УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2013 р.Справа № 818/334/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.02.2013р. по справі № 818/334/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах , Управління Державної казначейської служби України у м.Сумах Сумської області
про стягнення помилково сплаченого збору,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області , в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови надати подання Управлінню Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору в сумі 5000,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України (Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області - 40022, м. Суми, вул. Троїцька, 8, р/р 31217224700002 в ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код 37970593) на користь ОСОБА_1 (40024, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5000,00 грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 05.02.2013 р. по справі № 818/334/13-а вимоги позивача були задоволені частково. Стягнуто з Державного бюджету України (Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області - 40022, м. Суми, вул. Троїцька, 8, р/р 31217224700002 в ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код 37970593) на користь ОСОБА_1 (40024, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5000,00 грн. (п'ять тисяч грн. 00 коп.).
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Сумського окружного адміністративного суду від 05.02.2013 р. по справі № 818/334/13-а відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч. 4 ст. 196, п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що 06 січня 2011 року між ТОВ "Солі - Плюс. Суми" та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу № 1/347518, згідно якого остання придбала легковий автомобіль Volkswagen Golf VI, номер кузову НОМЕР_2 за ціною 204000,00 грн. (а.с. 5-6).
З метою державної реєстрації вищевказаного автомобіля 13 січня 2011 року позивач звернулася до УДАІ ГУМВС України в Сумській області, де отримала державний номер на вказаний вище автомобіль, а саме: НОМЕР_3 та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 (а.с.7).
13 січня 2011 року позивачем у відділенні Сумської філії ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" до Державного бюджету м. Суми (р/р 31217224700002) були перераховані кошти в сумі 5000 грн., призначення платежу: сплата збору при відчуженні легкового автомобіля, що підтверджується квитанцією №1953.246.5 від 13 січня 2011 року (а.с.8).
З метою повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 5000 грн., позивачем на адресу УПФУ в м. Сумах 11 січня 2013 року була направлена заява з вимогою надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Сумській області відповідне подання. Також, 10 січня 2013 року позивачем на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області направлено заяву про повернення помилково плаченого збору.
Проте, листом №15-37/27-282 від 11 січня 2013 року орган казначейської служби повідомив про неможливість повернення помилково сплачених коштів в сумі 5000 грн. в зв'язку з ненаданням УПФУ в м. Сумах подання та інших документів, визначених Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
В свою чергу, УПФУ в м. Сумах в листі № 867/04-07 від 16 січня 2013 року зазначило, що згідно Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України №1740 від 03.11.1998 р. "Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" саме підприємства, установи та організації всіх форм, власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі, зобов'язані сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3 % вартості автомобіля.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до пунктом 7 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка діяла до 28.06.2012 р., в тому числі і на момент набуття позивачем права власності на легковий автомобіль), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Отже, відповідно до цього Закону, в редакції, яка діяла на момент набуття позивачем права власності на легковий автомобіль, обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладався на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.
Відповідно до п. 15 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998р. №1740 (далі - Порядок), суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкритті в Управліннях державного казначейства в Автономній республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Проте, у відповідності до вимог п.12 Порядку, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
Таким чином, вимоги вказаного Порядку суперечать Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", який є спеціальним законом щодо визначення порядку справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки встановлюють інший ніж передбачено Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" порядок справляння збору, а також визначають у якості платника збору особу, яка придбала автомобіль.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме норми Закону, а не положення Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, який є підзаконними нормативним актом і має нижчу юридичну силу.
Таким чином, у відповідності до законодавства, яке діяло на момент набуття позивачем права власності на легковий автомобіль, особа, яка придбала автомобіль не була платником збору, а тому, не повинна була надавати документ, що підтверджує його оплату, при реєстрації автомобіля.
З огляду на зазначене та враховуючи, що розпорядником видатків з Державного бюджету України є Державна казначейська служба України, яка здійснює свої повноваження через утворені в установленому порядку територіальні органи, позовні вимоги в частині стягнення з Державного бюджету сплачений позивачем збір у розмірі 5000 грн. на обов`язкове державне пенсійне страхування, згідно квитанції №1953.246.5 від 13 січня 2011 року, є обґрунтованими.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.02.2013р. по справі № 818/334/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Тацій Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Філатов Ю.М.