Ухвала суду № 3106167, 26.02.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2009
Номер справи
2-а-13095/08/1270
Номер документу
3106167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Могильницький М.С.

Суддя-доповідач Сіваченко І.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

26 лютого 2009 р. справа № 2-а-13095/08/1270

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючогоСіваченка І.В.суддівДяченко С.П., Нікуліна О.А.при секретарі

за участі

представника позивача

представника відповідачаГрецькій Ю.А.

Карабецької В.М.

Гришакової Н.Є.розглянувши у відкритомусудовому засіданніапеляційну скаргуЖовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполяна постанову Донецького окружного адміністративного судувід03 листопада 2008 рокуу справі№ 2-а-13095/08за позовом

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Морське постачання та сервіс»

Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій областіпростягнення суми, -

В С Т А Н О В И Л А:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Морське постачання та сервіс» звернулось до суду з позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя та до Відділу Державного казначейства у м. Маріуполі про стягнення з Державного бюджету України процентів, нарахованих на бюджетну заборгованість з ПДВ за грудень 2003 року, лютий-квітень 2004 року, червень-грудень 2004 року, березень та травень 2005 року.

17 липня 2008 року ухвалою суду першої інстанції замінено неналежного відповідача відділ Державного казначейства у м. Маріуполі на належного - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області.

Позивач в обґрунтування позову посилається на те. що рішенням господарського суду Донецької області по справі № 37/57 від 25.03.2005 р. були задоволені позовні вимоги підприємства та стягнуті з Державного бюджету України ПДВ у сумі 132 828 грн. відповідно до декларації за грудень 2003 р., лютий 2004 р., березень 2004 р., квітень 2004 р., червень 2004 р., липень 2004 р., серпень 2004 р. Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 25.07.2005 р. рішення місцевого господарського суду залишено без змін. Наказ господарського суду Донецької області по справі № 37/57 був виконаний Державними казначейством України 11.01.2006 р. бюджетна заборгованість з ПДВ по деклараціям за грудень 2003 р., лютий-квітень 2004 р., червень-липень 2004 р. були погашені повністю, бюджетна заборгованість за серпень була відшкодована частково у сумі 11 941 грн. Відповідно декларації з ПДВ за грудень 2003 р. підприємству належало до відшкодування з Державного бюджету України від'ємне значення ПДВ у сумі 48 286 грн. Строк для відшкодування бюджетної заборгованості за цією декларацією закінчився 01.06.2004 р. Частина цієї суми - 24464 грн. була відшкодована підприємству 28.12.2004 р. Друга частина суми - 23176 грн. була відшкодована відповідно до наказу суду по справі № 37/57. ВДК в м. Маріуполі на підставі висновків Жовтневої МДПІ м. Маріуполя було здійснено відшкодування ПДВ з Державного бюджету України, у т.ч. за деклараціями: серпень 2004 р. - 26 953 грн. (строк відшкодування до 01.02.2005 р.); вересень 2004 р. - 93 947 грн. (до 01.0320.05 р.); жовтень 2004 р. 17428,31 грн. (до 01.04.2005 р.); листопад 39715,17грн. (до 01.05.2005 р.); грудень 2004 р. - 49 050 грн. (до 01.06.2005 р.); березень - 62769,58 грн. (до 01.09.2005 р.); травень 2005 р. - 20 833 грн. (до 01.11.2005 р.). Відшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ не було здійснено в строк, який встановлений п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Відповідно до розрахунку відсотків за несвоєчасне відшкодування ПДВ, який здійснений позивачу, сума відсотків за деклараціями за грудень 2003 р., лютий-квітень 2004 р., червень-грудень 2004 р., березень 2004 р., травень 2005 р. склала 35 243.74 грн. На суму бюджетної заборгованості нараховуються відсотки на рівні 120% від облікової ставки НБУ, яка встановлена на момент її виникнення, на протязі строку її дії, враховуючи й день її погашення. Позивач просив стягнути з Державного бюджету України відсотки, нараховані на бюджетну заборгованість з ПДВ за грудень 2003 р., лютий-квітень 2004 р., червень-грудень 2004 р., березень, травень 2005 р. у сумі 34507,80 грн. (а.с.231-232).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2008 року позов було задоволено частково. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Морське постачання та сервіс» відсотки, нараховані на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у сумі 12724 грн. 15 коп.

Суд першої інстанції стягнув відсотки за період до 01.06.2005 року, тобто до змін в законодавстві.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполяподала апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, й відмовити в позові в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на те, що позивач пропустив річний строк звернення до суду з адміністративним позовом, передбачений ч.2 ст. 99 КАС України щодо вимог за грудень 2003 року в сумі 1341,56 грн. Крім того, Жовтнева МДПІ м. Маріуполя вважала, що оскільки Законом України № 2771-ІVвід 07.07.2005 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законів України» внесені зміни до п.п.7.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» і нарахування відсотків за несвоєчасне відшкодування ПДВ не передбачено взагалі, позивач не має права на відшкодування відсотків і за період до 01.06.2005 року.

У судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги і просила її задовольнити, проти чого заперечувала представник позивача. Представник Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області до апеляційного суду не прибув.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Колегія суддів зазначає, що позивачем судове рішення не оскаржене, тому воно переглядається в межах апеляційної скарги податкового органу.

Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, до якого відноситься і Закон України «Про податок на додану вартість».

Товариство з обмеженою відповідальністю «Морське постачання та сервіс» є юридичною особою та включено до ЄДРПОУ за ідентифікаційним номером - 25577841 /а.с. 70/, має статут /а.с. 64-69/.

Позивачем до податкового органу надавались податкові декларації з ПДВ: від 20.01.2004 р. за грудень 2003 року /а.с. 6-8/, від 18.03.2004 р. за лютий 2004 року /а.с. 9-11/, від 19.04.2004 р. за березень 2004 року /а.с. 12-14/, від 20.05.2004 р. за квітень 2004 року /а.с. 15-17/, від 19.07.2004 р. за червень 2004 року /а.с. 18-20/, від 19.08.2004 р. за липень 2004 року /а.с. 21-23/, від 17.09.2004 р. за серпень 2008 року /а.с. 24-26/, від 19.10.2004 р. за вересень 2004 року /а.с. 27-29/, від 19.11.2004 р. за жовтень 2004 року /а.с. 30-32/, від 20.12.2004 р. за листопад 2004 року /а.с. 33-35/, від 20.01.2005 року за грудень 2004 року /а.с. 36-38/, від 18.03.2005 р. за лютий 2005 року /а.с. 39-41/, від 16.04.2005 р. за березень 2005 року /а.с. 42-44/, від 15.06.2005 р. за травень 2005 року /а.с. 45-47/.

Відповідно до декларації з грудень 2003 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 48 286 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 48 286 грн.

Відповідно наказу господарського суду Донецької області від 01.08.2005 року по справі № 37/57 відділенням Державного казначейства м. Маріуполя було відшкодовано ПДВ у сумі 23 176 грн. Відшкодування було здійснено 11.01.2006 р., що підтверджується випискою банку. Частина бюджетної заборгованості у сумі 24 464 грн. була відшкодована шляхом оформлення облігаціями внутрішньої державної позики, що підтверджується випискою банку про обіг на рахунку в цінних паперах від 28.12.2004 р. Позивач зменшив ціну на 735.90 грн.

Відповідно до податкової декларації позивача за лютий 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 29 943 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів -29 943 грн. Відповідно наказу господарського суду Донецької області від 01.08.2005 року по справі № 37/57 відділенням Державного казначейства м. Маріуполя було відшкодовано ПДВ у сумі 25 564 грн. Відшкодування було здійснено 11.01.2006 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за березень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 7 672 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 7 672 грн. Відповідно наказу господарського суду Донецької області від 01.08.2005 року по справі № 37/57 відділенням Державного казначейства м. Маріуполя було відшкодовано ПДВ у сумі 7 672 грн. Відшкодування було здійснено 11.01.2006 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за квітень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 38 858 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 38 858 гри.

Рішенням в справі № 37/57 встановлено правомірність заявленої позивачем у декларації суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 38 858 грн. за квітень 2004 року, частково підтверджена на суму 23 444 грн. актом ДПІ в Приморському районі м. Маріуполя від 23.07.2004 р. № 64/23-1/25577841 про результати позапланової тематичної документальної перевірки правильності визначення сум ПДВ, заявлених до відшкодування ТОВ «Морське постачання та сервіс» в деклараціях з ПДВ. Відповідно наказу господарського суду Донецької області від 01.08.2005 р. по справі № 37/57 відділенням Державного казначейства м. Маріуполя було відшкодовано ПДВ у сумі 23 444 грн. Відшкодування було здійснено 11.01.2006 р.

Відповідно до податкової декларації позивача за червень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 11 963 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 11 963 грн. Відповідно наказу господарського суду Донецької області від 01.08.2005 року по справі № 37/57 відділенням Державного казначейства м. Маріуполя було відшкодовано ПДВ у сумі 11 963 грн. Відшкодування було здійснено 11.01.2006 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за липень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 2 115 грн.. залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 2 115 грн. Відповідно наказу господарського суду Донецької області від 01.08.2005 року по справі № 37/57 відділенням Державного казначейства м. Маріуполя було відшкодовано ПДВ у сумі 2 115 грн. Відшкодування було здійснено 11.01.2006 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за серпень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 49 723 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 49 723 грн. Рішенням по справі № 37/57 встановлена правомірність заявленої позивачем у декларації суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 49 723 грн. за серпень 2004 р., частково підтверджена на суму 38 894 грн. актом від 28.10.2004 року № 91/23-1/25577841 про результати планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТОВ «морське постачання та сервіс» та правильності визначення сум ПДВ. Відповідно наказу господарського суду Донецької області від 01.08.2005 року по справі № 37/57 відділенням Державного казначейства м. Маріуполя було відшкодовано ПДВ у сумі 11 941 грн. Відшкодування було здійснено 11.01.2006 р., що підтверджується випискою банку. Відповідно висновків Жовтневої МДПІ м. Маріуполя було зроблено відшкодування ПДВ з Державною бюджету України у сумі 26 953 грн. - 21.12.2005 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за вересень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 93 947 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 93 947 грн. Відповідно висновків Жовтневої МДПІ м. Маріуполя було зроблено відшкодування ПДВ з Державного бюджету України у сумі 93 947 грн. - 21.12.2005 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за жовтень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 20 241 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 20 241 грн. відшкодування бюджетної заборгованості по декларації за жовтень 2004 р. у сумі 8 434 грн. було здійснено 21.12.2005 р., що підтверджується випискою банку. Відшкодування бюджетної заборгованості по декларації за жовтень 2004 р. у сумі 5236,31 грн. було здійснено 19.10.2005 р., що підтверджується випискою банку. Відшкодування бюджетної заборгованості по декларації за жовтень 2004 р. у сумі 2 709 грн. було здійснено 26.12.2005 р., що підтверджується випискою банку. Відшкодування бюджетної заборгованості у сумі 1 049 грн. було здійснено 28.12.2005 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за листопад 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 83 673 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 83 673 грн. Відповідно висновків Жовтневої МДПІ м. Маріуполя було здійснено відшкодування ПДВ 19.10.2005 р. з Державного бюджету України у сумі 39715,17 грн., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за грудень 2004 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 500003 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 500003 грн. Відповідно висновків Жовтневої МДПІ м. Маріуполя було здійснено відшкодування ПДВ з Державного бюджету України у сумі 49 050 грн. - 19.10.2005 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за березень 2005 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 100280 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 100280 грн. Відшкодування бюджетної заборгованості по декларації за березень 2005 р. у сумі 19148,58 грн. було здійснено 18.10.2005 р., що підтверджується випискою банку. Відшкодування бюджетної заборгованості у сумі 4 906 грн. було здійснено 12.12.2005 р., що підтверджується випискою банку. Відшкодування бюджетної заборгованості по декларації за березень 2005 р. у сумі 6 606 грн. було здійснено 23.12.2005 р., що підтверджується випискою банку. Відшкодування бюджетної заборгованості у сумі 32 109 грн. було здійснено 27.12.2005 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до податкової декларації підприємства за травень 2005 року від'ємне значення ПДВ в цьому податковому періоді склало 20 833 грн., залишок суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов'язань платника протягом 3-х наступних звітних періодів - 20 833 грн. Відповідно висновків Жовтневої МДПІ м Маріуполя було здійснено відшкодування ПДВ з Державного бюджету України у сумі 20 833 грн. - 26.12.2005 р., що підтверджується випискою банку.

