ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
УХВАЛА
іменем України
"14" травня 2013 р. Справа № 817/267/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
при секретарі Зеліковій О.В. ,
за участю сторін:
позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Романішиної Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства надзвичайних ситуацій України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "14" лютого 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Державної виконавчої служби України, третя особа Міністерство надзвичайних ситуацій України про визнання незаконною та скасування постанови органу ДВС ,
ВСТАНОВИВ:
В січні 2013 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати постанову Державної виконавчої служби України про закінчення виконавчого провадження ВП №30565213 від 29.12.2012р. та зобов'язати виконати судове рішення згідно виконавчого листа № 2а-5416/09/1770 виданого Рівненським окружним адміністративним судом 22.08.2011р., яким зобов'язано Міністерство надзвичайних ситуацій перерахувати цільовим призначенням кошти у відповідності до Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом чорнобильців, на забезпечення житлом ОСОБА_3 В обґрунтування позову зазначає, що кошти на забезпечення позивача житлом відповідно до вказаного порядку не перераховані, позивач так і продовжує проживати в АДРЕСА_1.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо закінчення виконавчого провадження ВП №30565213 з виконання виконавчого листа № 2а-5416/09/1770, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 22.08.2011р. Скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 29.12.2012р. про закінчення виконавчого провадження ВП №30565213.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, третя особа подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що протягом 2012 року Міністерством надзвичайних ситуацій України на виконання Порядку та наказу № 870 від 05.06.2012р. було виділено Львівській обласній державній адміністрації 3 070 400 гривень. Таким чином, було фактично виділено цільовим призначенням кошти не тільки на придбання житла позивачу, який в черзі перебуває під першим номером, а й іншим сім'ям, що потребують житла та знаходяться на квартирній черзі після позивача. Враховуючи наведене, третя особа вважає фактично виконаним в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, а тому законним закінчення виконавчого провадження.
Позивач в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував. Просив відмовити в задоволенні. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив задовольнити.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Суд встановив, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 2а-5416/09/1770 від 25 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2011 року визнано бездіяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи неправомірною та зобов'язано Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати кошти у відповідності до Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для придбання житла ОСОБА_3 В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.04.2012р. К/9991/46573/11 рішення судів першої та апеляційної інстанції в адміністративній справі № 2а-5416/09/1770 залишені без зміни.
Вищевказаним судовим рішенням встановлено, що ОСОБА_3 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи третьої категорії та є інвалідом 3 групи загального захворювання.
Згідно направлення Виконавчого комітету Рівненської обласної Ради народних депутатів №109 від 08.02.1990 року позивач та члени його сім'ї, в зв'язку з радіоактивним забрудненням м. Сарни Рівненської області (їх попереднє місце проживання) внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, були направлені для працевлаштування та забезпечення житлом до Львівської області.
Згідно Рішення виконавчого комітету Золочівської міської Ради народних депутатів Львівської області № 330 від 24.08.1990 позивача разом із членами його сім'ї зараховано на квартирний облік в загальну чергу під №736 та в позачергову чергу під №58. Довідкою Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у Львівській області за № 16-11275 від 13.10.2008 повідомлено позивача, що він у загальному обласному реєстрі черговиків (постраждалі 1 та 2 категорій, переселені), враховуючи їх кількість та час перебування на житловій черзі, знаходиться під №7 від 24.08.1990 року, а на обліку громадян, переселених із забрудненої території він знаходиться першим відповідно до часу зарахування на чергу.
Суд встановив, що 22.08.2011р. Рівненським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 2а-5416/09/1770 про зобов'язання Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати цільовим призначенням кошти у відповідності до Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на забезпечення житлом ОСОБА_3.
06.01.2012р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання вищезазначеного виконавчого листа ВП № 30565213 .
27.08.2012р. винесено постанову про заміну назви сторони виконавчого провадження, згідно з якою боржником визначено Міністерство надзвичайних ситуацій України (а.с.62).
26.12.2012р. на адресу відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України надійшов лист за підписом заступника начальника управління правового забезпечення Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25.12.2012р. № 08-1038/02, за змістом якого в 2012 році Міністерством на виконання Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 05.03.2008р. № 230, та наказу МНС України від 05.06.2012р. № 870 "Про розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за програмою КПКВК 3201200 "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виділено Львівській обласній державній адміністрації 3 070 400 грн..
