Постанова № 30982320, 11.04.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
2а-14272/12/2670
Номер документу
30982320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-14272/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.

Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 квітня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Ганечко О.М.,

Літвіної Н.М.,

при секретарі Некрасовій М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСАЛЬЯНС» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСАЛЬЯНС» до державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, управління Державної казначейської служби у Печерському районі міста Києва про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2012 року в задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНСАЛЬЯНС» подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» подало до податкового органу податкові декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування, які відображається у податковій декларації.

Зокрема, ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» заявило до бюджетного відшкодування суму від'ємного значення з податку на додану вартість в розмірі 3 807 148,00 грн. в тому числі: за вересень 2009 року - 1 240 600,00 грн.; за жовтень 2009 року - 978 274,00 грн.; за грудень 2009 року - 184 196,00 грн.; за січень 2010 року -1 301 041,00 грн.; за лютий 2010 року - 103 037,00 грн.

ДПІ у Печерському районі м. Києва проведено документальні позапланові перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ.

За результатами перевірки з питань достовірності нарахування ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за вересень та жовтень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.08.2009 року по 31.10.2009 року податковим органом складено довідку від 18.01.2010 року № 27/07-20/32380847.

Відповідно до висновків, викладених у довідці, у попередніх податкових періодах сплачено грошовими коштами постачальникам товарів (послуг) суму ПДВ в розмірі 2 218 874 грн., в межах цієї суми бюджетному відшкодуванню підлягало у вересні 2009 року 1 240 600 грн. та у жовтні 2009 року 978 274 грн.

В довідці зазначено, що висновки щодо достовірності заявленого ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» до відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2009 року на суму 1 240 600 грн. та за жовтень 2009 року на суму 978 274 грн. будуть здійснені податковим органом після проведення заходів, передбачених п.4.3, п.4.4, п.4.5, п.4.6 Наказу ДПА України від 18.08.2005 року №350 "Про Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ" по ланцюгу постачання.

За результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалась в період з 01.11.2009 року по 30.11.2009 року податковим органом складено довідку від 17.02.2010 року № 134/07-20/32380847.

Відповідно до висновків, викладених у довідці, ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» у попередніх податкових періодах сплачено грошовими коштами постачальникам товарів (послуг) суму ПДВ в розмірі 184 196 грн., в межах цієї суми бюджетному відшкодуванню в грудні 2009 року підлягало 184 196 грн.

За результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень - лютий 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року, податковим органом складено довідку від 16.04.2010 року № 282/07-20/32380847.

Відповідно до висновків, викладених у довідці, ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» у попередніх податкових періодах оплачено грошовими коштами постачальникам товарів (послуг) суму ПДВ, в межах якої бюджетному відшкодуванню підлягало в січні 2010 року в розмірі 1 301 041 грн. та в лютому 2010 року - 103 037 грн.

В довідці зазначено, що висновки щодо достовірності заявленого ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» до відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень 2010 року на суму 1 301 041 грн. та за лютий 2010 року на суму 103 037 грн. будуть здійснені податковим органом після відпрацювання контрагентів по ланцюгу поставки відповідно до п.4.3, п.4.4, п.4.5, п.4.6 Наказу ДПА України від 18.08.2005 року №350 "Про Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ".

Податковим органом проведено невиїзну документальну перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за періоди: за березень 2010 року у сумі 32 597 грн. на рахунок платника у банку, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в поточному 2010 році; за квітень 2010 року у сумі 204 288 грн. на рахунок платника у банку, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в березні 2010 року; за травень 2010 року у сумі 786 327 грн. на рахунок платника у банку, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в квітні 2010 року; за червень 2010 року у сумі 659 349 грн. на рахунок платника у банку, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в травні 2010 року.

За результатами перевірки складено акт про результати документальної невиїзної перевірки від 15.09.2010 року № 134/07-02/32380847.

На підставі акту податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення «В1» від 15.09.2010 року № 0001300702/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1 682 561 грн. та форми «Р» від 15.09.2010 року № 0001290702/0, яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» у розмірі 6 033 327 грн., у тому числі основний платіж на суму - 4 332 963 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 1 700 364 грн.

Відповідно до п.п. 200.7, 200.8. ст. 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Згідно п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до п. 200.11. ст. 200 Податкового кодексу України, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п. 200.13. ст. 200 Податкового кодексу України, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

За наслідками винесення податкових повідомлень-рішень ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2012 року у справі № 2а-6223/11/2670 за позовом ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» до ДПІ у Печерському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001300702/0, № 0001290702/0 від 15.09.2010 року, № 0001300702/1, № 0001290802/1 від 10.12.2010 року позов задоволено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2012 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2012 року у справі № 2а-6223/11/2670 залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 15.10.2012 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2012 року по справі № 2а-6223/11/2670 скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Окружного адміністративного суду від 30.01.2013 року у справі № 2а-15851/12/2670 за позовом за позовом ТОВ «ТРАНСАЛЬЯНС» до ДПІ у Печерському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001300702/0, № 0001290702/0 від 15.09.2010 року, № 0001300702/1, № 0001290802/1 від 10.12.2010 року позов задоволено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2013 року постанову Окружного адміністративного суду від 30.01.2013 року у справі № 2а-15851/12/2670 залишено без змін.

Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення є необґрунтованими та безпідставними, що дає можливість колегії суддів зробити висновок про те, що позивач має законні підстави для бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

Відповідно до ч. 4 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що в позивача є всі законні підстави для надання йому бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів, у відповідності до ч.2 ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити повністю.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСАЛЬЯНС» задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2012 року скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Визнати дії державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби України щодо відмови в наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень, жовтень, грудень 2009 року, січень - лютий 2010 року в сумі 3 807 148 грн. протиправними.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСАЛЬЯНС» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за вересень, жовтень, грудень 2009 року та січень - лютий 2010 року в сумі 3 807 148 грн.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н.М.

Повний текст виготовлено: 16.04.2013 року.

Головуючий суддя Коротких А. Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н. М.