Відповідно до розрахунку відсотків за несвоєчасне відшкодування ПДВ по ТОВ «Морське постачання та сервіс» за деклараціями за грудень 2003 р., лютий-квітень 2004 р., червень-листопад 2004 р., який наданий Жовтневою МДПІ:

у грудні 2003 р. на суму 24 464 грн. за ставкою НБУ 8,4% кількість прострочених днів склала 9, у зв'язку з чим сума відсотків дорівнювалась 50,67 грн., за ставкою НБУ 9% кількість прострочених днів склала 92, у зв'язку з чим сума відсотків дорівнювалась 554,96 грн.;

у грудні 2003 року на суму 23 176 грн. за ставкою НБУ 8,4% кількість прострочених днів склала 9, у зв'язку з чим сума відсотків дорівнювалась 48 грн., за ставкою НБУ 9% кількість прострочених днів склала 120, у зв'язку з чим сума відсотків дорівнювалась 685,75 грн.; за ставкою НБУ 9,6% кількість прострочених днів - 33, у зв'язку з чим сума відсотків склала 201,14 грн., за ставкою НБУ 10.8% кількість прострочених днів склала 203, у зв'язку з чим сума відсотків - 1392,08 грн.;

у лютому 2004 року на суму 25 564 грн. ставка НБУ дорівнювалась 9%, кількість прострочених днів склала - 68, у зв'язку з чим сума відсотків дорівнювалась 428,63 грн., за ставкою НБУ 9,6% кількість прострочених днів склала - 33, а сума відсотків 221,87 грн., за ставкою НБУ 10,8% кількість прострочених днів склала 203, а сума відсотків -1535,52 грн.;

у березні 2004 року на суму 7 672 грн. ставка НБУ дорівнювалась 9% кількість прострочених днів склала - 37, а сума відсотків 69,99 грн., за ставкою НБУ 9,6% кількість прострочених днів - 33, сума відсотків 66,59 грн., за ставкою НБУ 10,8 кількість прострочених днів 203, сума відсотків 460,82 грн.

у квітні 2004 року на суму 23 444 грн. ставка НБУ дорівнювалась 9% кількість прострочених днів склала - 7, у зв'язку з чим сума відсотків склала 40,46 грн., за ставкою НБУ 9,6% кількість прострочених днів - 33, сума відсотків 203,47 грн., за ставкою НБУ 10,8% кількість прострочених днів - 203, сум відсотків 1408,18 грн.;

у червні 2004 року на суму 11 963 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 182, у зв'язку з чим сума відсотків склала 644,23 грн.;

у липні 2004 року на суму 2 115 грн.; ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 151, у зв'язку з чим сума відсотків склала 94,50 грн.;

у серпні 2004 року на суму 11 941 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 120, у зв'язку з чим сума відсотків склала 423,99 грн.;

у серпні 2004 року на суму 26 953 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 120, у зв'язку з чим сума відсотків склала 957,02 грн.;

у вересні 2004 року на суму 93 947 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 92, у зв'язку з чим сума відсотків склала 2557,42 грн.;

у жовтні 2004 року на суму 8 434 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 61, у зв'язку з чим сума відсотків склала 152,23 грн.;

у жовтні 2004 року на суму 5236,31 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 61, у зв'язку з чим сума відсотків склала 94,51 грн.;

у жовтні 2004 року на суму 2 709 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 61, у зв'язку з чим сума відсотків склала 48,9 грн.;

у жовтні 2004 року на суму 1 049 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 61, у зв'язку з чим сума відсотків склала 18,93 грн.;

у листопаді 2004 року на суму 39715,17 грн. ставка НБУ дорівнювалась 10,8% кількість прострочених днів - 31, у зв'язку з чим сума відсотків склала 364,29 грн.

Загальна сума відсотків до відшкодування складає 12 724.15 грн.

Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції Закону, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Відповідно до п.п.7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.

Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період.

Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами. Правила випуску, обігу та погашення казначейських чеків встановлюються законодавством.

Здійснення відшкодування шляхом зменшення платежів по інших податках, зборах (обов'язкових платежах) не дозволяється.

Суми, що не відшкодовані платнику податку протягом визначеного у цьому пункті строку, вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.

Як встановлено судом і не оспорюється сторонами, спір між ними виник з відшкодування відсотків по сумам податку на додану вартість, які були фактично відшкодовані податковою інспекцією шляхом надання органам державного казначейства висновків.

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно якого «бюджетне відшкодування це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою у випадках, визначених цим Законом».

Таким чином, відповідно до п. 1.8 ст. 1, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сумою, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету, у зв'язку з надмірною сплатою є саме від'ємне значення за результатами звітного періоду. Від'ємне значення ПДВ є коштами платника податку, які він сплатив продавцям товару відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість».

Від'ємне значення ПДВ є коштами платника податку, які він сплатив продавцям товару відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість». Цим законом встановлені умови та гарантії повернення цих коштів у вигляді обов'язку держави на підставі декларації здійснити повернення коштів за результатами звітного періоду.

Право на відшкодування від'ємної різниці є матеріальним правом позивача, несвоєчасне відшкодування коштів порушує його права власності, захист якого гарантовано першим реченням ч.1 ст. 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини та основних свобод, яка набрала чинності для України 11.09.1997 року та у відповідно до ст. 6 Конституції України є частиною національного законодавства.

Законодавцем був введений механізм сплати процентів за несвоєчасне відшкодування сум податку на додану вартість, оскільки держава прийняла на себе зобов'язання сплатити платнику податку за користування його грошовими коштами, які були сплачені контрагентами у ціні придбаних товарів, сировини, послуг тощо.

При цьому судом першої інстанції зроблений правильний висновок, що вищезазначений механізм може бути застосований лише до 1.06.2005 року, виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» підпункт 7.7.8 пункту 7.7 статті 7 набирав чинності з 1 січня 2006 року. До цієї дати мала застосовуватися процедура узгодження суми та надання бюджетного (експортного) відшкодування, що діяла до набрання чинності Законом України від 25.03.2005 № 2505-ІУ, з урахуванням того, що таке бюджетне (експортне) відшкодування надається протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем надання податкової декларації податкового періоду, за наслідками якого виникає право на таке отримання згідно з редакцією підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 цього Закону.

Однак Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законів України» від 07.07.2005 року № 2771-IV зазначена норма викладена в новій редакції, якою позбавлено платника податку права на стягнення відсотків за невідшкодовані суми бюджетного відшкодування.

З 1 червня 2005 року суттєво змінено механізм справляння та відшкодування податку на додану вартість. Зазначені зміни спрямовані на розширення бази оподаткування та подолання негативних тенденцій, які призвели до виникнення значного розміру бюджетного відшкодування перед платниками податку.

З наведеного вбачається, що позивач не має правових підстав для нарахування процентів за несвоєчасне відшкодування ПДВ з 1 червня 2005 року.

Тобто, місцевим судом при розрахунку відсотків на відшкодування ПДВ позивачу з Державного бюджету України по деклараціям за грудень 2003 р., лютий-квітень 2004 р., червень-листопад 2004 р. вірно застосовано 203 пропущених дні, відповідно до яких сума на відшкодування ПДВ складає 12724,15 грн.

Доводи апеляційної скарги щодо пропуску позивачем річного строку для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи відповідно до ст. 99 КАС України, колегією суддів не беруться до уваги з огляду на таке.

Згідно ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Проте п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Тобто, позивачем не пропущений передбачений законом 1095 денний строк на стягнення відсотків за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ.

Інші доводи апеляційної скарги також не заслуговують на увагу, оскільки зміни в законодавстві щодо права (можливості) отримання відсотків за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ повинні застосовуватися щодо правовідносин, які виникли після таких змін, відповідно до загальних правил щодо дії закону у часі. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законів України» від 07.07.2005 року № 2771-IV, як і сам Закон України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» не містить положень щодо неможливості застосування його норм на правовідносини, які склалися до набрання ними чинності, не обмежує отримання відсотків за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ до набрання ним чинності.

Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

В повному обсязі ухвала виготовлена 02.03.2009 року.

Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя- залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2008 року у справі № 2-а-13095/08 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Морське постачання та сервіс» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області «про стягнення суми» - залишити без змін.

Ухваланабирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

О.А.Нікулін