Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2013 р. Справа №805/4357/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: Буряк І.В.
при секретарі: Король О.Ю.
за участю представників сторін:
позивача: Сізової І.В. (дов.)
відповідача: Корнієнка Д.О. (дов.)
Блохіна О.Є. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та
Шахтарському районі
до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі
відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока»
про стягнення суми боргу по страховим внескам
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі (надалі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» (надалі - відповідач) про стягнення суми боргу в розмірі 39 363,47 грн.
Позов мотивовано встановленням факту несплати відповідачем, в установленому законодавством України порядку, страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування, що є підставою для примусового стягнення вказаної заборгованості.
Представник відповідача в судовому засіданні від 18.04.2013р. надав заяву від 11.04.2013р. №11/88, відповідно до якої позов визнає в повному обсязі.
Письмових заперечень на позовну заяву відповідач не надав.
У судове засідання від 18.04.2013р. представник позивача позов підтримав.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ДП «Шахтарськантрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 32299510, місцезнаходження: 86200, Донецька область, м.Шахтарськ, вул.Крупської, буд.20).
Відокремлений підрозділ «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» за своєю організаційно-правовою формою є філією Державного підприємства «Шахтарськантрацит», правовий статус суб'єкта - без права юридичної особи.
Відокремлений підрозділ «Шахта «Шахтарська-Глибока» ДП «Шахтарськантрацит» зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі, як страхувальник, перебуває на обліку в управлінні за реєстраційним номером 05-55-01-1399/0.
Рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду:
- №765 від 07.08.2012р., відповідно до якого відповідачу за період з 29 листопада 2010 року до 31 травня 2012 року нараховано штраф в розмірі 16 075,96 грн. та пеня в розмірі 24 616,82 грн.;
- №427 від 19.11.2010р., відповідно до якого відповідачу за період з 30 серпня 2010 року по 26 жовтня 2010 року нараховано штраф в розмірі 32 125,95 грн. та пеня в розмірі 8 991,03 грн.;
Рішенням про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків від 21.10.2011р. №213, відповідно до якого Відокремленому підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» нараховано штраф в розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів в розмірі 2 687,23 грн.
Вказані рішення були отримані підприємством про що зазначив представник відповідача.
Із картки особового рахунку відповідача вбачається, що відповідач має недоїмку зі страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у заявленому розмірі.
Як вбачається із пояснень позивача, відповідно до картки особового рахунку ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» ДП «Шахтарськантрацит» за період з 20.08.2012р. по 29.03.2013р. у підприємства виник борг по особовому рахунку 1%-5% ( 36 676,24 грн.) та 32%, 4%, 42% ( 2 687,23 грн.) у сумі 39 363,47 грн., в тому числі борг по фінансовим санкціям - 34 857,16 грн., борг по пені - 4 506,31 грн. Сума боргу узгоджена з ВП «Шахта «Шахтарська-Глитбока» ДП «Шахтарськантрацит» шляхом підписання акту звірення від 29.03.2013р.
Копії зазначених документів наявні в матеріалах справи.
До судового засідання відповідачем надана заява про повне визнання позовних вимог.
Відповідно ч.1,3 ст.136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частинами 3, 4 ст.112 КАС України передбачено, що у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
На підставі викладеного суд приймає вказану заяву до уваги, крім того, суд вбачає за необхідне зазначити наступне.
Підпунктами 1 та 2 п.2.1 розділу ІІ Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002р. N 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за N 442/6730, встановлено, що основними завданнями Управління є: облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску) та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Відповідно до пп. 1 п. 2.2 розділу ІІ зазначеного Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Згідно п.2.4 зазначеного Положення, управління має право стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.
Пунктом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній на момент виникнення заборгованості, визначено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Частиною першою статті 15 зазначеного Закону встановлено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Згідно п.6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч.6 ст.20 зазначеного Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - є календарний місяць.
Частиною 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно ч.2 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.6 ч.9 ст.106 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за неведення в установленому порядку обліку сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, відсутність первинних документів про обчислення та сплату страхових внесків накладається штраф у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, про що зазначено у ч.15 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та заборгованість з фінансових санкцій підлягають примусовому стягненню.
На підставі наведеного, Суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та вбачає наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову.
Крім того, як вказувалось вище, відповідачем подана заява від 11.04.2013р. №11/88 про встановлення порядку та способу виконання судового рішення.
Відповідно вказаної заяви, відповідач посилаючись на скрутне фінансово-матеріальне становище, просить встановити спосіб та порядок виконання судового рішення, шляхом розстрочення заборгованості на 60 місяців, починаючи з квітня 2013р. по лютий 2018р. по 655,00 грн. щомісяця, та за березень 2018р. - 718,47 грн.
На підтвердження факту тяжкого фінансового стану підприємства відповідач надав копії наступних документів баланса на 31 грудня 2012р., звіту про фінансові результати за 2012р., виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» станом на 18 грудня 2012 року. Вказана виписка засвідчує, що Державне підприємство «Шахтарськантрацит» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Представник позивача розгляд питання про встановлення способу виконання постанови суду відніс на розсуд суду.
Частиною першою ст.257 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Враховуючи викладене, Суд дійшов висновку щодо необхідності встановлення порядку виконання рішення шляхом розстрочення заборгованості в розмірі 39 363,47 грн. на 60 місяців, починаючи з квітня 2013р. по лютий 2018р. по 655,00 грн. щомісяця та за березень 2018р. - 718,47 грн.
Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про визнання позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі - прийняти.
2. Позов Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ЄДРПОУ 32299510, місцезнаходження: 86211, Донецька область, м.Шахтарськ, вул.Крупської, 20) на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі суму боргу по страховим внескам в розмірі 39 363 (тридцять дев'ять тисяч триста шістдесят три) гривні 47 (сорок сім) копійок.
3. Заяву Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про встановлення способу та порядку виконання судового рішення задовольнити.
Встановити порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2013 року у справі №805/4357/13-а на строк 60 (шістдесят) місяців, починаючи, починаючи з квітня 2013р. по лютий 2018р. по 655,00 грн. щомісяця та за березень 2018р. - 718,47 грн.
4. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 18 квітня 2013 року, повний текст виготовлено 23 квітня 2013 року.
6. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.