ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" квітня 2013 р.Справа № 924/351/13
Господарський суд Хмельницької області у складі:
Суддя Магера В.В., розглянувши матеріали
За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький
до 1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім на Подільській", м. Хмельницький
про визнання протиправним та скасування рішення 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в короткострокову оренду ТОВ „Торговий дім на Подільський";
визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №681010004000455 від 19.04.2012 р. між ТОВ „Торговий дім на Подільській" та Хмельницькою міською радою, укладеного на підставі рішення 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р.
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_3 - за довіреністю від 18.02.2013 р.;
ОСОБА_4 - за довіреністю від 18.02.2013 р.;
від відповідача-1: Кучевська Г.В. - за довіреністю № 02-15-555 від 14.04.2011 р.;
від відповідача-2: Сергійчук Ю.В. - за довіреністю від 03.01.2013 р.;
Рішення приймається 30.04.2013р., оскільки в засіданні суду 22.04.2013р. оголошувалась перерва.
В засіданні суду 30.04.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст.85 ГПК України.
Суть спору: Позивач звернувся до суду із позовом, згідно якого просить визнати протиправним та скасувати рішення 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в короткострокову оренду ТОВ „Торговий дім на Подільський" та визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № 681010004000455 від 19.04.2012 р. між ТОВ „Торговий дім на Подільській" та Хмельницькою міською радою, укладеного на підставі рішення 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р.
В обгрунтування позову позивач посилається на те, що відповідно до договору дарування, укладеного із позивачем та ОСОБА_4 04.11.2011 року (договір посвідчено ОСОБА_7 приватним нотірусом Хмельницького міського нотаріального округу за реєстровим № 3062), позивач набув у власність приміщення (заклад ресторанного господарства-кафе) по АДРЕСА_2.
Посилається на те, що згідно ч.1 ст.120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Відповідно до ч.2 ст.120 ЗК України передбачено, що у разі, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно ст.124 ЗК України та ч.2 ст.134 вказаного кодексу - передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного Кодексу.
Вказує, що попереднім власником ОСОБА_4 були підготовлені матеріали щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,0555 га для обслуговування приміщення, однак право оренди так і не було оформлено до укладання договору дарування 04.11.2011 року.
Позивач посилається на те, що вона неоднаразово зверталась до органів місцевого самоврядування (копія звернень до міського голови у додатках) про передачу в оренду відповідної земельної ділянки для обслуговування зазначеного приміщення. Однак, Хмельницька міська рада своїм рішенням 14 сесії від 11.01.2012 р. №25, незважаючи на зауваження юридичного відділу щодо відсутності правовстановлюючих документів ТОВ „Торговий дім на Подільській" на приміщення по АДРЕСА_2, передала в оренду земельну ділянку ТОВ „Торговий Дім на Подільській" загальною площею 0,8274 га, включаючи і земельну ділянку, яка розміщена під будівлею позивача.
При цьому, стверджує, що цим грубо порушено норми ст.120 Земельного кодексу України та спричинено матеріально-юридичний конфлікт між позивачем та ТОВ „Торговий Дім на Подільській", оскільки позивач не є учасником вказаного товариства, а будівля за адресою АДРЕСА_2, є відокремленим приміщенням, на яке виготовлений окремий технічний паспорт. Звідси випливає, що приміщення позивача розташоване на земельній ділянці, що передана іншому суб'єкту у тимчасове користування.
Позивач вказує, що також звертався до ТОВ „Торговий Дім на Подільській" з метою врегулювати даний конфлікт, щоб останній відмовився від частини земельної ділянки, однак також отримано негативну відповідь.
Відтак, позивач стверджує, що вказаними діями Хмельницька міська рада порушує права позивача як власника закладу ресторанного господарства-кафе по АДРЕСА_2, в частині оформлення права на земельну ділянку для обслуговування вказаного приміщення.
Згідно ч.3 ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Статтею 155 Земельного кодексу України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
У відповідності з ч.1 ст.321 Цивільного кодексу України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності або обмежений у його здійсненні. У разі порушення цього права власник має право на підставі ст.391 Цивільного кодексу України вимагати усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядженням своїм майном.
Відповідно до п.1.3. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 17.05.2011 №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III-V ЗК України, зокрема, про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.
Із врахуванням вищевикладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Крім того, у додатковому поясненні від 19.04.2013р. позивач повідомив, що ТОВ „Торговий цім на Подільській" не володіє правовстановлюючими документами на приміщення по АДРЕСА_2.
Відповідно до ст.124, ч. 2 ст. 134 ЗК України - передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюєтося на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Тобто проведення аукціону не обов'язкове в разі наявності об'єктів нерухомого майна, що належить орендарю. Оскільки ТОВ „Торговий дім на Подільській" не володіє правовстановлюючими документами на приміщення по АДРЕСА_2, міська рада не мала підстав для прийняття рішення про передачу в оренду земельної ділянки ТОВ „Торговий дім на Подільській", а договір оренди земельної ділянки №681010004000455 від 19.04.2012 р. між ТОВ „Торговий дім на Подільській" та Хмельницькою міською радою укладений на підставі такого рішення є протиправним.
Крім того, рішення комісії міської ради з питань містобудування земельних відносин, містобудування та архітектури від 15.03.2013 р. рекомендовано ТОВ „Торговий Дім на Подільській" відповідно до п.п.а, є, ч.1, ст.141 Земельного кодексу України, звернутися до Хмельницької міської ради з клопотанням щодо припинення права оренди на частину земельної ділянки, що належить йому на підставі рішення Хмельницької міської Ради №25 від 11.01.2012 року, та договору оренди земельної ділянки № 68101000 Ш00455 від 19.04.2012 р. у розмірі, що буде узгоджено з ФОП ОСОБА_1 та відповідатиме ДБН 360-92 Планування і забудова міських і сільських поселень.
Позивач вважає, щоданим рішенням комісія міської ради з питань містобудування земельних відносин фактично визнає протиправний характер рішення Хмельницької міської Ради №25 від 11.01.2012 року та договору оренди земельної ділянки № 681010004000455 від 19.04.2012 р.
Представник відповідача-1 в засідання суду 30.04.2013р. прибув, позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у відзиві на позов, позовні вимоги не визнає, зважаючи на таке.
Відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів місцевого самоврядування можуть бути визнані незаконними в судовому порядку лише з підстав їх невідповідності Конституції та законам України. Згідно ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування повинні діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст.12, 120, 123, 134 Земельного кодексу України, на підставі поданих ТОВ "Торговий дім на Подільській" необхідних документів, рішенням Хмельницької міської ради №47 від 08.09.2010 року ТОВ "Торговий дім на Подільській" було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 8274 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування приміщень "Торгового дому на Подільській".
Вказує, що проект землеустрою було розроблено відповідною ліцензованою організацією, яка згідно ст.28 Закону України "Про землеустрій" несе відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. Після розроблення проекту землеустрою рішенням Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р. було затверджено вказаний проект та передано ТОВ "Торговий дім на Подільській" в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 8274 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування приміщень "Торгового дому на Подільській".
Відповідач-1 ствержує, що зазначений проект землеустрою отримав всі позитивні висновки відповідних органів, зокрема управління Держкомзему в м. Хмельницькому, правління архітектури та містобудування, міської санітарно-епідеміологічної станції, Державного управління охорони навколишнього природного середовища, управління земельних ресурсів та земельної реформи, відділу охорони пам'яток історії та кульури. План меж погоджений з усіма суміжними землекористувачами.
Тому, відповідач-1 вважає, що відсутні підстви для скасування оспорюваного рішення, оскільки Хмельницька міська рада, прймаючи його, діяла на підставі норм чинного законодавства та в межах наданих їй повноважень. Тому, просить відмовити в позові.
Представник відповідача-2 в засідання суду 30.04.2013р. прибув, надав суду письмовий відзив на позов від 10.04.2013 р., відповідно до якого вимоги позивача, викладені в позовній заяві, не визнає, зважаючи на таке.
ТОВ „Торговий Дім на Подільській" на підставі рішення чотирнадцятої сесії міської ради від 11.01.2012 р. отримало в строкове платне користування земельну ділянку по АДРЕСА_2 із земель житлової та громадської забудови міста Хмельницького, загальною площею 8274 кв.м., на якій розташована будівля під назвою „Торговий Дім на Подільській" (яка з самого початку - з 14.08.2003 року, ще під час прийняття її в експлуатацію Державною приймальною комісією мала назву універсам „Торговий Дім по АДРЕСА_2"), а також інші об'єкти інфраструктури для утримання та обслуговування усієї будівлі в - тому числі проходи, автомобільна стоянка та під'їзди до будівлі.
