Постанова № 31234160, 14.05.2012, Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.05.2012
Номер справи
106/2348/13-а
Номер документу
31234160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 106/2348/13-а

Провадження 2а/106/107/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.05.2012 Євпаторійський міський суд Автономно Республіки Крем

в складі: головуючого судді - Куликовської О.М.

за участю секретаря - Сафіної Ф. Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Євпаторії адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Євпаторійської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До суду с позовом звернулась ОСОБА_2 до Євпаторійської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

Вимоги мотивовані тим, що рішенням Євпаторійської міської ради № 6-36/21 від 28.12.2012 р. «Про розірвання договорів оренди земельних ділянок ,у зв'язку з необхідністю використання ділянок для загальних потреб» було вирішено розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 31.01. 2010 р. між Євпаторійською міською радою та нею , як суб'єктом підприємницької діяльності . Вважає, що прийняте рішення є таким, що суперечить закону та підлягає визнанню протиправним і скасуванню з наступних підстав.

Згідно до ч. 1 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» договір оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності може бути розірваний у разі прийняття рішення про використання земельної ділянки для розміщення об'єктів, визначених ч. 1 ст. 7 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності». Зокрема, для створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ (абз. 8 ч. 1 ст. 7 Закону). Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» , розірвання договору оренди земельної ділянки в порядку, визначеному цією статтею, допускається лише у разі, якщо:об'єкти, які передбачається розмістити на земельній ділянці, неможливо розмістити на іншій земельній ділянці, або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки для відповідної територіальної громади, суспільства чи держави в цілому.Тобто, відповідно до вимог закону, розірвання договору оренди земельної ділянки для суспільних потреб можливо лише у виключних випадках, вичерпних перелік яких визначено у ч. 4 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі».Тоді як в рішенні Євпаторійської міської ради № 6-36/21 від 28.12.2012 р. «Про розірвання договорів оренди земельних ділянок у зв'язку з необхідністю використання ділянок для загальних потреб» не зазначено, чому міський сквер і майданчики відпочинку неможливо розмістити на іншій земельній ділянці або яким чином їх розміщення на іншій земельній ділянці завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки для відповідної територіальної громади, суспільства чи держави в цілому. Враховуючи наявність в м. Євпаторії великої кількості інших вільних земельних ділянок (заброшених скверів, невпорядкованих майданчиків відпочинку і пустирів), їй не зрозуміло, яка потреба у звільненні саме цієї земельної ділянки під розміщення ще одного скверу та майданчиків відпочинку. Оскільки належний їй , торгівельний павільйон, розміщений на орендованій земельній ділянці, приносить стабільний дохід міському і державному бюджетам у вигляді податків, зборів, плати за торгівельний патент і т.і. Вважає , що рішення Євпаторійської міської ради не враховує фактичних обставин та прийнято з порушенням норм матеріального права України.

У зв'язку з чим, просить визнати рішення Євпаторійської міської ради № 6-36/21 від 28.12.2012 р. «Про розірвання договорів оренди земельних ділянок у зв'язку з необхідністю використання ділянок для загальних потреб» протиправним та скасувати його.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги , дав пояснення аналогічні викладеному та змісту позовної заяви . Просив позовні вимоги задовольнити .

Представники Євпаторійської міської ради позовні вимоги не визнали . Надали письмові заперечення . Вважали, що оскаржуване рішення є законним, обґрунтованим було прийняте в рамках наданих повноважень .Просили відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог .

Суд ,заслухавши пояснення сторін, дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності , які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку , що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені слідуючи обставини справи.

З матеріалів справи вбачається, що згідно договору оренди земельної ділянки від 31.03.2010 року Євпаторійська міська рада в особі Медвецької М.А., що діє на підставі рішення міської ради від 31.05.2006 року №5-2/9, з одного боку, та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки, що розташовано на АДРЕСА_1 площею 48 кв.м кадастровий номер 0110900000:01:015:0013. Строк дії договору до 14.04.2015 року. Згідно даного договору , земельна ділянка була передана для розташування торгівельного павільйону. ( а.с 5-7)

