ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2013 року 16:32Справа № 808/15/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Максименко Л.Я.,
при секретарі судового засідання - Глазковій А.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Корпорації «POLONINA USA, Inc» в особі «Представництва «ПОЛОНІНА, Ю Ес Ей, ІНК.», м. Запоріжжя
до відповідача: Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби, м. Запоріжжя
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
за участю:
від позивача: Белікова К.Г., довіреність від 15.07.2011
від відповідача: Панцаков С.Ю., довіреність № 494/10-014 від 04.03.2013
ВСТАНОВИВ:
Корпорація «POLONINA USA, Inc» в особі «Представництва «ПОЛОНІНА, Ю Ес Ей, ІНК.» (далі - позивач) звернулась із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби від 16.07.2012 № 0000322304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок на загальну суму 125 956,24 грн., в т.ч. 109 377,60 грн. за основним платежем та 16 578,64 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
В обґрунтування позову посилається на те, що Корпорація «POLONINA USA, Inc» в особі «Представництва «ПОЛОНІНА, Ю Ес Ей, ІНК.» набула у власність нежитлову будівлю за адресою м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, буд. 13 на підставі договору купівлі-продажу від 19.12.2006. Також, згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна від 13.07.2007 позивач придбав склад, а згідно договору купівлі-продажу від 14.06.2007 нерухоме майно за адресою м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92В на земельній ділянці площею 268 кв. м. Крім того, рішенням господарського суду Запорізької області від 12.08.2010 по справі № 13/220/10 за позивачем визнано право власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані за адресою м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, 13. Вказує, що позивач не є власником або користувачем земельних ділянок, розташованих за адресою м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, 13 та вул. Перемоги, 92В загальною площею 6 468 кв. м. та 268 кв. м. відповідно. Зазначає, що корпорація не має ані державного акту про право власності на означені земельні ділянки, ані укладених цивільно-правових угод щодо земельних ділянок, а відтак у позивача відсутні правові підстави, передбачені ст.ст. 269, 287 ПК України, для нарахування та сплати земельного податку за вказані земельні ділянки. Крім того, вважає безпідставним посилання податкового органу на положення ст. 120 ЗК України, оскільки у попередніх власників будівель та споруд було відсутнє належним чином оформлене право власності або право користування земельними ділянками, на яких вони розташовані, тож право власності або право користування не могло перейти і до позивача.
В судових засіданнях представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених вище, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмових запереченнях від 08.02.2013 вих. № 1243/10-014 посилається на те, що проведеною податковим органом перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 286.2 ст. 286, п. 287.6 ст. 287 ПК України, а саме не сплачено земельний податок за 2011 рік та І квартал 2012 року в загальній сумі 109377,60 грн. Зазначає, що представництво використовувало у своїй діяльності земельні ділянки за адресою м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, 13 загальною площею 6 468 кв. м. та за адресою м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92в загальною площею 268 кв. м., однак земельний податок у перевіряємий період не сплачувало. Посилаючись на положення ст.ст. 269, 270, 274, 287 ПК України податковий орган стверджує про наявність у позивача обов'язку щодо сплати земельного податку, який згідно розрахунку та даних Управління Держкомзему у м. Запоріжжя складає 109 377,60 грн. З огляду на викладене, вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення таким, що винесене з урахуванням норм чинного законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні.
Під час розгляду справи по суті представник відповідача підтримав заперечення з підстав викладених вище, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні 17.04.2013 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи суд встановив.
На підставі направлень від 11.05.2012 № 319, 320, 275, 284, 321, згідно п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75 ПК України та наказу ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя № 282 від 28.04.2012, відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання фахівцями ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена планова виїзна перевірка Корпорації «POLONINA USA, Inc» в особі «Представництва «ПОЛОНІНА, Ю Ес Ей, ІНК.» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 по 31.03.2012, про що складено акт від 27.06.2012 № 145/2232-18/26574081.
Перевіркою, зокрема, встановлено порушення позивачем вимог п. 286.2 ст. 286, п. 287.6 ст. 287 ПК України, в результаті чого занижено земельний податок: за 2011 рік на 87 502,10 грн., за І квартал 2012 року на 21 875,50 грн.
