Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2013 р. Справа №805/483/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: Буряк І.В.
при секретарі: Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Бабича О.В. (дов.)
Лапенко Н.Ф. (дов.)
Свіріденко В.М. (дов.)
Берковича В.В. (дов.)
відповідача: Помогаєва А.В. (дов.)
третьої особи-1: Нудьга І.Г. (дов.)
третьої особи-2: Горового В.О. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державного закладу «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк
Державного підприємства «Донецька залізниця»
до Державної фінансової інспекції в Донецькій області
третя особа-1 Товариство з додатковою відповідальністю страхова Компанія
«Нафтогазстрах»
третя особа-2 Державне підприємство «Донецька залізниця»
про визнання протиправною вимогу №05-05.1-10-14/15117
ВСТАНОВИВ:
Державний заклад «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк Державного підприємства «Донецька залізниця» (надалі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Донецькій області (надалі - відповідач, ДФІ в Донецькій області), треті особи: Товариство з додатковою відповідальністю страхова Компанія «Нафтогазстрах», Державне підприємство «Донецька залізниця» про визнання протиправною вимогу №05-05.1-10-14/15117.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на безпідставність та необґрунтованість висновків акту ревізії від 20.11.2012р. №05.1-16/9, на підставі якого була прийнята спірна вимога від 25.12.2012р. №05-05.1-10-14/15117, яка винесена без урахування фактичних обставин справи та в порушення приписів діючого законодавства.
У судовому засіданні від 17.04.2013р. представники позивача позов підтримали та просили суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Відповідач надав до суду письмові заперечення, за змістом яких проти позовних вимог позивача заперечує, обґрунтовую свою позицію тим, що спірна вимога була складена з додержанням вимог діючого законодавства.
Представники відповідача у судовому засіданні від 17.04.2013р. проти задоволення позовної заяви заперечували.
Третя особа-1 та третя особа-2 надали до суду письмові пояснення, відповідно до яких позовні вимоги підтримують та просять суд скасувати вимогу від 25.12.2012р. №05-05.1-10-14/15117.
У судовому засіданні від 17.04.2013р. представники третьої особи-1 та третьої особи-2 позов підтримали та просили суд задовольнити його в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи-1 та третьої особи-2, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Державний заклад «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк Державного підприємства «Донецька залізниця» зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 01112161, місцезнаходження: 83114, м.Донецьк, вул.Університетська, буд.60).
Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до п.46 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006р. №550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного закладу «Дорожньої клінічної лікарні станції Донецьк» Державного підприємства «Донецька залізниця» за період з 2009-2011 роки та завершений звітний період 2012 року, по закінченню якої було складено акт ревізії від 20.11.2012р. №05.1-16/9.
За наслідками адміністративного оскарження висновки акту ревізії від 20.11.2012р. залишено без змін.
На підставі вказаного акту ревізії позивачу була направлена вимога про усунення порушень від 25.12.2012р. №05-05.1-10-14/15117, відповідно до якої з метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п.4.3 «Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011р. №1236, Державна фінансова інспекція в Донецькій області вимагає:
1. Розглянути матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання про застосування заходів дисциплінарного впливу до винних в порушеннях осіб, у тому числі їх звільнення з займаних посад;
2. Ревізією встановлено понаднормове списання палива на роботи автомобільного транспорту внаслідок невірного застосування підвищую чого коефіцієнту в міських умовах при експлуатації транспортних засобів за межами населених пунктів на дорогах загального користування на суму 6,15 тис.грн. У зв'язку з чим:
- здійснити відшкодування порушень шляхом внесення до складу лікарні зазначених ТМЦ;
- в іншому випадку, у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130-136 КЗпПУ, відшкодувати шкоду за рахунок винних осіб;
3. Понаднормове списання продуктів харчування внаслідок завищення чисельності хворих (відсутність в порціонній вимозі та роздаточній відомості хворих категорії «бюджет») на суму 13,11 тис.грн. У зв'язку з чим:
- здійснити відшкодування порушень шляхом внесення до складу лікарні зазначених ТМЦ;
- в іншому випадку, у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130-136 КЗпПУ, відшкодувати шкоду за рахунок винних осіб;
4. ДП «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк» проведено списання матеріальних ресурсів (зуботехнічних матеріалів) без оформлення належним чином первинних документів (нарядами на виготовлення протезів) на суму 5,75 тис.грн. У зв'язку з чим:
- здійснити відшкодування порушень шляхом внесення до складу лікарні зазначених ТМЦ;
- в іншому випадку, у порядку та розмірах, встановлених ст..ст.130-136 КЗпПУ, відшкодувати шкоду за рахунок винних осіб;
5. Отримання доходів, які підлягають перерахуванню до державного бюджету, внаслідок надходження на рахунок та відображення у складі спеціального фонду кошторису лікарні коштів від страхових організацій як плата за послуги, що надаються бюджетною установою громадянам (витрати на лікарські препарати лікарні, видатки на харчування, інші потреби фінансування яких передбачене з державного бюджету) на суму 6 608,70 тис.грн. У зв'язку з чим:
- в подальшому здійснювати перерахування зазначених коштів до державного бюджету;
6. Зайве отримання бюджетних коштів за КЕКВ 1120 в 2011-2012 роках внаслідок включення до розрахунку потреби на проведення видатків, пов'язаних з нарахуванням коштів єдиного соціального внеску на фонд оплати праці працюючих інвалідів у розмірі 36,3 % замість 8,41% на суму 335,98 тис.грн. У зв'язку з чим:
- здійснювати розрахунок в обґрунтованості потреби установи в бюджетних коштах відповідно до вимог діючого законодавства та виходячи з фактичної наявності у лікарні працівників, які мають статус інваліда;
7. Списано благодійних внесків (лікарських засобів) з порушеннями установленого порядку на суму 53,63 тис.грн. У зв'язку з чим:
- надходження та розподіл лікарських засобів, отриманих як благодійна допомога, проводити відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998р. №1295 «Про затвердження Порядку розподілу товарів, отриманих як благодійна допомога, та контролю за цільовим розподілом благодійної допомоги у вигляді наданих послуг або виконаних робіт» від 22.10.1999р. №1192;
- бухгалтерський облік лікарських засобів, отриманих як благонадійна допомога, вести відповідно до Інструкції «Про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ», затвердженої наказом Державного казначейства України від 10.07.20000 №61;
8. Закупівлю товарів, робіт та послуг здійснювати у відповідності до вимог діючого законодавства «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти»;
9. Бухгалтерський облік на підприємстві вести згідно діючого законодавства.
