Постанова № 31193298, 23.04.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2013
Номер справи
804/3992/13-а
Номер документу
31193298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2013 р. Справа № 804/3992/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Салюк Л.Ю.,

за участю:

представника відповідача Рєзніченка А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління Державної автотранспортної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Управління Державної автотранспортної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області (далі - УДАІ ГУ МВС України в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить зобов'язати відповідача здійснити заміну державного номеру та кольору на автомобілі «Mercedes-benz», державний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_2

В обґрунтування позову зазначено, що 13.03.2013 року позивач звернувся до МРЕО-1 УДАІ ГУ МВС України в Дніпропетровській області з проханням переоформити автомобіль «Mercedes-benz», державний номер НОМЕР_1, який належить позивачу на іншу особу. Листом від 13.03.2013 року позивачу було відмовлено у заміні державного номеру та кольору автомобілю, посилаючись на те, що номер кузову знищено після угону, про що є відповідний запис у технічному паспорті. Позивач вважає відмову незаконною з тих підстав, що Законом Украни «Про міліцію» від 20.12.1990 року № 565-ХІІ (далі - Закон № 565) на УДАІ ГУ МВС України в Дніпропетровській області покладені обов'язки здійснення реєстрації та обліку автотранспортних засобів. Спираючись на норми Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388) позивач вважає, що відповідач не мав права відмовляти у перереєстрації автомобіля.

Позивач у судове засідання не з'явився. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що згідно довідки про дослідження ідентифікаційних номерних позначень транспортного засобу - автомобіля марки «Mercedes-benz», номер кузова знищено механічним засобом, що відповідно до п. 15 Порядку № 1388 є підставою для відмови в реєстрації даного транспортного засобу. З огляду на зазначене, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення представника відповідача, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 набув право власності на автомобіль марки "Mercedes-benz", 1993 року випуску, державний знак НОМЕР_1.

13.03.2013 року позивач звернувся до ВРЕР з обслуговування м. Дніпропетровськ та Солонянського району № 1 УДАІ ГУ МВС України в Дніпропетровській області з заявою про переоформлення вказаного автомобіля на іншу особу.

13.03.2013 року ВРЕР з обслуговування м. Дніпропетровськ та Солонянського району № 1 УДАІ ГУ МВС України в Дніпропетровській області листом №14/РЕР/Б13 було відмовлено та повідомлено позивача про неможливість заміни держномера, кольору на автомобілі "Mercedes-benz" 220, держномер НОМЕР_1.

В обґрунтування відмови зазначено, що згідно п. 15 Порядку № 1388 державна перереєстрація транспортних засобів без ідентифікаційного номера або зі знищеними (один чи кілька символів номера візуально не визначаються), пошкодженими чи підробленими ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не проводиться.

Згідно ч. 1 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року № 3353-ХІІ (далі - Закон № 3353) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Частиною 3 ст. 34 Закону № 3353 визначено, що державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

У відповідності до ч.ч. 4,5 ст. 34 Закону № 3353 державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно ч. 9 ст. 34 Закону № 3353 власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Відповідно абз. 1 п. 15 Порядку № 1388 під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби, крім випадків вибракування їх у цілому, підлягають огляду (крім випадків перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною місця проживання власника та у разі відновлення втрачених або зіпсованих документів) з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними у поданих власником для реєстрації документах, визначення їх справжності та проведення перевірки за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, встановлення відповідності конструкції і технічного стану транспортних засобів обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України. Огляд проводиться уповноваженими працівниками підрозділів Державтоінспекції за місцем реєстрації транспортних засобів, а дослідження транспортного засобу - на письмову вимогу власника або уповноваженої ним особи фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, іншими експертами, які атестовані з відповідного виду експертної діяльності та внесені до державного Реєстру атестованих судових експертів. Відповідальним за справжність ідентифікаційних номерів транспортного засобу записам, що зазначені у реєстраційних документах, є його власник. Кошти за проведення фахівцями експертної служби МВС та судовими експертами державних спеціалізованих установ досліджень транспортних засобів зараховуються в установленому порядку до державного бюджету. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, уповноважений працівник підрозділу Державтоінспекції робить відповідну відмітку або складає акт технічного огляду. У разі проведення дослідження до зазначених документів додається відповідний висновок фахівця.

Згідно абз. 2 п. 15 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.

З матеріалів справи вбачається, що при проведенні криміналістичного дослідження автомобіля марки "Mercedes-benz", службовими особами УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області було встановлено, що ідентифікаційний номер автомобіля (номер кузову) знищено механічним способом, що підтверджено довідкою відділення комплексного дослідження транспортних засобів при науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при УМВС України в Дніпропетровській області № 04/01/009411 від 28.05.2010 р. Тобто ідентифікаційний номер транспортного засобу - автомобіля марки «Mercedes-benz 220», знищено, що є підставою для відмови у державній реєстрації зазначеного транспортного засобу.

Зазначені результати криміналістичного дослідження позивачем не оскаржувались.

Таким чином, під час розгляду справи судом не встановлено в діях відповідача порушення законодавства під час відмови у перереєстрації транспортного засобу - автомобіля марки «Mercedes-benz», державний номер НОМЕР_1.

Частина 2 ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладені норми, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а отже, суд прийшов до висновку про правомірність відмови відповідача в перереєстрації транспортного засобу - автомобіля марки «Mercedes-benz», державний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_2

Таким чином, в суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 26 квітня 2013 року.

Суддя М.В. Бондар