Постанова № 31092887, 23.04.2013, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2013
Номер справи
806/2869/13-а
Номер документу
31092887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/2869/13-a

категорія 8.1.1

23 квітня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Антощук Є.С.,

за участю представника позивача, представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби

до Державного підприємства "Підприємство Коростенської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Житомирській області(№71)"

про зупинення видаткових операцій на рахунках, зобов"язання вчинити дії,-

встановив:

Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить зупинити видаткові операції на рахунках Державного підприємства "Підприємство Коростенської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Житомирській області(№71)" та зобов"язати відповідача виконати законні вимоги податкового керуючого Коростенської ОДПІ щодо перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що Державне підприємство "Підприємство Коростенської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Житомирській області(№71)" знаходиться на обліку як платник податків в Коростенській ОДПІ та має податковий борг. Відповідно до рішення начальника Коростенської ОДПІ № 9 від 21.01.2011 року було проведено опис майна відповідача у податкову заставу на загальну суму 1866536,00 грн.. 17.04.2013 року податковий керуючий не зміг провести перевірку стану збереження заставного майна, у зв"язку із відмовою відповідача в допуску до вказаного майна.

Тому, у відповідності до вимог пп.20.1.16 п.20.1 ст.20, п.91.4 ст.91 Податкового кодексу України просить зупинити видаткові операції на рахунках відповідача та зобов"язати останнього виконати законні вимоги податкового керуючого.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, мотивуючи їх вищенаведеними підставами. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив в позові відмовити. Пояснив, що майно підприємства є державною власністю і має спеціальний статус, а тому воно не може перебувати у заставі та на нього не може бути звернено стягнення. Крім того, КВК-71 є режимним об"єктом, тому адміністрацією підприємства було правомірно відмовлено в допуску податкового керуючого на його територію.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство "Підприємство Коростенської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Житомирській області (№71)" зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності рішенням виконавчого комітету Коростенської міської ради від 04.04.2000 року №0076 і як платник податків знаходиться на обліку в Коростенській ОДПІ код ЄДРПОУ 08679994.

21.01.2011 року, відповідно до п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України на підставі рішення начальника Коростенської ОДПІ від 21.01.2011 року № 9 податковим керуючим Коростенської ОДПІ проведено опис майна КВК №71 у податкову заставу на загальну суму 1866536,00 грн., про що складено акт опису майна № 1.

Станом на 11.04.2013 року КВК №71 має податковий борг в розмірі 1112514,48 грн.

Відповідно до п.91.3 ст.93 ПК України Коростенською ОДПІ відповідачу направлено повідомлення від 11.04.2013 року № 6 про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, яке вручено посадовій особі КВК №71 15.04.2013 року.

17.04.2013 року податковий керуючий Коростенської ОДПІ не зміг провести перевірку, так як адміністрацією КВК №71 було відмовлено у наданні доступу до майна, яке перебуває у податковій заставі.

Свою відмову відповідач мотивував тим, що майно підприємства відповідно до Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" не може бути предметом застави.

На підставі відмови у наданні доступу до майна податковим керуючим Коростенської ОДПІ складено акт №1 від 17.04.2013 року про перешкоджання КВК №71 виконанню повноважень податкового керуючого.

Відповідно до 88.1 ст.88 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно п. 89.2 ст.89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Пунктом 91.1 ст.91 ПК передбачено, що керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Згідно п. 91.3 цієї статті податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

У разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців. (п.91.4 ст.91 ПК).

Тобто, зважаючи на приписи Податкового кодексу України, податковий орган формально міг здійснювати опис майна в податкову заставу і здійснювати контроль за його збереженням.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст.13 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" від 23.06.2005 року № 2713-IV зі змінами і доповненнями (далі-Закон № 2713), підприємства установ виконання покарань є державними підприємствами, які здійснюють господарську діяльність та професійно-технічне навчання засуджених.

Частиною 3 ст.25 вказаного Закону визначено, що Державна кримінально-виконавча служба України має службові приміщення та інші споруди, об'єкти охорони здоров'я, навчального, науково-дослідного, господарського та соціально-культурного призначення.

Згідно ст.26 Закону № 2713 майно Державної кримінально-виконавчої служби України перебуває в державній власності та використовується виключно для забезпечення виконання її завдань.

Управління майном здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, який закріплює його за органами і установами виконання покарань, слідчими ізоляторами, навчальними закладами, закладами охорони здоров'я, підприємствами установ виконання покарань, іншими підприємствами, установами і організаціями, створеними для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України, збереження та раціональне використання цього майна.

Майно органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України, належить їм на правах оперативного управління або повного господарського відання і не може бути об'єктом застави.

Підприємства, створені для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України, використовують майно в порядку, передбаченому законодавством.

Звернення стягнення на майно органів і установ виконання покарань, їх підприємств, слідчих ізоляторів, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я не допускається.

Таким чином, зважаючи на особливий статус майна відповідача, визначеного Законом № 2713, який в даному випадку є спеціальним, суд вважає, що податковий орган не мав права описувати таке майно в податкову заставу і в подальшому застосовувати наслідки недопущення податкового керуючого до перевірки його збереження.

Також, судом враховується, відповідно до ухвал Житомирського окружного адміністративного суду від 02.06.2011 року у справі № 0670/749/11 та від 29.08.2011 року у справі № 2а-1287/10/0670 виконання постанов суду про стягнення з підприємства КВК № 71 податкового боргу в сумі 1866393,81 грн. та в сумі 648213,38 грн. було відстрочено на 60 місяців відповідно і строк відстрочки на час виникнення спірних правовідносин не закінчився.

Крім того, представником Коростенської ОДПІ не заперечувався факт того, що податковий борг підприємства зменшується, оскільки відповідач самостійно сплачує суми заборгованості.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та беручи до уваги негативні наслідки для підприємства, які може спричинити зупинення видатковий операцій на рахунках, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.86,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

В позові Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Підприємство Коростенської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Житомирській області(№71)" про зупинення видаткових операцій на рахунках, зобов"язання вчинити дії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 30 квітня 2013 р.