Постанова № 31087714, 07.05.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2013
Номер справи
2а/0370/722/11
Номер документу
31087714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2013 року Справа № 2а/0370/722/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Козак О.А.,

з участю представника позивача Мельника С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Луцький райагропостач» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3249,64 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Луцька об'єднана державна податкова інспекція (далі - Луцька ОДПІ) звернулася з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Луцький райагропостач» (далі - ВАТ «Луцький райагропостач») про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3249,64 грн.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги - просить суд стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2460,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача встановлено порушення пунктів 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За результатами проведеної перевірки Луцькою ОДПІ було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001312303 від 08.06.2010 року, яким за дане порушення до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2460,00 грн. В порушення вимог пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в добровільному порядку вказана сума відповідачем не сплачена. В зв'язку з наведеним позивач просить стягнути з ВАТ «Луцький райагропостач» на користь держави штрафні (фінансові) санкції в сумі 2460,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. В письмових запереченнях №42 від 01.04.2011 року представник відповідача адміністративний позов не визнає, мотивуючи тим, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2012 року, рішення податкового органу про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій скасоване в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1360,00 грн., а також з тієї підстави, що Луцькою ОДПІ на вказане рішення суду подана апеляційна скарга і стягнення штрафних санкцій є незаконним до набрання рішенням суду законної сили. З огляду на наведене, просить суд в задоволенні адміністративного позову в частині стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2460,00 грн. відмовити.

Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З врахуванням наведеного, справу судом розглянуто і вирішено на підставі наявних у ній доказів, за відсутності представника відповідача.

Ухвалою суду від 14.04.2011 року провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Луцький райагропостач» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними та визнання нечинним рішення.

Ухвалою суду від 26.04.2013 року провадження в даній справі поновлено.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ВАТ «Луцький райагропостач» 23.02.1996 року зареєстроване як юридична особа Луцькою районною державною адміністрацією Волинської області, 15.06.2006 року - внесене в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Волинській області №822 від 15.06.2006 року. З довідки Луцької ОДПІ №400 від 17.08.2010 року слідує, що товариство 23.02.1996 року за №78 взяте на облік в органах державної податкової служби як платник податків.

З матеріалів справи вбачається, що 25.05.2010 року на підставі направлення №205186 від 25.05.2010 року службовими особами ДПА у Волинській області було проведено перевірку торгового павільйону, розташованого за адресою вул. Горохівська, 2в, с. Гірка Полонка Луцького району, який належить ВАТ «Луцький райагропостач», з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За наслідками перевірки складено акт №0546/03/18/23/00902553 від 25.05.2010 року, яким, серед інших, встановлено порушення пунктів 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: розрахункову операцію проведено без застосування РРО та без видачі касового чеку; не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначеній в поточному звіті по РРО, а також не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків Z - звітів у кількості 5 штук.

У зв'язку з виявленими порушеннями Луцькою ОДПІ прийнято рішення №0001312303 від 08.06.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2460,00 грн.

Згідно з пунктом 1.2, статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2181-ІІІ) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Підпунктом 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181-ІІІ визначено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.

Відповідно до підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 вказаного Закону день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

З матеріалів справи вбачається, що рішення Луцької ОДПІ №0001312303 від 08.06.2010 року було оскаржено відповідачем в судовому порядку.

З дослідженої судом постанови Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2010 року в справі №2а-3355/10/0370, слідує, що адміністративний позов ВАТ «Луцький райагропостач» задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Луцької ОДПІ №0001312303 від 08.06.2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1360,00 грн.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2013 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2010 року залишено без змін. Постанова суду першої інстанції набрала законної сили 20.03.2013 року, що стверджується довідкою від 15.04.2013 року, наявною в матеріалах справи.

Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Пунктом 56.18 статті 56 ПК України встановлено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Таким чином, податкове зобов'язання ВАТ «Луцький райагропостач» щодо сплати штрафних (фінансових) санкцій, застосованих згідно з рішенням Луцької ОДПІ №0001312303 від 08.06.2010 року, в частині 1100,00 грн. набуло статусу узгодженого податкового зобов'язання 20.03.2013 року, оскільки дане рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1360,00 грн. визнано протиправним і скасоване постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2010 року, яка набрала законної сили 20.03.2013 року.

Згідно з пунктом 41.5 статті 41 ПК України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 цього ж кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим кодексом.

Підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ визначено, що у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 38.1 статті 38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Таким чином, оскільки рішення Луцької ОДПІ №0001312303 від 08.06.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2460,00 грн. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1360,00 грн. скасоване постановою суду, яка набрала законної сили, відповідачем податковий обов'язок щодо сплати узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 1100,00 грн. не виконаний, а тому адміністративний позов підлягає до часткового задоволення шляхом стягнення з ВАТ «Луцький райагропостач» на користь держави штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1100,00 грн.

Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Луцький райагропостач» на користь держави штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1100 (одна тисяча сто) грн. 00 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 08 травня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий О.А.Лозовський