміністративних межах селища Стрижавка Вінницького р-ну Вінницької області площею 12,1427га.. Згідно протоколу узгодження меж землекористування земельна ділянка межує із землями Служби автомобільних доріг у Вінницькій області в межах Стрижавської селищної ради (за межами населених пунктів) від А до Б та від В до Г та землями Стрижавської селищної ради від Б до В та від Г до А (т.2 а.с.72-112).
25.05.2010р. Стрижавська селищна рада вирішила (рішення №18): затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі з виготовленням державного акту на право постійного користування землею (регіональної автодороги М-21 "Житомир - Могилів - Подільський") площею 12,1427га, в межах населеного пункту (п.1.); видати Службі автомобільних доріг у Вінницькій області державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 12,1427га, із них: 12,1427га - під дорогами, для експлуатації, ремонту- та розвитку автомобільних доріг (п.2.) (т.1 а.с.101).
21.12.2010р. управлінням Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області на підставі рішення Стрижавської селищної ради від 25.05.2010р. 47 сесії 5 скликання Службі автомобільних доріг у Вінницькій області видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 12,1427 га, що розташована за адресою АДРЕСА_2, для потреб автомобільного транспорту. Акт зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №031003400012 (т.1 а.с.74) .
Із змісту відповіді Головного управління Держкомзему у Вінницькій області від 09.10.2012р. №03-П-925-5-08 на звернення ОСОБА_3 вбачається наступне. З проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_3 вбачається, що межі земельної ділянки встановлено та погоджено з суміжними землекористувачами, в тому числі і з Шляхово-експлуатаційною дільницею 646, що підтверджується протоколом польового обстеження від 07.11.2000р. Оскільки на момент прийняття рішення 47 сесії 5 скликання Стрижавської селищної ради від 25.05.2010р. , земельна ділянка площею 0,1166га перебувала у приватній власності, селищна рада не вправі була передавати її частину площею 0,0185га в складі ділянки площею 12,1427 га в постійне користування Службі автомобільних доріг у Вінницькій області (т.1 а.с.51-52).
Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи №3/13 від 15.03.2013 р. земельна ділянка, площею 0,1166 га, що знаходиться на території Стрижавської селищної ради АДРЕСА_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на землю від 19.11.01р. серія НВ №004064 із земельною ділянкою переданою в постійне користування рішенням 47 сесії 05 скликання Стрижавської селищної ради від 25.05.10р. №18 Службі автомобільних доріг у Вінницькій області та на яку було видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №010599, зареєстрований 21.12.10р. за № 031003400012, накладаються одна на одну, що наглядно відображено в додатку 2. (План накладки земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 та Служби автомобільних доріг АДРЕСА_2). Площа накладки (перетину) становить 0, 0185 га, що відображено в додатку 2,3 та на плані накладка позначена тт.3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,14,15,16,17,18,3 (т.2 а.с.60-71).
Згідно Положення - Служба автомобільних доріг у Вінницькій області є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор) та є юридичною особою (т.1 а.с. 76-83).
ЦК України передбачено наступне: власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ст..391ч.1); правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується (ст..393ч.1).
Земельним кодексом України, з урахуванням редакції, чинної на час прийняття оспорюваного рішення, передбачено наступне: до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (ст.12ч.1); суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності (ст.80ч.1); громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами (ст.81ч.1 п.а); землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності (ст.83); права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності (ст.92ч.2); держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (ст.152); власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України (ст.153).
Відповідно до п. 2.3. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011, № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши в сукупності докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов до переконання в тому, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для обслуговування торгівельного комплексу на території Стрижавської селищної ради було встановлено та погоджено межі земельної діялнки з суміжними землекористувачами, якими на той час були Шляхово-експлуатаційна дільниця 646 та Стрижавська селищна рада (т.1. а.с.44). Разом з тим матеріали технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі з виготовлення державного акта на право постійного користування землею Службі автомобільних доріг у Вінницькій області не містять погодження з суміжним землекористувачем ФОП ОСОБА_3.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_5 відповідно до договору купівлі-продажу від 02.03.2001р. набула право власності на земельну ділянку, площею 0,1166 га, що знаходиться на території Стрижавської селищної ради АДРЕСА_2, що стверджується державним актом на право власності на землю від 19.11.01р. серія НВ №004064, який пройшов державну реєстрацію. Отже, позивач у встановленому законом порядку набула право власності на вказану в державному акті земельну ділянку.
В подальшому Стрижавська селищна рада приймаючи рішення № 18 від 25.05.2010р. про надання в постійне користування земельної ділянки Службі автомобільних доріг у Вінницькій області в порушення вимог ст.ст.12ч.1 п."в", ст.83 ЗК України вийшла за межі наданих їй повноважень та передала відповідачу частину земельної ділянки пложею 0,0185га, належної на праві власності ФОП ОСОБА_3, що окрім іншого підтверджується висновком №3/13 будівельно-технічної експертизи від 15.03.2013р., а також змістом листа Головного управління Держкомзему у Вінницькій області від 09.10.2012р. №03-П-925-5-08 на звернення ОСОБА_3.
Крім того, оспорюваним рішенням Стрижавської селищної ради порушується право власності ОСОБА_3 на нерухоме майно, оскільки частина земельної ділянки переданої Службі автомобільних доріг у Вінницькій області знаходиться під будівлею магазину належного позивачу на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 05.09.2000р., що також відрображено у висновку експертизи.
Таким чином, судом встановлено, що оспорюване рішення порушує право власності позивача на земельну ділянку та право власності на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в зв"язку з чим порушене право підлягає судовому захисту на підставі ст.152 ЗК, ст. 393 ЦК та шляхом визнання недійсним рішення 47 сесії 5 скликання Стрижавської селищної ради від 25.05.2010р. №18 .
За наявності підстав для визнання недійсним рішення №18 від 25.05.2010р. Стрижавської селищної ради наявні підстави для визнання недійсним державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, виданого Службі автомобільних доріг у Вінницькій області на підставі цього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в п2.3. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011, № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" .
З підстав, зазанчених вище наявні підстави для прийняття визнання позову Стрижавською селищною радою.
Що стосується підстав заперечень позову Службою автомобільних доріг, то з підстав, зазначених вище вони не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки спростовуються наявними у справі доказами, дослідженими та описаними судом.
Судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в загальній сумі 2146грн. (1073 грн. та 1073 грн.) суд відповідно до ст.49 ГПК України покладає на відповідачів в рівних частках по 1073грн. на кожного.
Судові витрати позивача на оплату будівельно-технічної експертизи в сумі 9165грн. слід залишити за позивачем за усним клопотанням представника позивача в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 4-3 - 4-5, 32, 33, 34, 43, 49,69,80, 82, 84, 85, 115 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення 47 сесії 05 скликання Стрижавської селищної ради від 25.05.2010 року №18.
3. Визнати недійсним державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, виданий Службі автомобільних доріг у Вінницькій області, серії ЯЯ №019599 зареєстрований 21.12.2010р. за №031003400012 .
4. Стягнути з Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ 04330007, вул. 40-річчя Перемоги,7, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 ( ідент. номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,00 грн..
5. Стягнути з Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 25845655, вул. Єрмака, 2А, м. Вінниця, 21036) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 ( ідент. номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,00 грн..
6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 17 травня 2013 р.
Суддя Грабик В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - Стрижавській селищній раді (вул. 40-річчя Перемоги, 7, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210);
3 - КП "Житомирводпроект"(вул.Київська, 81, м.Житомир, 10001).