Головуючий у 1 інстанції - Грищенко Є.І.
Суддя-доповідач - Васильєва І. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2013 року справа №805/1123/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року у справі № 805/1123/13-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулась 30 січня 2103 року до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне про застосування фінансових санкцій від 06.11.2012 року № 751, № 752, № 753, № 754 мотивуючи тим, що рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне про застосування фінансових санкцій від 06.11.2012 року № 751, № 752, № 753, № 754 були прийняті на підставі норм Закону (п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), які з 01.01.2011 року втратили чинність. Позивач вважає рішення відповідача неправомірними, такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне про застосування фінансових санкцій від 06.11.2012 року № 751, № 752, № 753, № 754 задоволені, скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне № 751 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України в розмірі 170,00 грн.; скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне № 752 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України в розмірі 170,00 грн.; скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне № 753 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України в розмірі 170,00 грн.; скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне № 754 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України в розмірі 170,00 грн.
Не погодившись з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року, Управління Пенсійного Фонду України в м. Сніжне Донецької області подало апеляційну скаргу в якій зазначило на порушення судом норм матеріального і процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 в повному обсязі.
В доводах апеляційного скарги Управління Пенсійного Фонду України в м. Сніжне посилається на те, що актом перевірки несвоєчасного подання індивідуальних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку № 184 від 19.10.2012 року позивачкою несвоєчасно надані до управління відомості про застраховану особу, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2005, 2006, 2007, 2008 роки. Фактично відомості надані 18 січня 2011 року. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції не було враховано, що за порушення вчиненні до 01.01.2011 року органами УПФУ застосовуються фінансові санкції, передбачені Законами, що діяли на момент вчинення порушення, а саме п.5 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В судове засідання сторони не прибули, належним чином повідомлені про розгляд справи, відповідно до вимог ст. 197 ч.1 п.2 КАС України, апеляційний розгляд здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_4 зареєстрований як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради Донецької області 05.04.1996 року, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1, що підтверджено свідоцтвом про Державну реєстрацію фізичної особи - підприємця 152956. З 01.01.2012 року є платником єдиного податку (а.с.9-10)
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
Згідно п.п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З матеріалів справи судовою колегією встановлено, що начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне прийняті:
· рішення № 751 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким нараховані фінансові санкції у розмірі 170,00 грн.;
· рішення № 752 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким нараховані фінансові санкції у розмірі 170,00 грн.
· рішення № 753 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким нараховані фінансові санкції у розмірі 170,00 грн.
· рішення № 754 від 06.11.2012 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким нараховані фінансові санкції у розмірі 170,00 грн.
Судова колегія звертає увагу на те, що до позивача застосовані фінансові санкції в спірних рішеннях на підставі п.5 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З цього приводу судова колегія зазначає наступне.
За період до 01.01.2011 р. відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Виключно цим Законом визначалися платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Так, відповідно до статті 106 вищевказаного Закону відповідальність за своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування несе страхувальник-роботодавець.
При цьому згідно з пунктом 5 частини 9 статті 106 Закону за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Однак, дана норма права, як і стаття 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV, яка регламентує вчинене порушення, втратила чинність з 1 січня 2011 року згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010р. №2464-VI, тобто, не діяла на дату прийняття Управлінням Пенсійного фонду України у м. Сніжне Донецької області оскаржуваних рішень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з пунктами 1, 2 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Отже, так як оскаржувані рішення відповідачем прийняті на час дії Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за порушення позивачем п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", приписи якої були виключені у звязку з прийняттям Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а також з урахуванням того, що відповідач, не довів правомірності прийнятого ним рішення, всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позову.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року у справі № 805/1123/13-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року у справі № 805/1123/13-а залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя І.А. Васильєва
Судді В.Г. Яманко
Е.Г.Казначеєв