Постанова № 31217731, 15.05.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2013
Номер справи
2-а/1970/2435/11
Номер документу
31217731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/2435/11

"15" травня 2013 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Дерех Н.В.

секретаря Вальчук І.М.

за участю:

представника позивача Креховець В.І.

представника відповідача Юзьвак І.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Державного професійно-технічного навчального закладу «Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» про зобов'язання виконати п. 9 Вимог № 19-03-13-14/2261 від 21.04.2011 року та стягнення коштів,

в с т а н о в и в:

Державна фінансова інспекція в Тернопільській області ( надалі позивач, ДФІ в Тернопільській області) звернулася до адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного професійно-технічного навчального закладу «Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» (надалі відповідач) про зобов'язання виконати п. 9 Вимог № 19-03-13-14/2261 від 21.04.2011 року, п. 4 вимог: провести претензійно-позовну роботу з учнями, які навчались на курсах по професії водій щодо повернення коштів в сумі 2245,27 грн. та стягнення з Державного професійно-технічного навчального закладу «Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» коштів в сумі 94963 грн. 99 коп.

Представником позивача Державної фінансової інспекції в Тернопільській області в судовому засіданні подано заяву про зміну позовних вимог, а саме зменшення позовних вимог шляхом відмови від пункту 4 вимог: провести претензійно-позовну роботу з учнями, які навчались на курсах по професії водій щодо повернення коштів в сумі 2245,27 тис. грн. Таким чином Державна фінансова інспекція в Тернопільській області просить зобов'язати відповідача виконати п. 9 Вимог № 19-03-13-14/2261 від 21.04.2011 року та стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу «Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» кошти в сумі 94963 грн. 99 коп.

Представник позивача Державної фінансової інспекції в Тернопільській області у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити та пояснив, що в ході ревізії встановлено, що Державним професійно-технічним навчальним закладом «Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» проведено видатки на оплату праці з нарахуваннями за рахунок загального фонду на суму 94963,99 грн., чим порушено ст. 13 Бюджетного кодексу України, п.п. 5,23,46,49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України віз 28.02.2002 №228 та п.3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання" від 17.05.2002 № 659. Та в порушення пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 №882 «Питання стипендіального забезпечення», у 2009 та 2010 роках, відповідно до наказів, виданих директором училища, зайво нараховано та виплачено матеріального заохочення учням в сумі, що перевищує 10 відсотків коштів передбачених для виплати стипендій, чим завдано збитків державному бюджету на суму 233801,06 грн.

Представник відповідача Державного професійно-технічного навчального закладу «Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» в судовому засіданні позовні вимоги в частині стягнення коштів у сумі 94963 грн.99 коп. в дохід Державного бюджету україни визнав частково в частині стягнення на суму 23174 грн.74 коп., в позовні вимоги в частині зобов'язання виконати п.9 Вимог № 19-03-13- 14/2261 від 21.04.2011 року не визнав. При цьому пояснив, що відповідно до ч.2 ст.51 Бюджетного кодексу України в редакції від 21.06.2001 року кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Згідно ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого тих самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Державного професійно-технічного навчального закладу «Тернопільське вище професійно-технічне училище ресторанного сервісу і торгівлі» за період з 01.01.2009 по 01.02.2011.

За наслідками ревізії складено акт від 25.03.2011 № 03-22/14.

Ревізією наявності фактів покриття видатків по оплаті праці за рахунок загального фонду кошторису встановлено, що штатними розписами Відповідача станом на 01.01.2009, 01.04.2009, 01.07.2009, 01.10.2009, 01.11.2009, 01.01.2010, 01.04.2010, 01.07.2010, 01.10.2010, 01.12.2010 по спеціальному фонду передбачено посади експедитора та художника. Відповідно, виплата заробітної плати вищезгаданим працівникам планувалась за рахунок коштів спеціального фонду кошторису Відповідача. Дані посади в штатних розписах по загальному фонду у 2009-2010 роках відсутні. Тому, кошти по загальному фонду на виплату заробітної плати не планувались та з державного бюджету не виділялись.

Проте, ревізією встановлено, що за період з 01.01.2009 по 01.01.2011 року училищем здійснювалась оплата заробітної плати з нарахуваннями по вищевказаних посадах за рахунок коштів загального фонду кошторису на суму 71789,25 грн.(в 2009 році - 27223,54 грн., в 2010 році - 44565,71 грн.)

