Постанова № 31193312, 23.04.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2013
Номер справи
804/3725/13-а
Номер документу
31193312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2013 р. Справа № 804/3725/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Салюк Л.Ю.,

за участю:

представника позивача Овчаренка А.М.,

представника відповідача-2 Кривонос Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського колективного виробничо-комерційного підприємства "Металопласт" до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, Управління Пенсійного фонду України в м. Синельникове та Синельниківському районі Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування розрахунку,-

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровське колективне виробничо-комерційне підприємство "Металопласт" (далі - ДКВКП "Металопласт", позивач) звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська (далі - УПФУ в АНД районі, відповідач-1), в якому позивач просить суд визнати незаконним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2013 року, УПФУ в АНД районі щодо ОСОБА_3.

Ухвалою суду від 09.04.2013 року залучено до участі у справі в якості другого співвідповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Синельникове та Синельниківському районі Дніпропетровської області (далі - УПФУ в м. Синельникове та Синельниківському районі, відповідач-2).

В обґрунтування позову зазначено, що позивачем було отримано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2013 року, УПФУ в АНД районі щодо ОСОБА_3. Позивач вважає зазначений розрахунок таким, що сформований і направлений на адресу позивача незаконно, а тому підлягає скасуванню. Позивач зазначає, що оскаржуваний розрахунок був отриманий позивачем 27.02.2013 року разом із позовною заявою про стягнення заборгованості, до цього вказаний розрахунок не отримувався, в результаті чого він був направлений з недотриманням норм Інструкції про порядок обчислення й сплати страхувальниками й застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1). В порушення додатку 7 Інструкції № 21-1 з розрахунку неможливо визначити його відношення до періоду, за який позивач повинен відшкодовувати органам Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату і доставку пенсій. Позивач зазначає, що обставини, які обумовлюють необхідність зміни місячного розміру пільгової пенсії відсутні, а тому і підстав для формування оскаржуваного розрахунку немає. Враховуючи те, що розрахунок стосовно ОСОБА_3 сформований і направлений позивачу не у порядку, визначеному Інструкцією 21-1, та не стосується конкретного періоду, а отже, є незаконним, то і дані, що містяться в ньому, є недостовірними. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача-1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Представником відповідача-1 було надано суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, а також зазначено, що ОСОБА_3 отримує пенсію в УПФУ в м. Синельникове та Синельниківському районі, дані розрахунки зроблені спеціалістами та підписані начальником УПФУ в м. Синельникове та Синельниківському районі. Оскільки ДКВКП "Металопласт" зареєстроване в УПФУ в АНД районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то і розрахунок направляється через УПФУ в АНД районі. Отже, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій щодо ОСОБА_3 не є рішенням спеціалістів УПФУ в АНД районі.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог, надала суду письмові заперечення, обґрунтовуючи їх тим, що оскаржуваний розрахунок було підготовлено у відповідності до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV) та Інструкції № 21-1 на 2013 рік у зв'язку з проведенням перерахунку пенсії ОСОБА_3

Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, ДКВКП "Металопласт" (код ЄДРПОУ 00275211) перебуває на обліку в УПФУ в АНД районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

ДКВКП "Металопласт" було отримано від УПФУ в АНД районі розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2013 р., щодо ОСОБА_3 від 08.01.2013 року № 183/02-36/33. Згідно зазначеного розрахунку органом Пенсійного фонду було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії ОСОБА_3, що має бути відшкодований ДКВКП "Металопласт", в сумі 1005,42 грн.

Розрахунок був направлений позивачу поштою 09.01.2013 року, що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями: квитанції „Укрпошти"; списків згрупованих відправлень №1 та №2; звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт №3 від 09.01.2013 року.

Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абзацу 4 п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів "а", "б" ч. 1 ст. 13 Закону № 1788-XII за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом № 1058-IV).

Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог ст. 14 Закону № 1788-ХІІ.

Правомірність та законність компенсації підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. "а-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підтверджено також і постановами Верховного Суду України, зокрема від 23.03.2010 р., від 13.02.2012 р. та від 25.09.2012р.

Відповідно до п."а" ст. 13 Закону № 1788 пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено Інструкцією № 21-1.

Згідно з Розділом 6 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірі 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році.

Відповідно до п.6.2. Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_3 працював повний робочий день на Дніпропетровськом фурнітурному заводі з 23.06.1983 року по 02.10.1984 року в якості чистильника металу, відливок, виробів та деталей ливарної ділянки штампувального цеху, що передбачено списком 2 розділом ХV "металообробка" підрозділ 1а "ливарне виробництво"; з 03.04.1984 року по 16.04.1992 року в якості ливарника на машинах для лиття під тиском ливарної ділянки штампувального цеху, що передбачено списком 1 розділом ХІ "металообробка" підрозділ 1а "ливарне виробництво"; з 12.04.1994 року по 11.07.1996 року, з 18.11.1998 року по 31.03.1999 року в якості ливарника на машинах для лиття під тиском ливарної ділянки штампувального цеху, що передбачено списком 1 розділом ХІ "металообробка" підрозділ 1а "ливарне виробництво" код 1110100а-133395, що підтверджується довідками, уточнюючими особливий характер роботи або умов праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, виданими ДКВКП «Металопласт».

Згідно п.6.4-6.5 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Таким чином, Інструкцією №21-1 встановлено обов'язок органів Пенсійного фонду надсилати підприємствам розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, при цьому означеною Інструкцією не передбачено направлення підприємствам разом із цими розрахунками відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, на підставі яких складені вказані розрахунки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність формування позивачу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2013 р., УПФУ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська щодо ОСОБА_3

Частина 2 ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, судом встановлено, що відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

З огляду на викладене в суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

В позовній заяві позивачем заявлено вимогу про покладення витрат зі сплати судового збору на відповідача.

Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Таким чином, з огляду на відсутність підстав для задоволення позову, вимога про повернення судового збору не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 26 квітня 2013 року.

Суддя М.В. Бондар