УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2013 р.Справа № 2а-13877/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.
представника позивача Новохацької Н.Є.
представника відповідача Номировської О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2013р. по справі № 2а-13877/12/2070 за позовом Приватного підприємства "Золота нива -1"
до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
23 січня 2013 року постановою Харківського окружного адміністративного суду задоволено адміністративний позов приватного підприємства "Золота нива 1". Скасовано податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби:
- №0000332220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 53 780,00 гривень, у тому числі 35 853,00 гривень - за основним платежем, 17 927,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000342220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 31 157,00 гривень, у тому числі 20 771,00 гривень - за основним платежем, 10 386, 00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000352220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 45 369,00 гривень, у тому числі 30 246,00 гривень - за основним платежем, 15 123,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000362220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 15 286,00 гривень, у тому числі 10 191,00 гривень - за основним платежем, 5 095,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000372220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 30 171,00 гривень, у тому числі 20 114,00 гривень - за основним платежем, 10 057,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000382220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 15 726,00 гривень, у тому числі 10 484,00 гривень - за основним платежем, 5 242,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями.
В апеляційній скарзі відповідач Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція Харківської області Державної податкової служби просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким в позові ПП "Золота Нива 1" відмовити, посилаючись на порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Вважає, що постанова суду ухвалена без врахування вимог ст. ст.125, 126 Земельного кодексу України, ст. 13-15 Закону України «Про оренду землі», п.п. 271.1.1 п.271.1 ст. 271, п. 286.2 ст.286, ст. 288, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 р. №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (яка набрала чинності з 01.01.12),яка передбачає при визначенні розміру орендної плати за землі державної та комунальної класності на 2012 рік застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель, а також без належної оцінки доводів та аргументів відповідача та фактичних обставин справи.
Позивач приватне підприємство "Золота нива 1" заперечень на апеляційну скаргу не надав.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав :
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що з 15 жовтня 2012 по 09 листопада 2012 було проведено планову виїзну перевірку ПП "Золота нива 1" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 по 30.06.2012, за результатами якої складено акт №852/2320/33897138 від 16 листопада 2012 року(т.2 а.с.53-104).
Вищезазначеним актом перевірки встановлено порушення позивачем ПП "Золота нива - 1" п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України, Постанови КМУ №1185 від 31.10.2011 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" ПП "Золота нива 1" , оскільки розрахунок розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності на 2012 рік здійснено без врахування коефіцієнту 1,756 індексації нормативної грошової оцінки земель, уточненої на 1 січня 2012 року, у зв'язку з чим відповідачем Ізюмською ОДПІ Харківської області ДПС зроблено висновок про заниження позивачем ПП "Золота нива - 1" орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2 квартал 2012 року на загальну суму 127658,13грн.
На підставі акта перевірки від 16.11.2012 №852/2320/33897138 Ізюмською ОДПІ у Харківській області ДПС прийнято податкові повідомлення - рішення (т.2 а.с.112-114):
- №0000332220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 53780,00грн., у тому числі 35853грн. - за основним платежем, 17927грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000342220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 31157,00грн., у тому числі 20771грн. - за основним платежем, 10386грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000352220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 45369,00грн., у тому числі 30246грн. - за основним платежем, 15123грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000362220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 15286,00грн., у тому числі 10191грн. - за основним платежем, 5095грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000372220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 30171грн., у тому числі 20114грн. - за основним платежем, 10057грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0000382220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 15726,00грн., у тому числі 10484грн. - за основним платежем, 5242грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Задовольняючи позов ПП «Золота нива - 1», суд першої інстанції виходив з того, що нормативне регулювання за ст.288 Податкового кодексу України у частині визначення розміру орендної плати обмежується лише встановленням граничних (мінімального та максимального) показників річної суми платежу, згідно ст.21 Закону України "Про оренду землі" податковим кодексом України визначаються також строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, проте відповідно до норм чинного законодавства розмір орендної плати встановлюється виключно у договорі оренди землі, а до теперішнього часу будь-які зміни до договорів оренди, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", сторонами не вносились, розмір орендної плати за землю та порядок її справляння у певний спосіб (із застосуванням індексів інфляції) не переглядались - раніше від часу внесення та державної реєстрації змін до договорів оренди у частині визначення орендної плати у новий спосіб (із застосуванням коефіцієнту 1,756) підстави для застосування такого коефіцієнту відсутні.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1185 від 31.10.2011 внесені зміни до п.5, п.19-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995, відповідно до яких для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики.
Таким чином, коефіцієнт застосовується до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995р.
Вказані зміни набули чинності з 01.01.2012.