29.12.2012р. відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 30565213 на підставі на п.8 ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до статті 32 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадяни, які евакуйовані або відселені (відселяються), безплатно забезпечуються жилими приміщеннями, як правило, у спеціально збудованих для цієї мети селищах, будинках і квартирах, які передаються їм в особисту власність. Частиною другою цієї ж статті Закону встановлено, що громадяни, які самостійно переселяються або переселилися відповідно до статті 4 цього Закону за направленнями обласних державних адміністрацій, за новим місцем проживання (крім м. Києва та курортних місцевостей) включаються підприємствами, установами та організаціями, де вони працевлаштовані, або місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами рад до окремих від інших категорій списків для позачергового одержання житла без подання документів про здачу приміщення, яке вони займали.
Постановою Кабінету Міністрів України № 230 від 05.03.2008 "Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що головним розпорядником коштів є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Виконавчим листом зобов'язано саме Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (Міністерства надзвичайних ситуацій України), а не Головне управління МНС в Львівській області чи Львівську облдержадміністрацію, перерахувати цільовим призначенням кошти у відповідності до Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на забезпечення житлом ОСОБА_3
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" № 606-XIV від 21.04.1999р., зі змінами та доповненнями, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
За змістом статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Зокрема, державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до пункту 8 статті 49 Закону № 606-XIV виконавче провадження підлягає закінченню у разі, зокрема, фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Судом підтверджено, що в 2012 році Міністерством надзвичайних ситуацій України перераховано у відповідності до Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для Львівської обласної державної адміністрації 3 070 400 грн. за програмою КПКВК 3201200 "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, ні в наказі МНС України від 05.06.2012р. № 870 "Про розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ні в розподілі відкритих асигнувань (а.с.76-86) в жодній мірі не йдеться про виділення та розподіл обумовлених коштів на виконання судових рішень, у тому числі й рішення Рівненського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 2а-5416/09/1770. Будь-які відомості щодо перерахування відповідних коштів цільовим призначенням на забезпечення житлом ОСОБА_3 - відсутні.
Згідно повідомлення Головного управління соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації на ім'я ОСОБА_3 від 28.11.2012р. № 16-11100, на виконання наказу МНС України від 05.06.2012р. № 870 розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 08.08.2012р. № 519/0/5-12 створено Комісію із визначення порядку використання та розподілу коштів на придбання житла для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На засіданні Комісії 05.09.2012р. встановлено критерії відбору сімей, для яких закуповуватиметься житло, а також сформовано загальний список з 16 сімей по даті постановки на облік незалежно від категорії. Крім того, прийнято рішення про те, що з сімей переселенців включати в загальний список лише ті сім'ї, які проживають (зареєстровані) у Львівській області.
Посилання апелянта на те, що ОСОБА_5 перебуває під першим номером в Реєстрі постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян, які переселяються із радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи територій та перебувають на квартирному обліку в населених пунктах Львівської області, а тому виділені кошти будуть використані безпосередньо на купівлю житла позивачу, колегією судді не приймаються, оскільки Реєстр поданий станом на 01.01.2013 року, а оскаржувана постанова про закінчення виконавчого провадження винесена 29.12.2012 року.
Отже кошти, виділені МНС України в 2012р. для Львівської області за КПКВК 3201200 "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не спрямовані на безпосереднє виконання рішення суду щодо забезпечення житлом ОСОБА_3, який не включений в загальний список сімей переселенців, для яких закуповуватиметься житло у Львівській області за рахунок коштів, перерахованих МНС України.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про невиконання боржником судового рішення, а відтак у державного виконавця були відсутніми підстави для закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до статті 51 Закону № 606-XIV у разі якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або керівником відповідного органу державної виконавчої служби або якщо до державного виконавця надійшло рішення суду про скасування заходів до забезпечення позову, а також у разі повернення виконавчого документа з іншого відділу державної виконавчої служби, виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду, виконавчого документа чи постанови керівника відповідного органу державної виконавчої служби.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства надзвичайних ситуацій України залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "14" лютого 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "17" травня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- відповідачу Державна виконавча служба України вул. Артема, 73, м.Київ,04053
4- третій особі - Міністерству надзвичайних ситуацій України , вул. О. Гончара, 55А, м.Київ, 01601