ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/4571/2012
26 квітня 2013 року
м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Кравчук Т.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:
Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби
до
Приватного акціонерного товариства "Острозький міжрайагропостач"
про стягнення податкової заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулась Здолбунівська об'єднана державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби з позовом до Приватного акціонерного товариства "Острозький міжрайагропостач" про стягнення податкової заборгованості з орендної плати за землю в сумі 128875,42 грн. за податковою вимогою від 27.07.2012 року №14/3193.
Податкова заборгованість відповідача з орендної плати за землю виникла у таких сумах і з таких підстав:
0,20 грн. - сума переплати станом на 21.05.2012 року;
121865,99 грн., з яких: 97492,79 грн. - за основним платежем, 24373,20грн. - штрафні (фінансові) санкції - визначено податковим органом згідно з податковим повідомленням-рішенням від 13.06.2012 року №00000112300 на підставі акта від 29.05.2012 року №178/22-00906841 про результати документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства в частині плати за землю за період з 01.01.2010 року по 31.03.2012 року;
7009,63 грн. - пеня.
Таким чином, загальна сума зобов’язань відповідача з орендної плати за землю становить 128875,42 грн. (121865,99 грн. + 7009,63 грн. - 0,20 грн. = 128875,42 грн.).
Ухвалою від 02.12.2012 року судом відкрито скорочене провадження у справі.
Ухвалою від 21.12.2012 року суд перейшов до розгляду справи за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи призначено на 08.01.2013 року.
Ухвалою від 08.01.2013 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі №2а/1770/5012/2012 за позовом Приватного акціонерного товариства "Острозький міжрайагропостач" до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.06.2012 року №10000112300.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2013 року у справі №2а/1770/5012/2012, що набрала законної сили з 13.03.2013 року, якою скасовано постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22.01.2013 року, у задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Острозький міжрайагропостач" до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №10000112300 від 13.06.2012 року відмовлено.
За клопотанням позивача, ухвалою суду від 22.04.2013 року поновлено провадження у справі, судовий розгляд призначено на 26.04.2013 року.
Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином.
У призначений день і час сторони до суду не з’явились, про причини неявки суд не повідомили.
За таких обставин, суд, відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Приватне акціонерне товариство "Острозький міжрайагропостач" зареєстроване Острозькою районною державною адміністрацією Рівненської області як юридична особа 19.12.1991 року, з 04.02.1997 року перебуває на обліку у Острозькому відділенні Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби.
В травні 2006 року відповідач уклав з Оженинською сільською радою договір від 23.05.2006 року б/н про оренду землі загальною площею 2,4473 га строком на 50 років. Відповідно запису в державному реєстрі земель від 23.05.2006 року за №04.06.586.00001 договір зареєстрований в Острозькому районному центрі ДЗК.
У травні 2012 року посадовими особами Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби проведена документальна позапланова виїзна перевірка відповідача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства в частині плати за землю за період з 01.01.2010 року по 31.03.2012 року, за результатами якої складено акт від 29.05.2012 року №178/22-00906841.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем статті 13 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" та ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого занижено орендну плату за землю за період з 01.01.2010 року по 31.03.2012 року та встановлено її заниження в сумі 97492,79 грн., в т.ч. за 2010 рік в сумі 40173,81 грн., за 2011 рік в сумі 40173,81 грн., за січень – березень 2012 року в сумі 17145,17 грн.
На підставі акта перевірки відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI у зв’язку із заниженням суми податкових зобов’язань з орендної плати за землю, та пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI в частині накладення на платника штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.06.2012 року №10000112300, яким відповідачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем "Орендна плата за землю юридичних осіб" у сумі 121865,99 грн., з яких 97492,79 грн. – за основним платежем, 24373,20 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями.
Надаючи правову оцінку відносинам між сторонами суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось судом, податкове зобов’язання з орендної плати за землю визначене відповідачу за період починаючи з 2010 – 2011 роки та за 1 квартал 2012 року у зв’язку з несплатою орендної плати за землю, яка надана в оренду відповідачу згідно договору оренди землі від 23.05.2006 року.
Спірні правовідносини на момент їх виникнення (виникнення податкового боргу) регулювались Законами України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю", від 25.06.1991 року №1251-ХІІ "Про систему оподаткування" та положеннями Закону України від 06.10.1998 року №161-XIV "Про оренду землі", Земельного кодексу України, а також - з 01.01.2011 року Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI, який застосовується до правовідносин, які виникли після цієї дати.
Відносини оренди землі регулюються Законом України від 06.10.1998 року №161-XIV "Про оренду землі", статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 Закону України від 06.10.1998 року №161-XIV "Про оренду землі" (у редакції,чинній на момент укладення договору оренди землі) визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю") .
Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (який був чинний на момент виникнення податкових зобов’язань та підлягає застосуванню до зобов’язань, що виникли до 01.01.2011 року) плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Зазначені правові норми кореспондують з нормами Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, згідно із підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті14 якого орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно пункту 288.1 статті 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статті 14 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (який був чинний на момент виникнення податкових зобов’язань та підлягає застосуванню до зобов’язань, що виникли до 01.01.2011 року) платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 288.7 статті 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Так, у відповідності до пункту 286.2 статті 286 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI платники самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. А згідно пункту 287.3 статті 287 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI податкове зобов'язання щодо орендної плати, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується землекористувачами рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно зі статтею 15 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (який був чинний на момент виникнення податкових зобов’язань та підлягає застосуванню до зобов’язань, що виникли до 01.01.2011 року) землекористувачі сплачують орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права користування земельною ділянкою. У разі припинення права користування земельною ділянкою орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році. Зазначені приписи закріплені у пункті 287.1 статті 287Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.
Статтею 17 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (який був чинний на момент виникнення податкових зобов’язань та підлягає застосуванню до зобов’язань, що виникли до 01.01.2011 року) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Зазначене положення закріплене у пункті 287.3 статті 287 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI. Відповідно до статті 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI річна орендна плата для земель сільськогосподарського призначення не може бути меншою за розмір земельного податку, а для інших категорій земель – трикратного розміру такого податку. Крім того, орендна плата не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як вбачається з договору оренди землі від 23.05.2006 року, відповідачу передано в оренду земельну ділянку загальною площею 2,4473 га, нормативна грошова оцінка якої становить 1067641,00 грн.
Перевіркою повноти визначення орендної плати за землю за період з 01.01.2010 року по 31.03.2012 року податковим органом встановлено її заниження в сумі 97492,79 грн., з яких 40173,81 грн. – за 2010 рік, 40173,81 грн. – за 2011 рік, 14145,17 грн. – за січень - березень 2012 року.
Відповідно до пункту 123.1. статті 123 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання.
Таким чином, податковим органом застосовано штрафні санкції у розмірі 25 відсотків, зокрема, у сумі 10043,45 грн. за визначене податковим органом податкове зобов’язання за 2010 рік у сумі 40173,81 грн., 10043,45 грн. за визначене податковим органом податкове зобов’язання за 2011 рік у сумі 40173,81 грн., 4286,30 грн. за визначене податковим органом податкове зобов’язання за січень - березень 2012 року у сумі 14145,17 грн. Загальна сума штрафу складає 24373,20 грн. (10043,45 грн. + 10043,45 грн. + 4286,30 грн. = 24373,20 грн.).
У порядку, визначеному статтею 58 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, податковий орган надіслав відповідачу податкове повідомлення-рішення від 13.06.2012 року №00000112300, винесене на підставі акта від 29.05.2012 року №178/22-00906841 про результати документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства в частині плати за землю за період з 01.01.2010 року по 31.03.2012 року.
Відповідно до підпункту 129.1.1. пункту 129.1 статті 129 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно пункту 129.4. статті 129 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пунктом 129.5. статті 129 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Таким чином, в залежності від кількості календарних днів заниження податкового зобов’язання податковим органом нараховано пеню у сумі 7009,63 грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 13.06.2012 року №00000112300 відповідач оскаржив його в судовому порядку.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.01.2013 року у справі №2а/1770/5012/2012 позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 13.06.2012 року №10000112300, згідно з яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем "Орендна плата за землю юридичних осіб" у сумі 121865,99 грн., з яких 97492,79 грн. – за основним платежем, 24373,20 грн. – за штрафними (фінансовими) санкціями.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2013 року у справі №2а/1770/5012/2012, яка набрала законної сили з 13.03.2013 року, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22.01.2013 року скасовано, відмовлено Приватному акціонерному товариству "Острозький міжрайагропостач" у задоволенні позову до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №10000112300 від 13.06.2012 року про нарахування грошового зобов’язання з орендної плати. Постанова Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2013 року у справі №2а/1770/5012/2012 набрала законної сили з моменту проголошення – 13.03.2013 року.
Таким чином, правомірність податкового повідомлення-рішення від 13.06.2012 року №10000112300 визнана Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду, що набрала законної сили.
Згідно частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Острозький міжрайагропостач" до місцевого бюджету Оженинської сільської ради (код ЄДРПОУ 38043501) податкову заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 128875,42 грн. (сто двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят п’ять гривень 42 коп.), яку перерахувати в ГУДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, на р/р 33219812700287, код платежу 13050200.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кравчук Т.О.