Постанова № 31164036, 25.04.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
2а-5811/12/1070
Номер документу
31164036
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5811/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Спиридонова В.О.

Суддя-доповідач: Грибан І.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 квітня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Печенюк Р.В.

пр-к апелянта Горбатенко Л.О.

пр-к позивача Зінченко Н.М., Кон Н.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лук Авіа Ойл" до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом , в якому просив визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення форми «У» від 05.07.2012 року № 0000010220, яким нараховано суму грошового зобов'язання за платежем «пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в розмірі 507 060,00 грн.».

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2013 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді-доповідача щодо обставин даної справи, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що з 25.05.2012 року по 08.06.2012 року відповідачем проводилась виїзна позапланова документальна перевірка ТОВ «ЛУК АВІА ОЙЛ» з питань своєчасності проведення розрахунків при виконанні експортних операцій за період з 20.07.2011 року по 08.06.2012 року.

За результатами виїзної позапланової перевірки складено акт від 15.06.2012 року № 208/2204/31477919, яким встановлено порушення статті 7 Декрету № 15-93 та пункту 6.4. глави 6 Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, які затверджені постановою Правління Національного банку України від 30 травня 2007 року № 200 «Про затвердження Правил використання готівкової іноземної валюти на території України та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» (далі - Правила № 200), а саме : не проведення розрахунків між резидентом і нерезидентом в межах торговельного обороту з використанням як засобу платежу іноземної валюти через уповноважений банк та без отримання ліцензії.

05.07.2012 року на підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «У» № 0000010220, яким нараховано суму грошового зобов'язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в розмірі 507 060,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Авіакомпанія «Туркменістан «Туркменховаелари», 20.07.2011 року виконувала чартерний рейс № TUA 3220, тип літака Іл-76, бортовий № EZ-F428, сполученням Бориспіль-Ашхабад, а Товариством відповідно до видаткового ордеру на заправку повітряного судна № 42155 від 20.07.2011 року , було видано паливо ТС-1 в «крило» у кількості 27898 літрів або 21,900 т. по ціні 1,35635 доларів США за тону, що підтверджується рахунком-договором № UR-0002602 від 20.07.2011 року.

28.07.2011 року Авіакомпанія «Туркменістан «Туркменховаелари» виконувала другий чартерний рейс № TUA 3220 тип літака Іл-76 бортовий № EZ-F426 сполученням Бориспіль-Ашхабад, у зв'язку з чим Товариством, відповідно до видаткового ордеру на заправку повітряного судна № 42384 від 28.07.2011 року, було видано паливо ТС-1 в «крило» у кількості 31766 літрів або 25,000 т. по ціні 1,35635 доларів США за тону, що підтверджується рахунком-договором № UR-0002799 від 28.07.2011.

Зазначені рахунки-договори № UR-0002602 від 20.07.2011 року та № UR-0002799 від 28.07.2011 року, від імені Авіакомпанії «Туркменістан «Туркменховаелари» були підписані Юсуповим А., Дурдимовим С., Бешиховим Б., та Юсуповим А., Мамедовим А., Чариєвим Б. відповідно.

На підставі проведених Товариством дій щодо відпуску пально-мастильних матеріалів Авіакомпанії «Туркменістан «Туркменховаелари», Київською обласною митницею оформлено вантажно-митну декларацію форми МД-2 №125120106/2011/647404 від 03.08.2011 року тип ЕК 10 загальною фактурною вартістю 507 070,59 грн., що відповідно до офіційного курсу НБУ складає еквівалент 63612,83 доларів США.

Згідно «Заявки на переказ готівки» торгівельна виручка згідно інвойсу № UR-0002602 від 20.07.2011 року на суму 29704,06 доларів США зарахована на рахунок Товариства № 26006200362012 в ПАТ «Сітібанк» 21.07.2011 року , а згідно інвойсу № UR-0002799 від 28.07.2011 року на суму 33908,76 доларів США, зарахована на рахунок № 26006200362012 в ПАТ «Сітібанк» 29.07.2011 року.

З чеків реєстратора розрахункових операцій фіскальний № 1004002313 від 20.07.2011 року на суму 29 704,06 доларів США, що відповідно до курсу НБУ складає еквівалент 236 774,04 грн. та від 28.07.2011 на суму 33 908,76 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ складає еквівалент 270 286,75 грн., вбачається використання Товариством та Авіакомпанією «Туркменістан «Туркменховаелари» як засобу платежу на території аеропорту «Бориспіль» іноземної валюти - доларів Сполучених Штатів Америки.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що висновки Бориспільської ОДПІ щодо порушення ТОВ «ЛУК АВІА ОЙЛ» порядку розрахунків між резидентом і нерезидентом з використанням як засобу платежу готівкової іноземної валюти (щодо проведення розрахунків в іноземній валюті по чекам РРО на суму 507 060,79 грн.) є помилковими та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України.

Колегія суддів апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції погодитися не може зважаючи на наступне.

Режим здійснення валютних операцій на території України, загальні принципи валютного регулювання, повноваження державних органів і функції банків та інших фінансових установ України в регулюванні валютних операцій, права й обов'язки суб'єктів валютних відносин, порядок здійснення валютного контролю, відповідальність за порушення валютного законодавства регламентовані Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.93 № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

Частиною 2 статті 2 вказаного Декрету передбачено, що резиденти і нерезиденти мають право здійснювати валютні операції з урахуванням обмежень, встановлених цим Декретом та іншими актами валютного законодавства України.

Статтею 7 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. № 15-93 «Про систему валютного регулювання i валютного контролю» (далі - Декрет № 15-93) передбачено, що у розрахунках між резидентами i нерезидентами в межах торговельного обороту використовується як засіб платежу іноземна валюта. Такі розрахунки здійснюються лише через уповноважені банки.

Здійснення розрахунків між резидентами i нерезидентами в межах торговельного обороту у валюті України допускається за умови одержання індивідуальної ліцензії Нацбанку України.

Відповідно до п. 1 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» Національний банк України видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, які підпадають під режим ліцензування згідно з цим Декретом.

Відповідно до п. 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. Індивідуальної ліцензії потребують операції з використання іноземної валюти на території України як засобу платежу або як застави.

Отже, розрахунки між резидентом та нерезидентом в межах торговельного обороту із використанням як засобу платежу іноземної валюти здійснюються лише через уповноважені банки у порядку, встановленому Національним банком України, зокрема, з отриманням ліцензії для здійснення операції з використання іноземної валюти на території України як засобу платежу.

Порядок використання готівкової іноземної валюти на території України як засобу платежу або як застави для нерезидентів - суб'єктів підприємницької діяльності або їх поважних представників, яким дозволено використовувати іноземну валюту як засіб платежу в разі розрахунків за пально - мастильні матеріали через уповноважені банки визначається Правилами використання готівкової іноземної валюти на території України», затвердженими постановою Правління Національного банку України від 30.05.2007 року № 200.

Відповідно до п. 6.4 глави 6 Правил, повноважні представники юридичних осіб - нерезидентів - суб'єктів підприємницької діяльності можуть використовувати на територіях портів та аеропортів в Україні готівкову іноземну валюту як засіб платежу в разі розрахунків за паливо-мастильні матеріали, продукти харчування, медикаменти й послуги з обслуговування транспортних засобів (літаків, суден, поромів), їх пасажирів і членів екіпажу, якщо іноземні транспортні засоби здійснюють разові (нерегулярні) рейси чи ці транспортні засоби здійснили через метеорологічні або технічні умови непередбачену посадку в аеропорту чи зайшли в порт на території України.

Підставою для зарахування готівкової іноземної валюти на поточний рахунок резидента - суб'єкта підприємницької діяльності (через розподільчий рахунок) є копії рахунку (рахунку-фактури) та митної декларації, що оформлена під час перетинання транспортним засобом митного кордону України, або сліпу, квитанції платіжного термінала, якщо готівкова іноземна валюта була отримана за допомогою корпоративної платіжної картки через касу уповноваженого банку. Копія митної декларації (або сліпу, квитанції платіжного термінала) з відміткою резидента - суб'єкта підприємницької діяльності про суму здійсненої оплати товарів в іноземній валюті залишається в уповноваженому банку.