Щодо встановленого ревізією понаднормового списання палива на роботи автомобільного транспорту внаслідок невірного застосування підвищуючого коефіцієнту в міських умовах при експлуатації транспортних засобів за межами населених пунктів на дорогах загального користування на суму 6,15 тис.грн., судом встановлено наступне.
Суцільною ревізією дотримання законодавства при списанні паливно-мастильних матеріалів за період з 01.01.2009р. по 30.06.2012р. встановлено, що при роботі автомобільного транспорту ДКЛ на ст.Донецьк за межами населених пунктів на дорогах загального користування, у тому числі на дорогах, що проходять через населені пункти та позначені знаком 5.47 Правил дорожнього руху, із максимально дозволеною швидкістю відповідно до дорожніх знаків та Правил дорожнього руху, що не перевищує 90 км/год., застосовується підпищуючий коефіцієнт в умовах роботи автомобільного транспорту в населених пунктах з населенням від 0,5 до 1,0 млн.чол. + 10%.
Для встановлення розміру перевитраченого палива зроблений розрахунок відповідно до зазначених у подорожніх листах відміток про маршрути автотранспорту. У зв'язку з тим, що в деяких подорожніх листах не було зазначено про здійснений кілометраж автотранспорту в умовах міста, а тільки вказані місто з якого здійснювалося вибуття транспортного засобу та місто його прибуття і неможливістю на даний час визначити маршрут слідування транспорту, до розрахунку приймалася відстань між населеними пунктами згідно карти автомобільних доріг України.
Враховуючи вищевикладене, в порушення п.3.2.1 Наказу Мінтрансу України від 10.02.1998р. №43 «Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті», п.1 ст.3, п.1, п.5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2, п.2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, лікарнею здійснено понаднормове списання по обліку палива на роботу автомобільного транспорту у кількості 809,91 літрів на загальну суму 6 148,28 грн., в т.ч. за 2009 рік - 177,43 л на суму 942,01 грн., 2010р. - 189,4 л на суму 1 247,60 грн., 2011р. - 277,26 л на суму 2 344,89 грн., 1 півріччя 2012р. - 165,82 л на суму 1 613,78 грн.
В бухгалтерському обліку списання палива відображено наступними бухгалтерськими проводками: Дебет рахунку 811 «Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги», 812 «Видатки зі іншими джерелами власних надходжень», 813 «Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду»; Кредит рахунку 235 «Паливо, горючі і мастильні матеріали» за КЕКВ 1131 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар, у тому числі м'який інвентар та обмундирування».
Дане порушення призвело до нанесення матеріальної шкоди лікарні на загальну суму 6 148,28 грн.
Із акту ревізії вбачається, що порушення допущено з вини заступника головного лікаря з технічних питань ОСОБА_8, яка є відповідальною особою згідно посадової інструкції.
Щодо застосування підвищеного коефіцієнту ОСОБА_8 пояснила наступне: «З урахуванням незадовільного стану існуючих міжміських автодоріг, технічного стану фізично застарілого санітарного транспортного засобу, наказу головного лікаря №274/п від 30.04.2009р. про обмеження швидкості до 60 км/год. у зв'язку з транспортуванням хворих та медичних працівників - затверджена норма з підвищуючим коефіцієнтом +10%. Підвищуючий коефіцієнт +10% також застосовується при поїздках по місту замість +15%, згідно наказу №36 від 24.01.2012р.».
Норми витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті затверджені Наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1998р. №43.
Згідно зазначених Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті при розрахунку підвищуючого коефіцієнту враховуються такі показники, як стан дорожнього покриття, терміни експлуатації автомобіля, погодні умови тощо.
Відповідно до п.3.5.8 вказаних Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті конкретні величини коефіцієнтів у регламентованих межах та терміни їх дії встановлюються безпосередньо керівниками підприємств і затверджуються наказом (розпорядженням) по підприємству.
Позивач зазначає, що лікарня при витрачанні палива для роботи фізично застарілого наявного санітарного транспорту керувалася вимогами наказу Мінтрансу України від 10.02.1998р. №43 і враховувала специфіку роботи лікувального закладу (транспортування хворих та медичних працівників) та існуючий незадовільний стан дорожнього покриття. На виконання вимог наказу начальника ДП «Донецька залізниця» від 22.04.2009р. №221/Н, з метою попередження дорожньо-транспортних пригод, в лікарні був виданий наказ від 30.04.2009р. №274/п про обмеження швидкості при роботі в населених пунктах та за їх межами до 60 км/год., тому застосовувався підвищуючий коефіцієнт +10% до базової лінійної норми в роботі за межами міста.
Крім того, наказ №43 передбачає великий перелік підвищуючих коефіцієнтів базових лінійних норм витрат палива, які лікарня не застосовує, а саме: на запуск автомобілів та прогрів двигуна в холодну пору року, на обігрів салону автомобіля, скла, у випадках простоїв автомобілів в холодну та зимову пору року з працюючим двигуном при очікуванні медичного персоналу, хворих, інвалідів, особливо для медичних автомобілів, а також при вимушених тривалих простоях автомобіля в транспортних заторах.
Наказом Державної фінансової інспекції України від 14.12.2011р. №90 «Про затвердження Методичних рекомендацій» у пункті 11.11.3 вказано на необхідність використання наказу №43 від 10.02.1998р. в частині норм для списання палива. Крім того зазначено, що підставою для списання використаних легковим автотранспортом паливо-мастильних матеріалів є подорожній лист установленої форми.
Суд зазначає, що за текстом акту ревізії не встановлено будь-яких порушень щодо правильності обліку подорожніх листів.
Тобто, підвищуючий коефіцієнт +10%, застосований на підставі наказу начальника ДП «Донецька залізниця» від 22.04.2009р. №221/Н.
Судом на адресу Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» було направлено судовий запит від 20.02.2013р., відповідно до якого просив надати інформацію про стан доріг міжміського призначення та строки їх ремонту 2009-2013 роки включно.
На судовий запит було отримано відповідь №01-24/150 від 06.03.2013р., відповідно до якого ДП «Донецький облавтодор» зазначило наступне.
ДП «Донецький облавтодор» докладає всіх зусиль для виконання невідкладних заходів для збереження автомобільних доріг загального користування у стані, що забезпечує безпеку дорожнього руху, незважаючи на те, що техніко-експлуатаційні показники практично всіх автомобільних доріг не відповідають встановленим нормативам. Основними видами пошкодження покриття проїзної частини є руйнування дорожнього одягу у вигляді ямковості, напливів, колійності, лущення покриття, сітки тріщин. За 2009-2011р. руйнування дорожнього покриття становило 60-75% від загальної протяжності автомобільних доріг загального користування області.
