Постанова № 31229927, 14.05.2013, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.05.2013
Номер справи
914/145/13
Номер документу
31229927
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" травня 2013 р. Справа № 914/145/13

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузя В.Л.

суддів Желіка М.Б.

Матущака О.І.

При секретарі судового засідання Данило Л.А.

за участю представників:

від позивача - Качабульський І.В. - представник;

від відповідача - не з'явився;

від третьої особи - ОСОБА_3 - представник;

розглянувши матеріали апеляційної скарги б/н від 22.03.13 Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, м. Львів

на рішення Господарського суду Львівської області від 04.03.13

у справі № 914/145/13

за позовом Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, м. Львів

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Львівська міська рада, м. Львів

про демонтаж малої архітектурної форми

Відповідно до протоколу розподілу справ КП "Документообіг господарських судів, справу № 914/145/13 розподілено до розгляду судді - доповідачу Кузю В.Л.

Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 29.03.13 у склад колегії для розгляду апеляційної скарги у даній справі введено суддів - Желік М.Б. та Малех І.Б.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 11.04.13 апеляційну скаргу у справі № 914/145/13 прийнято до провадження та призначено до розгляду на 16.04.13.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 16.04.13 було задоволено клопотання відповідача і розгляд даної справи відкладено на 14.05.13.

Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 13.05.13 в склад колегії для розгляду даної справи замість судді Малех І.Б. введено суддю Матущака О.І., з підстав, викладених у розпорядженні.

Про вказані обставини присутніх учасників судового процесу повідомлено на початку судового засідання 14.05.13 Відводів такому складу колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду не заявлено.

Присутнім представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Клопотань про здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 81№ ГПК України учасниками судового процесу не заявлено.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 04.03.13 (суддя Рим Т.) позов задоволено зобов'язано фізичну особу - підприємця ОСОБА_5 демонтувати встановлену малу архітектурну форму за адресою: АДРЕСА_1, стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 на користь Франківської районної адміністрації Львівської міської ради 1 073,00 грн. судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 04.03.13 у справі № 914/145/13 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Зокрема, скаржник зазначає про те, що рішення місцевого господарського суду не відповідає фактичним обставинам справи та прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Оскільки, судом не надано належної правової оцінки розпорядженню Франківської районної адміністрації № 197 від 18.05.12, яке, на його думку, сприяє окремим конкурентам, а саме власникам великих торгівельних об'єктів.

Також, апелянтом зазначено про те, що суд першої інстанції не повністю з'ясував обставини, пов'язані із функціонуванням малої архітектурної форми та дав неправильну правову оцінку поданим ним доказам.

Відповідач участі свого уповноваженого представника у судовому засіданні 14.05.13 не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.191).

Зважаючи на те, що скаржника не було позбавлено конституційного права на захист охоронюваних законом інтересів, а розгляд справи за його клопотанням вже відкладався, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника відповідача, оскільки наявних матеріалів справи є достатньо для правильного вирішення даної справи.

Представники позивача та третьої особи навели у судовому засіданні свої доводи та міркування.

Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 14.05.13 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.

Розглянувши матеріали справи в порядку ст. 101 ГПК України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного:

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи між Львівською міською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_5 (орендар) укладено договір оренди землі від 16.06.10, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,003 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для обслуговування малої архітектурної форми, строком на 2 роки (п. 8 договору оренди) (а.с.23-24).

Розпорядженням голови Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 18.05.12 №197 «Про демонтаж малих архітектурних форм на території району» (а.с.6) затверджено перелік МАФ, розміщених на території району без дозвільних документів, що підлягають демонтажу. У перелік МАФ, які не включені до Перспективної схеми розміщення включено малу архітектурну форму ФОП ОСОБА_5, місцезнаходження - АДРЕСА_1 (порядковий номер №31) (а.с.7).

18 червня 2012 року проведено обстеження території Франківського району міста Львова на предмет наявності дозвільних документів при розміщенні МАФ, у відповідності з правилами благоустрою м. Львова, в результаті якого складено акт обстеження МАФ, яким зафіксовано розміщення ФОП ОСОБА_5 малої архітектурної форми за адресою: АДРЕСА_1 без належного дозволу (а.с.9).

Як вбачається з матеріалів справи, попередження районної адміністрації від 04.04.12 №35-вих-785 про необхідність демонтажу у добровільному порядку самочинно встановленої малої архітектурної форми надіслано відповідачу 04.04.12 відповідно до списку згрупованих відправлень рекомендованих листів (а.с.194-195). 25 червня 2012 року відповідачу повторно надіслано попередження №35-вих.-1507 (а.с.8).

Комісією у складі майстрів ЛКП «Південне» зафіксовано факт самовільного встановлення МАФу фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 на території біля універмагу «Львів» за адресою: АДРЕСА_1, про що складено акт від 29.01.13 (а.с.34).

Дані обставини стали підставою для звернення Франківською районної адміністрації Львівської міської ради до суду з позовом про зобов'язання фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 здійснити демонтаж тимчасової споруди, розташованих за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до частин 1, 3, 4 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Нормами ч.1 ст.13 ЦК України визначено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із ч.1 ст.73 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Ухвалою Львівської міської ради 3 сесії 6 скликання від 21.04.11 №376 «Про правила благоустрою м. Львова» затверджено Правила благоустрою м. Львова.

