Копія
Справа № 822/2172/13-а
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
08 травня 2013 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Михайлов О.О. ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому , Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Хмельницькій області третя особа на стороні відповідача Управління державної казначейської служби України у м. Хмельницькому про визнання дій по утриманню збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі автомобіля протиправним та стягнення шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач 30 квітня 2013 року звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому , Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Хмельницькій області про визнання дій по утриманню збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі автомобіля протиправним та стягнення шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватись лише в тих межах часу, які встановлені законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
У ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, що пов'язано зі специфікою правовідносин, а також має сприяти наданню доказів, підвищує їхню достовірність і тим самим сприяє встановленню істини у конкретній адміністративній справі.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду розпочинається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для правильного вирішення питання про застосування строку звернення до суду потрібно з'ясувати, яким саме рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень були порушені права особи, коли розпочався перебіг цього строку.
Виходячи із змісту адміністративного позову, позовні вимоги зводяться до визнання незаконними дій відповідачів у жовтні 2011 року та стягнення на користь позивача 7747,50 грн. у зв'язку з незаконним утриманням збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобіля.
Як вбачається з матеріалів справи, про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися при сплаті зазначеного збору - 27 жовтня 2011 року, проте до суду за захистом своїх прав звернувся 30 квітня 2013 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Разом з тим, час отримання позивачем відповіді Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про відмову у поверненні коштів від 25 квітня 2013 року не може слугувати моментом відліку чи подовжувати строк звернення до суду в даних спірних правовідносинах.
Аналогічну правову позицію виклав в своєму рішенні ВАС України в адміністративній справі №К/9991/65276/12.
За змістом ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Матеріали адміністративного позову свідчать, що позивачем питання про поновлення строку звернення перед судом не ставиться.
Керуючись ст. 100, 107 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву залишити без розгляду .
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/О.О. Михайлов"Згідно з оригіналом" Суддя О.О. Михайлов