Так, за період з 2009р. по 2012р. було проведено середній ремонт ділянок доріг загальною довжиною 84,25 км, в тому числі: 76,85 км на ділянках доріг державного значення, 7,4 км на ділянках територіальних доріг (які з 01.01.2013р. також відносяться до доріг державного значення), що загалом становить 1,04% від загальної протяжності обслуговуємих автомобільних доріг.
На інших ділянках доріг, що обслуговує ДП «Донецький облавтодор» (загалом 8 086 км доріг) постійно виконуються поточні роботи з експлуатаційного утримання автодоріг, згідно ДСТУ 3587-97, з ліквідації аварійної ямковості (вибоїни глибші за 4 см_, заміна та відновлення пошкоджених дорожніх знаків, ремонт та заміна пошкодженого бар'єрного огородження, прибирання сміття, видалення порості та сухих дерев у смузі відводу автодоріг.
В теперішній час ямковістю уражено 4 863 км автомобільних доріг загального користування Донецької області, що становить понад 60% від загальної протяжності доріг.
Тобто, враховуючи вищенаведене, суд робить висновок, що позивачем правомірно застосовується підвищений коефіцієнт +10%, визначений на підставі наказу начальника ДП «Донецька залізниця» від 22.04.2009р. №221/Н.
Щодо встановленого ревізією понаднормового списання продуктів харчування внаслідок завищення чисельності хворих (відсутність в порціонній вимозі та роздаточній відомості хворих категорії «бюджет») на суму 13,11 тис.грн., судом встановлено наступне.
Співставленням фактичної чисельності порційних вимог відділень на відповідність зведеним даним роздаточної відомості та меню-розкладок встановлено, що медичним закладом безпідставно збільшено кількість хворих, які отримують харчування за рахунок загального фонду бюджету (незастраховані залізничники) через включення до роздаточної відомості хворих за категорією «бюджет» разрахованої як різниця між застрахованими та рахующихся у відділеннях хворими, які не включено старшими медичними сестрами відділень до порціонних вимог.
Ревізією правильності та обґрунтованості списання продуктів харчування по меню-розкладці і відповідність даних меню з даними роздаточної відомості та меморіального ордеру №12 «Зведення накопичувальних відомостей про витрачання продуктів харчування» ф.№411 встановлено, що протягом 2011 року за відсутності в порційній вимозі та роздаточної відомості хворих категорії «бюджет», здійснено видатки за рахунок коштів загального фонду державного бюджету за КЕКВ 1133 «Продукти харчування» на загальну суму 13 111,29 грн., чим порушено п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерській облік і фінансову звітність в Україні».
Безпідставне списання продуктів харчування на загальну суму 13 105,57 грн. проведено по касовим видаткам та фактичним видаткам установи та відображено в бухгалтерському обліку в м/о№12 «Зведення накопичувальних відомостей про витрачання продуктів харчування» по КПКВ 3104040, КФК 0731 «Стаціонарне медичне обслуговування працівників та пасажирів залізничного транспорту» за відповідні звітні періоди Дт 801 «Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи» Кт 232 «Продукти харчування» за КЕКВ 1133 «Продукти харчування».
Відповідач стверджує, що дане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) державного бюджету на загальну суму 13 111,29 грн.
Як вбачається із пояснень позивача, згідно наказу Міністерства фінансів України та Міністерства інфраструктури України затверджено паспорт бюджетних програм для Міністерства інфраструктури за КПКВ 3104040 «Медичне обслуговування працівників та пасажирів залізничного транспорту». Згідно затвердженого паспорту лікарні доводиться кошторис, якій значно менше від потреби. Так в розрахунках до проекту кошторису на 2011 рік потреба по КЕКВ 1133 складає 1 103 500,00 грн., а фактично затверджено видатки у сумі 39 100,00 грн., що становить 3,6%. Виділені кошти направляються на харчування всіх хворих, що знаходяться на стаціонарному лікуванні та мають право на харчування за рахунок видатків загального фонду кошторису у межах наданого фінансування.
В межах виділених асигнувань закуповується недостатня кількість продуктів харчування обмеженого асортименту, а саме: крупа, сіль, цукор та чай. Цього мінімального набору продуктів вистачає на декілька днів на місяць для лікувального харчування. В приведеному розрахунку «зайвих витрат», що наданий головним державним фінансовим інспектором, вибрані ті дні коли на залишку в коморі харчоблоку були присутні тільки сіль, цукор та незначна кількість круп, з яких не можливо було виконати мінімальний раціон харчування. Ці залишки довелось використовувати як додавання до раціону харчування застрахованих хворих, які також відносяться до категорії бюджет.
У відповідності до частин 1 та 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зазначає, що відповідачем в судовому засіданні не доведено правильність розрахунку матеріальної шкоди (збитків) державного бюджету на загальну суму 13 111,29 грн., не надана методика здійснення вказаного розрахунку.
Тобто, висновки відповідача, щодо встановленого порушення не обґрунтовані.
Щодо встановленого ревізією порушення, відповідно до якого ДП «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк» проведено списання матеріальних ресурсів (зуботехнічних матеріалів) без оформлення належним чином первинних документів (нарядами на виготовлення протезів) на суму 5,75 тис.грн., суд дійшов наступних висновків.
Вибірковою ревізією за період січень-грудень 2009 року, січень-грудень 2010р. правильності списання зуботехнічних матеріалів, проведеною шляхом зіставляння даних звітів зубних техніків (виписаними нарядами на виготовлення зубних протезів) з даними меморіального ордеру 13-1 «Накопичувальна відомість витрачання матеріалів» ДЗ ДКЛ встановлено, що у бухгалтерському обліку зайво списано матеріальних ресурсів на загальну суму 5 745,36 грн., у тому числі 2009 рік - 2 599,99 грн., 2010 рік - 3 145,37 грн., які не підтверджені нарядами на виготовлення зубних протезів, яким порушено п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні».
Порушення встановлено дослідженням нарядів на виготовлення зубних протезів, прибуткових касових ордерів, відомостей на списання медикаментів.
Внаслідок встановлених порушень завдано матеріальної шкоди (збитків) лікарні на загальну суму 5 745,36 грн.
Порушення відображено у меморіальному ордері 13-1 «Накопичувальна відомість витрачання матеріалів» за кредитом рахунку 233 «Медикаменти і перев'язувальні засоби», дебетом - 811 «Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги» за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перев'язувальні матеріли».
