Постанова № 31149317, 13.05.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2013
Номер справи
803/899/13-а
Номер документу
31149317
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2013 року Справа № 803/899/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

з участю представника позивача Діхтяренка Ю.І.,

представника відповідача Килиби О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Ковельська заготівельно-збутова база сільгосппродуктів звернулася з позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (далі - Ковельська ОДПІ, відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 21.03.2013 року №0000721500.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 12.03.2013 року проводилася документальна невиїзна перевірка Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів з питань своєчасності перерахування податку на додану вартість, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам (в умовах дії Закону України "Про податок на додану вартість") за грудень 2010 року з 01.01.2011 року по 01.02.2011 року.

За результатами перевірки складений акт №282/15-01782341 від 12.03.2013 року. Перевіркою встановлено порушення п.11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" та постанови Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року, в результаті чого позивачем несвоєчасно перераховано на не бюджетний рахунок, відкритий переробним підприємством в територіальному органі Державного казначейства суму 86 634,00 грн. Відповідач зазначає, що дана сума вважається такою, що використовується не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.

На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000721500 від 21.03.2013 року, в зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 86 634,00 грн.

Позивач не погоджується з прийнятим Ковельською ОДПІ податковим повідомленням-рішенням з огляду на таке.

Підставою для прийняття згаданого податкового повідомлення-рішення було те, що відповідно до п.11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" та абзацу 2 пункту 4 Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року Ковельською заготівельно-збутовою базою сільгосппродуктів не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету та вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Позивач вважає, що своєчасно не сплачені суми дотацій не являються ні податковим зобов'язанням, ні податковим боргом та не можуть стягуватися за процедурою, передбаченою Податковим кодексом України, оскільки ні Законом України "Про податок на додану вартість", ні згаданим Порядком не передбачена відповідальність за нецільове використання таких коштів переробними підприємствами, яким є Ковельська заготівельно-збутова база сільгосппродуктів.

26.04.2013 року представником позивача подано доповнення до позовної заяви, в якому він зазначає, що штрафна санкція в розмірі 86 634,00 грн. за несвоєчасне перерахування суми дотацій на небюджетний рахунок є нічим іншим, як адміністративно-господарською санкцією, а види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються Господарським кодексом України та іншими законодавчими актами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких передбачено правопорушення. Однак санкція, яка застосована Ковельською ОДПІ до Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів ні Податковим кодексом України, ні законами України з питань оподаткування не передбачена, а тому позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000721500 від 21.03.2013 року є неправомірним.

В письмовому запереченні на адміністративний позов від 29.04.2013 року №1520/10/10.1-11 відповідач не погодився із доводами, які викладені в позовній заяві та зазначив, що суми податку на додану вартість, які сплачуються та перераховуються переробним підприємством на небюджетні рахунки здійснено з порушенням вимог Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету. Оскільки Ковельською заготівельно-збутовою базою сільгосппродуктів допущено несвоєчасне перерахування сум податку на додану вартість, що підлягають зарахуванню на небюджетний рахунок в сумі 86 634 грн., тому вказана сума використовувалася не за призначенням та підлягає стягненню до державного бюджету відповідно до пункту 123.2 статті 123 Податкового кодексу України.

На підставі вищевикладеного, відповідач просить в позові Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000721500 від 21.03.2013 року відмовити повність.

Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просив адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з підстав, викладених у запереченні на адміністративний позов.

Розглянувши доводи, викладені позивачем у позовній заяві та доповненні до адміністративного позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, Ковельська заготівельно-збутова база сільгосппродуктів зареєстрована 07.02.1992 року як юридична особа, що підтверджується копіями свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №572519 та довідки АБ №443194 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Видами діяльності позивача за КВЕД-2010 є виробництво м'яса та посередництво у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами.

12.03.2013 року Ковельською ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів з питань своєчасності перерахування сум ПДВ, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам (в умовах дії Закону України "Про податок на додану вартість") за грудень 2010 року, за період з 01.01.2011 року по 01.02.2011 року, в результаті якої складено акт №282/15-01782341 від 12.03.2013 року.

Перевіркою встановлено порушення пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" та пункту 4 Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 року №152, в результаті чого Ковельською заготівельно-збутовою базою сільгосппродуктів несвоєчасно перераховано на небюджетний рахунок, відкритий переробним підприємством в територіальному органі Державного казначейства суму 86 634,00 грн. Дану суму відповідач вважає такою, що використовується не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.

На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000721500 від 21.03.2013 року, в зв'язку з чим підприємству збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 86 634,00 грн.

На час виникнення спірних правовідносини вони регулювалися Законом України "Про податок на додану вартість" та Порядком нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року (далі - Порядок).

Пунктом 11.21 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 Порядку, сума податку на додану вартість, що піддягає зарахуванню на небюджетний рахунок, відкритий переробному підприємству в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), визначається щомісяця відповідно до декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства).

Перераховані товаровиробникам з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість, що розраховуються такими підприємствами за декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства), а також суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, що не звільняє переробні підприємства від виплати дотацій у відповідних сумах.

Судом встановлено, Ковельською заготівельно-збутовою базою сільгосппродуктів допущено несвоєчасне перерахування сум податку на додану вартість, що підлягають зарахуванню на не бюджетний рахунок в сумі 86 634,00 грн. та підтверджуються платіжним дорученням від 31.01.2011 року за №171 на суму 50 000,00 грн. та платіжним дорученням від 01.02.2011 року за №175 на суму 43 055,00 грн. в частині 36 634,00 грн., де переплата станом на 01.02.2011 року становить 6 421,00 грн.

Податковим органом застосовано штрафну (фінансову) санкцію до позивача згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу (ПК) України, яким передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 113.3 статті 113 ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Разом з тим, ні Законом України "Про податок на додану вартість", ні Порядком нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року, не передбачено фінансову відповідальність переробних підприємств у вигляді штрафних санкцій за нецільове використання сум податку на додану вартість (переробного підприємства), які зараховані на небюджетні рахунки з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість.

Відповідно до абзацу 2 пункту 113.3 статті 113 ПК України застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.

За таких обставин суд приходить до висновку, що Ковельською ОДПІ протиправно притягнуто Ковельську заготівельно-збутову базу сільгосппродуктів до фінансової відповідальності у вигляді штрафних санкцій в розмірі 86 634,00 грн. за несвоєчасне перерахування сум податку на додану вартість на небюджетний рахунок, відкритий переробним підприємством в органі державного казначейства.

Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що податковий орган протиправно прийняв податкове повідомлення-рішення від 21.03.2013 року №0000721500, оскільки застосував штрафні санкції, які не передбачені Податковим кодексом України та іншими законами України, які були чинні на момент виникнення правовідносин.

Враховуючи все вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Приймаючи рішення у даній справі, суд виходить із повноважень, визначених суду частиною 2 статті 162 КАС України, а саме: у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, попередньо визнавши його протиправним. Тому адміністративний позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 21.03.2013 року №0000721500.

Згідно з платіжним дорученням №447 від 10.04.2013 року позивач сплатив судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 866 грн. 34 коп. з позовної вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.03.2013 року №0000721500. У зв'язку із задоволенням адміністративного позову, відповідно до частини першої статті 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 866 грн. 34 коп.

Керуючись частиною 1 статті 94, частиною 3 статті 160, статтею 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України "Про податок на додану вартість", постанови Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року "Про затвердження Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби від 21.03.2013 року №0000721500.

Стягнути з Державного бюджету України в користь Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів 866 (вісімсот шістдесят шість) грн. 34 коп. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 16 травня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий В.Д. Ковальчук