Ухвала суду № 31019379, 23.04.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2013
Номер справи
2а-13810/12/2070
Номер документу
31019379
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2013 р.Справа № 2а-13810/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.

представника позивача Черкасової О.С.

представника відповідача Мазур В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2013р. по справі № 2а-13810/12/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМОС-АГРО"

до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Харківській області третя особа Іноземне підприємство "Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед"

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

11 лютого 2013 року постановою Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМОС-АГРО" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Харківській області, третя особа іноземне підприємство "Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед" про скасування рішення - задоволено в повному обсязі.

Скасовано рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Харківській області про застосування фінансових санкцій №20/23/21-343 від 24.09.2012 року на суму 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.).

Відповідач - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Харківській області, не погодившись із рішенням суду першої інстанції та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. Судом першої інстанції, на думку заявника, не надано належної правової оцінки тому факту, що позивачем допущено порушення норми ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: алкогольні напої, що перебували на реалізації в магазині позивача, марковані марками акцизного збору без врахування чинної на дату розливу продукції ставки акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 06.09.2012 р. Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Харківській області було проведено фактичну перевірку ТОВ "ДЕМОС-АГРО" за місцем здійснення діяльності за адресою: Харківська обл., Харківський район, смт. Високий, вул. Трудова, 1-В з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. За результатами проведеної перевірки складено акт №267/213/37131555 від 06.09.2012 р. (а.с. 13-16).

Перевіркою встановлено факт знаходження на торгівельних полицях магазину ТОВ "ДЕМОС-АГРО" однієї пляшки віскі іноземного виробництва "Джек Деніелс" місткістю 0,7 л., міцністю 40% об., дата розливу 12.03.2012 року, маркованої акцизною маркою, на якій зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, на момент ввезення товару на територію України, а не на дату розливу продукції.

За результатами перевірки податковим органом було прийнято рішення від 24.09.2012 р. №20/23/21-343 про застосування до ТОВ "ДЕМОС-АГРО" фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. (а.с. 17-18).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що алкогольна продукція позивача ТОВ "Демос-агро" є маркованою належним чином в силу п.п.222.2.2 п.222.2 ст. 222 Податкового кодексу України, оскільки є імпортованою, що передбачає визначення ставки акцизного збору на момент придбання марок акцизного збору.

Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції правомірним, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи та не заперечувалось сторонами, що продукція, яка досліджувалась під час перевірки магазину позивача, є імпортованою та ввезена на митну територію України у 2012 році, що підтверджується копією митної декларації та копією заявки-розрахунку на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв (а.с. 56-61). Імпортером зазначеної продукції є Товариство з обмеженою відповідальністю "Браун-Форман Україна". 14.09.2010 р. між ІП "Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед" та ТОВ "ДЕМОС-АГРО" укладено договір, згідно якого іноземне підприємство в якості постачальника поставляє товари покупцю - ТОВ "ДЕМОС-АГРО". В свою чергу, з долученого до матеріалів справи листа віце-президента "Браун-Форман Корпорейшн" вбачається, що ІП "Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед" було призначено ексклюзивним дистриб'ютором в Україні певних алкогольних виробів "Браун-Форман Корпорейшн", зокрема таких як "Джек Деніелс" (а.с. 67-68).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами встановлені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року N 481/95-BP.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 11 цього Закону, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно п.226.3 ст. 226 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі по тексту - ПК України), виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі по тексту - Положення №1251).

Відповідно до п. 19 вказаного Положення, наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.

У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка контролюючі органи вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).

У разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється (п. 17 Положення №1251).

Пунктом 20 Положення №1251 передбачено, що контроль за наявністю марок на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу здійснюють територіальні органи Міністерства доходів і зборів, а під час ввезення таких товарів на митну територію України - територіальні органи Міністерства доходів і зборів. Маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Вважаються такими, що немарковані:

алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками;

алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Тотожна норма встановлена п. 226.9 ст.226 ПК України, відповідно якої вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Відповідальність за порушення порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи згідно із законом (п.28 Положення №1251).

Між тим, ставки, база оподаткування, умови нарахування та сплати акцизного податку визначені також розділом VI Податкового кодексу України.

Згідно з п.п.222.2.2 п.222.2 ст. 222 ПК України, у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.

Передбачені п.222.2 ст. 222 ПК України норми є спеціальними щодо сплати податку в разі ввезення підакцизних товарів на митну територію України.

Таким чином, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку, а остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу. Отже, дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.

Таке правило сплати податку при імпорті алкогольних виробів збігається з правилом для всієї імпортованої продукції, визначеним у п. 216.4 ПКУ, яким встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань, у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України, є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.

При цьому норми п.226.9 ст. 226 ПК України та п. п. ст. 20 Положення №1251 є загальними нормами, оскільки в них йдеться про алкогольні напої без їх поділу на вітчизняні та імпортовані, а тому не можуть застосовуватись до імпортованої алкогольної продукції.

Враховуючи обставини справи, а також керуючись вище наведеними нормами Податкового кодексу України, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що датою визначення ставки акцизного податку на імпортовану алкогольну продукцію, що перевірялась відповідачем, - віскі "Джек Деніелс", є не дата розливу, а день подання митної декларації ТОВ "Демос-агро".

Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Доводи відповідача у апеляційній скарзі про те, що перевірена алкогольна продукція ТОВ "Демос-агро" вважається немаркованою в силу несплати позивачем акцизного податку у розмірі, визначеному на дату її розливу, з наведених вище підстав колегія суддів вважає неправомірними та такими, що висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2013р. по справі № 2а-13810/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: СУДДЯ Сіренко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 29.04.2013 р.