Відповідно до пояснень головного бухгалтера ОСОБА_3, різниця виникла за рахунок списання матеріалів у бухгалтерському обліку лікарні за методом середньозваженої собівартості, до розрахунку ревізором прийняті до обліку не всі заказ-наряди, а також не враховані перехідні наряди. Також заказ-наряди на виконання зубопротезних робіт розцінюються згідно діючих прейскурантів. Прейскурант складається з вартості робіт та вартості матеріалів. При розрахунку вартості робіт нараховується рентабельність в розмірі 30%, якою покриваються всі непередбачені витрати, які не можливо порахувати заздалегідь. За 2010 рік витратна частина не перевищує доходну. А саме надійшло доходів за 2010 рік 227 807,62 грн., а фактичні видатки 223 073,09 грн. Таким чином, з огляду на зазначене не було зайвого списання матеріалів.
Позивач зазначає, що в лікарні є затверджений прейскурант цін на виконання робіт по зубопротезуванню, в якому враховані всі затрати пов'язані з даним видом робіт з урахуванням рентабельності до 30% та урахуванням вартості матеріалів які можливо порахувати. Заказ-наряди на виконання зубопротезних робіт розцінюються згідно діючих прейскурантів. При розрахунку вартості робіт нараховується рентабельність в розмірі до 30% якою перекриваються всі непередбачені витрати, які не можливо порахувати заздалегідь. Медикаменти по зубопротезному відділенню списуються згідно «Інструкції по обліку медикаментів, перев'язувальних засобів та виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах, що знаходяться на державному бюджеті СРСР» №747 від 02.06.1987р. Також облік та списання матеріальних цінностей в лікарні проводиться згідно абз.2 п.44 Наказу Держказначейства України від 08.12.2000р. №125 «Про затвердження Інструкції з обліку запасів бюджетних установ», а саме за методом середньозваженої собівартості.
За 2010 рік витратна частина не перевищує доходну. А саме надійшло доходів на 2010 рік 227 807,62 грн., а фактичні видатки 223 073,09 грн.
Суд погоджується з твердженнями позивача та вважає за потрібне зазначити, що методика обліку списання матеріалів при проведенні зубопротезних робіт законодавством не затверджена.
Таким чином, висновки відповідача в частині встановлення порушення, відповідно до якого ДП «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк» проведено списання матеріальних ресурсів (зуботехнічних матеріалів) без оформлення належним чином первинних документів (нарядами на виготовлення протезів) на суму 5,75 тис.грн. нормативно не обґрунтовані.
Щодо встановлено ревізією отримання доходів, які підлягають перерахуванню до державного бюджету, внаслідок надходження на рахунок та відображення у складі спеціального фонду кошторису лікарні коштів від страхових організацій як плата за послуги, що надаються бюджетною установою громадянам (витрати на лікарські препарати лікарні, видатки на харчування, інші потреби фінансування яких передбачене з державного бюджету) на суму 6 608,70 тис.грн., суд зазначає наступне.
В ході ревізії на підставі направлення на проведення зустрічної звірки від 24.10.2012р. №3094, виданого Державною фінансовою інспекцією в м.Києві, головним державним аудитором ДФІ в м.Києві Кісіль Н.Ф. проведено звірку в ТДВ «Страхова компанія «Нафтогазстрах» на предмет дотримання законодавства щодо документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з Державним закладам «Донецька клінічна лікарня станції Донецьк» Державного підприємства «Донецька залізниця» за період з 01.01.2009р. по 31.10.2012р.
До зустрічної звірки надано договір про надання медичної допомоги застрахованим особам укладений з державним закладом «Дорожня клінічна лікарня ст.Донецьк ДП «Донецька залізниця» (надалі - Медичний заклад) від 15.03.2011р. №ДЗ/01. За цим договором Медичний заклад за фактично надану медичну допомогу в обсягах Програм добровільного медичного страхування (надалі - Програми).
Відповідно до умов договору Медичний заклад зобов'язаний за період стаціонарного лікування забезпечити застраховану особу згідно Програм добровільного медичного страхування медикаментами у межах страхових сум за окремим випадком госпіталізації, продуктами харчування не більше страхової суми за 1 ліжко-день. Надавати Страховику заявки на отримання медикаментів згідно встановленого графіку поставок і у відповідності до фактичної потреби в них на наступний період.
У відповідності до умов договору Медичний заклад до 10 числа місяця, наступного за звітним (за виключенням вихідних та святкових днів) зобов'язаний надсилати Страховику наступні документи: акт про надану медичну допомогу по закінченим страховим випадкам за Порядком - 2 екз., акт звірки взаєморозрахунків - 2 екз., протокол лікування Застрахованої особи, заява Застрахованих осіб на виплату страхового відшкодування медичному закладові за страховими випадками, що сталися.
Страховик зобов'язаний відшкодувати Медичному закладу суму страхового відшкодування, згідно Порядку, яка складається з вартості видатків, що виникли внаслідок перебування хворого на ліжку, вартості фактично наданих медикаментів, вартості фактично наданих продуктів харчування.
За договором добровільного медичного страхування вигодонабувачем є застрахована особа.
Умовами договору страхування передбачена можливість звернення страхувальника при настанні страхового випадку за наданням медичної допомоги до медичних закладів, що зазначені у додатку до договору (перелік медичних закладів, з якими страховик уклав договори про надання медичної допомоги застрахованим особам), у цьому випадку Страховик здійснює страхову виплату шляхом оплати медичному закладу наданих застрахованому медичних послуг у межах страхової суми та відповідно до встановлених Програмою лімітів відповідальності Страховика за окремим страховим випадком на підставі наданого медичним закладом Звіту про закінчені страхові випадки. Підтвердженням згоди страхувальника (вигодо набувача) на здійснення вищезазначених розрахунків є Листок - заява на виплату страхового відшкодування.
Із акту ревізії вбачається, що до перевірки був наданий договір про надання медичної допомоги застрахованим особам від 01.06.2008р. №ДЗ/01, укладений між позивачем (надалі - медичний заклад) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА АСИСТУЮЧА КОМПАНІЯ» (надалі - Асистуюча компанія).
Відповідно до п.1.1 вказаного договору предметом договору є організація, забезпечення та надання Застрахованим за Програмами добровільного медичного страхування особам кваліфікованої лікувально-діагностичної допомоги в поліклінічних та/або стаціонарних відділеннях медичного закладу в обсягах Програм добровільного медичного страхування.
Зобов'язання по даному договору між сторонами виникають виключно відносно надання медичної допомоги застрахованим у Товаристві з додатковою відповідальністю Страхова компанія «НАФТОГАЗСТРАХ» особам і відповідно до визначених програми страхування умов.
Програма добровільного медичного страхування передбачає фінансування організації, надання та оплату, у межах лімітів відповідальності Страхової компанії, наданих застрахованій особі лікарських засобів та виробів медичного призначення (надалі - медикаменти), продуктів харчування та інших потреб, згідно програм страхування.
Даний договір укладено на виконання укладеного Асистуючою компанією і з ТДВ Страхова компанія «Нафтогазстрах» договору Доручення №1/08 від 01.02.2008р.
Згідно умов договору медичний заклад зобов'язаний за період стаціонарного лікування у межах лімітів відповідальності Страхової компанії, передбачених програмами страхування по кожному окремому страховому випадку, забезпечити застраховану особу: медикаментами, продуктами харчування на суму не більше встановленого програмами страхування граничного ліміту за 1 ліжко-день; іншим необхідним для задоволення потреб, згідно програм страхування.
Асистуюча компанія зобов'язана відшкодувати Медичному закладу за рахунок отриманих від Страхової компанії коштів суму страхового відшкодування, яка складається з вартості видатків, що виникли внаслідок перебування хворого на ліжку; вартості фактично наданих медикаментів; вартості фактично наданих продуктів харчування.
Розрахунки між сторонами здійснюються шляхом перерахування коштів Асистуючою компанією на рахунок Медичного закладу.
Фінансування забезпечення Медичного закладу медикаментами та продуктами харчування шляхом постачання їх від постачальників медикаментів та продуктів, які мають відповідні дозволи на постачання медикаментів та продуктів та діють на підставі відповідних договорів, що укладені з Медичним закладом і Асистуючою компанією.
Крім того, до перевірки надана угода від 31.03.2011р. укладена між позивачем та Товариством з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Нафтогазстрах», та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська асистуючи компанія» про наступне:
1. угода спрямована на регламентацію цивільних правовідносин, що виникають з приводу передачі від Асистуючої компанії до Страхової компанії повноважень по врегулюванню страхових випадків;
2. на момент переходу повноважень по врегулюванню до Страхової компанії заборгованість Асистуючої компанії перед медичним закладом становить 117 570,58 грн., вартість невикористаних медикаментів 4 190,36 грн.;
3. за цією угодою медичний заклад відображає залишки, зазначені у п.2 цієї Угоди в Акті звірки взаєморозрахунків та в акті про надану медичну допомогу по закінченим страховим випадкам за Порядком за березень 2011 року перед Страховою компанією. Ця угода вважається укладеною і набирає чинності з моменту її підписання та скріплення печатками сторін.
Також, до перевірки надан договір про надання медичної допомоги Застрахованим особам від 15.03.2011р. №ДЗ/01, укладений між Товариством з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Нафтогазстрах» та позивачем, відповідно до якого Медичний заклад зобов'язується надавати медичну допомогу застрахованим особам, а страховик здійснювати страхові виплати (відшкодування) медичному закладу за фактично надану медичну допомогу в обсягах Програм добровільного медичного страхування.
Між позивачем та ТОВ «БаДМ» було укладено договір від 01.12.2011р. №13544. Вказаний договір є складовою частиною надання особам, застрахованим за програмою добровільного медичного страхування залізничників та Програмою добровільного медичного страхування пенсіонерів залізничників висококваліфікованої лікувальної допомоги в стаціонарних відділеннях медичного закладу у відповідності до договору №488 від 02.02.2007р, що укладений між страховою компанією та Асистуючою компанією та не створює для сторін прав та обов'язків поза межами дії договору.
Відповідно до вказаного договору ТОВ «БаДМ» зобов'язується забезпечити, а медичний заклад зобов'язується прийняти медикаменти поза межами бюджетного фінансування, що необхідні для надання медикаментозної допомоги застрахованим особам та у відповідності до узгодженою ТОВ «БаДМ» заявки про потребу Медичного закладу у медикаментах.
Медичний заклад зобов'язується надати медикаментозну допомогу застрахованим особам медикаментами, отриманими від ТОВ «БаДМ» у межах (об'ємі) граничної суми страхового відшкодування за період стаціонарного лікування з урахуванням видатків по виконанню інших обов'язків медичного закладу.
ТОВ «БаДМ» надає медичному закладу медикаменти у відповідності до узгодженої ТОВ «БаДМ» заявки. Вартість медикаментів, які отримує медичний заклад від ТОВ «БаДМ», є частиною страхового відшкодування застрахованій особі, а тому надаються їй за рахунок Страхової компанії.
Ревізією встановлено, що кошти отримані від страхової компанії відображаються за даними форми №4-1д «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги» по договорам страхування, тобто класифікуються до першої групи підгрупа 1 - плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю.
До ревізіє були надані акти про надану медичну допомогу по закінченим страховим випадкам за період з 01.01.2009р. по 30.06.2012р., в яких вказано інформацію про осіб, із зазначенням діагнозу та визначенням вартості їх лікування та утримання у медичному закладі по осібно.
Згідно даних бухгалтерського обліку (меморіальний ордер №14-1с «Накопичувальна відомість нарахувань доходів спеціального фонду бюджетної установи») пред'явлено до сплати страховим компаніям за період з 01.01.2009р. по 30.06.2012р. на загальну суму 6 593 418,21 грн., отримано оплати на загальну суму 6 608 696,40 грн.
Відповідач зазначає, що під час ревізії лікарнею не надані первинні документи, які підтверджують отримання доходів, як за платні послуги за медичне обслуговування. Доходи, отримані, як страхове відшкодування, згідно Програм добровільного медичного страхування не підтверджені, як компенсація платних послуг застрахованих осіб, що знаходилися на лікуванні.
Оскільки договори добровільного медичного страхування укладаються ТДВ «Страхова компанія «Нафтогазстрах» з фізичними особами, які в подальшому визначаються вигодо набувачами за договорами добровільного медичного страхування, лікарня не здійснює за свій рахунок оплату страхових внесків за застраховану особу.
Таким чином, внаслідок недотримання вимог ст.3 Бюджетного кодексу України , р.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», п.2 «Програми подання громадянам гарантованої державною безоплатної медичної допомоги», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2001р. №955 лікарнею було безпідставно отримано доходу, які підлягають перерахуванню до державного бюджету за період з 01.01.2009р. по 30.06.2012р. на суму 6 608 696,40 грн.
Порушення встановлено шляхом звіряння даних меморіальних ордерів, первинних банківських документів, Актів про надану медичну допомогу по закінченим страховим випадкам актів звірки взаєморозрахунків, умов укладених договорів, даних зустрічної звірки з вимогами чинного законодавства.
