УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
26 квітня 2013 року
Справа № 803/982/13-a
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М. вивчивши позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» до Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Горохівський цукровий завод» (надалі ПАТ «Горохівський цукровий завод», позивач, товариство) звернулося з позовом до Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000052302/0, №0000042302/0, № 0000052302/1, № 0000042302/1.
У позовній заяві товариство вказує на те, що на підставі акту перевірки від 18.01.2010 року № 002/23-00372641 державною податковою інспекцією у Горохівському районі (правонаступником якої є Нововолинська ОДПІ) винесено податкові повідомлення рішення від 27.01.2010 року № 0000052302/0 та №0000042302/0. На подану скаргу щодо протиправності вищевказаних податкових повідомлень-рішень, товариство відповіді не отримало, натомість 21.10.2010 року Публічним акціонерним товариством «Горохівський цукровий завод» отримано податкове повідомлення-рішення від 12.04.2010 року №0000052302/1, яким товариству визначено зобов’язання за платежем податок на прибуток у розмірі 44579550 грн. та податкове повідомлення-рішення від 12.04.2010 року № 0000042302/1, яким товариству визначено зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 4836649, 5 грн.
Позивач стверджує, що 21 жовтня 2010 року податкові повідомлення-рішення №0000052302/1 та № 0000042302/1 були наручно передані його представнику державною податковою інспекцією у Горохівському районі. Вказана обставина підтверджується штампом вхідної кореспонденції Горохівського цукрового заводу № 168 від 21.10.2010 року, який наявний на податкових повідомленнях-рішеннях (а.с. 9, 10).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" було внесено зміни до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), які набули чинності з 30 липня 2010 року.
Згідно із зазначеними змінами загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, визначений частиною другою статті 99 КАС України, зменшено з одного року до шести місяців.
Крім того, стаття 99 КАС України була доповнена частиною п'ятою, якою був передбачений спеціальний скорочений строк в один місяць для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.
Зазначена норма підлягала застосуванню також і щодо податкових повідомлень-рішень, прийнятих контролюючими органами на підставі чинного до 1 січня 2011 року Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Таким чином, із моменту набрання чинності змінами до КАС України, внесеними Законом України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", до 1 січня 2011 року строки для звернення особи з позовом про визнання протиправним податкових повідомлень-рішень становили один місяць.
Водночас 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (пункт 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" ПК України).
Статтею 102 Податкового кодексу України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів.
Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Із змісту зазначеної законодавчої норми, з урахуванням вимог статті 102 Податкового кодексу України, випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення.
Таким чином, із 1 січня 2011 року строк звернення платників податків до адміністративного суду з позовом про оскарження податкових повідомлень-рішень становить 1095 днів.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права особи на звернення до суду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.
Водночас неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності. Отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами.
З огляду на викладене, тривалість і правила обчислення строку звернення особи до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку.
При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізоване право на позов. Відповідно тривалість строку звернення до адміністративного суду не залежить від того, коли було фактично пред'явлено позов.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач звернувся до суду з пропуском місячного строку, встановленого ч.5 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позовна заява подана 24 квітня 2013 року, а право на звернення до суду з вимогою про скасування податкових повідомлень-рішень виникло 21 жовтня 2010 року ( в період дії ч.5 ст.99 КАС України, яка діяла для вказаних правовідносин з 30 липня 2010 року до 31 грудня 2010 року)
Згідно ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне адміністративний позов залишити без розгляду.
Керуючись ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» до Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.М. Димарчук