Відповідно до п.12.1 Правил правовою підставою для встановлення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності є нормативно-правові документи, вказані у додатку №4.

Відповідно до п.12.2.6 Правил благоустрою м. Львова самочинно встановлені МАФи підлягають демонтажу без попереднього судового розгляду. Демонтаж, перевезення та зберігання самочинно збудованих МАФів здійснює особа, яка самочинно встановила МАФ, за власні кошти або відповідна районна адміністрація з подальшим відшкодуванням власниками витрат на демонтаж, перевезення та зберігання самочинно збудованих МАФів їх власниками.

Львівською міською радою 7 сесії 5 скликання прийнята ухвала від 27.12.07 №1470 «Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м. Львова» (надалі Правила).

Відповідно до п.9.14.2 Правил демонтажу підлягають МАФи, розміщенні без належного оформленого дозволу (самовільно розміщені).

Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.06 №219, районна адміністрація має право звертатись у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами для реалізації завдань та виконання покладених на неї повноважень.

До повноважень Франківської районної адміністрації у сфері економічного, культурного та соціального розвитку, зокрема, належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом Львівської міської ради порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності (підпункт 4.1.9 пункту 4 Положення про Франківську районну адміністрацію).

Пунктом 3.5 Положення про Франківську районну адміністрацію визначено, що голова районної адміністрації у межах своїх повноважень і на виконання завдань районної адміністрації видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання всіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами на території району, видає усні та письмові доручення.

Як встановлено місцевим господарським судом, головою Франківської районної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження від 18.05.12 №197 «Про демонтаж малих архітектурних форм на території району» (а.с.6). Даним розпорядженням затверджено перелік МАФ, розміщених на території району без дозвільних документів, що підлягають демонтажу. У переліку МАФ, які не включені до Перспективної схеми розміщення за порядковим №31, значиться мала архітектурна форма ФОП ОСОБА_5, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7).

З матеріалів справи вбачається, що дане розпорядження прийняте у зв'язку з відсутністю у відповідача необхідних дозвільних документів на встановлення та функціонування тимчасової споруд, обов'язковість наявності яких визначена п.п. 2.1.,2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.11, зокрема, встановлено, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу. Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Згідно п. З, 4, 5 ухвали міської ради від 21.05.09.№ 2685 «Про внесення змін до ухвал міської ради від 27.12.07 № 1470, від 18.12.08 № 2311 та від 09.04.09 № 2606», для отримання паспорта прив'язки на розміщення (встановлення) малої архітектурної форми, висновку на відповідність існуючої малої архітектурної форми для здійснення підприємницької діяльності погодженому проекту, дозволу (режиму роботи) департаменту економічної політики на розміщення об'єкта торгівлі у МАФ та оформлення договору оренди землі для розміщення МАФ, суб'єкт господарювання подає або надсилає рекомендованим листом в управління «Дозвільний офіс» відповідні письмові заяви встановленої форми.

Як підтверджується матеріалами справи, відповідач здійснює підприємницьку діяльність у малій архітектурній формі, яка належить йому та знаходиться на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1

Будь-яких дозвільних документів, які передбачені вищевказаними актами, на підтвердження правомірного розміщення малої архітектурної форми на земельній ділянці, станом на момент розгляду справи в господарських судах першої та апеляційної інстанції відповідачем не подано.

Разом з тим, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду зазначає, що згідно з ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Частиною 3 ст. 640 ЦК України передбачено, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди земельної ділянки від 16.06.10, підписаний між сторонами, не пройшов державної реєстрації, тобто такий договір є неукладений, а відтак, у відповідача відсутні правові підстави для користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1.

Разом з цим, Львівський апеляційний господарський суд не визнав обґрунтованими і доводи скаржника щодо відсутності даних про те, чи МАФ відповідача влаштований на фундаменті чи без нього, оскільки жодної із зазначених ознак відповідач не підтвердив. Окрім цього, дана обставина не впливає на суть спору, оскільки скаржник не отримував дозволу на будівництво нерухомого майна, земельна ділянка під нерухоме майно не надавалась, право його власності на об'єкт нерухомості за даною адресою скаржник суду не надав.

Враховуючи вищенаведені обставини справи, а також факт невиконання відповідачем вимог розпорядження голови Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 18.05.12 №197 «Про демонтаж малих архітектурних форм на території району» (докази зворотнього матеріали справи не містять), позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного апеляційний суд дійшов висновку, що скаржником не доведено, доказів не подано наявності підстав для скасування рішення місцевого господарського суду та для задоволення апеляційної скарги. Витрати по сплаті судового збору по розгляду апеляційної скарги підлягають покладенню на апелянта.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -

Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу б/н від 22.03.13 Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Львівської області від 04.03.13 у справі № 914/145/13 залишити без змін.

3. Судовий збір за перегляд судового рішення в апеляційному порядку покласти на скаржника.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 17.05.13

Головуючий суддя Кузь В.Л.

Суддя Желік М.Б.

Суддя Матущак О.І.