ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" травня 2012 р.Справа № 1/19/5022-179/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопко Ю.О.
Розглянув справу
За позовом Тернопільсього міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль
до Підприємство споживчої кооперації Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ, вул. Кн. Василька, 6, м.Теребовля, Тернопільської області
про стягнення 1283 грн.81 коп. збитків
За участю представників від:
Прокуратури: Козар С.В. -помічниця тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 60
Позивача: Мазур Тетяна Василівна -головний спеціаліст -юрисконсульт (довіреність №1-1/23-1 від 05.01.2012р.).
Відповідача: не з"явився
В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22,29, 81-1 ГПК України.
Технічна фіксація судового процесу за відсутності відповідного клопотання не здійснювалась.
Суть справи:
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Підприємства споживчої кооперації Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ, вул. Кн. Василька, 6, м.Теребовля, Тернопільської області про стягнення 1283 грн.81 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною 31.03.2009р. державною екологічною інспекцією у Тернопільській області перевіркою дотримання природоохоронного законодавства на Підприємстві споживчої кооперації Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ встановлено, що відповідач проводив свою діяльність з порушенням порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без відповідного дозволу держуправління ОНПС , внаслідок чого за період з 01.01.2008 р. по 31.03.2009 р. використано 29 347 м3 природного газу, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та завдано збитків державі на суму 1283 грн.81 коп.
В підтвердження викладеного надано: акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" від 31.03.2009 р.; постанову № 002804 від 10.04.2009 р. "Про накладення адміністративного стягнення", а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 13.03.2012р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд на 04.04.2012р. Відповідними ухвалами суду розгляд справи відкладався на 11.05.2012р. та на 23.05.2012р. з підстав, зазначених в ухвалах.
До початку судового засідання відповідачем подано відзив на позов № 7/67 від 10.05.2012р., в якому відповідач вважає позов таким, що не підлягає до задоволення виходячи з наступного. Як вважає відповідач, зі змісту акту перевірки від 31.03.2009р. не вбачається місце відбору проб згідно з вимогами КНД 211.2.3.063-98, ГОСТ 17.2.4.06-90. Звертає увагу, що позивачем не надано обґрунтування тому факту, що представник відповідача від підпису в Акті відмовився. Вважає, що позивачем не доведено факту порушення відповідачем природоохоронного законодавства з позиції його вини та причинного зв"язку між діями відповідача та шкодою, яку він завдав природному середовищу. А отже вважає, що додані до позовної заяви документи не доводять вини відповідача і відповідно є такими, що не підтверджують позовних вимог.
Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області до початку судового засідання подано заперечення проти відзиву на позовну заяву № 1-1/2089 від 22.05.2012р., в якому доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, вважає безпідставними з огляду на те, що ГВП "Долина" Теребовлянського РайСТ здійснювалися викиди забруднюючих речовин без відповідного дозволу, тому Державною екологічною інспекцією при проведенні перевірки розрахунковим методом у відповідності до Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природеного середовища України від 10.12.2008р. № 639 нараховані збитки на суму 1283 грн. 81 коп.
Вищезазначене підтвердила в судовому засіданні представниця позивача.
Відповідач участь уповноваженого представника в судовому засіданні 23.05.2012р. не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не заявив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином у відповідності до ст.64 ГПК України, про що свідчить повідомлення про вручення 17.05.2012р. повноважному представнику відповідача ухвали про відкладення розгляду справи , яке знаходиться в матеріалах справи.
Представниця прокуратури в судовому засіданні заявила усне клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача. Суд, керуючись п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в якому зазначається, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України, зокрема, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві, клопотання про розгляд справи у відсутності відповідача задовільнив.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях доводи та пояснення представника прокуратури, представник позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає в здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
У відповідності до ст.29 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди. Відмова позивача від позову, поданого прокурором в інтересах держави, не позбавляє прокурора права підтримувати позов і вимагати вирішення спору по суті.
Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. (надалі Закон № 1264-ХІІ) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Статтею 20 Закону № 1264-ХІІ встановлено, що державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів. Окрім того, до їх компетенції, зокрема, належить і видача дозволів на захоронення (складування) відходів, викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище, на спеціальне використання природних ресурсів відповідно до законодавства України (п. є ч. 1 ст. 20 Закону № 1264-ХІІ).
Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 55 від 19.02.2007 року затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області. Відповідно до п.п.6 п. 5 даного Положення Інспекції надано право складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Як вбачається із ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі (затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №548 від 19.12.2006р.) є спеціальним підрозділом Мінприроди. Одним із завдань інспекції, у відповідності до абзацу ''б''п.п. 1 п. 4 вищевказаного Положення, є державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) тощо. Інспекція має право вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що передбачено п.п.9 п.5 вищевказаного Положення.
У відповідності до наказів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., № 540 від 12.12.2006р., Державна екологічна інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, зокрема і шляхом звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За дорученням Тернопільської міжрайонної природоохоронної прокуратури Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Кундратом А.С. на підставі ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області 31.03.2009р. проведено перевірку дотримання природоохоронного законодавства Підприємства споживчої кооперації Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ, вул. Кн. Василька, 6, м.Теребовля, Тернопільської області, за результатами якої 31.03.2009р. складено Акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства.
Як вбачається із Акту, перевіркою встановлено, що Госпрозрахунковий відокремлений підрозділ "Долина" Теребовлянського РайСТ складається з дев"ятнадцяти магазинів, які знаходяться в Теребовлянському районі; обігрів приміщень в магазинах проводиться конвекторами. В процесі обігріву спалюється природний газ, здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу у Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" відсутній, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Кількість використаного природного газу за період з 01.01.2008 р. по 31.03.2009 р. становить 29347 м3.
За фактом зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 10.04.2009р. винесено постанову № 002804 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 120 грн. на директора Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ Кісиля А.С.
У відповідності до ч. 5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров"я.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря несуть особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
У відповідності до ст. 68 Закону № 1264-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).
Факт порушення відповідачем вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища підтверджується Актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 31.03.2009р.; розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при спалюванні 29347 м3 природного газу; постановою № 1002804 від 10.04.2009 р. про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 120 грн. на директора Госпрозрахунковий відокремлений підрозділ "Долина" Теребовлянського РайСТ -Кисіля М.О.
Як уже зазначалось вище, ст. 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено обов'язок підприємств, установ, організацій та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій розрахований у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009р. за № 48/16064 та складає 1283 грн. 81 коп.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Твердження відповідача у відзиві на позов щодо відсутності місця відбору проб згідно з вимогами КНД 211.2.3.063-98, ГОСТ 17.2.4.06-90 спростовуються тим, що Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря окремо встановлено визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря як інструментально-лабораторними методами контролю (2.3-2.6), які включають в себе проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань так і окремо розрахунковими методами (2.7). Розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об"ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб"єктів господарювання. А отже оскільки відповідачем здійснювалися викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, державною екологічною інспекцією правомірно розрахунковим методом було нараховано збитки на суму 1283 грн.81 коп.
Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку, а тому позовні вимоги про стягнення з Підприємства споживчої кооперації Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ, вул. Кн. Василька, 6, м. Теребовля, Тернопільської області - 1283 грн.81 коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, підлягають до задоволення як такі, що доведені прокурором у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами.
Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Теребовлянської міської ради Тернопільської області, згідно вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік " України № 482VI від 22.12.2011р., у відповідності до якого 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності є джерелами формування Державного бюджету України на 2012 рік (ст. 4 Закону); 50% грошових стягнень -до сільських, селищних, міських бюджетів, 20% - до обласних бюджетів (п.7 ст. 69 Закону).
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного Підприємство споживчої кооперації Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ, вул. Кн. Василька, 6, м.Теребовля, Тернопільської області (ідентифікаційний код 25701376) - на р/р 33115331700469 спеціального фонду місцевого бюджету в дохід місцевого бюджету Теребовлянської міської ради Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37625079 в ГУДК Тернопільській області) -1283 ( одну тисячу двісті вісімдесят три) грн. 81 коп. на відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднених речовин в атмосферне повітря;
3. Стягнути з Державного Підприємство споживчої кооперації Госпрозрахункового відокремленого підрозділу "Долина" Теребовлянського РайСТ, вул. Кн. Василька, 6, м.Теребовля, Тернопільської області (ідентифікаційний код 25701376) - в дохід Державного бюджету України 1609 (одну тисячу шістсот дев"ять) грн. 50 коп. судового збору на р/р № 31217206783002, отримувач коштів УДКСУ м. Тернопіль, МФО 838012, код ЄДРПОУ отримувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
На рішення господарського суду прокурор, сторони мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд протягом десяти днів з дня підписання повного рішення.
Повний текст рішення складено 25 травня 2012р.
Суддя Ю.О. Чопко