Постанова № 31069599, 29.04.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2013
Номер справи
812/2998/13-а
Номер документу
31069599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 квітня 2013 року Справа № 812/2998/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Солоніченко О.В.

при секретарі судового засідання Камінській М.В.,

за участю:

представників позивача : ОСОБА_1 довіреність від 24.11.10.,

ОСОБА_2 довіреність від 24.11.10.,

представників відповідача: Бабенко О.В. довіреність від 15.07.10.,

Тищенка М.М. довіреність від 23.04.13.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Луганської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2013 року Луганським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Луганської обласної державної адміністрації, в якому позивач просила суд визнати протиправними рішення та дії щодо відмови у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язати відповідача видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до рішення обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 19 липня 2012 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем з посиланням на норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.12. Луганську обласну державну адміністрацію в особі комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи зобов'язано розглянути питання щодо можливості встановлення позивачу статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи. Після набрання чинності вказаним судовим рішенням обласна комісія з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на своєму засіданні 19.07.12. прийняла рішення надати позивачу статус потерпілої категорії 1-А(П). Проте, на засіданні 27.07.12. комісією прийнято рішення про безпідставність надання позивачу статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.12. рішення комісії від 27.07.12. визнано протиправним та скасовано. Судове рішення набрало чинності 10.01.13. Позивач вважає, що з цього часу у відповідача виник обов'язок видати позивачу назване посвідчення. Проте, відповідач відмовляється видати позивачу вказане посвідчення. Листом від 21.02.13. відповідач, незважаючи на існування чинного рішення комісії про встановлення позивачу статусу потерпілої від 19.07.12., повідомив представника позивача про те, що для встановлення такого статусу необхідно надати додаткові документи.

В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені вимоги, просили суд визнати протиправними дії Луганської обласної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_5 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов'язати Луганську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_5 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до рішення обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 19 липня 2012 року. Представники позивача також надали клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення відповідно до ст. 163 КАС України.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити у задоволенні позову, надали письмові заперечення, в яких, не заперечуючи обставини, на які посилається позивач, серед іншого, зазначили, що рішення Комісії з видачі посвідчень від 19.07.12. було необґрунтованим, оскільки не відповідало вимогам законодавства, тому його виконання на даний час є неможливим. Єдиною підставою для встановлення статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1-А(п) відповідно до вимог ч.2 ст. 11 ч.3 ст. 12, ч.1 ст. 14, ч.1 п.5 ст. 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може бути лише наявність у особи причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою, встановленої уповноваженою медичною установою не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України. Документи, які були надані позивачем на розгляд Комісії, і на підставі яких було прийнято рішення від 19.07.2012 (протокол №6-1) не підтверджували наявність у позивача як в дитячому віці, так і після настання повноліття причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою і не надавали право відповідно до вимог закону на встановлення їй статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1-А (п).

Відповідні роз'яснення й було надано представнику позивача ОСОБА_2 листом від 21.02.13.

Крім того, представники відповідача зауважили, що не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання облдержадміністрації видати ОСОБА_5 посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи з тих підстав, що повноваженнями щодо видачі посвідчень наділено відповідні облдержадміністрації. Суд не може прийняти конкретне (певне) рішення, тобто не має повноважень підміняти собою орган владних повноважень і не може присвоювати собі невластиві функції.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року у справі № 2а/1270/7491/2012 частково задоволено позов ОСОБА_5 до Луганської обласної державної адміністрації, комісії Луганської обласної державної адміністрації з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, яка набрала чинності відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.01.13., визнано протиправним та скасовано рішення комісії Луганської обласної державної адміністрації з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї від 27 липня 2012 року про визнання безпідставним надання статусу потерпілої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_5. У задоволенні вимог про зобов'язання відати посвідчення відмовлено (а.с.21-25, 90-91).

Частиною 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Вказаною постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.12. встановлено наступне.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.03.2012, у справі № 2а-11639/11/1270 за адміністративним позовом ОСОБА_5 в особі її представника ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації, комісії Луганської обласної державної адміністрації з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї про визнання протиправним та скасування рішення, про зобов'язання виконати певні дії, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним рішення Луганської обласної державної адміністрації в особі комісії Луганської обласної державної адміністрації з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у встановленні статусу та наданні відповідного посвідчення постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 25.06.2011 про відмову у встановленні статусу та наданні відповідного посвідчення постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_5. Зобов'язано Луганську обласну державну адміністрацію в особі комісії Луганської обласної державної адміністрації з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, розглянути питання щодо можливості надання ОСОБА_5 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням ч.2 ст.11, ч.3 ст.12, ч.1 ст.14, п.5 ч.1 ст.27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Обласна комісія з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (далі - Комісія) на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.2012 на засіданні 31.05.2012 розглянула документи ОСОБА_5 з питання можливості надання статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ч.2 ст.11, ч.3 ст.12, ч.1 ст.14, п.5 ч.1 ст.27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та вирішила доопрацювати справу та повернутися до її розгляду після отримання з Міністерства соціальної політики України роз'яснення з зазначеного питання.