Також, ревізією встановлено, що в калькуляціях по наданню платних послуг (курси по підготовці водіїв) включались витрати по оплаті праці та нарахуванню працівників, які надають такі послуги. Кошти від надання послуг спрямовувалися, згідно банківських виписок, до спеціального фонду кошторису. Проте, протягом 2009-2010 років оплата заробітної плати з нарахуваннями в сумі 23174,74 грн. (2009-11093,59грн.,2010-12081,15грн.) Відповідачем проводилась за рахунок коштів загального фонду кошторису.

Статтею 13 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ визначено, що спеціальний фонд включає бюджетні призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень. Проте, при затвердженні кошторисів в частині спеціального фонду на 2009-2010 роки видатки на оплату заробітної плати з врахуваннями в повному обсязі не планувались і не затверджувались.

Таким чином, Відповідачем проведено видатки на оплату праці з нарахуваннями за рахунок загального фонду на суму 94963,99 грн., чим порушено ст. 13 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ, п.п. 5,23,46,49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (зі змінами та доповненнями) та п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання» від 17.05.2002 № 659.

Ревізією правильності нарахування та виплати матеріального заохочення та матеріальної допомоги учням училища встановлено, що відповідно до вимог пунктів 11-14 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 (із змінами), Відповідачем проведено та затверджено розрахунки потреби в коштах на 2009 та 2010 роки, в тому числі за кодом економічної класифікації видатків 1342 «Стипендії». Згідно розрахунку потреби в коштах за КЕКВ 1342 «Стипендії» потребу в коштах на 2009 рік визначено в сумі 1817807,00 грн., в тому числі на виплату стипендій 1695360,00 грн., на виплату матеріальної допомоги дітям-сиротам за рахунок стипендіального фонду 1632,00 грн., на виплату матеріальної допомоги та заохочення учням 10% коштів передбачених для виплати стипендій - 120815,00 гривень.

Згідно розрахунку потреби в коштах за КЕКВ 1342 «Стипендії» потребу в коштах на 2010 рік визначено в сумі 2293768,00 грн., в тому числі на виплату стипендій 1781880,00 грн., на індексацію стипендій 332928,00 грн., для надання матеріальної допомоги та преміювання - 178960,00 гривень.

Згідно форми 2д «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» за 2009 рік затверджено асигнувань за КЕКВ 1342 «Стипендії» в сумі 1831869,00 грн., надійшло коштів 1831869,00 грн., касові та фактичні видатки відповідаютьзатвердженим асигнуванням.

Згідно форми 2д «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» на 2010 рік асигнування за КЕКВ 1342 «Стипендії» затверджено в сумі 2253838,00 грн., надійшло коштів 2253838,00 грн., касові та фактичні видатки відповідають затвердженим асигнуванням.

Згідно меморіальних ордерів №5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» та на підставі наказів на виплату матеріального заохочення (№37 від 17.093.2009, реєстр №4 від 16.03.2009 - 65692,80 грн., №68 від 10.06.2009, реєстр №5 від 10.06.2009 - 68440,00 грн., №149 від 18.12.2009. реєстр №10 від 07.12.2009 - 70405,95 грн., №32 від 23.03.2010, реєстр №4 від 23.03.2010 -108414,60 грн., №91 від 23.06.2010, реєстр №5 від 23.06.2010 - 120835,03 грн., № 126від 23.09.2010, реєстр №5 від 23.09.2010 - 84388,74 грн., №167 від 15.12.2010, реєстр №11 від 15.12.2010 - 911312,85 грн., матеріальна допомога дітям-сиротам виплачена відповідно до наказів по училищу №108 від 16.09.2009 - 2040,00 грн., №128 від 27.09.2010 - 2040,00 гривень.) за 2009-2010 роки сума нарахованої та виплаченої учням стипендії та її індексації склала 3476398,03 грн.(2009-1627330,25 грн., 2010-1849067,78 грн.), сума нарахованого та виплаченого учням матеріального заохочення склала 609308,97 грн. (2009-204538,75 грн.,2010-404770,22 грн.)

Проведеними під час ревізії розрахунками встановлено, що сума затверджених асигнувань за КЕКВ 1342 «Стипендії» на 2009 рік складала 1831869,00 грн., з яких кошти передбачені на виплату стипендій становлять 1665335,45 грн., відповідно 10 відсотків коштів від суми передбачених на виплату стипендій становлять 166533,55 гривень. Однак, фактично виплачено матеріального заохочення та допомоги учням -204538,75 грн., в тому числі матеріального заохочення 202498,75 грн., матеріальної допомоги дітям - сиротам 2040,00 гривень. Відповідно сума зайво нарахованого матеріального заохочення склала 35965,20 грн. (202498,75 - 166533,55 =35965,20)

Від суми 35965,20 грн. зайво виплачено матеріального заохочення 30570,42 грн. та перераховано прибуткового податку (15%) - 5394,78 гривень.

