ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2013 рокуСправа № 912/374/13-г Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", м. Кіровоград
до відповідача: Управління соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації, м. Кіровоград
про стягнення 8992,88 грн.
Представники сторін:
від позивача - участі не брав;
від відповідача - Михайлик Ю.В. , довіреність № 01-13/1443 від 28.03.2013 року.
Публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго" (надалі - ПАТ "Кіровоградобленерго") подано позовну заяву до господарського суду Кіровоградської області про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області (в подальшому перейменоване в Управління соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації, згідно розпорядження №1178-р від 04.12.2013 року) заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту пільговими категоріями споживачів електроенергію за період з січня по грудень 2012 року в сумі 8395,39 грн., з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Ухвалою господарського суду від 02.03.2013 року порушено провадження у справі, справу призначено до розгляду та від сторін витребувано необхідні для вирішення спору документи.
В судових засіданнях 28.03.2013 року та 17.04.2013 року судом оголошувалась перерва до 16 год. 30 хв. 17.04.2013 року та 16 год. 30 хв. 24.04.2013 року відповідно.
15.04.2013 року до господарського суду надійшла заява ПАТ "Кіровоградобленерго" від 12.04.2013 року №2697 про збільшення позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію пільговими категоріями споживачів за період з січня 2012 року по січень 2013 року в сумі 8992,88 грн.
На підставі ст. 22 Господарського процесуального кодексу вказана заява прийнята господарським судом до розгляду.
Крім того, позивачем 23.04.2013 року до господарського суду було подано клопотання б/н від 23.04.2013 року про проведення судового засідання за відсутності представника останнього.
Господарський суд вважає за можливе задовольнити дане клопотання ПАТ "Кіровоградобленерго" та розглянути справу за відсутності представника останнього.
Відповідач позовні вимоги заперечив, пославшись, зокрема, на неможливість перерахування тих соціальних виплат, які просить стягнути позивач, з огляду на відсутність таких коштів в державному бюджеті. До того ж, управління соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації керується постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року №879, де встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" відповідно до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357 та у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією постачало споживачам пільгової категорії електричну енергію за знижкою в сумі її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію", відповідно до переліку споживачів зазначених в розрахунках видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг.
Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил, згідно якого споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Відповідно до статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 року № 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Рішенням Конституційного Суду України від 19.06.2001 року № 9-рп/2001 визначено, що Україна є правовою державою (стаття 1 Конституції України), а в правовій державі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність та зміст законів. Пунктами 1 і 6 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці тощо.
У Рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Згідно Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357, а також у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, в період з січня 2012 по січень 2013 року включно позивач постачав споживачам електричну енергію, з урахуванням пільг визначених відповідними законами України.
Відповідно до ст. 26 "Про державну податкову службу в Україні" на осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію". За умовами ст. 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" на осіб рядового та начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється дія ст. 22 Закону України "Про міліцію".
Частинами 4, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" встановлено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом. При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за Законом України "Про міліцію" надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про міліцію" фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вказаних вище положень здійснюються за рахунок коштів Державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України. При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за вказаними Законами надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.
За умовами ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу (звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції і т.д.) проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 року затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (зі змінами та доповненнями).
Згідно пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до пунктів 10, 11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117 (зі змінами та доповненнями), підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".
Уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосується виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільги".
Позивач дотримався правил вищевказаного порядку і подавав до уповноваженого органу розрахунки витрат по наданим пільгам, що підтверджується матеріалами справи (а.с.12-28, 60-61), однак відшкодування проводилось відповідачем не в повному обсязі.
В період з січня 2012 року по січень 2013 року включно заборгованість відповідача перед позивачем по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію по пільговим категоріям склала 8992,88 грн., що підтверджується відповідними актами звірки взаєморозрахунків між сторонами, підписаними повноважними представниками сторін та скріпленими печатками останніх (а.с.29-45, 62-63).
Зазначена сума заборгованості та отримання послуг електропостачання особами, які мають право на пільги за період з 01.01.2012 року по 01.12.2012 року, та січень 2013 року не заперечується відповідачем, однак, останнім відшкодування позивачу пільг з оплати вартості поставленої електроенергії громадянам пільгових категорій проводились не в повному обсязі. Доказів оплати 8992,88 грн. заборгованості відповідач суду не подав.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства та обставини справи, позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" про стягнення з управління соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації 8992,88 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту пільговими категоріями споживачів електричну енергію є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору в сумі 1720,50 грн. покладаються на відповідача.
В судовому засіданні 24.04.3013 року господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 75, 64, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації (25014, м. Кіровоград, вул. Аерофлотська 5А; ідентифікаційний код: 03197730) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25022, м. Кіровоград, просп. Комуністичний,15; ідентифікаційний код 23226362) на р/р із спеціальним режимом використання №260333111425 у Кіровоградському обласному управлінні ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 323475, код 23226362 - 8992,88 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту пільговими категоріями споживачів в січні - грудні 2012 року та в січні 2013 року електричну енергію; на поточний рахунок №260033865 у ПАТ "Перший Інвестиційний Банк" у м. Києві, МФО 300506, код 23226362 - 1720,50 грн. сплаченого судового збору.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Засвідчений належним чином примірник рішення направити позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою: 25022, м. Кіровоград, просп. Комуністичний,15.
Повне рішення складено 29.04.2013 року.
Суддя М.С. Глушков