На засіданні 19.07.2012 Комісією прийнято рішення встановити ОСОБА_5 (м. Стаханов) статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1-А (п). Про прийняття такого рішення зазначено у протоколі засідання Комісії від 19.07.2012 № 6-1. За прийняття рішення про встановлення позивачу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1-А (п) проголосували 7 членів комісії, один член комісії проголосував проти, утримались два члени комісії.

Не погодившись з прийнятим рішенням, секретарем Комісії складено доповідну записку на ім'я голови Комісії із викладенням мотивів незгоди з прийнятим рішенням та пропозицією переглянути дану справу на черговому засіданні обласної комісії.

На засіданні 27.07.2012 Комісія переглянула справу ОСОБА_5 та прийняла рішення про визнання надання статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, категорії 1-А (п) ОСОБА_5 (м. Стаханов), відповідно до ч.2 ст.11, ч.3 ст.12, ч.1 ст.14, п.5 ч.1 ст.27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», безпідставним. Про прийняття такого рішення зазначено у протоколі засідання Комісії від 27.07.2012 № 7 (а.с.21-25).

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Як зазначалось, рішення Комісії від 27.07.2012 № 7 скасовано постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.12.

Статтею 65 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 (далі - Порядок).

Відповідно до п.10 Порядку видача посвідчень потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою проводиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

На виконання ст.65 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997, з метою впорядкування організації роботи з видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та вирішення спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 08.08.2002 № 480 затверджено Положення про обласну комісію з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (далі - Положення) (а.с.59-65).

Згідно з п.2 Положення, Комісія є консультативно-дорадчим органом при обласній держадміністрації, створюється за розпорядженням голови обласної держадміністрації та йому підпорядковується.

Основними завданнями комісії є:

- розгляд питань пов'язаних з видачею посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прирівняних до них;

- вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї на підставі письмових підтверджень осіб, які брали участь у ліквідації тих же ядерних аварій, у тих же випробуваннях, або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

- вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (пункт 3 Положення).

П.4 Положення передбачено, що Комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, :

- розглядає та аналізує первинні документи, які відповідно до законодавства є підставою для видачі посвідчень особам, постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прирівняних до них;

- приймає рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прирівняних до них;

Відповідно до п.9 Положення організаційною формою роботи комісії є засідання, які проводяться в міру потреби. Рішення комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні, і оформляються протоколом, який підписується головою та секретарем комісії. Контроль за його виконанням здійснює секретар комісії.

Виходячи з наведених положень, відповідне посвідчення може бути видано виключно на підставі рішення Комісії. Всі передбачені чинним законодавством документи, які надають підстави для встановлення певного статусу (в даному випадку потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС) подаються для розгляду саме до Комісії. Тобто, вирішення Комісією питання про встановлення відповідного статусу не потребує надання додаткових відомостей чи підтверджуючих документів.

Скасування судом рішення Комісії від 27.07.2012 про визнання безпідставним надання позивачу статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, категорії 1-А (п), відповідно, обумовлює відновлення дії рішення Комісії від 19.07.2012 про встановлення позивачу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1-А (п).

За таких обставин, вимагання відповідачем від позивача додаткових висновків медичних установ про встановлення причинного зв'язку інвалідності з наслідками аварії на ЧАЕС є безпідставним, оскільки всі первинні документи, які є підставою для видачі посвідчень мали бути досліджені під час засідання Комісії 19.07.12. З цих же підстав не заслуговують на увагу твердження відповідача про неможливість виконання власного рішення від 19.07.12.

Отже, з огляду на факт існування чинного рішення Комісії від 19.07.12. про встановлення позивачу статусу потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС, у відповідача відсутні підстави для відмови у видачі відповідного посвідчення, враховуючи, що в силу норм Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997, тягне за собою обов'язок Комісії видати позивачу посвідчення відповідного зразку.

Таким чином, відмова відповідача у видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, на думку суду, є протиправним ухиленням від виконання вказаного обов'язку.

Розглядаючи вимогу позивача про зобов'язання видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд враховує наступне.

Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначалось, встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи в силу закону тягне за собою обов'язок відповідача щодо видачі відповідного посвідчення.

Суд звертає увагу на посилання відповідача на те, що повноваженнями щодо видачі посвідчень наділено виключно відповідні облдержадміністрації. Проте, враховуючи факт ухилення відповідача від обов'язку, покладеного на нього законом, тобто, факт зловживання відповідачем покладеними на нього повноваженнями, враховуючи численні судові рішення на користь позивача щодо спірного питання, а також з метою повного захисту права позивача щодо користування пільгами, встановленими Законом, що можливо лише за умови підтвердження статусу відповідним посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд, відповідно до завдань адміністративного судочинства України, вважає за необхідне забезпечити позивачу додатковий судовий захист її прав, та зобов'язати відповідача видати ОСОБА_5 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідності до рішення обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 19 липня 2012 року.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_5 до Луганської обласної державної адміністрації підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Відповідно до норм ст. 267 КАС України встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є виключно правом, а не обов'язком суду. На час прийняття рішення у справі, підстав для встановлення судового контролю суд не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_7 Валеріївни до Луганської обласної державної адміністрації задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Луганської обласної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_5 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобов'язати Луганську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_5 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до рішення обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 19 липня 2012 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 витрати зі сплати судового збору в розмірі 34,41 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі складено 07 травня 2013 року.

Суддя О.В. Солоніченко