Проведеними під час ревізії розрахунками встановлено, що суму затверджених асигнувань за КЕКВ 1342 «Стипендії» на 2010 рік складала 2253838,00 грн., з яких кошти передбачені на виплату стипендій становлять 2048943,64 грн., відповідно 10 відсотків коштів передбачених на виплату стипендій становлять 204894,36 гривень..

Фактично виплачено матеріального заохочення та допомоги - 404770,22 грн., в тому числі матеріального заохочення 402730,22 грн., матеріальної допомоги дітям - сиротам 2040,00 гривень. Сума зайво нарахованого матеріального заохочення склала 197835,86 грн. ( 402730,22 - 204894,36 =197835,86). Від суми 197835,86 грн. зайво виплачено матеріального заохочення 168160,48 грн. та перераховано прибуткового податку (15%) - 29675,38 гривень.

Зайві виплати матеріального заохочення учням здійснено за рахунок економії бюджетних коштів по КЕКВ 1342 «Стипендії», яка виникла внаслідок не призначення стипендії учням через неуспішність у навчанні та відрахування з училища.

Таким чином, в порушення пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 №882 «Питання стипендіального забезпечення» (із змінами), у 2009 та 2010 роках , відповідно до наказів, виданих директором училища, зайво нараховано та виплачено матеріального заохочення учням в сумі, що перевищує 10 відсотків коштів передбачених для виплати стипендій, чим завдано збитків державному бюджету на суму 233801,06 грн. (2009-35965,20 грн.,2010-197835,86 грн.).

На підставі п.7 ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (із змінами, далі - Закон № 2939), Відповідачу було пред'явлено вимоги від 21.04.2011 № 19-03-13-14/2261, якими Відповідача було зобов'язано, зокрема:

- пунктом 8 вимог: повернути зайво виплачені кошти по оплаті праці працівників спеціального фонду за рахунок загального фонду в сумі 94963,99 грн. в дохід Державного бюджету України;

- пунктом 9 вимог: вжити заходів щодо стягнення з осіб, винних у зайвій виплаті матеріального заохочення учням в сумі 233801,06 грн. у порядку та розмірі, встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України. Відшкодовані кошти перерахувати в дохід Державного бюджету.

Термін виконання вимог було встановлено до 03.06.2011. У встановлений термін Відповідачем не було забезпечено виконання вищевказаних пунктів вимог.

Пунктом 10 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХП (із змінами), контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 765 "Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції", контрольно-ревізійні управління в областях шляхом реорганізації перетворено в державні фінансові інспекції в областях.

Відповідно до абзацу третього пункту 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 N 550 (із змінами), територіальні органи Державної фінансової інспекції мають право на звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого тих самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім цього, суд приймає до уваги ту обставину, що відповідачем у судовому порядку оскаржено Вимоги № 19-03-13- 14/2261 від 21.04.2011 року, однак постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 липня 2011 року по справі № 2-а/1970/1619/11 за адміністративним позовом Державного професійно-технічного навчального закладу « Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про визнання протиправними та недійсними пунктів 4,8,9 Вимог № 19-03-13- 14/2261 від 21.04.2011 року позов Державного професійно-технічного навчального закладу « Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п.4 Вимог № 19-03-13- 14/2261 від 21.04.2011 року. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року дану постанову - залишено без змін.

Оскільки судом встановлено, що відповідачем у встановлений строк не виконано п.8 та п. 9 Вимог № 19-03-13- 14/2261 від 21.04.2011 року суд приходить до висновку, що позов Державної фінансової інспекції в Тернопільській області є підставним, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

керуючись, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Державний професійно-технічний навчальний заклад « Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» ( м. Тернопіль, вул. С.Бандери, 32, код ЄДРПОУ 02547688) виконати п. 9 Вимог № 19-03-13- 14/2261 від 21.04.2011 року.

3. Стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу « Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» ( м. Тернопіль, вул. С.Бандери, 32, код ЄДРПОУ 02547688) на користь Державного бюджету України 94963 ( дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот шістдесят три) грн. 99 коп., шляхом перерахування на р/ р 31116090700002, МФО 838012, код банку 2358819, код надходжень 21080500, призначення платежу - інші надходження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 травня 2013 року.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна:

Суддя Дерех Н.В.