Рішенням Євпаторійської міської ради УІ скликання, 36 сесії від 28.12.2012 року № 6-36/21 « Про розірвання договорів оренди земельних ділянок, у зв'язку з необхідністю використання ділянок для суспільних потреб « ,було вирішено , визнати земельні ділянки, розташовані у сквері імені Караєва та на набережної імені Терешкової , як такі , що необхідні для використання для суспільних потреб - створення міського скверу та майданчиків відпочинку. У зв'язку з чим , вирішено розірвати укладені договори оренди земельних ділянок згідно переліку:-1. набережна імені Терешкової в районі пансіонату «Орбіта» площею 20 кв.м.,-2. наб.Терешкової напроти тиру площею 20,0 кв.м.,3. - набережна імені Терешкової, сквер ім..Караєва, площею 145,95 кв.м., 4.- АДРЕСА_1 площею 48 кв.м., -5. вул..Революції (біля пансіонату «Орбіта» площею 10 кв.м.,-6. вул..Революції, 60 площею 5,20 кв.м., 7.- вул. Революції - пров.Клубний площею, 20 кв.м., - 8. наб.Терешкова напроти причалу площею 149 кв.м. ( а.с . 4 )

З метою виконання даного рішення , Євпаторійська міська рада в березні місяці 2013 р. звернулась до Господарського суду АР Крим з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки , про що свідчить ухвала від 18.03. 2013 р. по справі № 901/825/13-ц .

Судом встановлено , що рішенням виконкому Євпаторійської міської ради від 28.11. 2003 р. за № 629 на управління капітального будівництва Євпаторійської міської ради були покладені функції замовника по проектуванню та реконструкції набережної Терешкової з примикаючим сквером ім. Караєва .

Рішенням Євпаторійської міської ради У1 скликання , 12 сесії від 26.08. 2011 р. за № 6-12/13 була затверджена програма будівництва, реконструкції та капітального ремонту об'єктів соціального побутового призначення , об'єктів інфраструктури, реконструкції старого житла м. Євпаторія на 2012 р.- 2015 р. В рамках цієї програми почала проводитися реконструкція набережної Терешкової з примикаючим до неї сквером ім.Караєва . Рішенням Євпаторійської міської ради 15 сесії від 23.10. 2011 р. за № 6-15/62 , управлінню капітального будівництва Євпаторійської міської ради було надано право користування для забудови земельна ділянка приблизною площею 30 688,90 кв.м , розташованої в районі набережної Терешкової з розробкою в подальшому проекту відводу земельної ділянки .

Рішенням Євпаторійської міської ради У1 скликання , 37 сесії від 25.01. 2013 р. за № 6-37/7 були затверджені межі проектування реконструкції набережної Терешкової з примикаючим сквером ім. Караєва м. Євпаторія та проект забудови центральної частки набережної . Також проведена комплексна державна експертиза № 01-01924-09-10 . Згідно стислого опису основних проектних рішень , ділянка проектування розташована в старій частині міста на березі моря у межах існуючого скверу ім. Караєва. Проектною документацією передбачено: - реконструкція та ремонт існуючих будівель та споруджень, - реконструкція , ремонт проектування тротуарних та дорожніх покриттів, - проектування та ремонт підземних комунікацій( водопровід , каналізація, електропостачання , вуличне електроопалення, лівнева каналізація ) , - вертикальне планування , благоустрій та озеленіння з урахуванням максимального збереження існуючої ситуації, - розташування малих архітектурних форм , проектування вбиралень, декоративних фонтанів, - відновлення та заміна існуючих примикаючи покриттів проїздів та тротуарів

Згідно наданої суду пояснювальної записки до робочого проекту реконструкції набережної Терешкової з примикаючим сквером ім. Караєва, встановлено, що ділянка проектування розташована на березі моря в межах території існуючого скверу ім.. Караєва м. Євпаторія. Згідно наданого схематичного плану до проекту реконструкції, земельна ділянка, яка надана у оренду позивачу для розташування торгівельного павільйону визначена №2 та розташована в межах території скверу Караєва на зеленому газоні загального користування. Крім того, розташування в даному місці торгівельного павільйону проектом реконструкції не передбачено взагалі.

Пунктами 29,30 договору оренди земельної ділянки від 31.03.2010 р. укладеного з ОСОБА_2 передбачено, що договір оренди землі припиняється у випадку необхідності використання земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку встановленому законом, а також зазначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання з других підстав, визначених законом. 05.09. 2012 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно припинення права користування земельними ділянками при відводі їх для суспільних потреб «На підставі даного нормативного акту були внесені зміни в положення Земельного кодексу України, Закон України «Про оренду землі», Закон України «Про відчуження земельних ділянок , інших об'єктів нерухомого майна , на них розташованих, які знаходяться в приватній власності , для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності».

