Ухвала суду № 31056496, 18.04.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2013
Номер справи
1522/17576/12
Номер документу
31056496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2013 р.Справа № 1522/17576/12

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Турецький О.С.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Яковлева Ю.В. судді - Запорожана Д.В.при секретаріПилипчук М.І.розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 06 серпня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_5 до суб'єктів владних повноважень: - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання відповідачів надати довідку про розмір посадового окладу відповідної позивачу категорії військовослужбовців та зобов'язання перерахувати раніше призначену пенсію, а також виплатити недоплачену частину пенсії як військовому пенсіонеру викладацького складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою, звернення постанови суду до негайного виконання, -

встановиЛА:

23 липня 2012 року, позивач звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату, про зобов'язання відповідачів надати довідку про розмір посадового окладу відповідної позивачу категорії військовослужбовців та зобов'язання перерахувати раніше призначену пенсію, а також виплатити недоплачену частину пенсії як військовому пенсіонеру викладацького складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою, звернення постанови суду до негайного виконання.

Представник позивача просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідачів позов не визнали, просили відмовити в задоволенні позову.

Суд першої інстанції своєю постановою від 06 серпня 2012 року позов ОСОБА_5 задовольнив частково.

Визнав протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії позивачу з 01.09.2008 року відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 р., який виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

Зобов'язав другого відповідача - Одеський обласний військовий комісаріат надати довідку позивачу та до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 23.02.2008 р. форми (додаток № 2) про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, який затверджений наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 р., який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з 01 вересня 2008 р.

Зобов'язав Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_5 відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 р., який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів - з розміру посадового окладу, зазначеного в наказі МОУ № 377 з 23 січня 2012 року, та зобов'язав виплатити заборговану частину пенсії з цієї дати з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян.

В іншій частині позову - відмовив.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивача 10.11.1997 року було звільнено з посади у запас із Збройних Сил за станом здоров'я. Йому призначено пенсію, розмір якої станом на липень 2008 року становить 2 334,40 грн., не враховуючи соціальних надбавок.

Позивач в липні 2011 року звернувся до військового комісару Одеського обласного комісаріату про надання йому довідки про розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців викладацького складу відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року станом на 01.09.2008 року; та до керівника Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року.

Але це прохання позивача відповідачами було проігноровано. Разом з тим, такої ж категорії військовослужбовців була надана відповідь з військової прокуратури Одеського гарнізону, а також Департаменту фінансів Міністерства оборони України, з яких вбачається те, що військовослужбовці мають право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців викладацького складу.

Крім того, позивач надав довідку з Військового інституту Одеського Національного політехнічного університету, з якої вбачається, що офіцери, які перебувають на посаді, відповідної посади позивача, мають з 01.09.2008 року підвищення посадового окладу відповідно до вимог наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року.

В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначається, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.

Є необґрунтованою позиція відповідача, яка викладена у письмових запереченнях стосовно відмови у задоволенні вимог адміністративного позову на підставі ст. 99, 100 КАС України, на яку покликається відповідач в запереченнях. Правова норма пунктів 1, 2 ст. 99 КАС України встановлює строк звернення до суду: «...1. Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. 2. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів...».

Враховуючи вище вказане, колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що строк звернення позивача до адміністративного суду, слід встановити з 23 січня 2012 року, як зазначено у частині 2 статті 99 КАС України.

Відповідно до вимоги частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 ст. 51 цього Закону.

Частиною 1, підпункту 1, пункту 5, постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від

07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення

військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» була передбачена можливість

прийняття Міністром Оборони України нормативного акту щодо встановлення (зміни) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, розмірів посадових окладів військовослужбовців, в тому числі і військових навчальних закладів. На виконання даної постанови Міністром Оборони України був виданий наказ № 377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Згідно даного наказу, посадовий оклад відповідної позивачу посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів збільшився. Щомісячне підвищення пенсії позивача з 01.09.2008 року повинно збільшитися на 168,00 грн..

Одеський обласний військовий комісаріат зобов'язаний був надати на прохання позивача та відповідача по справі, довідку про розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовця у зв'язку із зміною, встановленою наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року станом на 01.09.2008 року, а - Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, був зобов'язаний зробити перерахунок пенсії позивачу з 01.09.2008 року, з першого числа наступного місяця, з дати - 01.09.2008 року, коли настали підстави для збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів.

Відповідно до приписів статті 2 Закону України № 2050-3 від 19.10.2000р. (із змінами) «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам.

Законодавством визначено, що під доходами слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Норма чинного законодавства, яка зазначена в частині 2 статті 87 спеціального Закону України № 1788-12 від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення», встановлює, що «...суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.»

Крім того, законодавча норма пункту 2 ст. 46 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-15 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також частини 2 ст. 55 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-12 зазначають про те, що „...суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів».

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, - залишити без задоволення.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 06 серпня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_5 до суб'єктів владних повноважень: - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання відповідачів надати довідку про розмір посадового окладу відповідної позивачу категорії військовослужбовців та зобов'язання перерахувати раніше призначену пенсію, а також виплатити недоплачену частину пенсії як військовому пенсіонеру викладацького складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою, звернення постанови суду до негайного виконання, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.

Головуючийсуддя С.І. Жук суддя Ю.В. Яковлев суддя Д.В. Запорожан