Згідно пункту 8.6. Правил уповноважений банк може приймати від повноважного представника нерезидента - суб'єкта підприємницької діяльності в касу [для подальшого зарахування на поточний рахунок в іноземній валюті резидента - суб'єкта підприємницької діяльності (через розподільчий рахунок)] готівкову вільно конвертовану іноземну валюту в сумі, що не перевищує 10000 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій вільно конвертованій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день здійснення операції, за наявності таких документів:

а) експортного договору резидента - суб'єкта підприємницької діяльності, у якому передбачено повну або часткову оплату нерезидентом - суб'єктом підприємницької діяльності продукції, виконаних робіт, отриманих послуг у готівковій вільно конвертованій іноземній валюті. Загальна сума, що прийнята за одним договором, не може перевищувати 10000 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій вільно конвертованій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день здійснення операції, або договору, у якому передбачено повну або часткову оплату нерезидентом в готівковій вільно конвертованій іноземній валюті за фрахтування судна, що належить судновласнику-резиденту. Сума разової оплати за фрахтування судна в разі його заходження в порт України, де розташований уповноважений банк, у якому відкрито поточний рахунок в іноземній валюті судновласника-резидента, не може перевищувати 10000 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій вільно конвертованій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день зарахування коштів. Копія договору залишається в уповноваженому банку;

б) оригіналу митної декларації або довідки про зняття повноважним представником нерезидента - суб'єкта підприємницької діяльності готівкової іноземної валюти з картрахунку нерезидента - суб'єкта підприємницької діяльності за допомогою корпоративної платіжної картки через уповноважений банк (фінансову установу, яка одержала генеральну ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій). У митній декларації робиться відмітка уповноваженого банку про суму та дату зарахування готівкової іноземної валюти на поточний рахунок в іноземній валюті (через розподільчий рахунок), відкритий цим банком резиденту - суб'єкту підприємницької діяльності. Копія митної декларації із зазначеною відміткою або довідка про виплату уповноваженим банком (фінансовою установою, яка одержала генеральну ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій) готівкової іноземної валюти з картрахунку нерезидента- суб'єкта підприємницької діяльності залишається в уповноваженому банку;

в) документа, що підтверджує повноваження, надані представнику нерезидента - суб'єкта підприємницької діяльності, на оплату договору готівковою вільно конвертованою іноземною валютою. Копія документа залишається в уповноваженому банку;

г) копії сторінок паспортного документа повноважного представника нерезидента - суб'єкта підприємницької діяльності (що містять фото, прізвище та ім'я, інформацію про дату видачі й орган, що його видав), які залишаються в уповноваженому банку.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Лук Авіа Ойл" ліцензію для здійснення операцій з використання іноземної валюти на території України як засобу платежу не отримувало.

Документи які б підтверджували повноваження осіб, які підписували рахунки-договори, на підписання зазначених документів від імені юридичної особи - нерезидента Авіакомпанії «Туркменістан «Туркменховаелари» надані не були.

Розрахунки з нерезидентом - Авіакомпанією «Туркменістан «Туркменховаелари», Товариство здійснювало в іноземній валюті через касу підприємства, хоча умови договорів не передбачали можливість розрахунку в готівковій іноземній валюті. Крім того, згідно фіскальних чеків від 20.07.2011р. та 28.07.2011р. загальна сума проведених операцій з нерезидентом становить відповідно: 29704,06 USD та 33908,76 USD, що перевищує 10000 доларів США.

Отже, при проведенні розрахунків в готівковій валюті на території України між Авіакомпанією «Туркменістан «Туркменховаелари» ТОВ «Лук Авіа Ойл» не були дотримані вимоги пп.6.4 та 8.6 зазначених вище Правил та ст. 7 Декрету №15-93.

Таким чином, правомірними є висновки податкового органу, викладені в Акті перевірки щодо допущення позивачем порушень вимог статті 7 Декрету № 15-93 та прийняте на підставі акту податкове повідомлення -рішення.

Відповідно до п. 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» за порушення резидентами порядку розрахунків, установленого статтею 7 цього Декрету, до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовується штраф у розмірі, еквівалентному сумі валютних цінностей, що використовувалися при розрахунках, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких розрахунків.

Таким чином, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції такими, що не відповідають обставинам справи. Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції щодо неправомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, в зв'язку з чим вбачаються підстави до скасування рішення суду першої інстанції та ухвалена нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198, п.3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або невідповідності висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби - задовольнити.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2013 року- скасувати, та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Лук Авіа Ойл" до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.