Статтею 13 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року № 2456 - VI передбачено, що бюджет складається із загального та спеціального фондів.
Складовими частинами загального фонду бюджету є всі доходи бюджету, крім тих, що призначені для зарахування до спеціального фонду бюджету, всі видатки бюджету, що здійснюються за рахунок надходжень загального фонду бюджету, кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету без визначення цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок надходжень загального фонду бюджету); фінансування загального фонду бюджету.
Складовими частинами спеціального фонду бюджету є доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування; видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ); кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету); фінансування спеціального фонду бюджету.
Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.
Зазначеною статтею передбачено, що власні надходження бюджетних установ першої групи являють собою надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством. До першої групи власних надходжень бюджетної установи відноситься плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю; надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) діяльності; плата за оренду майна бюджетних установ; надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна).
Частиною 4 пункту 4 статті 13 Бюджетного кодексу України передбачено, що власні надходження бюджетних установ першої групи використовуються (з урахуванням частини дев'ятої статті 51 цього Кодексу) на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю (за рахунок надходжень підгрупи 1 першої групи) та організацію основної діяльності бюджетних установ.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про страхування» медичне страхування (безперервне страхування здоров'я) є одним із видів добровільного страхування.
Добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком.
Статтею 16 Закону України «Про страхування» визначено, що договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору. Тобто, відповідно до цього договору страхову виплату у вигляді коштів та/або медичних препаратів має отримати страхувальник або особа, на користь якої укладено договір страхувальником.
Разом з тим, у Переліку платник послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138, послуги на медичне обслуговування за договорами із суб'єктами господарювання, страховими організаціями (в тому числі з Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України) передбачені як один з видів платних послуг (пункт 21).
Відповідно до глави 52 розділу II «Загальні положення про договір» Цивільного кодексу України, взаємовідносини між лікувальним закладом і страховиком регулюються договором, який укладається у письмовій формі та відповідає вимогам чинного законодавства України.
Згідно із статтею 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Однією з таких умов є визначення Порядку розрахунків за надані послуги та їх документування.
Водночас, з пояснень представників позивача та третьої особи-2 судом встановлено, що розрахунки між ними проводилися на підставі актів про фактичні витрати, що виникли внаслідок перебування хворих на ліжку, фактично наданих медикаментів та продуктів харчування в обсягах зазначених у Програмах добровільного медичного страхування, як і передбачено укладеним між ними договором, а не за лікування хворих.
У пункті 1.7 Правил добровільного медичного страхування (безперервного страхування) здоров'я №05, які зареєстровані Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України 17.01.2008р. за №0380048 зазначено, що страховик оплачує вартість медичних послуг певного переліку і якості в межах обраної Страхувальником Програми медичного страхування (додаток 1), наданих Застрахованій особі в медичних закладах. Медична допомога (медичні послуги) надаються медичними закладами, з якими Страховик уклав договори щодо обслуговування Застрахованих осіб, або за допомогою асистуючої (сервісної) компанії, яка має договірні відносини зі Страховиком щодо організації надання медичної допомоги (медичних послуг) Застрахованій особі при настанні страхового випадку.
Згідно до р.10 наведених Правил за умови визнання факту настання страхового випадку, Страховик здійснює страхову виплату, шляхом оплати вартості наданих Застрахованій особі медичних послуг, в межах страхової суми за обраною Програмою медичного страхування та з урахуванням встановлених лімітів відповідальності Страховика, якщо оплату вартості медичних послуг здійснюється безпосередньо осистуючій (сервісній) компанії або медичному закладу, з якими Страховик уклав договір щодо обслуговування Застрахованих осіб, порядок і строки здійснення розрахунків, а також перелік документів, необхідних для здійснення страхової виплати, визначається відповідним договором.
Тобто, відповідно до умов укладених договорів про надання медичної допомоги застрахованим особам страхову виплату у вигляді коштів та/або медичних препаратів має отримати страхувальник або особа, на користь якої укладено договір страхувальником.
З аналізу наведених нормативно-правових актів, суд приходить до висновку, що отримання позивачем коштів від страхової організації за укладеними договорами, згідно яких відшкодовувалися фактично понесені видатки медичної установи, що виникли внаслідок перебування хворих на ліжку, фактично наданих медикаментів та продуктів харчування, є правомірним та таким, що цілком узгоджується із вище наведеними приписами статті 13 Бюджетного кодексу України та пункту 21 Переліку платник послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138.
Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що висновки відповідача щодо отримання доходів, які підлягають перерахуванню до державного бюджету, внаслідок надходження на рахунок та відображення у складі спеціального фонду кошторису лікарні коштів від страхових організацій як плата за послуги, що надаються бюджетною установою громадянам (витрати на лікарські препарати лікарні, видатки на харчування, інші потреби фінансування яких передбачене з державного бюджету) на суму 6 608,70 тис.грн. не обґрунтовані та не відповідають фактичним обставинам справи.
Щодо зайвого отримання бюджетних коштів за КЕКВ 1120 в 2011-2012 роках внаслідок включення до розрахунку потреби на проведення видатків, пов'язаних з нарахуванням коштів єдиного соціального внеску на фонд оплати праці працюючих інвалідів у розмірі 36,3 % замість 8,41% на суму 335,98 тис.грн., суд дійшов наступних висновків.
Проведеною ревізією з питання обґрунтованості потреби установи в бюджетних коштах загального фонду бюджету на здійснення видатків за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» на 2009-2011рр. та 1 півріччя 2012р. встановлено, що у затвердженому кошторисі лікарні завищена потреба в бюджетних асигнуваннях на 2011-2012 роки на загальну суму 335 983, 0 грн., у тому числі 2011 рік - 153 223,00 грн., 2012 рік - 182 760,00 грн., які використані на поточні розрахунки з фондами, чим порушено п.6 ст.7 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001р. №2542-ІІІ та від 08.07.2010р. №2456-VІ та п.5, п.20, п.22, п.29 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. №228.
Розрахунок потреби в асигнуваннях на проведення видатків, пов'язаних з нарахуванням та перерахуванням коштів єдиного соціального внеску на фонд оплати праці фактично працюючого в уставної громадянина, який має статус інваліда, проводився виходячи зі ставки цього внеску 36,3%, тоді як для працівників, які є інвалідами, повинна застосовуватися окрема ставка єдиного соціального внеску в частині нарахувань на заробітну плату інвалідів у розмірі 8,41%.
Кошторис лікарні на 2011р. та на 2012р. підписано головним лікарем ОСОБА_10 та головним бухгалтером ОСОБА_3. Потребу в бюджетних коштах за загальним фондом розраховує заступник головного бухгалтера ОСОБА_12
Відповідач стверджує, що порушення допущено з вини ОСОБА_12, яка пояснила, що при розрахунку потреби видатків по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» до кошторису загального фонду державного бюджету ураховується нарахування заробітної плати працюючим інвалідам; нарахування лікарняних листів підприємства; нарахування на листи тимчасової непрацездатності фонду соціального страхування. Нарахування заробітної плати інвалідів (КЕКВ 1110) та нарахування лікарняних листів по підприємству призводять до економії по КЕКВ 1120 через нарахування на заробітну плату інвалідів (КЕКВ 1120) у 2009-2010р. за ставкою 7,2%, у 2011р. за ставкою 8,41%, а на лікарняні підприємства за ставкою 33,2%. При нарахуванні на лікарняні по ФСС лікарня повинна взяти додаткові зобов'язання за ставкою 33,2% через відшкодування фондом тільки суми допомоги по тимчасової непрацездатності. За необхідності перерозподілу коштів проводиться аналіз прогнозу потреби по КЕКВ 1120 за рік, який надається додатково до організації вищого рівня для коригування кошторису.
Порушення встановлено шляхом звіряння розрахунків до кошторису із особовими справами працюючих інвалідів та даних Звітів до обов'язкових державних соціальних фондів, кошториси, форма №2д «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду».
Згідно п.5 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. №228» (надалі Порядок) та п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001р. №2542 в лікарні всі кошториси затверджені Начальником Головного управління медичних закладів Укрзалізниці: в 2011р. - Р.М.Мельником, а у 2012р. - І.С.Ткачуком, згідно Паспортів бюджетної програми - на 2011р. №1/103 від 14.02.2011р., підписаного Першим заступником Міністра інфраструктури України К.Єфименко та Міністром фінансів України Ф.Ярошенко та на 2012р. №109/207 від 17.02.2012р., підписаного Віце-прем'єр міністром України - Міністром інфраструктури України Б.Колесніковим та Міністром фінансів України Б.Хорошковським.
Витрачання бюджетних коштів лікарнею проводиться на цілі та в межах установлених затвердженими кошторисами та планами асигнувань; нецільового використання бюджетних коштів в лікарні ревізією не встановлено.
Згідно п.20, п.22 Порядку та п.6 ст.7 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001р. №2542, лікарнею складаються обґрунтовані проекти кошторисів на кожний рік, а асигнування, які виділені бюджетом, значно менші. Так, сума проекту кошторису на 2011 рік складає у сумі 27 663 771,00 грн., а виділені асигнування по загальному фонду бюджету на 2011 рік складають у сумі 15 678 500,00 грн., що становить 57% від потреби. За 2012 рік сума проекту складає - 31 223 788,00 грн., а виділені асигнування складають 19 191 300,00 грн., що ставить 61,5% від потреби. В розрахунках при складанні проекту кошторису по КЕКВ 1120 заступником головного бухгалтера ОСОБА_12 враховано зменшення видатків при нарахуванні на заробітну плату інвалідів - ставка складає 8,41% при нарахуванні на лікарняні листи підприємства - 33,2% та при нарахуванні на лікарняні листи за рахунок ФСС - 33,2%. До розрахунків проектів кошторисів наводяться фактичні данні за попередній рік.
Позивач посилається на те, що на початок року неможливо точно порахувати скільки буде лікарняних листів протягом року та скільки буде працювати інвалідів, тому неможливо порівнювати розрахунки проекту кошторису, які зроблені в травні-червні попереднього року з кількістю особових справ працюючих інвалідів в поточному році.
Також, позивач звертає увагу на те, що в обов'язковому порядку складає списки всіх працюючих з нарахуванням коштів єдиного соціального внеску на фонд оплати праці в розмірі 36,3% та 8,41% - відповідно до працюючих інвалідів. Головне управління медичних закладів Укрзалізниці виділяє кошти на всіх працюючих за штатним розписом зі ставкою 36,6%, а позивач вже проводить розрахунок. Залишок коштів в подальшому знімається і за погодженням з Міністерством інфраструктури України та Міністерством фінансів України по затвердженим кошторисам перенаправляється на інші КЕКВ, що відображається в бухгалтерській документації.
Суд вбачає за необхідне зазначити, що процедура здійснення перерахунку коштів єдиного соціального внеску на фонд оплати праці законодавчо не закріплена.
Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок, що у затверджених кошторисах лікарні на 2011-2012рр. не завищена потреба в бюджетних асигнуваннях по КЕКВ 1120.
Щодо встановлено ревізією списання благодійних внесків (лікарських засобів) з порушеннями установленого порядку на суму 53,63 тис.грн., судом встановлено наступне.
Вимоги, що стосуються одержання та використання благодійних внесків бюджетними установами визначені Порядком отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних і фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затверджений постановою Кабінету Міністрів від 04.08.2000р. №1222 (надалі - Порядок №1222).
Відповідно до п.4 Порядку №1222 облік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, ведеться згідно з Порядком, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998р. №1295 «Про затвердження Порядку розподілу товарів, отриманих як благодійна допомога, та контролю за цільовим розподілом благодійної допомоги у вигляді наданих послуг або виконаних робіт» (надалі - Порядок №1295).
Згідно п.4 Порядку №1295 після отримання від благодійника пропозицій щодо надання благодійної допомоги у вигляді товарів, її видів, розмірів тощо юридична особа - набувач благодійної допомоги: визначає з урахуванням рекомендацій відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування коло осіб, яким вона надаватиметься та повідомляє благодійника про намір прийняти запропоновану допомогу.
В порушення п.4 вищезазначеного Порядку лікарнею не визначено коло осіб, яким надаватиметься благодійна допомога та не повідомлено ТОВ «ФРА-М» про намір прийняти запропоновану допомогу.
Підставою для списання бухгалтерією закладу благодійної допомоги з обліку є Звіт про рух лікарських засобів, що підлягають предметно-кількісному обліку ф.2-МЗ (далі - Звіт), затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я СРСР від 30.12.1987р. №1337 «Про затвердження спеціалізованих форм первинного бухгалтерського обліку для закладів охорони здоров'я, рахующихся на державному бюджеті СРСР». Зазначений звіт складається матеріально відповідальними особами відділень установи. У міру використання медикаментів старші медичні сестри включають їх до звітів, які подають щомісячно до бухгалтерії, і саме ці звіти є підставами для списання медикаментів у бухгалтерському обліку ЛПЗ. В ході ревізії дані звіти до перевірки не надавалися.