Вказує, що дане рішення прийнято Хмельницькою міською радою в межах повноважень, наданих їй відповідно до Конституції України, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", Земельного кодексу України, Закону України „Про оренду землі", і, зважаючи на цю обставину, у Товариства не виникає питання стосовно законності в прийнятті цього рішення. Тому, виконуючи це рішення Товариство виконало свій обов'язок відповідно до чинного законодавства України, заключивши договір на оренду землі з Хмельницькою міською радою. Усі положення вищевказаного договору виконуються товариством перед Хмельницькою міською радою беззаперечно по теперішній час, в тому числі повна сплата нарахованої орендної плати.
Одразу після прийняття в експлуатацію вищезгаданої будівлі „Торговий Дім на Подільській" власниками приміщень в Торговому Домі на Подільській було створене ТОВ „Торговий Дім на Подільській". Метою і предметом діяльності товариства, створеного на початку 2004 року було і є згідно 2-го розділу діючого статуту ТОВ „Торговий Дім на Подільській": здійснення функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщення на володіння та користування спільним майном учасників товариства, а також належне утримання будинку та прибудинкової території будівлі АДРЕСА_2, дане товариство в своїй мірі виконує функції ОСББ.
В п.3.6. Статуту також вказано, що Товариство набуває право на земельну ділянку, здійснює володіння, користування, розпорядження землею відповідно до мети своєї діяльності, а мета діяльності зазначена вище. Тобто і земельна ділянка, яка надана Товариству в оренду, використовується відповідно до договору оренди для обслуговування та утримання усіх приміщень розташованих в багатоповерховій будівлі „Торговий Дім на Подільській", що належать 37-ми окремим власникам приміщень в „Торговому Домі на Подільській". Всі рішення щодо використання даної земельної ділянки приймаються лише загальними зборами.
Відповідач-2 зазначає, що відповідно до договору дарування між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 від 04.11.2011 року, ОСОБА_1 отримала лише заклад ресторанного господарства-кафе „Челентано", який фактично є одним із приміщень - внутрішнього простору багатоповерхової будівлі „Торговий Дім на Подільській", загальною площею близько 5000 кв.м., а не окремо стоячою будівлею про що йдеться в позовній заяві та посилання на ч.1 ст.120 Земельного кодексу України.
У своєму позові позивач посилається на ч.1 ст.120 Земельного кодексу України, але на даний час позивач не має у власності ні жилого будинку, ні будівлі, ні споруди за вищевказаної адресою по АДРЕСА_2. Крім того, в приміщенні позивача є суміжні стіни, що не належать йому на правах власності, бо є також стінами суміжних приміщень співвласників в будівлі „Торговому Домі на Подільській", а також огороджуючими та несучими конструкціями усієї будівлі „Торговий Дім на Подільській".
Відповідач-2 у своєму відзиві також відмічає, що враховуючи що, відповідно до існуючої в Україні Класифікації будівель і споруд, і вимог до них в будівельній практиці розрізняють поняття „будинок" і „споруда". Так, спорудженням прийнято називати усе, що штучно зведено людиною для задоволення матеріальних і духовних потреб суспільства. Будинком називають наземне спорудження, що має внутрішній простір, призначений і пристосоване для того чи іншого виду людської діяльності (наприклад, житлові будинки, заводські корпуси, вокзали і т.д.).
Таким чином, на думку відповідача, поняття „спорудження" як би містить у собі і поняття „будинок". Внутрішній простір будинків розділяється на окремі приміщення (житлова кімната, кухня, аудиторія, службовий кабінет, цех і ін.). Приміщення, розташовані в одному рівні, утворять поверх. Поверхи розділяються перекриттями.
У будь-якому будинку можна умовно виділити три групи взаємно зв'язаних між собою чи частин елементів, що у той же час як би доповнюють і визначають один одного: об'ємно-планувальні елементи, тобто великі частини, на які можна розчленувати весь обсяг будинку (поверх, окреме приміщення, частина будинку між основними його стінами, що розчленовують, і ін.); конструктивні елементи, що визначають структуру будинку (фундаменти, стіни, перекриття, дах і ін.); будівельні вироби, тобто порівняно дрібні деталі, з яких складаються конструктивні елементи. Форма будинку в плані, його розміри, а також розміри окремих приміщень, поверховість і інші характерні ознаки визначаються в ході проектування будинку з урахуванням його призначення.
Будь-який будинок повинний відповідати наступним основним вимогам: функціональної доцільності, тобто будинок повинний цілком відповідати тому процесу, для якого воно призначено (зручність проживання, праці, відпочинку і т д.); технічної доцільності, тобто будинок повинен надійно захищати людей від зовнішніх впливів (низьких чи високих температур, опадів, вітру), бути міцним і стійкої, тобто витримувати різні навантаження, і довговічним, зберігаючи нормальні експлуатаційні якості в часі; архітектурно-художньої виразності, тобто будинок повинний бути привабливим по своєму зовнішній (екстер'єрі) і внутрішньому (інтер'єру) виду, сприятливо впливати на психологічний стан і свідомість людей; економічної доцільності, що передбачає найбільш оптимальні для даного виду будинку витрати праці, засобів і часу на його зведення. При цьому необхідно також поряд з одноразовими витратами на будівництво враховувати і витрати, зв'язані з експлуатацією будинку.
При цьому, відповідач-2 зазначає, що комплекс цих вимог не можна розглядати у відриві один від одного. Звичайно при проектуванні будинку прийняті рішення є результатом погодженості з урахуванням усіх вимог, що забезпечують його наукову обґрунтованість.
Усі приміщення в будинку, що відповідають головним і підсобним функціям, зв'язуються між собою комунікаційними приміщеннями, основне призначення яких забезпечувати руху людей (коридори, сходи, вестибулі й ін.).
З огляду на вищевказане відповідач-2 вважає що, заклад ресторанного господарства-кафе „Челентано", який належить позивачу (ФОП ОСОБА_1), розташований в будівлі Торгового Дому на АДРЕСА_2 є одним з приміщень - внутрішнього простору даної будівлі, і не як не окремо стоячою будівлею.
На підставі вищевикладеного відповідач просить суд відмовити у задоволеній позову.
Крім того, відповідач-2 надав суду наступні документи: копію Свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ „Торговий Дім на Подільській" Серія А00 №249849 від 04.02.2004 року, копію Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій серія АА № 752429, копію Рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 14.08.2003 року №697, копію схеми розташування будівлі на земельній ділянці, інженерні комунікації приміщень в будівлі „Торговий Дім на Подільській", копію Договору оренди землі № 681010004000455 від 19.04.2012 року, копію статуту ТОВ „Торговий Дім на Подільській".
Дані документи оглянуті судом та долучені до матеріалів справи.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
ОСОБА_1, м. Хмельницький як фізична особа-підприємець зареєстрована 28.07.2009р. виконкомом Хмельницької міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Торговий Дім на Подільській", м. Хмельницький як юридична особа зареєстроване 04.02.2004р. виконкомом Хмельницької міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію №249849 серія А00, значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно довідки статистики №752429 серія АА від 08.11.2012р.
04.11.2011р. відповідно до договору дарування, укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (договір дарування посвідчено приватним нотірусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_7 за реєстровим №3062), позивач набув у власність заклад ресторанного господарства-кафе загальною площею 226,0 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_2. (п.1 договору).
Вказаним договором було передбачено, що вказаний заклад ресторанного господарства-кафе належав дарувальнику ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 09.07.2009р. управлінням житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, на підставі рішення виконкому Хмельницької міської ради від 09.07.2009р. за №708, зареєстрованого Хмельницьким міським бюро технічної інвентаризації в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за за реєстраційним номером 2777638.
Згідно із Витягом від 08.11.2011р. №31963869 Хмельницьким бюро технічної інвентаризації за ОСОБА_1 зареєстровано право приватної власноті - заклад ресторанного господарства-кафе загальною площею 226,0 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_2.
12.12.2011р. ОСОБА_1 звернувлась до Хмельницької міської ради із листом б/н, згідно якого просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0500 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2. Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енеретики, оборони та іншого призначення - для обслуговування закладу ресторанного господарства-кафе, та надати її у користування.
22.12.11р. ОСОБА_1 направила лист №К7274-11 до Хмельницької міської ради, згідно із яким повторно просила вирішити питання надання в користування земельної ділянки для обслуговування закладу ресторанного господарства-кафе, що належить їй на праві власності.
08.09.2010р. рішенням Хмельницької міської ради №47 ТОВ "Торговий дім на Подільській" було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 8274 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування приміщень „Торгового дому на Подільській".
11.01.2012р. рішенням 14 сесії Хмельницької міської ради №25 „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в короткострокову оренду ТОВ „Торговий дім на Подільській" було вирішено: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати її в оренду терміном на 10 років ТОВ „Торговий дім на Подільській" площею 8274 м.кв. для обслуговування приміщень „Торгового дому на Подільській" по АДРЕСА_2; юридичній особі укласти договір оренди земельної ділянки у чотирьохмісячний термін.
19.01.2012р. Хмельницька міська рада листом за №К-7274.11 повідомила ОСОБА_1 про те, що рішенням 14 сесії Хмельницької міської ради №25 від 11.01.2012р. ТОВ „Торговий дім на Подільській" було надано в оренду терміном на 10 років земельну ділянку по АДРЕСА_2 площею 8274 кв.м. дл обслуговування приміщень. Також, ОСОБА_1 повідомлено, що згідно із п.2 ст. 158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори.
19.04.2012р. між Хмельницькою міською радою (орендодавцем) та ТОВ „Торговий дім на Подільський" (орендарем) було укладено договір оренди землі №681010004000455, згідно якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення 14 сесії міської ради №25 від 11.01.2012р. із землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (п.1 договору оренди).
Згідно із п.п.2, 3 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8274 кв.м. На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна - одноповерхова капітальна нежитлова будівля, а також інші об`єкти інфраструктури - проїзди, проходи, площадки площею 4037 м. кв. та охоронна зона ЛЕП площею 247 м.кв., інші площею 41 м.кв.
Договір укладено на 10 років до 11.02.2022р. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. (п. 8 договору).
17.12.2012р. ОСОБА_1 звернувлась до Хмельницької міської ради із листом №К-8118-12, згідно якого просила припинити право користування частиною земельної ділянки площею 0,0523 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, яка була надана в користування на умовах оренди ТОВ „Торговий дім на Подільській" згідно рішення 14 сесії Хмельницької міської ради №25 для обслуговуваній приміщень „Торгового дому" та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0523 га, що розташована по АДРЕСА_2, та надати її в користування на умовах оренди ОСОБА_1
04.02.2013р. Управління земельних рсурсів та земельної рефоми Хмельницької міської ради листом повідомило, що „згідно проекту рішення Хмельницької міської ради, оприлюдненого на сайті, 15.11.2012р. планується припинити право користування частиною земельної ділянки та розірвати договір оренди в зв'язку з тим, що дана земельна ділянка відноситься до земель загального користування (проїзд). В свою чергу, цим же рішенням надається згода на розробку проекту землеустрою ТОВ „Торговий дім на Подільській" за виключенням вище згадуваної земельної ділянки, а тому надати згоду на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку площу 523м2 немає можливості".
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся із позовом, згідно якого просив визнати протиправним та скасувати рішення 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в короткострокову оренду ТОВ „Торговий дім на Подільський" та визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № 681010004000455 від 19.04.2012 р. між ТОВ „Торговий дім на Подільській" та Хмельницькою міською радою, укладеного на підставі рішення 14 сесії Хмельницької міської ради №25 від 11.01.2012 р.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається таке:
Згідно ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ч.1 ст.46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до приписів п.34 ст.26 Закону України „Про місце самоврядування" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Отже, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням 14 сесії Хмельницької міської ради від 11.01.2012р. №25 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Торговий дім на Подільській" та було передано останньому в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 8274 м.кв. для обслуговування приміщень „Торгового дому на Подільській" по АДРЕСА_2.
Натомість, судом встановлено, що на дату прийняття спірного рішення ради та передачі земельної ділянки площею 8274 м.кв. ТОВ „Торгового дому на Подільській", частина приміщення по АДРЕСА_2 була передана іншому власнику - позивачу ОСОБА_1 на підставі договору дарування від 04.11.2011р. №3062, посвідченого нотаріально. Право власності на приміщенні (заклад ресторанного господарства-кафе) по АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_1, що підтверджено Витягом Хмельницького БТІ від 08.11.2011р. №31963869.
При цьому, маючи намір оформити право користування на частину земельної ділянки, яка знаходиться під приміщенням - заклад ресторанного господарства-кафе по АДРЕСА_2, позивач ОСОБА_1 неодноразово зверталась до Хмельницької міської ради із письмовими заявами, згідно яких просила вирішити питання надання в користування земельної ділянки для обслуговування закладу ресторанного господарства-кафе, що належить їй на праві власності (копії письмових звернень знаходяться в матеріалах справи).
Між тим, в матеріалах справи відсутні докази того, що питання оформлення частини земельної ділянки, яка знаходиться під приміщенням кафе ОСОБА_1, було вирішено або винесено на розгляд сесії міської ради.
Судом враховується, що ч.1 ст.120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди. (ч.4,5 ст.120 ЗК України).
Згідно із ч.1,2 ст.124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно ч.9 ст.123 ЗК України передбачено, що рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності).
Натомість, питання про затвердження проекту землеустрою щодо земельної ділянки під об'єктом нерухомості ОСОБА_1 (або вилучення у землекористувача) на сесії міської ради не вирішувалось, хоча в матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 від 12.12.2011р., згідно якої остання просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0500 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, та надати її у користування.
Згідно ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною 10 ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в України" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно п.2 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Згідно ст.5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується на принципах забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.
Судом враховується, що спірним рішенням 14 сесії Хмельницької міської ради від 11.01.2012р. №25 позивача ОСОБА_1 фактично було позбавлено права на користування земельною ділянкою під об'єктом нерухомості - кафе по АДРЕСА_2, що належить їй на праві власності. Виходячи із наведеного, своїм рішенням орган місцевого самоврядування порушив права позивача щодо оформлення права користування на частину земельної ділянки під приміщенням, чим порушено вимоги ст.ст.120, 123,124 ЗК України.
Відповідно до п.2.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.
Судам необхідно мати на увазі, що згідно з ч.2 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Судом також зважається на те, при прийнятті рішення Хмельницької міської ради від 11.01.2012р. №25 було порушено вимоги ч.1,2 ст.124, ст.134 ЗК України, оскільки останнє прийнято за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 8274 м.кв. у відповідача-2, що б передувало передачі земельної ділянки в оренду ТОВ „Торговий дім на Подільській" терміном на 10 років. При цьому ч.2 ст.124 ЗК України передбачає передачу в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Доказів проведення таких торгів, а також доказів права власності ТОВ „Торговий дім на Подільській" на об'єкт нерухомості розташований у м. Хмельницькому по АДРЕСА_2, відповідачами у справі не подано.
За таких обставин, суд вважає, що рішення Хмельницької міської ради від 11.01.2012р. №25 є незаконним та таким, що підлягає визнанню недійсним та скасуванню.
Правомірною також суд вважає вимогу позивача про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 681010004000455 від 19.04.2012 р., який укладено між ТОВ „Торговий дім на Подільській" та Хмельницькою міською радою, на підставі неправомірного рішення 14 сесії Хмельницької міської ради №25 від 11.01.2012 р.
Судом зважається на те, що згідно ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Частиною 3 ст.215 ЦК України встановлено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частиною 5 п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009р. №9 „Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" встановлено, що відповідно до статей 215 та 216 ЦК України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.
Враховуючи те, що спірним договором оренди земельної ділянки № 681010004000455 від 19.04.2012 р. порушено права позивача щодо оформлення права на користування частиною земельної ділянки, яка знаходиться під приміщенням-кафе по АДРЕСА_2, та іншим, встановленим законом способом, неможливо відновити порушене право позивача, суд вважає, що спірний договір необхідно визнати недійсним.
За приписами статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно з приписами статті 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Під належністю доказу розуміється наявність об'єктивного зв'язку між змістом судових доказів і фактами, що є об'єктом судового дослідження. Належними слід визнавати докази, які містять відомості про факти, що входять у предмет доказування у справі, та інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно ст.ст.44,49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідачів у зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст.ст.12, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД , -
ВИРІШИВ:
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький до 1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім на Подільській", м. Хмельницький про визнання протиправним та скасування рішення 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в короткострокову оренду ТОВ „Торговий дім на Подільський"; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №681010004000455 від 19.04.2012 р. між ТОВ „Торговий дім на Подільській" та Хмельницькою міською радою, укладеного на підставі рішення 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 від 11.01.2012 р., задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 14 сесії Хмельницької міської ради №25 від 11.01.2012 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в короткострокову оренду Товариству з обмеженою відповідальністю „Торговий дім на Подільський".
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №681010004000455 від 19.04.2012 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю „Торговий дім на Подільській" та Хмельницькою міською радою, укладений на підставі рішення 14 сесії Хмельницької міської ради №25 від 11.01.2012 р.
Стягнути із Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3 (код ЗКПО 33332218) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) витрати по оплаті судового збору в сумі 1 147,00 грн. (одна тисяча сто сорок сім гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Стягнути із Товариства з обмеженою діяльності „Торговий дім на Подільській", м.Хмельницький, АДРЕСА_2 (код ЗКПО 32613523) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) витрати по оплаті судового збору в сумі 1 147,00 грн. (одна тисяча сто сорок сім гривень 00 коп.)
Видати наказ.
Повне рішення складено 07.05.2013р., оскільки 4, 5, 6 травня 2013р. - неробочі дні.
Суддя В.В. Магера
Віддруковано 1 прим. - до матеріалів справи