Постанова № 30924985, 26.04.2013, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.04.2013
Номер справи
286/1462/13-а
Номер документу
30924985
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/1462/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2013 року

Суддя Овруцького районного суду Якухно О. М. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок та виплату коштів відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (далі - УПСЗН Овруцької РДА) провести донарахування та виплату коштів, що передбачені ст.37 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон) за період з 1 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі (далі - УПФУ в Овруцькому районі) провести донарахування та виплату коштів, що передбачені ст.39 ОСОБА_2 за період з 1 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат та ст.51 ОСОБА_2 за період з 1 вересня 2012 року по 1 квітня 2013 року в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком мотивуючи тим, що вона є пенсіонером і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. За період перебування на пенсії їй виплачувалися компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_2, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, що призвело до порушення її прав.

Позивачем ставиться питання про проведення перерахунку та виплати коштів за період з 1 вересня 2012 року.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позов подано до суду в квітні 2013 року. Ухвалою від 10.04.2013 року позов в частині вимог за ст.ст.37, 39, 51 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за вересень 2012 року залишено без розгляду.

Відповідачі у встановлений строк заперечень не подали.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно довідки позивач є пенсіонером та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта. Також вона є потерпілим від аварії на ЧАЕС категорії 3.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м.Овруч Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені слідуючи виплати :

-ст.37 ОСОБА_2 громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 40 % від мінімальної заробітної плати ;

-ст.39 ОСОБА_2 - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення 2 мінімальні заробітні плати;

-ст.51 ОСОБА_2 - особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Постановами КМУ № 836 від 26.07.1996 року, № 745 від 6.07.2011 року та № 1210 від 23.11.2011 року усупереч ОСОБА_2 встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

-звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 210 тис.крб. (2,1 грн. за гр.реф.) ;

-для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.);

-для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 3 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 липня 2012 року 1044 грн., з 1 жовтня 2012 року 1060 грн., з 1 грудня 2012 року 1095 грн., з 1 січня 2013 року 1147 грн..

Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив : з 1 липня 2012 року - 1044 грн., з 1 жовтня 2012 року - 1060 грн., з 1 грудня 2012 року - 1095 грн., з 1 січня 2013 року - 1108 грн..

ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише розяснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.2000 року, №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_2, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону повязані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному звязку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.

Відповідно до п.3 «Прикінцеві положення» ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 22 ОСОБА_2 України "Про міліцію", статті 49 ОСОБА_2 України "Про прокуратуру", статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, статей 12, 13, 14, 15 та 16 ОСОБА_2 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статті 9 ОСОБА_2 України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", статті 22 ОСОБА_2 України "Про пожежну безпеку", статті 20 ОСОБА_2 України "Про захист рослин", статті 43 Гірничого закону України, статей 61, 62, 63 та 64 ОСОБА_2 України "Про жертви нацистських переслідувань", статті 3 ОСОБА_2 України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Відповідно до п.4 «Прикінцеві положення» ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» установлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 22 ОСОБА_2 України "Про міліцію", статті 49 ОСОБА_2 України "Про прокуратуру", пунктів "ж" та "ї" частини першої статті 77Основ законодавства України про охорону здоровя, статей 12, 13, 14, 15 та 16 ОСОБА_2 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , статті 9 ОСОБА_2 України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", статті 22 ОСОБА_2 України "Про пожежну безпеку", статті 20 ОСОБА_2 України "Про захист рослин", статті 43 Гірничого закону України, статей 61, 62, 63 та 64 ОСОБА_2 України "Про жертви нацистських переслідувань", статті 3 ОСОБА_2 України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Не може бути застосована до спірних правовідносин і постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 6.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», оскільки згідно вступної частини постанови остання прийнята на виконання пункту 7 ОСОБА_2 України від 14 червня 2011 року N 3491-VI "Про внесення змін до ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" ( 2195-15 ) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

Із змісту даних норм вбачається, що постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 6.07.2011 року при визначенні розмірів виплат за ст.ст.39, 51 ОСОБА_2 враховувався тільки наявний фінансовий ресурс бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, а не на наступні роки.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який набирає чинності з 1.01.2012 року та яким визначено розміри пенсій за ст.ст.39, 50, 51, 54 ОСОБА_2.

Згідно розяснень п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року (із відповідними змінами) «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у звязку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Ураховуючи особливість дії в часі закону про Державний бюджет України на відповідний рік, нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, виданий на його виконання, також діє у межах бюджетного року.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України повинні видаватися на виконання закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України, а не навпаки.

Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру коштів за ст.ст.37, 39, 51 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи по виплаті для громадян в 2012-2013 роках, але будь-яких постанов з цього приводу відносно виплат за ст.37 ОСОБА_2, які б ураховували наявний фінансовий ресурс Державного бюджету України, не приймалося, а тому не можуть бути застосовані за спірний період постанови Кабінету Міністрів, що прийняті до 2012 року.

В 2012 році діяла постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, а тому вимоги за ст.ст.39, 51 ОСОБА_2 за період з 1.10.2012 року по 31.12.2012 року задоволенню не підлягають.

Що ж стосується вимог за ст.ст.39, 51 ОСОБА_2 за період з 1.01.2013 року по 28.02.2013 року, то позов підлягає задоволенню тому, що будь-яких постанов Кабінетом Міністрів України з цього приводу відносно виплат за ст.ст.39, 51 ОСОБА_2, які б ураховували наявний фінансовий ресурс Державного бюджету України та фінансовий ресурс бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік, не приймалося. Не може бути застосована за спірний період постанова Кабінету Міністрів № 1210 від 23.11.2011 року, яка не враховує фінансовий ресурс бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік, що збільшений в порівняно з фінансовим ресурсом бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік на 16845571,6 грн..

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що розяснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року (далі Порядок), розпорядниками коштів за ст.37 ОСОБА_2 є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, а тому нарахування та виплату коштів за вказаною статтею проводить УПСЗН Овруцької РДА.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку …, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, управління праці та соціального захисту населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються надбавки до пенсії.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим ОСОБА_2. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього ОСОБА_2).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 (далі Положення), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів за ст.ст.39, 51 ОСОБА_2 останніми, а тому доплати до пенсії пенсіонерам підлягають нарахуванню управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі.

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачами доплат (останні місяці, що вказані у довідках) не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає задоволенню.

Вимоги за ст.51 ОСОБА_2 за період з 1.03.2013 року по 1.04.2013 року задоволенню не підлягають тому, що позивачем не надано доказів про порушення її прав за даний період.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 68,82 грн..

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 1 січня 2013 року по 28 лютого 2013 року :

підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", щомісячно;

додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі, визначеному ст.51 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює 25 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", щомісячно.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 1 жовтня 2012 року по 28 лютого 2013 року в розмірі, визначеному ст.37 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленої Законами України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та "Про Державний бюджет України на 2013 рік", щомісячно.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суду протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_3