Відповідно до п.289.1, п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою.
За визначенням ст.1 Закону України "Про оцінку земель", нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Листом Державної податкової служби України №4790/7/15-2217ф від 16.02.2012 до платників податків доведено, що роз'яснення щодо застосування Постанови №1185 надано листом Державного агентства земельних ресурсів України №1979/22/4-12 від 13.02.2012.
Згідно листа Держземагентства №1979/22/4-12 від 13.02.2012 в 2012 році при видачі витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (незалежно від місця розташування) для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оцінку земель", датою оцінки земельної ділянки визнається дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата вказана в технічній документації.
Згідно з п. 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006, в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в І988 році. В умовах інфляції рентний дохід обчислюється у натуральних одиницях (у центнерах зерна), який при визначенні грошової оцінки переводиться у вартісний вираз за поточними цінами на дату оцінки.
Відповідно до договорів оренди землі від 02.06.2008, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 11.06.2008 за №040867200099, №040867200100, №040867200101, №040867200102, №040867200103, №040867200104, №040867200105, №040867200106, позивачем у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Іванчуківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Іванчуківської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою ПП "АКР" 04.02.2008, затвердженою рішенням ХХVІІ сесії районної ради V скликання від 04.04.2008 №232-V.
Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2008, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2008 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2008.
Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 10.12.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 21.12.2009 за №040967200001, №040967200002, №040967200003, №040967200004, №040967200005, №040967200006, №040967200007, №040967200009, №040967200010, №040967200011, №040967200012, №040967200013, №040967200014, №040967200015, №040967200016, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Куньєвської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Куньєвської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою ТОВ "АКР-2008", затвердженою рішенням ХLІІІ сесії районної ради V скликання від 04.11.2009 №434-V.
Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.
Відповідно до договорів оренди землі від 10.12.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 21.12.2009 за №040967200250, №040967200251, №040967200252, №040967200253, №040967200254, №040967200255, №040967200256, №040967200257, №040967200258, №040967200259, №040967200260, №040967200261, №040967200262, №040967200263, №040967200264, №040967200265, №040967200266, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Чистоводівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Чистоводівської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою ТОВ "АКР-2008", затвердженою рішенням ХLIІІ сесії районної ради V скликання від 04.11.2009 №436-V.
Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з Розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.
Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 23.09.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 07.10.2009 за №040967200291, №040967200292, №040967200293, №040967200294, №040967200295, №040967200296, №040967200297, №040967200300, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Левківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Левківської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою об'єднанням "Регіональна Спілка "Інмок" 24.02.2009, затвердженою рішенням ХLIІІ сесії районної ради V скликання від 20.01.2009 №421-V.
Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.
Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 10.12.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 21.12.2009 за №040967200005, №040967200006, №040967200007, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Олександрівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Олександрівської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою ТОВ "АКР-2008", затвердженою рішенням ХLІІІ сесії районної ради V скликання від 04.11.2009 №435-V.
Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.
Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 14.02.2011, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 14.02.2011 за №632288504000002, №632288504000003, №632288504000004, №632288504000005, №632288504000006, №632288504000007, №632288504000008, №632288504000009, №632288504000010, №632288504000011, №632288504000012, №632288504000013, №632288504000014, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Комарівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Комарівської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою ТОВ "АКР-2008" 23.03.2010, затвердженою рішенням L сесії районної ради V скликання від 13.08.2010 №527-V.
Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2010, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2010 (за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2010.
З огляду на викладене, при виготовленні нормативної грошової оцінки дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва (рентний дохід), обчислювався за поточними цінами центнера зерна на дати оцінки 01.01.2008, 01.01.2009 та 01.01.2010 і відтворений у вартісному виразі станом на 01.01.2008, 01.01.2009 та 01.01.2010 відповідно.
Таким чином, враховуючи роз'яснення про застосування Постанови №1185, наведені у листі Державного агентства земельних ресурсів України №1979/22/4-12 від 13.02.2012, нормативна грошова оцінка ріллі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у користуванні платника податків, збільшується на коефіцієнт індексації, передбачений п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, без застосування коефіцієнту 1,756, оскільки при розрахунку нормативної грошової оцінки ріллі рентний дохід обчислений за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1 липня 1995 року, а саме - станом на 01.01.2008, 01.01.2009, 01.01.2010.
Відповідно до п.14.1.136, п. 14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Пунктом .7.1 ст.7 Податкового кодексу України передбачено, що під час встановлення податку, обов'язково визначаються такі елементи: 7.1.1 - платники податку; 7.1.2 - об'єкт оподаткування; 7.1.3 - база оподаткування; 7.1.4 - ставка податку; 7.1.5 - порядок обчислення податку; 7.1.6 - податковий період; 7.1.7 - строк та порядок сплати податку; 7.1.8 - строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
Згідно з п.23.1 ст.23 Податкового кодексу України базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.
Виходячи з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України, нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок для цілей розділу ХІІІ, глави 2 розділу XIV цього Кодексу є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
З огляду на викладене та враховуючи, що пунктом 288.3 ст.288 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування визначено земельну ділянку, надану в оренду, - відповідно вартісним виразом об'єкта оподаткування (базою оподаткування та елементом податку) для цілей обчислення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
Згідно з п.7.4. ст.7 Податкового кодексу України елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом.
Відповідно до п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Пунктом 2.1. ст.2 Податкового кодексу України передбачено, що зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу. Тому при обчисленні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності будь-які підстави для застосування коефіцієнту, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 №1185, відсутні, оскільки база оподаткування визначається виключно Податковим кодексом України, який у чинній редакції не містить вимог про застосування коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки землі - статтею 289 Податкового кодексу України врегульовано лише щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік, а інших положень, які б визначали застосування будь-яких інших коефіцієнтів, Податковий кодекс України не містить.
Крім того, Постанова Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 №1185 є підзаконним нормативно-правовим актом , тому згідно п.2.1. ст.2, п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України не може встановлювати або змінювати елементи податку шляхом запровадження обов'язку враховувати коефіцієнт до показників нормативної грошової оцінки землі. Будь-яких змін до ст.289 Податкового кодексу України внесено не було. Елементи загальнодержавних податків, до переліку яких згідно п.14.1.136, п.14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України належить й орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначаються лише Верховною Радою України, а, отже, база оподаткування (нормативна грошова оцінка земельних ділянок) як елемент податку може встановлюватися виключно вищим законодавчим органом держави, що прямо передбачено пп.12.1.3 п.12.1 ст.12 Податкового кодексу України, а не органом виконавчої влади - Кабінетом Міністрів України.
Згідно основоположного принципу податкового законодавства, передбаченого п.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель. (п.289.3 ст.289 Податкового кодексу України).
12 січня 2012 року Державне агентство земельних ресурсів України листом №355/22/6-12 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" поінформовано власників землі та землекористувачів про необхідність індексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2012 на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1%, який відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України розраховано, виходячи з індексу споживчих цін за 2011 рік 104,6%. Як вбачається зі змісту вказаного листа, жодних згадувань про збільшення нормативної грошової оцінки землі на коефіцієнт 1,756 Держземагенством не наведено.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Пунктами 288.4, п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України також передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Згідно зі ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Таким чином, беручи до уваги, що нормативне регулювання за ст.288 Податкового кодексу України у частині визначення розміру орендної плати обмежується лише встановленням граничних (мінімального та максимального) показників річної суми платежу; в силу ст.21 Закону України "Про оренду землі" податковим кодексом України визначаються також строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, проте відповідно до норм чинного законодавства розмір орендної плати встановлюється виключно у договорі оренди землі, а до теперішнього часу будь-які зміни до договорів оренди, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", сторонами не вносились, розмір орендної плати за землю та порядок її справляння у певний спосіб (із застосуванням індексів інфляції) не переглядались - раніше від часу внесення та державної реєстрації змін до договорів оренди у частині визначення орендної плати у новий спосіб (із застосуванням коефіцієнту 1,756), суд першої інстанції дійшов до правомірного висновку, що підстави для застосування такого коефіцієнту відсутні.
Крім того, згідно з п.56.21 ст. 56 Податкового кодексу України , у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції правомірно вважав безпідставним висновок Ізюмської ОДПІ у Харківській області ДПС, викладений в акті перевірки від 16.11.2012 №852/2320/33897138, про те, що в порушення п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України, Постанови КМУ №1185 від 31.10.2011 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" ПП "Золота нива 1" розрахунок розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності на 2012 рік здійснено без врахування коефіцієнту 1,756 індексації нормативної грошової оцінки земель, уточненої на 1 січня 2012 року, у зв'язку з чим Ізюмською ОДПІ у Харківській області ДПС зроблено неправомірний висновок про заниження ПП "Золота нива 1" орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2 квартал 2012 року на загальну суму 127658,13грн.
Згідно з п.57.4 ст.57 Податкового кодексу України, пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовані за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ у Харківській області ДПС підлягають скасуванню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно ст.. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2013р. по справі № 2а-13877/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: СУДДЯ Сіренко О.І.
Повний текст ухвали виготовлений 22.04.2013 р.