Після надходження благодійного внеску у формі грошових коштів або матеріальних цінностей лікарня вносить зміни до спеціального фонду кошторису за іншими джерелами надходжень бюджетних установ відповідно до «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2012р. №228. До органів державного казначейства надається «Довідка про надходження в натуральній формі» встановленої форми.
Органи держказначейства на підставі Довідки відображають в обліку по виконанню державного бюджету операції в натуральній формі, проведені розпорядниками бюджетних коштів. Для установи надається виписка з рахунку про зарахування та списання (касові видатки) цих сум з рахунків в держказначействі.
Суцільною ревізією повноти та своєчасності оприбуткування отриманої благодійної допомоги у вигляді матеріальних цінностей за період з 01.01.2009р. по 30.06.2012р. встановлено, що за даний період від ТОВ «ФРА-М» було отримано медикаменти у сумі 54 270,23 грн. (у тому числі 2009р. - 11 019,73 грн., 2010р. - 16 603,29 грн., 2011р. - 17 911,08 грн., 1 півріччя 2012р. - 8 736,13 грн.
Суцільною ревізією правильності використання благодійних внесків за період з 01.01.2009р. по 30.06.2012р. встановлено, що медикаменти отримані, як благодійна допомога списані з обліку на видатки установи у загальній сумі 53 627,80 грн. без підтверджуючих документів, у тому числі 2009 рік - 11 004,51 грн., 2010 рік - 16 502,89 грн., 2011 рік - 17 384,27 грн., 1 півріччя 2012р. - 8 736,13 грн.
Таким чином, відповідач зробив висновок, що у періоді з 01.01.2009р. по 30.06.2012р. проводилось безпідставне списання благодійних внесків, що є порушенням п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні, ст..11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», п.1 наказу Міністерства охорони здоров'я СРСР від 30.12.1987р. №1337 «Про затвердження спеціалізованих форм первинного бухгалтерського обліку для закладів охорони здоров'я, рахующихся на державному бюджеті СРСР».
Відповідач посилається на той факт, що відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) лікувального закладу на суму 53 627,80 грн.
Відповідно до пояснень позивача, благодійна допомога була отримана за договором №57 від 05.01.2009р. Всі видатки отримання благодійної допомоги зафіксовані товарно-транспортними накладними, в яких зазначені найменування, серія, кількість, ціна та сума отриманих як благодійна допомога товарно-матеріальних цінностей та підтверджено актами приймання-передачі благодійної допомоги. Позивач також зазначає, що всі зазначені документи були пред'явлені для перевірки.
Згідно з ст.4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» (чинного на момент отримання допомоги» благодійництво, благодійна діяльність здійснюються зокрема у таких напрямах, як сприяння розвитку охорони здоров'я, масової фізичної культури, спорту і туризму, пропагування здорового способу життя, участь у поданні медичної допомоги населенню та здійснення соціального догляду за хворими, інвалідами, одинокими, людьми похилого віку та іншими особами, які через свої фізичні, матеріальні чи інші особливості потребують соціальної підтримки та піклування.
У відповідності до абз.3 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".
Благодійна допомога здійснювалася відповідно до ст.4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», як участь у поданні медичної допомоги населенню, у зв'язку з чим лікарня є набувачем благодійної допомоги згідно абзацу 6 ст.1 вказаного закону і не може бути отримувачем або набувачем гуманітарної допомоги, що вбачається зі статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу».
На підставі викладеного, лікарня у своїй діяльності користується Постановою Кабінету Міністрів України №1222 від 04.08.2000р. «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування» та Постановою Кабінету Міністрів України №1295 від 17.08.1998р. «Про затвердження Порядку розподілу товарів, отриманих як благодійна допомога, та контролю за цільовим розподілом благодійної допомоги у вигляді наданих послуг або виконаних робіт».
У відповідності до частин 1 та 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до судового розгляду доказів, які б підтвердили обґрунтованість висновків акту ревізії.
Натомість в матеріалах справи наявна копія постанови Ленінського районного суду м.Донецька від 15.02.2013р., відповідно до якої позовні вимоги ОСОБА_3 до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 136,00 грн. задоволені в повному обсязі (рішення набрало законної сили 25.02.2013р.). Скасовано постанову Державної фінансової інспекції в Донецькій області №18 від 10.01.2013р. про накладення відносно неї адміністративного стягнення.
Як вбачається із вказаної постанови суду, постановою №18 Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області до ОСОБА_3 застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 136,00 грн. за порушення фінансових питань, передбачених ст.164-2 КУпАП.
В постанові №18 зазначається, що на ОСОБА_3 накладено адміністративне стягнення за ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку внаслідок не відображення в бухгалтерському обліку операції з надходження лікарських засобів, отриманих як благодійна допомога у 2011 році на суму 6 727 738,05 грн., 1 півріччя 2012 року на суму 3 312 467,35 грн. по дебету рахунку 324 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень», як інші власні кошти та по кредиту рахунку 712 «Доходи за іншими джерелами власних надходжень».
Як вбачається із мотивувальної частини постанови суду від 15.02.2013р., провина ОСОБА_3 в судовому засіданні не доведена, доказів, які б підтверджували ведення бухгалтерського обліку з порушенням діючого законодавства не надано.
Відповідно до змісту ч.1,4 ст.72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд робить висновок про відсутність порушення ведення бухгалтерського обліку при списанні благодійних внесків (лікарських засобів) на суму 53,63 тис.грн.
На підставі того, що висновки акту ревізії від 20.11.2012р. №05.1-16/9 щодо виявлених порушень законодавства були спростовані під час судового розгляду суд робить висновок, що у відповідача не було нормативно обґрунтованих підстав для винесення вимоги від 25.12.2012р. №05-05.1-10-14/15117 про прийняття заходів по виявлених ревізією порушень.
З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Частиною 1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державного закладу «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області, треті особи: Товариство з додатковою відповідальністю страхова Компанія «Нафтогазстрах», Державне підприємство «Донецька залізниця» задовольнити повністю.
Вимогу Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 25.12.2012р. №05-05.1-10-14/15117 - скасувати.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного закладу «Дорожня клінічна лікарня станції Донецьк Державного підприємства «Донецька залізниця» (ЄДРПОУ 01112161, місцезнаходження: 83114, м.Донецьк, вул.Університетська, 60) 34 (тридцять чотири) гривні 41 (сорок одну) копійку судового збору.
3. Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 17 квітня 2013 року, повний текст виготовлено 22 квітня 2013 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.