Відповідно ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі», договір оренди земельної ділянки державної або комунальної власності може бути розірваний у випадку прийняття рішення про використання земельних ділянок для розташування об'єктів, визначених ч. 1 ст. 7 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна , на них розташованих, які знаходяться у приватній власності, для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності, в переліку яких маються такі як - створення міських парків , будівництво дошкільних закладів , майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ . Відповідно до ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі», розірвання договору оренди земельної ділянки в порядку, визначеному даною статтею, допускається у випадку, якщо об'єкти, які передбачають розташувати на земельній ділянці , неможливо розташувати на іншій земельній ділянці або якщо розташування таких об'єктів на інших земельних ділянках заподіє значні матеріальні збитки або заподіє негативні екологічні наслідки для відповідної територіальної громади , суспільства або держави в цілому.

В даному випадку, рішення Євпаторійської міської ради про розірвання, укладеного 31.03. 2010р. договору оренди земельної ділянки з ОСОБА_2 доцільне, обґрунтоване, законне, оскільки надана в оренду земельна ділянка, розташована на території скверу Караєва в зоні зелених насаджень та розташування на зазначеній земельній ділянці торгівельного павільйону перешкоджає проведенню реконструкції скверу Караєва відповідно до затвердженої програми (влаштування дитячих ігрових майданчиків, майданчиків для відпочинку.

Даний сквер у визначених розмірах існує давно та є міським місцем відпочинку не тільки мешканців місця Євпаторія, а і відпочиваючих м. Євпаторія . Реконструкція його почалась ще у квітні 2011р. та триває до даного часу . Ввід першого пускового комплексу за плановий на 20.06. 2013 р. В той час розташування спірного торгівельного павільйону на зеленому газоні перешкоджає своєчасному закінченню робіт (прокладка системи поливу та інших комунікацій та інше).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади і органи місцевого самовряду вання зобов'язані діяти тільки на підставах, в межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель

комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних

ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель

комунальної власності, додержанням земельного та екологічного

законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання

земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними

вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів;

Статтею 149. Земельного кодексу України передбачений порядок вилучення земельних ділянок . Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим

Кодексом.

Відповідно до ст. 2 Кодексу Адміністративного судочинства України , завданням судочинства є захист прав , свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно- правових в відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб .

Згідно з вимогами ст. 9 КАС України , суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів у доведенні перед судом їх переконливості . Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи з цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 69, 71 КАСУ, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані , на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин , що обґрунтовують вимоги та заперечення осіб, які беруть участь у справі , та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи , які беруть участь у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення .

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повно важень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на від повідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ході розгляду справи представники відповідача довели , що Євпаторійська міська рада при прийнятті оскаржуваного рішення діяла неупереджено, на підставі діючих нормативних актів, в рамках наданих їй повноважень.

Суд вважає, що Євпаторійська міська при прийнятті рішення від 28.12.2012 року № 6-36/21 «Про розірвання договорі оренди земельних ділянок, у зв'язку з необхідністю використання ділянок для суспільних потреб» діяла в межах наданих їх повноважень, оскільки згідно із положеннями Земельного кодексу України, зокрема ст. 12, п. 12 розділу X та п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні " , міська Рада вирішує питання регулювання земельних відносин згідно закону, здійснює розпорядження землями комунальної власності в межах м. Євпаторія, надання їх у користування.

Згідно із ч. 2 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування ратифікованої Законом України N 452/97-ВР від 15.07.97 р. , органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого , не доручене жодному іншому органу.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що відсутні правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог та визнання протиправним , скасування рішення Євпаторійської міської ради УІ скликання, 36 сесії від 28.12.2012 року № 6-36/21 « Про розірвання договорів оренди земельних ділянок, у зв'язку з необхідністю використання ділянок для суспільних потреб «

Керуючись ст. 3,6,8 ч.3 ,19,22,46, 55,56,64 Конституції України , Законом України " Про місцеве самоврядування в України ", ст.ст. 12, 83 , 93 , 123, 124 ,126 ,151, 152 Земельного кодексу України , Законом України « Про оренду землі « , ст.ст. 4, 6, 9 -11 ,71 ,99, 102, 128, 159, 160, 161- 163 , 167, 245, 280 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Євпаторійської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення- відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови , апеляційної скарги .

Повний текст постанови виготовлений 17.05.2013 р. о 14.00 год.

Суддя: О.М. Куликовська