ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2013 року Справа № 803/802/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,
з участю представника позивача Максимчука Ю.В.,
представника відповідача Луцької ОДПІ Ярошика Т.В.,
представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області Соловей В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Престиж-Україна» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
04 квітня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж-Україна" (далі - ТзОВ "Престиж Україна") звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року в сумі 139 721 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «Престиж-Україна» відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 139 721 грн. за квітень 2012 року.
З 10.07.2012 року по 16.07.2012 року Луцькою ОДПІ проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ «Престиж-Україна» у зв'язку з поданням декларації з ПДВ за квітень 2012 року, в якій заявлено до бюджетного відшкодування більше 100 000 грн. За результатами перевірки складено акт від 25.07.2012 року № 2739/15-3/33381637 та винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення № 0000091504 від 14 серпня 2012 року, яким встановлено завищення позивачем бюджетного відшкодування на суму 139 721 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 69 860 грн.
Позивачем оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0000091504 від 14 серпня 2012 року до Волинського окружного адміністративного суду, який постановою від 19 жовтня 2012 року у справі №2а/0370/2937/12 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" задовольнив, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ № 0000091504 від 14 серпня 2012 року.
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 14 березня 2013 року № 178532/12 постанова Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/2937/12 залишена без змін.
01 квітня 2013 року позивач звернувся із заявою до Луцької ОДПІ про подання ним до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про бюджетне відшкодування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" 139 721 гривня.
Проте, відповідач - Луцька ОДПІ висновку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року в розмірі 139 721 гривня, чим порушив п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України та вчинив перешкоди для отримання позивачем сум податку на додану вартість з Державного бюджету України.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та просить адміністративний позов задовольнити повністю з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби в судовому засіданні щодо позову заперечив. В письмових запереченнях акцентував увагу на тому, що в акті № 2739/15-3/33381637 від 25 липня 2012 року документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Престиж Україна" у зв'язку з поданням декларації з ПДВ за квітень 2012 року, в якій заявлено до бюджетного відшкодування більше 100 000 грн., документального підтвердження декларування заявлених сум бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2012 року зафіксовано, що в порушення п.198.3 та п.198.4 ПК України позивачем придбані товарно-матеріальні цінності не використовувались у власній господарській діяльності, а відтак позивачем протиправно сформований податковий кредит та безпідставно заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 139 721 грн. за квітень 2012 року.
Таким чином, на думку представника Луцької ОДПІ, у позивача відсутні підстави для бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 139 721 грн. за квітень 2012 року, а відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області в судовому засіданні та в письмових поясненнях по справі наголошував на тому, що висновки Луцької ОДПІ для повернення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації платника на користь ТзОВ "Престиж Україна" за квітень 2012 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області не надходили, у зв'язку з чим і підстав для бюджетного відшкодування податку на додану вартість у казначейства не було.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав. При цьому судом враховано наступне.
Частина 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, даний спір є публічно-правовим на який поширюється юрисдикція Волинського окружного адміністративного суду.
ТзОВ "Престиж-Україна" 18.05.2012 року до Луцької ОДПІ подано податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2012 року в графі " 23" якої позивачем визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 139 721 грн.
Як вбачається з постанови Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/2937/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року, Луцькою ОДПІ з 10.07.2012 року по 16.07.2012 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ "Престиж Україна" у у зв'язку з поданням декларації з ПДВ за квітень 2012 року, в якій заявлено до бюджетного відшкодування більше 100 000 грн.
За результатами перевірки складено акт від 25.07.2012 року № 2739/15-3/33381637 та винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року, яким ТзОВ "Престиж Україна" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 139 721 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 69 860 грн.
Позивач не погодився з винесеним податковим повідомленням-рішенням № 0000091504 від 14.08.2012 року та оскаржив його в судовому порядку.
Як наголошувалось вище, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/2937/12 адміністративний позов ТзОВ "Престиж Україна" задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2013 року № 178532/12 апеляційну скаргу Луцької ОДПІ залишено без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/2937/12 залишено без змін.
01 квітня 2013 року позивач звернувся до Луцької ОДПІ із письмовою заявою в якій просив подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування з бюджету на рахунок ТзОВ "Престиж Україна" 139 721 грн.
Луцькою ОДПІ листом від 12.04.2013 року повідомлено позивача про те, що відшкодування сум податку на додану вартість буде здійснено після закінчення оскарження в касаційному порядку постанови Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі №2а/0370/2937/12 і ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2013 року № 178532/12, а також при отриманні Луцькою ОДПІ виконавчого листа про стягнення з Державного бюджету України сум бюджетного відшкодування.
Поряд з тим, із такою позицією податкового органу суд не погоджується, вважає, що Луцькою ОДПІ допущено протиправну бездіяльність щодо неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року в розмірі 139 721 гривню з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктами 200.7- 200.8 ст.200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представниками сторін Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна", 18.05.2012 року до Луцької ОДПІ подано податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2012 року в графі " 23" якої позивачем визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 139 721 грн.
Також позивачем, одночасно із поданням зазначеної податкової декларації, подано до Луцької ОДПІ і заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.
Як передбачено пунктами 200.10 -200.15 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Як вбачається з матеріалів справи постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/2937/12 за позовом ТзОВ "Престиж Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14 серпня 2012 року № 0000091504, адміністративний позов ТзОВ "Престиж Україна" задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 14 серпня 2012 року № 0000091504.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2013 року № 178532/12 зазначене судове рішення залишене без змін.
Згідно ч.1, ч.3 та ч.5 ст.254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Отже, з урахуванням .1, ч.3 та ч.5 ст.254 КАС України, постанова Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/2937/12 набрала законної сили 14 березня 2013 року, з моменту проголошення ухвали Львівським апеляційним адміністративним судом.
Отже, Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби протиправно, всупереч вимог п.200.15 ст.200 ПК України не виконано обов'язок подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Суд не бере до уваги твердження представника відповідача викладене в письмових запереченнях стосовно того, що позивачем в порушення п.198.3 та п.198.4 ПК України протиправно сформований податковий кредит та безпідставно заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 139 721 грн. за квітень 2012 року, оскільки правову оцінку зазначеним обставинам надано Волинським окружним адміністративним судом в межах справи № 2а/0370/2937/12 в постанові від 19.10.2012 року, а саме, суд визнав законним формування позивачем податкового кредиту та формування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 139 721 грн. за квітень 2012 року.
Постанова Волинського окружного адміністративного суду №2а/0370/2937/12 набрала законної сили і в силу ч.1 ст.72 КАС України набрала законної сили, а відтак зазначені в ній обставини не підлягають доказуванню.
Таким чином, суд вважає, що позов в частині визнання протиправною бездіяльності Луцької об'єднаної державної податкової інспекції щодо неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість є підставною і підлягає задоволенню.
Крім того, згідно п.200.12 та п.200.13 ст.200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до п.200.17 ст.200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те, що внаслідок протиправної бездіяльності Луцької ОДПІ, висновок про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 139 721 грн. за квітень 2012 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області не подавався, суд вважає за можливим застосувати обраний позивачем спосіб захисту та стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" 139 721 гривню сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обґрунтованими, а відтак судом встановлені підстави для задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки представник позивача в судовому засіданні відмовився від стягнення сплаченого судового збору, тому судовий збір не стягується.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 200 Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби щодо неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року в розмірі 139 721 (сто тридцять дев'ять тисяч сімсот двадцяти однієї) гривні.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" (код 33381637) 139 721 (сто тридцять дев'ять тисяч сімсот двадцять одну) гривню сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 05 травня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич