Постанова № 3105898, 28.01.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2009
Номер справи
2а-7824/08/1270
Номер документу
3105898
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                                                                                     Суддя першої інстанції – Качуріна Л.С.

                                                                                                                                                     Суддя-доповідач – Гаврищук Т.Г.

                                                                                                                           

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД   

    ПОСТАНОВА

     Іменем України

28 січня 2009 року                                                                                справа № 2а-7824/08/1270

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою:  м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів:                       Сухарьок М.Г.

                                   Білак С.В.

при секретарі судового засіданняБезруковій В.М.за участю представників: від позивача:Віскунов О.В. – ліквідаторвід відповідача:

 Астахова В.А. – довіреність від 10.01.09р.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від

по адміністративній справі11 вересня 2008 року

№ 2а-7824/08 (суддя Качуріна Л.С.)за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ «Агроком»

до

Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганській області про

визнання нечинними податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИЛА:

            Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2008 рокупо справі № 2а-7824/08  задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ «Агроком»до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганській області, внаслідок чого визнані нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганській області від 08.02.08р. № 0005541701/0, № 0000932301/0.

            В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи Державна податкова інспекція в Станично-Луганському районі Луганській областіпросить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.

            Позивач у письмових запереченнях та під час апеляційного розгляду справи проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з’ясування обставин в адміністративній справі.

      

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.

             Відповідачем була проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.04.2005р. по 30.09.2007р., за результатами якої складений акт від 28.01.2008р. № 9/23/23487186 та прийняті податкові повідомлення-рішення від 08.02.08р. № 0005541701/0,                                  № 0000932301/0, якими  позивачеві згідно підпункту “б” п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” було визначено суму податкового зобов’язання, а саме:

- № 0000932301/0 від 08.02.08р.з податку на прибуток в розмірі 188379грн., у тому числі основний платіж 125586грн., штрафні (фінансові) санкції – 62793грн. Штрафні (фінансові) санкції нараховані згідно  п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”;

 - № 0005541701/0 від 08.02.08р.з податку на прибутковий податок з громадян в розмірі 82056,57грн., у тому числі основний платіж 27352,19грн., штрафні (фінансові) санкції – 54704,38грн. Штрафні (фінансові) санкції нараховані згідно  п.п.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

            Як вбачається з акту перевірки, підставою для донарахування суми податкового зобов’язання з податку на прибуток послужив висновок податкового органу про те, що позивачем в порушення пп.5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.94р. занижено податок на прибуток на суму 125586грн., в тому числі по періодам: 3 квартали 2005р. – 42494грн., 2005р. – 39020грн., 3 квартали 2006р. – 44072грн.

             Підставою для донарахування прибуткового податку послужило встановлене порушення позивачем п. 7.1 ст. 7, пп.8.1., пп.8.1.2 п. 8.1 ст. 8, пп.9.1.1, пп.9.1.5 п. 9.1 ст. 9, п. 19.1, п.19.1, п.19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.03р. № 889-IV, внаслідок чого занижено суму податку з доходів фізичних осіб на 27352,19грн., в тому числі по періодам: липень 2007р. – 4775,50грн., вересень 2007р. – 22576,69грн.

            Встановлені актом перевірки порушення позивачем не оспорюються.

Позивач зазначив, що оскільки вимоги відповідача, що зазначені у податкових повідомленнях-рішеннях, не були сплачені до порушення провадження у справі про банкрутство позивача, вони фактично є конкурсними вимогами та повинні були бути заявлені відповідачем у строк визначений ч.3 ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Позивач вважає, що у зв'язку з тим, що його визнано банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура, то Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не передбачає виникнення нових зобов'язань у процедурі ліквідації підприємства-боржника, зокрема зобов'язань зі сплати податків і зборів (обов'язкових ) платежів.

                Ухвалою господарського  суду Луганської області  від 08.10.07.  було порушено  провадження у справі №20/1316 про банкрутство ТОВ «ВКФ «АГРОКОМ», відповідно до

ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його

банкрутом» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

              Постановою   господарського   суду   Луганської  області   від   29.10.07.   по   справі  №20/1316, ТОВ «ВКФ «АГРОКОМ» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

              В офіційному друкованому органу – газеті «Голос України» № 209 (4209) від 14.11.07р. було здійснено публікацію про визнання боржника банкрутом.

             Наслідки визнання боржника банкрутом визначені у ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», за приписами п.1 якої з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та  інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.

            Особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником визначені у ст.51 цього Закону, згідно до п.3 якої кредитори мають право заявити свої претензії до боржника, який ліквідується, в місячний строк з дня публікації оголошення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом.

            За приписами ст.1 наведеного Закону кредитор   це -   юридична   або   фізична   особа,  яка  має  у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за  правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

            Податкові зобов’язання з податку на прибуток в розмірі 188379грн. та з прибуткового податку з громадян в розмірі 82056,57грн. були донараховані позивачеві спірними податковими повідомленнями-рішеннями 08.02.2008р., тобто виникли вже під час проведення процедур банкрутства. На дату визнання позивача банкрутом наведених податкових  зобов’язань не існувало.

            Згідно до ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності              боржника або визнання його банкрутом” вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися  в межах ліквідаційної процедури.

            Статтею 11 Закону України “Про систему оподаткування”  встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

За правилами ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби  в  установленому  законом порядку мають право здійснювати на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності перевірки грошових документів, бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку із споживачами, та інших документів незалежно від способу подання інформації (включаючи комп'ютерний), пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів.

             Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) врегульовано статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

            Порядок визначення податкового зобов'язання контролюючим органом врегульовано Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків         перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, за приписами п.п.4.2.2 п.4 ст.4 якого податковий орган зобов'язаний  самостійно  визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

            Згідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків  перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 цей Закон не  регулює питання тільки  щодо погашення  податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

            За таких обставин, колегія суддів вважає, що відповідач при прийнятті спірних податкових повідомлень-рішень правомірно керувався нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, який є спеціальним законом з питань оподаткування.

             Колегія суддів вважає, що визнання боржника банкрутом не звільняє його від відповідальності за порушення вимог законів про оподаткування .

            На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови. 

            Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

            Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганській областіна постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2008 року по справі № 2а-7824/08– задовольнити.

            Скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2008 року по справі № 2а-7824/08.

            У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ «Агроком»до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганській областіпро визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганській областівід 08.02.08р. № 0005541701/0,                         № 0000932301/0 відмовити повністю.

            Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 січня 2009 року. Постанова  у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті  30 січня 2009 року.

            Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

            Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

       

Головуючий:                                                                                                      Гаврищук Т.Г.

Судді:                                                                                                                   Сухарьок М.Г.

                                                                                                                              Білак С.В.