16.07.2012 ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000322304, яким позивачу донараховано грошове зобов'язання за платежем земельний податок у розмірі 125 956,24 грн., в т.ч. 109 377,60 грн. за основним платежем та 16 578,64 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 16.07.2012 № 0000322304 Корпорація «POLONINA USA, Inc» в особі «Представництва «ПОЛОНІНА, Ю Ес Ей, ІНК.» звернулась до суду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши обґрунтованість доводів, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Корпорація «POLONINA USA, Inc» (покупець) придбала у ВК ТОВ «Полонина Лтд» (продавець) за договором купівлі-продажу від 19.12.2006 нежитлову будівлю літ. А-2-3-4 та недобудований склад літерою К, яке знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, 13.
Договір зареєстрований в ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» 09.01.2007 за № 18020074.
За договором купівлі-продажу укладеного з ВК ТОВ «Полонина, Лтд» від 13.03.2007 Корпорація «POLONINA USA, Inc» придбала склад літ. Л загальною площею 302,00 кв. м., металеву перехідну галерею, ворота консольні. Даний договір зареєстрований в ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» 15.03.2007 за № 18020074.
Також, 14.06.2007 Корпорація «POLONINA USA, Inc» уклала договір купівлі-продажу з ТОВ «Технології-2000» щодо придбання нерухомого майна - газорозподільного пункту літ. А, яке знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92В на земельній ділянці площею 268 кв. м. Договір зареєстрований в ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» 03.07.2007 за № 15098847.
Крім того, рішенням господарського суду Запорізької області від 12.08.2010 у справі № 13/220/10 визнано за Корпорацією «POLONINA USA, Inc» в особі представництва право власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані у м. Запоріжжі по вул. О.Матросова, 13, в т.ч. на торгово-офісне приміщення (будівля літ. П-4). Рішення набрало законної сили та зареєстровано в ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» 20.09.2010 за № 27378739.
Згідно з п. п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п. п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу).
Згідно п. п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Підпунктом 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до п. 287.6 ст. 287 ПК України, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Тобто, не дивлячись на те, що відповідно до визначення земельного податку (п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України) він має сплачуватись або власниками або землекористувачами земельних ділянок, положення п. 287.6 ст. 287 ПК України покладають на власника придбаної нерухомості обов'язок щодо сплати земельного податку з моменту реєстрації прав на об'єкти нерухомості без прив'язки до того, чи оформлена земельна ділянка належним чином чи ні.
Отже, оскільки право власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю літ. А-2-3-4 та недобудований склад літерою К, склад літ. Л загальною площею 302,00 кв. м., металеву перехідну галерею, ворота консольні, газорозподільного пункту літ. А, торгово-офісне приміщення (будівля літ. П-4) було зареєстроване за позивачем 09.01.2007 за № 18020074, 15.03.2007 за № 18020074, 03.07.2007 за № 15098847, 20.09.2010 за № 27378739, в силу приписів п. 287.6 ст. 287 ПК України позивач повинен сплачувати земельний податок за земельну ділянку, на якій розташовані відповідні об'єкти нерухомості.
Відповідно до п. п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПК України, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно з п. п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 274.1 ст. 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Пунктом 286.1 ст. 286 ПК України передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
В акті перевірки від 27.06.2012 № 145/2232-18/26574081 податковий орган, обґрунтовуючи відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, посилається на відповідь Управління Держкомзему у м. Запоріжжя № 115/02-03 від 14.06.2012 (копія долучена до справи).
З метою повного та всебічного з'ясування обставин у справі ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.03.2013 було витребувано у Головного управління Держземагенства у Запорізькій області інформацію щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Матросова, 13 та вул. Перемоги, 92в за період 2010-2012.
На виконання ухвали суду, 11.04.2013 від Головного управління Держземагенства у Запорізькій області надійшов лист вх. № 15816, в якому повідомлено, що нормативна грошова оцінка 1 кв. м. земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, 13 за різним цільовим використанням, а саме з цільовим призначенням - землі комерційного використання, станом на 01.01.2010, 01.01.2011 та 01.01.2012, нормативна грошова оцінка становила 1 342,29 грн.; з цільовим призначенням - землі промисловості, станом на 01.01.2010, 01.01.2011 та 01.01.2012 нормативна грошова оцінка становила 644,30 грн. Нормативна грошова оцінка 1 кв. м. земельної ділянки, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92в з цільовим призначенням - землі технічної інфраструктури, яка становить станом на 01.01.2010, 01.01.2011 та 01.01.2012 - 254,83 грн.
Тобто, нормативна грошова оцінка земельної ділянки та її функціональне використання за адресою м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92в - землі технічної інфраструктури становить 254,83 грн. та є тотожною вартості з якої здійснювався розрахунок земельного податку відповідачем.
Щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, 13 податковий орган виходив із того, що це є землі комерційного використання та нормативна грошова оцінка складає 1 342,29 грн.
У судовому засіданні представник позивача на запитання суду, яка саме нерухомість знаходиться на земельній ділянці та як використовується повідомив, що на земельній ділянці по вул. О. Матросова, 13 розташовані склади, які здаються в оренду.
Згідно Додатку № 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах Міністерства аграрної політики України Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам відносить такі землі до земель комерційного використання.
Таким чином, суд вважає обґрунтованим розрахунок податку за землю по вул. О.Матросова, 13 з розрахунку 1 342,29 грн. за 1 кв. м.
Згідно п. 285.1 ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Загальна площа земельної ділянки по вул. О.Матросова, 13, на якій розташовані об'єкти нерухомості складає 6 468 кв. м. Ставка податку за зазначену земельну ділянку для позивача дорівнює: 6 468 кв. м. х 1 342,29 (нормативна грошова оцінка 1м2 земельної ділянки) 1% = 86 819,32 грн. за 2011 рік та за І квартал 2012 року 6 468 кв. м. х 1 342,29 грн. х 1%/ 12х 3= 21 704,83 грн.
Загальна площа земельної ділянки по вул. Перемоги, 92-Б, на якій розташована газорозподільна станція, що належить позивача складає 268 кв. м. Ставка податку за зазначену земельну ділянку для позивача дорівнює: 268 кв. м. х254,83 грн. х 1% = 682,94 грн. за 2011 рік та І квартал 2012 року - 268 кв. м. х 254,83 грн. х 1% / 12 х 3 = 170,74 грн.
З огляду на наведену норму ПК України, сума земельного податку, яка підлягала сплаті позивачем за 2011 рік складає 87 502,26 грн. та за І квартал 2012 року - 21 875,57 грн., а всього - 109 377,83 грн.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Виходячи із донарахованої суми земельного податку в розмірі 109 377,83 грн. сума штрафних (фінансових) санкцій складає за І півріччя 2011 року - 1,00 грн., ІІ півріччя 2011 року - 10 937,78 грн., І квартал 2012 року - 5 468,89 грн.
Отже, донарахування сум податку в розмірі 109 377,83 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 16 407,67 грн. суд вважає законним та обґрунтованим.
При цьому обґрунтування податковим органом сум донарахованих зобов'язань з посиланням на норми ПК України суд вважає законним та обґрунтованим, оскільки розрахунок ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проводився за 2011рік та І квартал 2012 року, в період дії ПК України. Тому, доводи позивача в цій частині є необґрунтованими.
Суд також не погоджується з доводами позивача про відсутність у нього законодавчо визначеного обов'язку щодо сплати земельного податку з огляду на таке.
Згідно ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Відповідно до ч.2 ст. 120 ЗК України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Дійсно, у випадку відчуження об'єкта нерухомості, розташованого на земельній ділянці державної або комунальної власності не оформленій у власність (користування) відчужувача, до набувача не переходять жодні права на таку земельну ділянку.
В той же час, вказане не впливає на обов'язок покупця нерухомості по сплаті земельного податку, бо положення п. 287.6 ст. 287 ПК України зобов'язує сплати такий податок з момент державної реєстрації права власності на нерухоме майно. І для вказаної норми зовсім є неважливим чи оформлено за власником нерухомості у встановленому законом порядку право власності чи право користування на земельну ділянку, яка розташована під об'єктами нерухомості чи ні.
На думку суду, така позиція є цілком правомірною, оскільки оформлення права власності, або права користування земельною ділянкою може тривати досить довгий час, а власник нерухомості, фактично користуючись земельною ділянко, має сплачувати за неї земельний податок.
Вказане відповідає правовій позиції, викладені Верховним Судом України в постанові від 06.11.2012 по справі № 21-335а12.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених
статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем доведено та підтверджено долученими до справи доказами правомірність нарахування податковим органом позивачу у справі земельного податку та штрафних (фінансових) санкцій, а тому підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 16.07.2012 № 0000322304 у суду відсутні.
З огляду на викладене, у задоволенні адміністративного позову Корпорації «POLONINA USA, Inc» в особі «Представництва «ПОЛОНІНА, Ю Ес Ей, ІНК.» слід відмовити повністю.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Корпорації «POLONINA USA, Inc» в особі «Представництва «ПОЛОНІНА, Ю Ес Ей, ІНК.» до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко