копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2013 р. Справа №818/2079/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СП СтройселміАТИ" до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що відповідачем за наслідками документальної позапланової перевірки 15.11.2012 року винесено податкове повідомлення-рішення від 15.11.2012 року, яким збільшено зобов'язання позивача з орендної плати за земельні ділянки. Вважає таке рішення протиправним. Порядок сплати орендної плати визначався законом України, а з 01.01.2011 року податковим кодексом. Цими нормативними актами передбачено, що порядок та розмір плати встановлюється в договорі. Позивачем укладено договір оренди земельної ділянки, в якому визначено розмір орендної плати, зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки використовується в розмірі, який існував на момент укладання договору. Зміни до договору можуть вноситися лише за згодою сторін. Позивач сплачує орендну плату у відповідності до вимог договору. Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки не може впливати на зобов'язання позивача. Ніяких пропозицій про внесення змін до договору та про зміну розміру нормативної грошової оцінки, з якої необхідно розраховувати розмір орендної плати, від Сумської міської ради не надходило. Вважає безпідставним розрахунок орендної плати з іншого розміру нормативної грошової оцінки, ніж передбачено договором. Просить податкове повідомлення-рішення скасувати.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали із зазначених підстав. Пояснили, що підприємство вчасно та в повному обсязі вносить орендну плату за земельну ділянку у відповідності до умов договору. При розрахунку розміру плати застосовується індекс інфляції, як передбачено договором. Крім того, підприємство на свій розсуд почало з січня 2011 року сплачувати орендну плату в розмірі 3% нормативної грошової оцінки в зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України, хоча договором передбачено менший відсоток.
Представник відповідача позов не визнав. Пояснив, що в ході перевірки встановлено сплату позивачем орендної плати за земельну ділянку з розміру нормативної грошової оцінки землі значно меншого, за затверджену міськрадою. На запит інспекцією отримано інформацію про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Скрябіна 5 в м. Суми від управління Держкомзему у м. Суми. Встановлено сплату орендної плати позивачем в меншому ніж необхідно розмірі. Вважає, що податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, просить в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи ,суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 15 листопада 2012 року ДПІ в м. Сумах за наслідками документальної позапланової невиїзної перевірки позивача винесено податкове повідомлення-рішення, яким збільшено зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010-2011, січень-серпень2012 року на 45507 грн. 94 коп., застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 8940 грн. 03 коп. (а.с.11). Підставами для винесення такого рішення є висновок відповідача про те, що розрахунок орендної плати позивачем проводиться з розміру нормативної грошової оцінки землі меншої від затвердженої рішенням Сумської міської ради. Позивач, не погодившись з податковим повідомленням-рішенням, оскаржив його в адміністративному порядку, скарги залишені без задоволення.
Судом встановлено, що 05.09.2006 року позивачем укладено з Сумською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,622г га в м. суми, вул.. Скрябіна 5. Відповідно до розділу 3 договору орендна плата встановлюється в розмірі 2% нормативної грошової оцінки землі. Складовими частинами розрахунку орендної плати є: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, нормативна грошова оцінка землі, станом на момент укладання договору, коефіцієнт індексації, що враховується при щорічному перерахунку грошової оцінки землі. Також цим розділом встановлено розмір нормативної грошової оцінки ділянки, що передається в оренду (а.с.37-42). Рішенням Сумської міської ради від 26.12.2007 року № 1119-МР затверджено грошову оцінку земель м. Суми (а.с.45). При цьому нормативна грошова оцінка земель в м. Суми збільшилась, порівняно з тою, яка існувала до прийняття вказаного рішення. Відповідно до копії податкової декларації з орендної плати в 2010 році позивачем орендна плата в 2010 році сплачувалась в розмірі 2%, а в 2011 році в розмірі 3% нормативної грошової оцінки, встановленої договором (а.с.48-53). На виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року управлінням Держкомзему України у м. Суми видано позивачу витяг з Поземельної книги на земельну ділянку по вул. Скрябіна 5 в м. Суми у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 1021 від 09.09.2009: із зазначенням відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. З витягу вбачається, що нормативна грошова оцінка зазначена в тому ж розмірі, що і в договорі оренди земельної ділянки, будь-яких змін її розміру в Поземельній книзі не відображено (а.с. 48).
Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України "Про плату за землю" (діяв до 01.01.2011 року) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Відповідно до ст. 13 підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки. Відповідно до ст.19, вказаного закону, розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). Відповідно до ст. 288 п.п. 288.1, 288.5 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Відповідно до ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідно до ст. 25 ч. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить відомості про земельну ділянку. Крім іншого до таких відомостей належать відомості про площу та місцезнаходження ділянки, відомості про нормативну грошову оцінку. Як було зазначено вище, у витягу з Поземельної книги щодо орендованої позивачем ділянки будь-які відомості про зміну її нормативної грошової оцінки відсутні.
З викладеного вбачається, що нормативними актами, які регулювали питання сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на момент укладення позивачем договору та Податковим кодексом, що діє з 1.01.2011 року, передбачено вирішення питання про розмір орендної плати, порядок та строки її внесення у відповідних договорах оренди. Договором між позивачем та Сумською міською радою, як було зазначено вище, визначено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також зазначено, що при розрахунку розміру плати має використовуватися той розмір нормативної грошової оцінки, який діяв на момент укладання договору (а.с. 37). Відповідачем не подано доказів, що сторонами договору у встановленому порядку внесено до нього зміни в частині розміру нормативної грошової оцінки. За таких обставин, суд вважає, що позивачем в 2010 році орендна плата сплачувалась в розмірі 2% від нормативної грошової оцінки, визначеної в договорі, а після змін в нормативному регулюванні та встановленні мінімального розміру орендної плати, з січня 2011 року в розмірі 3% нормативної грошової оцінки, визначеної договором.
В зв'язку з викладеним, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення видано відповідачем за відсутності до того підстав, воно є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "СП Стройселмі АТИ" судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "СП СтройселміАТИ" до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення –задовольнити
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 15 листопада 2012 року № 0007391502/58351, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 45 504 грн. 94 коп. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 8 940 грн. 03 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СП СтройселміАТИ" (ідентифікацйний код 32603144, вул. Скрябіна, буд. 5, м. Суми, 40022, п/р 26006040245000 в АТ "Укрсиббанк", м. Харків, МФО 351005) судовий збір, сплачений при зверненні до суду в сумі 544 грн. 47 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко